Χημικές δίαιτες - Καύση λίπους- Όλα για τις δίαιτες αυτές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21

    Χημικές δίαιτες - Καύση λίπους- Όλα για τις δίαιτες αυτές

    Καλησπέρα σας!!!!!! Ανοίγω ένα θεματάκι που ουκ ολίγες φορές έχουμε την ανάγκη να συζητήσουμε και να διαπραγματευτούμε... Αλήθεια πώς επιδρούν οι χημικές δίαιτες στον οργανισμό μας? Συντελούν στην καύση του λίπους ή αποσπούν μόνο από τις τροφές που καταναλώνουμε συγκεκριμένα μόνο συστατικά? Και, κατ'αρχήν, γιατί λέγονται χημικές? Μέχρι πόσο χρονικό διάστημα μπορούμε να τις κάνουμε? Ας συζητήσουμε ελεύθερα και ας πεί ο καθένας τι ξέρει πάνω σε αυτό το θέμα!!! Σας ευχαριστώ πολύ!! Φιλάααααακια!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    λέγονται χημικές γιατί βασίζονται στην χημεία του οργανισμού. Για παράδειγμα, καταναλώνοντας μόνο πρωτείνες και λίπη, ο οργανισμός είναι υποχρεομένος να διασπά το αποθηκευμένο λίπος για να βρει τους υδατάνθρακές του (το καύσιμό του).
    χάνεις σίγουρα πολλά κιλά τις πρώτες εβδομάδες. (Η μητέρα μου έχασε σε 10 μέρες 9 κιλά! Αν δεν το βλεπα δεν θα το πίστευα..)
    επειδή δεν ακολουθείς υγιεινό διατροφικό μοντέλο , το πιο πιθανόν όταν την σταματήσεις να θελήσεις να φας όλα αυτα που στερούσουν , με αποτέλεσμα να γυρίσουν όλα τα κιλά πίσω (ίσως και περισσότερα).
    δεν πρέπει να την κάνεις πάνω από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα ,που ανα δίαιτα διαφέρει και σίγουρα όχι πάνω από δίμηνο γιατί ακριβώς επιδρά στην χημεία του οργανισμού και δεν συνιστά πλήρης και υγιεινή διατροφή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21
    α...μάλιστα...κατάλαβα.....Και όσον αφορά τη βλαψιμότητα στον οργανισμό μας?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    από τεράστια ως καθόλου. Εξαρτάται πόσο γνωρίζεις τι κάνεις , πως το κάνεις και πόσο χρόνο. Σκέψου για παράδειγμα το εξής: Οι πρωτεινούχες χημικές δίαιτες (που στηρίζονται στην υπερβολική λήψη πρωτείνης και στην κατάργηση των υδατανθράκων) έχουν αποτελέσματα γιατί οι πρωτείνες δεν αποθηκεύονται στον οργανισμό . Όμως, τα πλεονάσματα των αμινοξέων (που είναι προιόντα της πέψης των πρωτεινών) μετατρέπονται για να αποβληθούν σε κετονικές ενώσεις και σε αμμωνία. Οι κετονικές ενώσεις μετατρέπονται τελικά σε νερό και ανθρακικό οξύ (και αποβάλλεται από τους πνεύμονες) ενώ η αμμωνία μετατρέπεται σε ουρία (και αποβάλλεται από τα νεφρά και τον ιδρώτα). Πρέπει λοιπόν τα άτομα που ακολουθούν διατροφή πλούσια σε πρωτείνες να παρακολουθούν με προσοχή τις τιμές της ουρίας τους , οι οποίες αν είναι υψηλές μπορεί να προκαλέσουν νεφρική κόπωση , αρθρίτιδα και αρθριτικά.
    Γενικά οι αντιδράσεις κάθε ανθρωπίνου οργανισμού είναι διαφορετικές. Ορισμένοι δέχονται καλύτερα τις πρωτείνες, άλλοι όχι. ΄Βασικό επίσης είναι ότι τόσο οι πρωτείνες όσο και τα λίπη , χρειάζονται ένα βασικό ποσοστό υδατανθράκων για να μπορούν να αφομοιωθούν από τον οργανισμό, διαφορετικά (ειδικά τα λίπη) καίγονται τελείως αφήνοντας στον οργανισμό δηλητηριώδη κατάλοιπα.
    Αν αποφασίσεις να κάνεις χημική δίαιτα μόνη σου , καλό είναι να πάρεις μπόλικα βιβλία σχετικά με την διατροφή και το πως λειτουργεί ο οργανίσμός (και όχι μόνο το βιβλιο της σχετικής χημικής δίαιτας) , και να ελέγχεις σε τακτα χρονικά διαστήματα τον οργανισμό σου (βασική ανάλυση αίματος για χολυστερίνη, σάκχαρο κλπ , ουρία κλπ).
    Προσωπική εντελώς γνώμη μου είναι ότι αν μπορείς να αυξήσεις την σωματική σου δραστηριότητα και να ακολουθήσεις μια υγιεινή διατροφή , είναι σαφώς καλύτερο από τις χημικές δίαιτες. Εξαρτάται όμως από τον άνθρωπο και την περίπτωση .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Queen μη μπλέκεις με τη χημεία γιατί λες ανακρίβειες.Στις δημοσιεύσεις αναφέρεις πράγματα που δεν ισχύουν.Φιλικά σου το λέω.


    Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία αργότερα να γράψω κάτι περισσότερο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    νομίζω ότι είμαι 100% σωστή , αν έχεις πάντως αντιρρήσεις μπορείς να τις καταγράψεις και να τις συζητήσουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Δεν έχω εγώ αντιρρήσεις, η επιστήμη έχει.

    Καλοπροαίρετα το λέω...Θα κοιτάξω να γράψω τα κομμάτια που είναι ανακριβή.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21
    πάντως είναι σίγουρο ότι χάνεις πολλά κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα!!!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    Καλημέρα Θάλειά μου. Κάνω χημική δίαιτα φτωχή σε υδατάνθρακες (Ατκινς) εδώ και 20 μέρες (σήμερα έκλεισα το δεύτερο δεκαήμερο). Γυμνάζομαι καθημερινά (όπως όλο το χρόνο σχεδόν φέτος) και έχω πολύ καλό μεταβολισμό (έκανα και πρόσφατα εξετάσεις θυροειδούς). Παρόλα αυτά , έχασα 4,4 κιλά σε 20 ημέρες, πράγμα που δενθεωρώ πολύ αφού ξεκίνησα 89 κιλά και έχω ύψος 1.70. Αλλά ναι, δεν είναι και λίγο. Και αυτό που μου αρέσει είναι ότι δεν μετράω θερμίδες και αμα πεινάσω, μπορώ να χτυπήσω γαλοπούλα, τυράκι κλπ..
    Η μητέρα μου όπως σου είπα, έχασε 11 κιλά σε 10 ημέρες. Δεν ξέρω τι κάνεις , πόσο καιρό το κάνεις και πόσα θεωρείς πολλά κιλά. Εγώ για να είμαι ειλικρινής περίμενα στο 20ήμερο να χω χάσει 6 κιλά. Πάντως είναι εγγυημένο ότι χάνεις, χωρίς ιδιαίτερη πείνα, πράγμα καλό τουλάχιστον στην αρχή.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21
    ναι, είναι καλό...και το λίγο αυτό [4 κιλά μόνο σε 20 ολόκληρες μέρες!!]...αλλά διάβασα σε πολλά σάιτ ότι χάνεις υγρά και όχι πραγματικά κιλά!...και φυσικά αυτό είναι κάτι που με στεναχώρεσε γιατί εγώ θέλω να χάσω μόνο λίπος...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    αν ξεκίνησες 97 κιλά όπως λέει το τικεράκι σου, μια απώλεια 5% του βάρους σου (δλδ 5 κιλών μέσα σε 15-΄20 μέρες ) είναι πέρα για πέρα ασφαλής και ο οργανισμός σου δεν έχει καταβάλει και ιδιαίτερη προσπάθεια και έχεις χάσει μόνο λίπος. Όσο μειώνεις κιλά, θα πρέπει να περιορίσεις την απώλεια σε 1 το πολύ κιλό την εβδομάδα για να μην χάνεις μυική μάζα και υγρά αλλά λίπος.

    Λοιπόν , σήμερα μετρήθηκα και σε πόντους , τα 4,4 κιλά αντιστοιχούν σε : - 5 πόντους από την περιφέρεια, -6 πόντους από την μέση , -5 πόντους από το στήθος , -3 πόντους από τον γλουτό, την γάμπα και το μπράτσο! Σημειώτέον , γυμνάζομαι καθημερινά 1-2 ώρες, δεν νομίζω ότι προλαβαίνω να χάσω μυικό ιστό χωρίς να τον αντικαθιστώ! Ε, μετά από αυτό δεν με πολυνοιάζει η ζυγαριά!! :-)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Απο προσωπικη εμπειρια,ειχα κανει πριν 3 χρονια μια υπερπρωτεινικη-χημικη διαιτα και ειχα χασει 6 ολοκληρα κιλα μεσα σε 10 μερες.Οπως καταλαβαινετε ειχα καταενθουσιαστει,αλλα γρηγορα διαπιστωσα οτι ο μεταβολισμος μου ειχε πεσει κατακορυφα και με πολυ πεινα επανερχομενη στην κανονικη διατροφη διατηρουσα τα κιλα.
    Επισης σερνομουν απο την πεινα και την εξαντληση και το σωμα μου,αν και πιο αδυνατο ειχε ''πλαδαριασει''.Προφανως ειχα χασει πολλα υγρα.Βεβαια,εγω δε γυμναζομουν καθολου και καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα.Εννοειται τα κιλα τα πηρα διπλασια,σκετη φρικη η ολη υποθεση.Το μονο που καταφερα ηταν να χασω την ψυχραιμια μου και την υπομονη μου.
    Μπορει να εχουν εντυπωσιακα αποτελεσματα και πολυ συντομα,αλλα γνωμη μου ειναι πως τιποτα δε συγκρινεται με τη νορμαλ διατροφη και ασκηση,τον ''δυσκολο'' δηλαδη τροπο χασιμου βαρους.Το θεμα ειναι ποιος εχει κουραγιο να το κανει.......................

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21
    αυτό, αυτό!!! ο "δύσκολος τρόπος" είναι που με έχει απογοητεύσει...Ωστόσο μόλις τελειώσω τη δίαιτα αυτή [που διαρκεί ένα μήνα], σιγάαα πάααρα πολύ σιγάαα [ για να διατηρήσς τα κιλα που θα χάσω, ] θα κάνω μια πολύ νορμάλ ώστε να χάσω αυτά τα -ουφ- παραπανίσια κιλά!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21
    επιπλέον, γιατί τα κιλά που χάνονται μέσω της χημικής δίαιτας, μετά το τέλος της επενέρχονται στο σώμα μας?????? οέο????

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    γιατί αδειάζεις τον οργανισμό σου από υδατάνθρακες, καίει το λίπος αλλά όταν επανέλθεις στη φυσιολογική διατροφή και του ξαναδίνεις υδατάνθρακες, τρέχει να τους αποθηκεύσει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •