εθισμένος στην πορνογραφία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    26

    εθισμένος στην πορνογραφία

    χαίρετε,

    είμαι εδώ και χρόνια εθισμένος στην πορνογραφία, κυρίως του ίντερνετ
    αυτός ο εθισμός μου με γεμίζει ενοχές και θλίψη και έχει σταθεί εμπόδιο στην επαγγελματική και κοινωνική μου ζωή
    αρχικά δεν το συνειδητοποιούσα, αλλά σταδιακά έγινε ένα σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητας μου, που δεν μπορούσα να ξεπεράσω
    αρνούμαι να το κάνω μέρος της ζωής μου, αλλά όσο κι αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να το σταματήσω

    υπάρχει άραγε ελπίδα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Οποιαδήποτε συνήθεια από το να τρως τα νύχια σου μέχρι την πορνογραφία από τη στιγμή που αρχίζει να γίνεται εθισμός και να δημιουργεί προβλήματα στη καθημερινότητα πρέπει να διορθώνεται.... σίγουρα το να πεις απλά δεν πρέπει να το ξανακάνω και να αρχίσεις να αυτομαστιγώνεσαι επειδή δεν τα καταφέρνεις έχει σχεδόν πάντα το αντίθετο αποτέλεσμα.
    Συγκεκριμένα για τον εθισμό στη πορνογραφία δεν γνωρίζω κάτι αλλά σαν προσέγγιση εθισμών ξέρω ότι βοηθά να θέσεις μικρούς στόχους που να επιτυγχάνεις σταδιακά και μέσα από αυτούς τους μικρούς στόχους όταν θα έχουν εκπληρωθεί όλοι έχεις φτάσει σιγά στο επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά επειδή και οι ενοχές και ο φόβος της αποτυχίας είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες που μπαίνουν εμπόδιο στη προσπάθειά σου πρέπει να έχεις ψυχολογική υποστήριξη και καθοδήγηση κάποιου ειδικού

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Καταρχάς το να βλέπεις πορνογραφικό υλικό είναι σαν να κάνεις μια αναπαράσταση της ερωτικής πράξεις για να καλύψεις τις ερωτικές σου επιθυμίες . Μέχρι εδώ όλα φυσιολογικά , αρκεί αυτή η συνήθειας να μην αντικαταστήσει την πραγματικότητα, έτσι ώστε για να λειτουργήσεις ερωτικά να θες μόνιμα οπτικοακουστική διέγερση του τύπου πορνογραφικού υλικού . Ουσιαστικά είναι ένα υποκατάστατο του σεξ που στόχος είναι η κάλυψη ερωτικών αναγκών, και ταυτόχρονα η αποκόμιση κάποιας ηδονής η ευχαριστήσεις.
    Διευκρίνισε μου όμως 2-3 πραγματάκια . Καταρχάς νιώθεις άσχημα επειδή θες να σταματήσεις αυτήν τη συνήθεια και δεν μπορείς η επειδή σκέφτεσαι το τη θα πουν οι άλλοι για σένα ; Επίσης πες μου πόσο έντονη είναι αυτή η συνήθεια και κάτω από πιες συνθήκες την εκδηλώνεις , π.χ. με το που θα βρεθείς μόνο σου με ένα τερματικό με ιντερνέτ θα μπεις κατευθείαν σε πορνό-σελίδες; Πες μου επίσης αν έχεις διαπίστωση κάποια η κάποιες δραστηριότητες που σε κάνουν να ξεχνάς αυτήν την συνήθεια. Ολοκληρωμένη σχέση με κοπέλα έχεις ; Η συνήθειας σου αυτή συνοδεύεται πάντα και από αυνανισμό ;
    Απαντάς και τα ξαναλέμε

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    26
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Originally posted by Thessalo
    Διευκρίνισε μου όμως 2-3 πραγματάκια . Καταρχάς νιώθεις άσχημα επειδή θες να σταματήσεις αυτήν τη συνήθεια και δεν μπορείς η επειδή σκέφτεσαι το τη θα πουν οι άλλοι για σένα; Επίσης πες μου πόσο έντονη είναι αυτή η συνήθεια και κάτω από πιες συνθήκες την εκδηλώνεις , π.χ. με το που θα βρεθείς μόνο σου με ένα τερματικό με ιντερνέτ θα μπεις κατευθείαν σε πορνό-σελίδες; Πες μου επίσης αν έχεις διαπίστωση κάποια η κάποιες δραστηριότητες που σε κάνουν να ξεχνάς αυτήν την συνήθεια. Ολοκληρωμένη σχέση με κοπέλα έχεις ; Η συνήθειας σου αυτή συνοδεύεται πάντα και από αυνανισμό ;
    Απαντάς και τα ξαναλέμε
    νιώθω άσχημα και για τους δύο αυτούς λόγους, γενικά εκτός από το πρακτικό μέρος (πχ που μου τρώει χρόνο, κτλ), πιστεύω (συγκεκριμένα έχω τη γενική αίσθηση, χωρίς να έχω κάποιους συγκεκριμένους λογικούς λόγους) πως δεν είναι σωστό να το κάνω

    είναι έντονη συνήθεια, την εκδηλώνω καθημερινά (η κατά περιόδους, ανά 2-3 μέρες), αμελώ υποχρεώσεις, αφήνω άλλες δραστηριότητες για να αφοσιωθώ σε αυτό, κτλ
    το ίντερνετ ωστόσο το χρησιμοποιώ και για άλλους λόγους, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να τσεκάρω και τέτοιου είδους ιστοσελίδες

    δραστηριότητες που με κάνουν να ξεχνώ δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν
    βέβαια, οι βασικές υποχρεώσεις της καθημερινότητας και κάποιες ώρες του ελεύθερου χρόνου για τα χόμπυ μου και τη διασκέδαση, με κάνουν να ξεχνιέμαι παροδικά, αλλά μπορεί το ίδιο βράδυ να... \"ξανακυλήσω\"
    δεν έχω βρει μια δραστηριότητα που, όχι μόνο να είναι ικανή να με κάνει να μην την αναβάλλω για να ικανοποιήσω τον εθισμό μου, αλλά και που θα με κάνει να ελαττώσω τον εθισμό μου ή και να τον εξαλείψω

    ολοκληρωμένη σχέση δεν έχω αυτή τη στιγμή, παλαιότερα είχα
    ναι, συνοδεύεται πάντα από πολύωρο αυνανισμό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    diver προφανώς είναι μια συνηθεια που σου δίνει κάποια ικανοποίηση (αυτο - ικανοποίηση) , και απο την στιγμή που δεν εχεις σεξουαλική ζωή (εννοώντας σχέση) , θεωρώ δύσκολο να την κόψεις μαχαίρι . Σου προτείνω να αναγνωρίσεις στον εαυτό σου την ανάγκη για σεξουαλική έκφραση και να προσπαθησεις να βρείς και εναλακτικούς τρόπους έκφρασης . π.χ. το εξής απλο : σχέση . Αλλα προφανώς για να υπάρξει κάτι τέτοιο πρέπει να αφιερώσεις χρόνο στο να βγεις , να συναναστραφείς με ανθρώπους , να φλερτάρεις κ.λ.π.
    Αν εστιάσεις στο θετικό αποτέλεσμα της σχέσης , ίσως να είναι πιο ευκολο να περιορίσεις την συνήθεια (αφιερώνοντας τον χρόνο που θα προκύψει για την επίτευξη του στόχου) και σίγουρα πιο ευχάριστο απο το αυτομαστίγωμα και τις ενοχές .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω δεν το βρισκω τοσο κακο γιατι σαν αντρας ειναι λογικο αυτο.δεν νομιζω να το κανεις μοναχα εσυ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Άν καταλαβαίνω καλά υπάρχουν δυο πράγματα που σε προβληματίζουν σχετικά με αυτή την ασχολία σου. Το ένα είναι οτι αισθάνεσαι οτι δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις. Το άλλο είναι οτι σου δημιουργεί πρακτικά προβλήματα, σου τρώει πολύ χρόνο, αμελείς γι\' αυτήν άλλες υποχρεώσεις και δραστηριότητες, κτλ.
    Έχω την αίσθηση οτι η πορνογραφία στο ίντερνετ έχει πάνω σου μια μαγνητική επιρροή. Σε τραβάει κοντά της και σου είναι αδύνατον να αντισταθείς ή να την περιορίσεις ή να σταματήσεις. Μέχρι να ικανοποιηθείς πλήρως, να πάρεις τη \"δόση\" σου, μιας που αναφέρεσαι σε εθισμό.
    Είναι κάτι έξω απο σένα το οποίο όμως, όταν εμφανίζεται μπροστά σου, έχει τη δύναμη να κάνει ό, τι θέλει με εσένα, έτσι?
    Μάκια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    diver να συμπληρώσω οτι κακό δεν το θεωρώ ούτε και εγώ , αλλα επειδή οι λέξεις κακό - καλό είναι λίγο παιδικές , ας πούμε καλύτερα οτι ως ενα σημειο είναι φυσιολογικό , και μαλιστα απο την στιγμή που δεν εχεις σχέση ........ η ανάγκη σου για σεξουαλική εκφραση και ικανοποίηση βρίσκει την απαραίτητη διέξοδο . Απο εκεί και πέρα όμως , αν αφιερώνεις σε κάτι τέτοιο πολύ χρόνο , οδηγείσαι στην κοινωνική απομόνωση και μακροχρόνια θα έχεις επιπτώσεις αρνητικές στην ψυχολογία σου , κατα την εκτίμηση μου .
    Γιαυτο προτείνω τον στόχο μιας πιο πολυδιάστατης ικανοποίησης (με κοινωνική διάσταση εκτός της ερωτικής) και αν και η διαδρομή θέλει κόπο και θυσίες , το αποτέλεσμα δεν νομίζεις οτι τις αξίζει ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Επιγραμματικά θα σου πω κάποιες σκέψεις για να τις δουλέψεις μόνο σου .

    Πρώτον σταματά να αυτό-μαστιγώνεσαι. Εντάξει έχεις μια μη επιθυμητή συνήθεια , αλλά σε διαβεβαιώνω ότι το κακό που προκαλείς στον εαυτό σου είναι πολύ λιγότερο από αυτούς π.χ. που καπνίζουν (το πρόβλημα είναι στην χαμηλή αυτοεκτίμηση που αποκομίζεις όταν δεν μπορείς να επιβληθείς και να ελέγξεις τον εαυτό σου)

    Έχεις μάθει τον εαυτό σου στην εύκολη λύση, κάνοντας τον παθητικό και τεμπέλικο. Δηλαδή αντί την ερωτική σου επιθυμία να ζητήσεις να την ικανοποιήσεις στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης ερωτικής σχέσεις , έχεις βρει την εύκολη και ανώδυνη λύσει του υποκατάστατου του σεξ. ( ίσως υπάρχουν ποιο βαθιές αίτιες που αποφεύγεις να αντιμετωπίσεις το ενδεχόμενο να βρεις μια κοπέλα και να είσαι μαζί της , ίσως κάτι σε φοβίζει, ότι και αν είναι ψάξ’το και μην το αφήσεις να σου στερήσεις μια από τις ορθότερες πτυχές της ζωής.)

    Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι και ελέγχεται και μειώνεται αυτή η συνήθεια .Αρκεί να βάλεις ρεαλιστικούς στόχους (π.χ. αντί για κάθε μέρα περιόρισε το κάθε 2 μέρες , μετά κάθε τρεις) και να έχεις ένα δυνατό κίνητρο για το οποίο να ανταλλάξεις αυτήν την συνήθεια για να αποκτήσεις κάτι καλύτερο . π.χ. μπορεί απλά να κάνεις την εξής σκέψη: όλη αυτήν την \'\'εκπαίδευση\'\' και την \'\'εμπειρία\'\' που έχεις αποκομίσει δεν θα ήταν υπέροχα να την βιώσεις έμπρακτα και συ, αντί να είσαι θεατής για τη να μην γίνεις πρωταγωνιστής;
    Λοιπών αρκετή \'\'προπόνηση\'\' έκανες τώρα κατέβα σε αγώνες , και \'\'παίξε\'\' μπάλα. ;) :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    diver κατι αλλο θα ηθελα να σε ρωτησω.οταν βλεπεις αυτες τις εικονες στο νετ αυνανιζεσαι ?εχει σιμασια αυτο.η απλως βλεπεις ?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Thessalo


    Εντάξει έχεις μια μη επιθυμητή συνήθεια ,


    γιατι ειναι μια μη επιθυμητη συνηθεια???
    :o

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    diver κατι αλλο θα ηθελα να σε ρωτησω.οταν βλεπεις αυτες τις εικονες στο νετ αυνανιζεσαι ?εχει σιμασια αυτο.η απλως βλεπεις ?

  13. #13
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    diver,
    στην ψυχολογία μια κατάσταση αρχίζει να αποκαλείται διαταραχή όταν η συχνότητα και η ένταση της είναι τέτοιες που μας καθιστούν δυσλειτουργικούς.
    Εχεις κάνει το δύσκολο βήμα: να αναγνωρίσεις τον εθισμό σου (εντός ή εκτός εισαγωγικών η λέξη).
    Μένει το χρονοβόρο βήμα: να πας παρακάτω, ότι κι αν σημαίνει αυτό.

    Καλή δύναμη.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    βρε παιδια εγω γνωριζω και παντρεμενους με γυναικα και το κανουν αυτο.ποσο μαλλον αυτος που δεν εχει και δεσμο.εμενα μου φενετε φυσιολογικο αυτο που κανει,αντρας ειναι.

  15. #15
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Μαρία, όπως λέω και παραπάνω, το τι είναι πρόβλημα στην ψυχολογία καθορίζεται από τη συχνότητα και την ένταση μιας συμπεριφοράς και όχι από το είδος της συμπεριφοράς.
    Πχ, 7 στους 10 ανθρώπους βιώνουν άγχος. Δεν έχουν όμως όλοι αυτοί πρόβλημα με το άγχος. Η συχνότητα και η ένταση στην οποία το βιώνουν θα καθορίσει ποιοι και πόσοι από αυτούς θα θελήσουν, θα ζητήσουν, θα χρειαστούν βοήθεια.

    Το ότι το κάνουν κι άλλοι αυτό πυο κάνει ο diver, δεν είναι ούτε ένδειξη προβλήματος, ούτε ένδειξη \"φυσιολογικότητας\".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •