δε με βλεπω να ξεπμπλεκω ευκολα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

    δε με βλεπω να ξεπμπλεκω ευκολα


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    πρεζα=φαι και για μενα τελος!!!δεν θα ξεμπλεξω ποτε νομιζω..........

    τελικα οταν δεν τρωω τιποτα ή οταν τρωω εντελως προγραμματισμενα δεν εχω προβλημα(συνηθως),αν ομως αφησω ελευθερο τον εαυτο μου τα καθαριζω ολα για πλακα...μεχρι να σκασω πραγματικα...δυστηχως

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  4. #4
    ολες μαζι...θα απεξαρτηθουμε..παντως εγω θυμαμαι τον εαυτο μ πριν μπω στο τριπακι με τις διαιτες πριν απο κανα 2 χρονια..ετρωγα σε φυσιολογικες ποσοτητες..ακομα κ απο τις λιχουδιες..δν μ εκαναν κ τοσο αισθηση..οπως μ κανουν τωρα ας πουμε....!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Απλά δε θέλει να ξεκόβεις εντελώς απ'τα φαγητά που σου αρέσουν.Μετά σε πιάνει μεγαλύτερη μανία να τα φας και μάλιστα,σε αμέτρητες ποσότητες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    και εγω ειμαι ακριβως το ιδιο, συμφωνω απολυτα με την absolute, αν εισαι πρεζονι εισαι............. τελος, δεν υπαρχει σωτηρια,
    εγω απλα ξεκιναω καθε μερα σαν καινουργια και ξεχναω τι ειχε γινει την προηγουμενη, καθε μερα θελει πολυ προσπαθεια.....................

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    μέλος του κλαμπ κι εγω κορίτσια...... και ξέρετε πως γίνεται η απεξάρτηση???? σκεφτείτε πως ένας μανιώδης καπνιστής κόβει το κάπνισμα..... με υποκατάστατα! δηλαδή λαμβάνει μικρές, ελεγχόμενες δόσεις νικοτίνης που μετριάζουν κατα κάποιον τρόπο τη στέρηση και εμποδίζουν τα ανεξέλεγκτα επεισόδια! εγώ είχα τρελλό πρόβλημα με τα γλυκά! ξέρετε τι κάνω τώρα??? τρώω κάθε μέρα γλυκό! έτσι αποφεύγω τα ξεσπάσματα! φροντίζω να μετράω την ποσότητα ώστε η αμαρτία μου να μην ξεπερνάει τις 300 θερμίδες....... δεν την παραλείπω όμως ποτέ! εεεεε κάτι καταφέρνω σιγά σιγά........ το έχετε σκεφτεί ποτέ σαν ιδέα? πως το βρίσκετε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    Originally posted by changes
    εκει που μια χαρα μετα απο χρονια εκανα και τη διαιτα μου και τα παντα μου τα ειχα υπο ελεγχο(αν ελεγχω το φαγητο,τα παω παντου περιφημα και τουμπαλιν) και ενιωθα πραγματικα ωραια τις τελευταιες ημερες και ελεγα οτι επιτελους πηρα μπρος....εχουμε κοσμο σπιτι σημερα κ μαγειρευεται ενα φαγητο απο τα αγαπημενα μου που εχω να φαω ουτε θυμαμαι απο πότε,οχι λογω διαιτας αλλα επειδη δεν ετυχε.700 και κατι θερμιδες τα 200 γραμμαρια.δε χρειαζεται να πω κατι αλλο περι θρεπτικης αξιας του...
    ε,απο τη στιγμη που μυρισα την κρεμα,διαλυθηκαν ολα.δε σκεφτομουν τιποτα αλλο παρα το να το φαω ΟΛΟ.το οξυμωρο ειναι οτι οι υπολοιποι καθησανε να φανε καμια-δυο ωρες αφου ετοιμαστηκε,δεν πεινουσαν-δεν λιγουρευονταν ρε παιδι μου?!απορω!αφου αυτοι το ζητησαν με λαχταρα και το εφτιαξαν τελικα...και δε φτανει που το ειχαν 2 ωρες και περιμενε :P , οταν telika εφαγαν,διαπιστωσα με τρομερη επληξη,οτι εφαγαν απο ενα κομματακι τυπου μεριδα εστιατοριου και αν.μη σας πω και μικροτερη.και αντρες included,ε?

    ε,ενταξει.για ακομη μια φορα συγκρινοντας εμενα με ολους τους αλλους,διαπιστωσα οτι εχω θεμα με το φαγητο.ειμαι junkie.τοσο απλα.πρεζονι για τους μη αγγλομαθεις.ακουγεται ασχημο,αλλα αυτο ειμαι.οπου πρεζα=φαι.τελος.
    μη σε παίρνει από κάτω ρε αγάπη..... δεν είναι δα και τόσο φοβερό. θα τα καταφέρουμε!!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    26
    Συμφωνώ απόλυτα με τα προειρημένα.Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα.Έχω κόψει το τσιγάρο δώδεκα χρόνια και ακόμα το ζητάω.
    Όταν καπνίζει η κουμπάρα μου μπαίνω μες στους καπνούς της.Όταν τρώω ψητά και γενικά υγιεινά κάνω σαράντα ώρες να τα φάω.
    Μόλις έρθω αντιμέτωπη με φαγητά που μ'αρέσουν τα τσακίζω σε δευτερόλεπτα και σε μεγάλες ποσότητες.
    Την επόμενη μέρα όμως προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και φτου κι απ'την αρχή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    πιστευω οτι η επιμονή θα μας κάνει να το ξεπεράσουμε. Αλλά θελει και λίγο γαιδουριά.
    Δηλαδη σήμερα έπρεπε να πεις "εφαγα λιγο σαν βοιδι χτες, ε και? το χρειαζόμουν! έπρεπε να το κάνω, τωρα ομως συνεχιζω εκει που ήμουν"

    αυτο που δεν πρέπει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνεις είναι να τιμωρήσεις τον εαυτο σου.
    Απλά συνεχίζεις τη διαιτα σαν να μην το κανες ποτε. Κι ο οργανισμος σου θα το αγνοήσει. Και σιγα σιγα θα μειώνονται τα κρουσματα. Κι εγω, εκει που ξεφευγα τις πρωτες βδομαδες μια φορα ... τη μέρα!!! τωρα κανω ατασθαλίες μια φορα στις 2 ή 3 μέρες. Ε, σιγα σιγα θα φτασω στο 1 φορά τη βδομάδα ή στις 15. Αυτο δεν ειναι το επιθυμητο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by sofi22ri
    μέλος του κλαμπ κι εγω κορίτσια...... και ξέρετε πως γίνεται η απεξάρτηση???? σκεφτείτε πως ένας μανιώδης καπνιστής κόβει το κάπνισμα..... με υποκατάστατα! δηλαδή λαμβάνει μικρές, ελεγχόμενες δόσεις νικοτίνης που μετριάζουν κατα κάποιον τρόπο τη στέρηση και εμποδίζουν τα ανεξέλεγκτα επεισόδια! εγώ είχα τρελλό πρόβλημα με τα γλυκά! ξέρετε τι κάνω τώρα??? τρώω κάθε μέρα γλυκό! έτσι αποφεύγω τα ξεσπάσματα! φροντίζω να μετράω την ποσότητα ώστε η αμαρτία μου να μην ξεπερνάει τις 300 θερμίδες....... δεν την παραλείπω όμως ποτέ! εεεεε κάτι καταφέρνω σιγά σιγά........ το έχετε σκεφτεί ποτέ σαν ιδέα? πως το βρίσκετε?
    υπηρξες μανιωδης καπνιστης? ο μανιωδης καπνιστης λεει μια μερα τελος κ το κοβει κ δε το ξαναπιανει ποτε στη ζωη τοου. Οι εμπορικες βλακειες που εχουν βγαλει δε λενε μια κ το μονο που κανουν ειναι να σε εξαρτουν απο αλλα πραγματα ωστε να τσεπωνουν...σου λενε εκοψες το τσιγαρο, θα πλουτισουμε αλλιως...

    Οι μανιες εχουν δυστηχως κ ακρα, ομως το ακρο του να μη ξανακαπνισεις στην υποθεση τσιγαρο ειναι σωτηριο...

    Περι φαγητου συμφωνω, σωστη η λογικη σου, κ σεμενα πιανει αυτο, ποτε δεν κοβω αυτα που μου αρεσουν, απλα εμπλουτιζω τη διατροφη μου με ολα τα αλλα απαραιτητα που δε μου αρεσουν κ τοσο κ μετα χτυπαω κ αυτο που μαρεσει κ χωρις τυψεις...(αν εχει χωρο το στομαχι).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by device

    αυτο που δεν πρέπει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνεις είναι να τιμωρήσεις τον εαυτο σου.
    Απλά συνεχίζεις τη διαιτα σαν να μην το κανες ποτε. Κι ο οργανισμος σου θα το αγνοήσει. Και σιγα σιγα θα μειώνονται τα κρουσματα.
    συμφωνω απολυτα, μετα απο τοσα βουλιμικα ειμαι σιγουρη οτι η μονη γιατρεια ειναι να μην τιμωρουμε τοον εαυτο μας.
    Τοτε μπαινουμε σε φαυλο κυκλο βουλιμικων ενω μπορουμε να γλιτωσουμε μονο με ενα ταψι μουσακα το μηνα, ε και?

    Παιδια η φαση μοιαζει με το παιδι που λεει κακες λεξεις...αν δωσεις σημασια θα τις λεει μια ζωη...αν κανεις σα να μην ακουσες τιποτε, σα να μη σου εκανε εντυπωση...δε τις ξαναλεει... (σταδιακα)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    αλλη μια στο γρουπ! δεν θα ξεμπλεξω ποτε μα ποτε. Εδω και 2 περιπου εβδομαδες δεν ξερω τι με εχει πιασει και τρωω ολη μερα... κυριολεκτικα ομως και οχι τσιμπολογιμα. Μεχρι που αρχισα και να μαγειρευω για να φαω... εγω που μεχρι πριν ουτε αβγο δεν εβραζα... Δηλαδη οχι για να φαω για να υπερφαω!!!!! Ξερω τι φταιει που ειδα να πεφτει η ζυγαρια κ πηρα τα πανω μου. Παλι καλα δεν πεφτω σε βουλιμικα... Εχω χαρει κ λιγο με τον υπερθυροειδη, γιατι παλαιοτερα θα ειχα παρει 5 οχι 3 οπως τωρα με τοσο φαι. Καλα δεν χαιρομαι κιολας... αλλα μου χρυσωνω το χαπι.
    Θελω να αρχισω τωρα να μου αραδιαζω ενα σωρο κοσμιτικα επιθετα αλλα θα το παιξω κυρια.... Με αυτες και εκεινες τις χαζομαρες παμε παλι απο την αρχη. Αν υπολογισω ποσα κιλα παιρνω-χανω... Αν κρατουσα μια σταθερη πορια τωρα θα ημουν μια χαρα.
    Αυτα και ξεσπασα (λιγο)
    Καλη τυχη κοριτσια και οποια βρει καποια λυση ασ μου την πει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    να μην χαιρεσαι με τον υπερθυρεοειδισμο διοτι μολις θεραπευθει, που αν πας σε καλο γιατρο θα γινει συντομα, το στομαχι σου δε θα κλεινει, εσυ θα συνεχισεις να τρως ανεεξελεγκτα κ επειδη οι καυσεις σου θα ειναι οπως παλια με θεραπευμενο θυροειδη, θα παχυνεις,,,

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •