ψιλοατοπο θεμα αλλα εστω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

    ψιλοατοπο θεμα αλλα εστω

    ατοπο γιατι ολα ειναι σχετικα και γιατι τον αποδεκτο ρυθμο απωλειας συμφωνα με διαιτολογους & γιατρους τον ξερουμε
    και γιατι μια χαρα ευχαριστημενη θα ειμαι και με 5 κιλα το μηνα

    απλως κουβεντα να γινεται...δεδομενου του οτι...
    ειμαι 135 κιλα περιπου κι εχω υψος 1.70 και κατι ψιλα,παιζει μπολικο περιττο πραμα,δηλαδη...
    οταν φτασω τα 100-100 και κατι,θα μπω στην κατηγορια 'απλης' παχυσαρκιας συμφωνα με το BMI.αυτη τη στιγμη ειμαι συμφωνα με το bmi σε κατηγορια o θεος μαζι μου...:P

    δεδομενων των οσων μολις ειπα και δεδομενου οτι γυμναζομαι καθημερινα εκτος της Κυριακης,δεν κανω απλως διαιτα,ποσα κιλα maximum το μηνα( 1 μηνας =4 εβδομαδες) θεωρειτε οτιθα ηταν νορμαλ να χανω στα κυβικα μου μεχρι αυτα τα 100-100 και κατι κιλα;


    YΓ ε,αφου ολοι ανοιγουν τοπικ να πουν κυριολεκτικα ο,τι τους κατεβει, να μην ανοιξω κι εγω;
    αντε,ριξτε κανενα σχολιο though...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    καθολου ατοπο το θεματακι καλε!!!

    καλη προσπαθεια στον αγωνα...!!!
    θα σου μεταφερω αυτο που μου ειπε εμενα ο γυμναστης μου... μισο εως 1 κιλο τη βδομαδα ειναι καλα... κανοντας μια ισοροπιμενη διατροφη και γυμναστικη 3 φορες τη βδομαδα... τωρα φυσικα παιζει ρολο ο οργανισμος, χρονιες παθησεις κλπ κλπ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    νομιζω πως ειναι εφικτο αυτο που λες..
    οι διαιτολογοι λενε πως το ιδανικο ειναι να χανεις το 1% του βαρους την βδομαδα..


    δηλαδη στα 135κιλα μπορεις να χανεις 1.35 κιλα την βδομαδα... χαλαρα τα 5 μεσα στο μηνα!!
    στα 120 κιλα 1.200 την βδομαδα..

    γενικα πανω απο 100 ανετα χανεις πανω απο κιλο την βδομαδα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    πιστευω πως με μια ισσοροπημενη διατροφη και 2 κιλα την εβδομαδα μπορεις να χασεις, αφου πας και γυμναστηριο,
    τα παντα ειναι θεμα εγκρατειας στην διαιτα που κανεις.

    καλη επιτυχια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια........ ένα κιλό και κάτι ψιλά την εβδομάδα είναι ιδανικά. πρόσεξε όμως: όσο πιο πολύ αδυνατίζεις τόσο πιο αργά θα χάνονται τα κιλά....... στην παρούσα φάση είναι λογικό να χάνεις ευκολότερα. αν εν καιρώ δεις κολλημένη ζυγαριά, μη μου πτοηθείς! συνέχισε ακάθεκτη! κι αυτό στο πρόγραμμα είναι....
    επίσης, διατροφή και γυμναστική ναι αλλά χωρίς ακρότητες........ όσο πιο αυστηρό το πρόγραμμά σου, τόσο πιο γρήγορα θα κουραστείς.... και επειδή έχεις δρόμο μπροστά σου θα πρέπει να ακολουθήσεις ήπιες μεθόδους ώστε να αντέξεις όσο το δυνατόν περισσότερο και να μη σοκαριστεί και ο οργανισμός σου βέβαια! σιγά σιγά οι νέες συνήθειες θα σου γίνουν τρόπος ζωής, οπότε έπειτα θα μπορείς να βελτιώσεις κάτι διαφορετικό......... όλα αυτά όμως θέλουν το χρόνο τους........ γιαυτό προσοχή, οργάνωση, ψυχραιμία και........ eating disorders.gr!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    φυσικα και θα μειωθει η απωλεια κιλων οσο πεφτουν τα κιλα. Δεν ειναι δυνατον αυτος π ειναι 100 κιλα και αυτος που ειναι 50 κιλα να χανουν το ιδιο... ομως ακομα και αν μειωθει η απωλεια κιλων δεν μειωνεται η απωλεια ποντων π ειναι και η επιθυμητη...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    9
    Και μένα πάντως ο διαιτολόγος τόσο μου είπε ότι είναι το φυσιολογικό.. 1 το πολύ 1,5 κιλό την εβδομάδα δεδομένου ότι ξεκίνησα δίαιτα και γυμναστήριο μαζί (και ξεκίνησα από τα 108)...
    Για περισσότερα κιλά δεν συμφέρει, αφενός γιατί δεν χάνεις λίπος, αλλά υγρά και μυική μάζα, και αφετέρου καταπονείται τόσο πολύ ο οργανισμός που δεν μπορεί να αντέξει και τελικά ορμάς και τρώς...ασύστολα....
    (τουλάχιστον έτσι μου είπανε, δεν ξέρω, δεν είμαι και γιατρός...)

    Το κακό είναι ότι αφού χάσεις τα πρώτα 2-3 κιλά, κοκκαλώνει η ζυγαριά για ένα διάστημα, και παθαίνεις πανικό (το έπαθα και εγώ)....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    ναι αλλαδεν λέμε πως μερικές φορες κατεβαινει αποτομα.

    εμενα οσες φορες κοκκαλώνει "ανεξηγητα", αμεσως μετα πέφτει "ανεξηγητα"

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    28
    καλησπερα changes!αν κι εσυ οταν ανοιξα εγω τοπικ για να πω τον πονο μου με εκανες τρισχειροτερα με τις καυστικες ερωτησεις σου εγω δεν σου κραταω κακια γιατι μπορει να ησουν σε κακη σου φαση η τελικα να ηθελες να τα πεις αλλιως κι αλλιως να τα εξελαβα καθως ο γραπτος εμμεσος λογος ειναι λιγο "περιεργος"καμια φορα.λοιπον βλεπω οτι κι εσυ εχεις μεγαλο θεματακι με τα παλιοκιλα αλλα θα το παλεψουμε και θα τα νικησουμε!εγω το εχω καταφερει κι αλλες φορες.μια φορα εφτασα απο 84 57 και προπερσυ απο 82 67,αλλα τα πηρα παλι πολυ γρηγορα και μαλιστα τωρα εφθασα στον πιο ψηλο μου αριθμο(91)και γι αυτο εχω φρικαρει.η αληθεια ειναι οτι το βλεπω λιγακι βουνο αλλα απο χθες που ξεκινησα πιο εντατικα πηρα τα πανω μου και ειπα ναι θα τα καταφερω!βεβαια ειμαι και ανυπομονη και θελω και γρηγορα γιατι παντα σε 3 μηνες τα ειχα χασει αλλα τελος παντων τωρα μου δινω περιθωριο για 4.πρεπει να χανω δηλαδη τουλαχιστον 5 το μηνα.ο διαιοτολογος που πηγαινα στα 18 μου μου ειχε πει οτι 5 το μηνα ειναι μια χαρα αλλα οχι παραπανω γιατι σημαινει οτι θα κανω πραγματα τραβηγμενα κι οτι δεν πρεπει.τοτε το τηρησα αλλα προπερσυ που εκανα μονη μου ημουν πιο αυστηρη μαζι μου κι εχανα πιο πολλα.καταλαβαινω πως κι εσυ θες τουλαχιστον τα 15 πρωτα να φυγουν μπαμ μπαμ αλλα αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι ναι μεν θα σου δωσουν κουραγιο για να συνεχισεις αλλα μπορει και να κουραστεις με μια πολυ αυστηρη διαιτα και μετα θα εχεις δυναμη να συνεχισεις για τα υπολοιπα;;;καλο κουραγιο μας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by ΚΕΛΥ
    καλησπερα changes!αν κι εσυ οταν ανοιξα εγω τοπικ για να πω τον πονο μου με εκανες τρισχειροτερα με τις καυστικες ερωτησεις σου εγω δεν σου κραταω κακια γιατι μπορει να ησουν σε κακη σου φαση η τελικα να ηθελες να τα πεις αλλιως κι αλλιως να τα εξελαβα καθως ο γραπτος εμμεσος λογος ειναι λιγο "περιεργος"καμια φορα.λοιπον βλεπω οτι κι εσυ εχεις μεγαλο θεματακι με τα παλιοκιλα αλλα θα το παλεψουμε και θα τα νικησουμε!εγω το εχω καταφερει κι αλλες φορες.μια φορα εφτασα απο 84 57 και προπερσυ απο 82 67,αλλα τα πηρα παλι πολυ γρηγορα και μαλιστα τωρα εφθασα στον πιο ψηλο μου αριθμο(91)και γι αυτο εχω φρικαρει.η αληθεια ειναι οτι το βλεπω λιγακι βουνο αλλα απο χθες που ξεκινησα πιο εντατικα πηρα τα πανω μου και ειπα ναι θα τα καταφερω!βεβαια ειμαι και ανυπομονη και θελω και γρηγορα γιατι παντα σε 3 μηνες τα ειχα χασει αλλα τελος παντων τωρα μου δινω περιθωριο για 4.πρεπει να χανω δηλαδη τουλαχιστον 5 το μηνα.ο διαιοτολογος που πηγαινα στα 18 μου μου ειχε πει οτι 5 το μηνα ειναι μια χαρα αλλα οχι παραπανω γιατι σημαινει οτι θα κανω πραγματα τραβηγμενα κι οτι δεν πρεπει.τοτε το τηρησα αλλα προπερσυ που εκανα μονη μου ημουν πιο αυστηρη μαζι μου κι εχανα πιο πολλα.καταλαβαινω πως κι εσυ θες τουλαχιστον τα 15 πρωτα να φυγουν μπαμ μπαμ αλλα αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι ναι μεν θα σου δωσουν κουραγιο για να συνεχισεις αλλα μπορει και να κουραστεις με μια πολυ αυστηρη διαιτα και μετα θα εχεις δυναμη να συνεχισεις για τα υπολοιπα;;;καλο κουραγιο μας!
    καλησπερα, συμφωνω σε ολα, ομως γιατι τα ξαναπαιρνεις...μηπως τελικα αυτο ειναι το ζητουμενο (το να μη τα ξαναπαρεις οσα χανεις) κ οχι το να τα χασεις ολα με τη μια?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •