Γεια σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Γεια σας

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22

    Γεια σας

    Γεια σας και απο εμενα, ειμαι η Γιωτα 28 χρονων και τι αλλο, παιδευομαι με τα κιλα μου και στενοχωριεμαι... Ειμαι γυρω στα 65+ κιλα με υψος 1,69. Θα μου πειτε δεν ειναι και κατι το φοβερο, ομως εγω δε νιωθω καθολου καλα...
    Περυσι το καλοκαιρι ημουν 56-58 κιλα και φετος τα εχω κανει σαλατα... Αρχισα να παχαινω απο το Νοεμβρη με αποκορυφωμα τις τελευταιες εβδομαδες που δεν μπορω να με ελεγξω καθολου. Ξυπναω το πρωι και λεω πως θα κανω μια νεα αρχη και ως το βραδυ εχω φαει το συμπαν και κυριως γλυκα. Η ψυχολογια μου ειναι χαλια γιατι νιωθω πως δεν μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου και επισης δε μου κανουν τα ρουχα μου... Κατεβασα τα καλοκαιρινα την Κυριακη και εκτος απο καποια μπλουζακια, δεν μου μπαινει τιποτα... Αυτον τον καιρο τη βγαζω με 2 μαυρα παντελονια τα οποια τα πλενω και τα φοραω εναλλαξ. Ολα μου τα κιλα τα παιρνω στα ποδια και δεν μου κανει κανενα τζιν, τιποτα... Εχω βαρεθει φετος αυτην την κατασταση, θελω να βρω τον παλιο μου εαυτο... Νιωθω εγκλωβισμενη γιατι ενω εχω να χασω λιγα κιλα καθε προσπαθεια μου πεφτει στο κενο, με την πρωτη ευκαιρια τα χαλαω, απογοητευομαι και τα παραταω... Σας ανακαλυψα και πηρα την αποφαση να κανω εγγραφη μηπως με παρεα ειναι πιο ευκολο τελικα... Βλεπω ποσο προσπαθειτε και ποσο πολυ το θελετε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλως σε βρήκαμε!!!αντε καλη αρχη ελπιζω να καταφέρεις τον στόχο σου!!!θα ξεκινησεις διατροφουλα?μη ξεχνας ολα στο μυαλο μας ειναι και τα 2 και τα 10 κιλα πρεπει να το εχουμε παρει απόφαση!
    μακια !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσήλθες Γιώτα!
    Τα κιλά σου δεν είναι πολλά, αλλά πρέπει να κάνεις κάτι για να φτιάξεις τη διάθεσή σου. Σταμάτα τα γλυκά όσο είναι καιρός. Να μπαίνεις εδώ, για να βλέπεις τον αγώνα και να παραδειγματίζεσαι. Προσωπικά με βοηθάει πολύ αυτό. Τον πόνο με τα δύο παντελόνια τον ξέρω καλά, είναι φριχτό να έχεις μια ντουλάπα ρούχα και να μη σου χωράει τίποτα.
    Σκέψου το διατροφολόγο. Πολλά κορίτσια τα κατάφεραν να χάσουν κιλά. Κάνε το τώρα, χωρίς αναβολή. Καλή σου επιτυχία!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Κοριτσα σας ευχαριστω παρα πολυ,βλεπω εχετε καταφερει να χασετε τοσα κιλα... Αβα εχεις δικιο για τη διαθεση μου, ειναι χαλια και πρεπει να το δω λιγο πιο αισιοδοξα.. Χρηματα για διατροφολογο δεν θελω να διαθεσω δυστυχως αλλα πανω κατω ξερω καλα τι πρεπει να εφαρμοσω, αρκει να το κανω... Σεμι στο μυαλο μας ειναι εχεις δικιο, θελω να παρω λιγο μπρος γιατι μου φαινεται βουνο... Ξεκινησα απο προχτες, θελω να το παρω σα δεδομενο οτι θα τα καταφερω, καλως η κακως η αυτοπεποιθηση μου εξαρταται απο το πως νιωθω με το σωμα μου κατα πολυ, ολα τα χρονια αυτο μου συνεβαινε και δεν μπορω να το αλλαξω.. Η θα ειμαι αδυνατη η θα ειμαι στενοχωρημενη και θα νιωθω χαλια με το σωμα μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μπορείς να είσαι και στενοχωρημένη αδύνατη. Καλύτερο πάντως από στενοχωρημένη παχουλή. Σκέψου το και κάνε αυτό που ξέρεις. Τα κορίτσια εδώ που ξέρουν από δίαιτες, σίγουρα θα σου συστήσουν κάποια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Σιγουρα και οι αδυνατοι στενοχωριουνται ,αλλα για αλλους λογους! Ενω οταν εισαι παχουλος στενοχωριεσαι και για αυτους τους λογους αλλα και για το οτι εισαι παχουλος!! Αρα αδυνατος= 1 στενοχωρια λιγοτερη! Τεσπα, τι να λεμε βρε κοριτσια , αν δεν ειμαστε ευχαριστημενες με το σωμα μας μια ζωη θα παιδευομαστε γιατι ειναι στη φυση του ανθρωπου να παλευει παντα για το καλυτερο.. Ειναι και η γυναικεια φιλαρεσκεια στη μεση, τα ομορφα ρουχα στις βιτρινες ,τα θεματα υγειας χιλια δυο. Το λυπηρο ειναι πως παντου υπαρχουν πειρασμοι, οπου κι αν κοιταξεις θα δεις νοστιμα και θελκτικα εδεσματα και εσυ πρεπει να οχυρωθεις με αυτοσυγκρατηση και συνεση αν θες να τα καταφερεις. Και δεν ειναι παντα ευκολο αυτο η μαλλον δεν ειναι για ολους το ιδιο ευκολο. Καποιοι ειμαστε λιγο πιο ευαλωτοι, πιο "πειναλες" , ισως πιο συναισθηματικοι και καταφευγουμε σε μια παστα για να ξεπερασουμε ενα ζορι. Και θα πρεπει να προσπαθουμε μεχρι να βρουμε τη χρυση τομη αναμεσα στο ιδανικο μας βαρος και στη διατροφικη μας συμπεριφορα... Εγω το χασα το παιχνιδι φετος, ελπιζω να το ξανακερδισω γιατι δε νιωθω καλα, δε νιωθω ο εαυτος μου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    crete
    Posts
    1
    Γεια σας!! ειμαι καινουρια εδω αλλα μολις ειδα το μνμ της giotas ηθελα να απαντησω.. ειμαι 1.67 κ απο κιλα.. διαφορα.. 57 μετα 62 μετα 67 μετα 72 κ τα τελευταια 2 χρονια 90+. εχω να πω οτι ακομα και στα 57 ποτε δεν ενιωσα αδυνατη βλεποντασ φωτιγραφιες τωρα αναρωτιεμαι τι σκεφτομουν!!! παντα ειχα την εικονα που εχω τωρα μεσα στο μυαλο μου.. κοιτουσα διαιτες εβλεπα κοπελες αδυνατες κ ζηλευα.. επισης εβαλα τις ταμπελες: απαγορευμενα, κακα στ διαφορα φαγητα κ γλυκα με αποτελεσμα να τα θελω περισσοτερο.. αν θες την γνωμη μου κ φυσικα με φιλικα συναισθηματα απεναντι σου σταματα τωρα την λεξη διαιτα μειωσε λιγο τις ποσοτητες η ξεκινα καποια ασκηση.. τιποτα παραπανω!!!!!! κ βλεπε με τα ρουχα σου.. μην μπεισ στον κυκλο αυτο!!!!! επειδη μπηκα με την χαζομαρα μου κ δεν εχω καταφερει ακομα να βγω.. ουτε διαιτολογουσ ουτε χαπια τιποτα.. απλα κανε μια ασκηση να χαρεισ κιολασ.. οσο για μενα ευχομαι αυτην την φορα να ειναι η τελευταια μια κ ειμαι ωριμοτερη σε μυαλο... τα φιλια μου σε ολεσ!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    Καλως ηρθες γιωτα μου...
    μιας και δεν θες να διαθεσεις χρηματα για διαιτολογο θα σου συνηστουσα να ψαξεις μεσα σου τι πραγματικα ειναι καλο να φας...απο παντου μας κατακλυζουν τετοιες πληροφοριες οποτε σιγουρα ξερεις τι πρεπει να κανεις...εγω προσωπικα επαψα να ακολουθω διαιτες...ειπα θα τρεφομαι πιο σωστα...το πρωι τα κορνφλεικς μου το μεσημερι το φαγητο που εχουμε αλλα σε πιο λαιτ μορφη..(πχ χθες ειχαμε παστιτσιο και ζητησα να μου αφησουν μερικα μακαρονια με κιμα να φαω) και το βραδυ καμια σαλατα η κανενα τοστ η κανενα γιαουρτι γαλα και τετοια...το γλυκακι σου προσπαθησε να το μετατοπιζεις και να λες θα το φαω πιο μετα κ πιο μετα και καποια στιγμη φαε σε μικρη ποσοτητα...πολλες κοπελες εδω μεσα αυτο κανουν και δουλευει...ουτε αγχος ουτε τιποτα...πρωτα απο ολα ηρεμησε και δες τα θετικα τα πραγματα...ευτυχως δεν εχεις πολλα κιλα να χασεις και αν προσεξεις λιγο μεχρι το καλοκαιρι θα πετας...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    litskal δικιο εχεις, το χειροτερο ειναι ο εχθρος του κακου... Ελπιζω να συνετιστω εγκαιρα και σωστα... Σου ευχομαι να απαλλαγεις απο τα κιλα αυτα, καλη δυναμη , ακουγεσαι αποφασισμενη...

    Πενου μου σ ευχαριστω.. Σε γενικες γραμμες προσπαθω για πρωινο μια φρυγανια και λιγο τυρι συν 1 καφε μετριο, μεσημερι ή πρωτεινη με σαλατα-λαδι-φρυγανια ή λαδερο/οσπριο με τυρι-φρυγανια και βραδυ τοστ ή σαλατα με τυρι και φρυγανια. Φρουτα αφθονα και αν πεινασω στο ενδιαμεσο λιγο ψωμοτυρι. Απο γλυκα εχω παρει τα μικρα σοκολατακια υγειας με 50 θερμιδες το κομματι και οποτε θελω τρωω απο ενα. Προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου να αρχισει και περπατημα, ακομα ειμαι στις διαπραγματευσεις... Σε βαθος χρονου ονειρευομαι καποτε να κοψω τελειως τη ζαχαρη γιατι αυτη μου κανει τη ζημια. Τωρα δε γινεται να την κοψω τελειως, δεν μπορω να τα κανω ολα μαζι... Καλη συνεχεια και σε σενα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by Ava
    Μπορείς να είσαι και στενοχωρημένη αδύνατη. Καλύτερο πάντως από στενοχωρημένη παχουλή. Σκέψου το και κάνε αυτό που ξέρεις. Τα κορίτσια εδώ που ξέρουν από δίαιτες, σίγουρα θα σου συστήσουν κάποια.
    Kala εχεις πει απιστευτες αληθειες παλι σημερα βρε αβα! εγραψες!
    Καλωσηρθατε κοριτσια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    Originally posted by giota28
    litskal δικιο εχεις, το χειροτερο ειναι ο εχθρος του κακου... Ελπιζω να συνετιστω εγκαιρα και σωστα... Σου ευχομαι να απαλλαγεις απο τα κιλα αυτα, καλη δυναμη , ακουγεσαι αποφασισμενη...

    Πενου μου σ ευχαριστω.. Σε γενικες γραμμες προσπαθω για πρωινο μια φρυγανια και λιγο τυρι συν 1 καφε μετριο, μεσημερι ή πρωτεινη με σαλατα-λαδι-φρυγανια ή λαδερο/οσπριο με τυρι-φρυγανια και βραδυ τοστ ή σαλατα με τυρι και φρυγανια. Φρουτα αφθονα και αν πεινασω στο ενδιαμεσο λιγο ψωμοτυρι. Απο γλυκα εχω παρει τα μικρα σοκολατακια υγειας με 50 θερμιδες το κομματι και οποτε θελω τρωω απο ενα. Προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου να αρχισει και περπατημα, ακομα ειμαι στις διαπραγματευσεις... Σε βαθος χρονου ονειρευομαι καποτε να κοψω τελειως τη ζαχαρη γιατι αυτη μου κανει τη ζημια. Τωρα δε γινεται να την κοψω τελειως, δεν μπορω να τα κανω ολα μαζι... Καλη συνεχεια και σε σενα!


    εγω καταφερα να απομακρυνθω απο τη ζαχαρη αντικαθιστωντας την με ζαχαρινη...οσο για γυμναστικη βαλε δυνατα μουσικη και χορεψε θα χασεις απιστευτες θερμιδες και θα σου ανεβει η διαθεση και θα το ευχαριστηθεις

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Δεν την "χωνευω" τη ζαχαρινη και μου ειναι αδυνατον να κοψω τελειως τα γλυκα δυστυχως... Μπορω ομως να τα περιοριζω... Η ζαχαρη μας κανει απιστευτο κακο, ειναι αχρηστη και βλαβερη, δημιουργει εθισμο και βλαπτει την υγεια με πολλους τροπους... Οπως ειπα και πριν ονειρευομαι τη μερα που θα απεξαρτητοποιηθω απο αυτην... Πρεπει ομως πρωτα να σταθεροποιησω το βαρος μου γιατι δε γινονται ολα τα δυσκολα μαζι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •