Κυκλική λήψη υδατανθράκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 60 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 891
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752

    Κυκλική λήψη υδατανθράκων

    Από χτες που ανέφερα τη συγκεκριμένη διατροφή με ρωτάει πολύς κόσμος για το πως ακριβώς λειτουργεί και τι αποτελέσματα έχει.

    Καταρχήν μου την έδωσε διαιτολόγος, πράγμα που για μένα της δίνει κάποια αξιοπιστία.Επειδή ερχόταν σπίτι μου, με παρακολουθούσε και στις ποσότητες, που σας διαβεβαιώνω δεν ήταν καθόλου μικρές. Μερικές φορές άφηνα κιόλας φαγητό στο πιάτο μου.

    Σε μένα είχε άριστα αποτελέσματα, έχασα τα τελευταία κιλά και κυρίως έχασα σχεδόν μόνο λίπος. Γιατί αυτό κάνει αυτή η διατροφή, σοκάρει τον οργανισμό ώστε να χάνει μόνο λίπος.

    Λειτουργεί ως εξής: τη μια μέρα τρώμε μόνο υδατάνθρακα(μακαρόνια, ψωμί, ρύζι, πατάτα, φρούτα) και την επόμενη μόνο πρωτείνη(κρέας, ψάρι, αυγά, γαλακτοκομικά). Έτσι αδειάζουν οι αποθήκες γλυκογόνου στον οργανισμό, αλλά δεν τον βάζουμε σε κατάσταση άμυνας, όπου και σταματάει να καίει. Αντίθετα την επόμενη του ξαναδίνουμε υδατάνθρακα και αρχίζει να καίει με γρήγορο ρυθμό.

    Λάδι βάζουμε κανονικά. Λαχανικά εννοείται όσα και όποτε θέλουμε. Απαγορεύονται η ζάχαρη και τα αναψυκτικά. Εννοείται ότι αν μπορούμε να είναι ο υδατάνθρακας ολικής αλέσεως, ακόμα καλύτερα.

    Δύκλολη δεν είναι από την άποψη ότι δεν πεινάς. Και τρως αγαπημένα φαγητά όπως λαδερά, μακαρόνια, όσπρια, κοτόπουλο ψητό, ψάρι τηγανητό κλπ

    Γενικά όμως δε με δυσκόλεψε. Γρήγορα τη συνήθισα και σήμερα έχασα και το τελευταίο μου κιλό. Επιτέλους 55 μετά από χρόνια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μπράβο σου Δανάη!!! Πω πω 55 κιλά, όνειρο θερινής νυχτός. Γι' αυτό έχεις τα αστεράκια στο τίκερ σου, ε πονηρούλα?
    Συγχαρητήρια για την επιμονή και το κουράγιο σου, τώρα δικαιώθηκαν οι προσπάθειές σου!
    Δεν ξέρω αν διάβασες τα χθεσινά μου ρεζιλίκια.. Που περπάτησα ο λαπάς 3 χλμ και πιάστηκα και έκανα ζεστό μπάνιο και ήμουν μετά λες και ανέβηκα στο Έβερεστ! Καταραμένη γυμναστική!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Kαλημέρα Δανάη, την ξεκίνησα ήδη σήμερα!
    ʼρχισα με υδατάνθρακες, πρωινό ψωμί με μέλι και ταχινι όπως μου είπες.
    Το μεσημέρι πατάτες φούρνου με σαλάτα
    το απόγευμα φρούτα
    και το βράδυ δεν έχω σκεφτεί ακόμη.
    Μακάρι να ξεκολήσω.
    Λοιπόν ξεκινώ από 74 κιλά πρωινό ζύγισμα, και θα τα λέμε από εδώ.

    Να ρωτήσω κάτι που μόλις προσεξα και προβληματίστηκα, γράφεις ψάρι τηγανιτό?
    ή κάνω λάθος??? και πως δικαιολογείται αυτό?
    φιλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Ava
    μου καλή. 3 χλμ δεν είναι λίγο για αρχή. Μπράβο βρε θηρίο. Εύχομαι και ανωτερα! Σιγά σιγά θέλει η γυμναστική. Αλλιώς βαριόμαστε. Η επιμονή που έδειξα με άφησε και μένα έκπληκτη γιατί γενικά είμαι ένα τεμπελόσκυλο και μισό. Είναι να κάνεις την αρχή τελικά, μετά κάπως βάζεις το κεφάλι κάτω και συνεχίζεις. Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!
    Και τώρα το αισιόδοξο μήνυμα της ημέρας: Εδώ είμαστε ένας λαπάς, ένα τεμπελόσκυλο και μισό και ποιος ξέρει και ποιος άλλος και αδυνατίζουμε! Έλα να συνεχίζουμε την προσπάθεια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Betty

    Καλή αρχή!Θέλει λίγο δύναμη στην αρχή, μετά θα δεις θα μάθει στο σώμα σου.

    Επίτηδες το έγραψα το ψάρι γιατί ήταν η αγαπημένη μου μερίδα και ήθελα να το μάθετε
    Λοιπόν έπαιρνα φιλέτο άσπρο(μη με ρωτάς τι ψάρι είναι) και το τηγάνιζα σε ελαιόλαδο. Χωρίς αλεύρι εννοείται, που είναι υδατάνθρακας. Γινόταν πολύ νόστιμο πάντως και μαζί σοτάριζα και μερικά λαχανικά. Το συστήνω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Καλέ ηρεμήστε!!! είμαι κι εγώ εδώ!!! χαχαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Σούπερ Δανάη μου, κι εγώ θα το κάνω, τι σημασία έχει τι ψάρι ήταν, αρκεί να είναι νόστιμο
    σ'ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να έχω κι εγώ καλά αποτελέσματα.
    φιλιά

  9. #9
    Πολυ ενδιαφερουσα διατροφη Δαναη, ευχαριστουμε που τη μοιραστηκες μαζι μας και συγχαρητηρια που εφτασες το στοχο σου. Για μενα αποτελεις φωτεινο παραδειγμα και μακαρι ολοι να τα καταφερουμε οπως εσυ.
    Αν δε σου κανει κοπο, θα μπορουσες να μας περιγραψεις μια τυπικη μερα με τη συγκεκριμενη διατροφη;
    Και γενικα ο,τι θεωρεις χρησιμο να ξερουμε....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Δίνω 2 ενδεικτικές μέρες.

    Μέρα με υδατανθρακα
    πρωί
    ψωμί μέλι ταχινι φρούτο

    μήλο

    Μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα και σαλάτα

    Ακτινίδια

    Σούπα κριθαράκι και σαλάτα


    Μέρα πρωτεινη

    Ομελέτα με λαχανικά

    γιαούρτι

    Κοτόπουλο με σαλάτα

    αμύγδαλα

    τονοσαλάτα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    215
    Εγω το καημενο που δεν μπορω χωρις ζαχαρη το φραπεδακι μου?
    Πινω μονο ενα την ημερα, θα μπλοκαρει λες την διατροφη αυτη?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41
    Βασιλικη67, ναι θα την μπλοκαρει!
    την ξερω κι εγω αυτη τη διαιτα.εχω το χαρτι με τις λεπτομερειες στο σπιτι.
    αλλα νομιζω οτι μπορεις να βαζεις ζαχαρινη αντι ζαχαρη.θα δω στο σπιτι το χαρτι τι λεει και θα σου πω σιγουρα.εκτος κ αν ξερει καποιος αλλος να μας πει νωριτερα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Δεν ξέρω Βασιλική μου. Υποθέτω δεν είναι ότι καλύτερο. Αν βέβαια δεν αντέχεις χωρίς αυτό, καλύτερα να κάνεις τη διατροφή έστω και με ζάχαρη, παρά να μην την κάνεις καθόλου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    215
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΧΟΡΤΑ
    ΦΡΟΥΤΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΒΟΚΑΝΤΟ)
    ΕΣΠΕΡΙΔΟΕΙΔΗ
    ΕΛΙΕΣ
    ΚΟΜΠΟΣΤΕΣ
    ΣΑΛΤΣΕΣ ΦΥΤΙΚΕΣ
    ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ,ΣΚΟΡΔΑ
    ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ
    ΤΣΑΙ,ΚΑΦΕΣ ,ΑΦΕΨΗΜΑΤΑ
    ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ
    ΖΥΜΑΡΙΚΑ
    ΠΑΤΑΤΕΣ
    ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ (ΚΟΥΑΚΕΡ,ΒΡΩΜΗ,ΣΙΚΑΛΗ,ΚΡΙΘΑ ΡΙ,ΣΙΤΑΡΙ Κ.Λ.Π)
    ΟΣΠΡΙΑ (ΦΥΤΙΚΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ)
    ΡΥΖΙ
    ΨΩΜΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ
    ΜΕΛΙ

    Οι υδατανθρακες ειναι αυτοι που γραφω Δαναη η εχει και αλλα τροφιμα που μου διαφευγουν?

    ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ
    ΤΥΡΙΑ
    ΑΥΓΑ
    ΚΡΕΑΣ
    ΨΑΡΙΑ
    ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΑ ΛΙΠΑΡΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ
    ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ
    ΚΙΜΑΣ
    ΠΟΥΛΕΡΙΚΑ
    ΚΥΝΗΓΙΑ

    Και οι πρωτεινες τα παραπανω?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Kika

    σιγουρα θα μπλοκάρει τη μέρα που τρώμε πρωτείνη. Γιατί στόχος είναι να χαθεί το γλυκογόνο μας. Οπότε με τη ζάχαρη δεν το αφήνουμε να μειωθεί.
    Για ζαχαρίνες δεν ξέρω πραγματικά. Δε ρώτησα ποτέ γιατί δεν πίνω καφέ

Page 1 of 60 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •