Σύνδρομο Dumping
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112

    Σύνδρομο Dumping

    Γεια σας παιδιά

    απευθύνομαι στους bypassαρισμένους και θα θελα να ρωτήσω αν πέρασαν μία φορά ή περισσότερες σύνδρομο Dumping. Τι το προκάλεσε, πόση διάρκεια είχε, τι συμπτώματα κλπ.

  2. #2
    Εγώ είμαι μπαιμπασαρισμένη 11 μήνες. Έχω πάθει dumping μερικές φορές. Νομίζω όμως ότι από οργανισμό σε οργανισμό διαφέρει λίγο. Το παθαίνεις συνήθως μετά από κατανάλωση γλυκών και λιπαρών. Δηλαδή, εγώ προσωπικά αν φάω ένα ολοκληρο κομμάτι γλυκό (οποιοδήποτε γλυκό), η επόμενη μέρα θα με βρει με έντονους πόνους στα έντερα και επίπονες 5-6 διάρροιες. Μόλις αδειάσει το έντερο, σταματούν και οι πόνοι. Αυτό μπορεί να διαρκέσει από μισή ώρα μέχρι και 4 ώρες (μου έχει συμβεί). Δεν πήρα κανένα παυσίπονο, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις. Τώρα στα λιπαρά... Αν όλη την ημέρα καταναλώσω λιπαρές τροφές (αλλαντικά, λιπαρά τυριά, κρέμα γάλακτος, κ.λ.π.) και το βράδυ φάω και ένα κομμάτι πίτσα ή λίγο γύρο χοιρινό, η επόμενη μέρα θα με βρει 3-4 φορές στην τουαλέτα με απίστευτη μπόχα δυστυχώς....
    Σε κάθε άνθρωπο διαφέρει λίγο. Εγώ δεν έχω κάνει ταχυκαρδίες, εκτός από την πρώτη φορά νομίζω αλλά κράτησε πολύ λίγο αυτό. Εγώ νιώθω πόνους στα έντερα και διάρροιες. Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ακριβείς ποσότητες που πρέπει να αποφεύγω. Παρατήρησα όμως τον τελευταίο καιρό ότι αν πχ για 2-3 μέρες συνεχόμενες οι θερμίδες που καταναλώνω ξεπερνούν τις 1400 - 1600 και ταυτόχρονα τρώω και από 2-3 κουταλάκια του γλυκού από οποιοδήποτε γλυκό, τότε έχω πόνους στα έντερα για επίσης 2-3 μέρες, χωρίς όμως διάρροιες. Αυτά όμως θα τα συζητήσω και με το γιατρό τον άλλο μήνα στο ετησιο ραντεβού μου. Αυτά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    μετα απο τοσα χρόνια (11) με by-pass μπορω να πω οτι πλέον ελεγχεται... τρως λιπαρο σε αρκετα μεγάλη ποσότητα και αυτοματα εμφανίζεται... οταν εννοώ αρκετά μεγαλή ποσότητα εννοω ( 2-3 κομμάτια γλυκό, αρκετα μεγαλη ποσότητα κρεμας γάλακτος κυριως σε σαλτσα) δεν μου συνεβει ποτέ με κρέας ή σε κατανάλωση ψωμιου ή ζυμαρικού.

    οσο αναφορά τους πόνουσ στο έντερο ανεξάρτητα συνδρόμου ζείς και τους συνηθίζεις. η μόνη σοβαρή αλλαγή που προκαλέι πόνο και παρατηρησα είναι στην αλλαγή του νερού απο τόπο σε τόπο... (για αυτο λοιπόν προτείνω εμφιαλωμένο)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Ηταν διαφωτιστικότατες.

  5. #5
    Originally posted by viola17583
    μετα απο τοσα χρόνια (11) με by-pass μπορω να πω οτι πλέον ελεγχεται... τρως λιπαρο σε αρκετα μεγάλη ποσότητα και αυτοματα εμφανίζεται... οταν εννοώ αρκετά μεγαλή ποσότητα εννοω ( 2-3 κομμάτια γλυκό, αρκετα μεγαλη ποσότητα κρεμας γάλακτος κυριως σε σαλτσα) δεν μου συνεβει ποτέ με κρέας ή σε κατανάλωση ψωμιου ή ζυμαρικού.

    οσο αναφορά τους πόνουσ στο έντερο ανεξάρτητα συνδρόμου ζείς και τους συνηθίζεις. η μόνη σοβαρή αλλαγή που προκαλέι πόνο και παρατηρησα είναι στην αλλαγή του νερού απο τόπο σε τόπο... (για αυτο λοιπόν προτείνω εμφιαλωμένο)
    Καλημέρα Viola! Δηλαδή εσύ παθαίνεις dumping τη στιγμή που τρως μεγάλη ποσότητα λιπαρών ή γλυκών και τι ακριβώς νιώθεις? Και όταν λες 2-3 κομμάτια γλυκό εννοείς πχ 2-3 πάστες ή 2-3 γαλακτομπούρεκα??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο με τις επιπλοκές ενός χειρουργείου παχυσαρκίας. Το δε σύνδρομο θεωρείτε επιθυμητή επιπλοκή γιατί έτσι ο οργανισμός σε προειδοποιεί να αποφεύγεις τις τροφές που το προκαλούν και να σου υπενθυμίζει γιατί έκανες το χειρουργείο:
    http://www.diatrofi.gr/index.php/hea...γανισμό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    Originally posted by feel_cool2013
    Originally posted by viola17583
    μετα απο τοσα χρόνια (11) με by-pass μπορω να πω οτι πλέον ελεγχεται... τρως λιπαρο σε αρκετα μεγάλη ποσότητα και αυτοματα εμφανίζεται... οταν εννοώ αρκετά μεγαλή ποσότητα εννοω ( 2-3 κομμάτια γλυκό, αρκετα μεγαλη ποσότητα κρεμας γάλακτος κυριως σε σαλτσα) δεν μου συνεβει ποτέ με κρέας ή σε κατανάλωση ψωμιου ή ζυμαρικού.

    οσο αναφορά τους πόνουσ στο έντερο ανεξάρτητα συνδρόμου ζείς και τους συνηθίζεις. η μόνη σοβαρή αλλαγή που προκαλέι πόνο και παρατηρησα είναι στην αλλαγή του νερού απο τόπο σε τόπο... (για αυτο λοιπόν προτείνω εμφιαλωμένο)
    Καλημέρα Viola! Δηλαδή εσύ παθαίνεις dumping τη στιγμή που τρως μεγάλη ποσότητα λιπαρών ή γλυκών και τι ακριβώς νιώθεις? Και όταν λες 2-3 κομμάτια γλυκό εννοείς πχ 2-3 πάστες ή 2-3 γαλακτομπούρεκα??

    συνηθως παθαίνω μετα την κατανάλωση των ποσοτήτων και διαρκει περιπου 8-10 ωρες (αναλογα με το ποσες φορές παω τουαλετα) ...δεν αισθανομαι τιποτα εκεινη την ωρα απλα νοιωθω αναιτια φουσκωμα και οτι θελω να παω τουαλετα και εκει το διαπιστωνω . 2-3 κομματια εννοω γενικα ειτε παστες είτε γαλακτομπούρεκα... επισης μου χει τυχει και σε υπερβολικα λιπαρη (εννοω υπερβολικη σε κρέμα γαλακτος) καρμποναρα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •