Η ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: "ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ;"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316

    Η ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: \"ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ;\"

    Εκτος απο εσας, κανεις αλλος δεν ξερει ποσα κιλα ειμαι πραγματικα! Και παρ'ολο που συνηθως δεν εχω κολληματα με ερωτησουλες του τυπου "ποσων χρονων εισαι" κλπ, με τα κιλα μου εχω ενα θεματακι..
    απανταω παντα με την ερωτηση "ποσα με κανεις"? χεχεχε...
    ευτυχως, συνηθως με κανουν λιγοτερα απο οσα ειμαι, λεω, "το βρηκες" και αλλαζω γρηγορα συζητηση...
    πριν απο λιγες μερες η αδερφη μου παρατηρησε οτι αδυνατισα (κατι που με χαροποιησε βεβαιως) και με ρωτησε ποσα κιλα εχασα..
    για μια στιγμη, παρασυρμενη απο τον ενθουσιασμο μου πηγα να της πω την αληθεια, σχεδον πεντε κιλα δηλαδη, αλλα μετα κρατηθηκα φοβουμενη οτι η επομενη ερωτηση θα ηταν "ποσα εισαι τωρα?" και της ειπα οχι πανω απο 2...
    ω του θαυματος, μου λεει: δηλαδη ποσα εισαι τωρα?
    αισθανθηκα σαν θεατρινα που τη ρωτανε την ηλικια της...
    κοριτσια εσεις εχετε το ιδιο προβλημα η μηπως το παρακανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    331
    Και εμένα δεν μου αρέσει αυτή η ερώτηση και δεν μου άρεσε ούτε και στα πιο αδύνατά μου...
    Μία περίοδο που ήμουν 130 κιλά δεν το ήξερε κανείς (το έβλεπαν μεν, το υπέθεταν σίγουρα αλλά δεν το έλεγα).
    Ο σύντροφός μου (συζούμε τα τελευταία 5 χρόνια) δεν ήξερε ποτέ ποτέ τον ακριβή αριθμό και ούτε θα μάθει.. Είναι και 1,95 ύψος και 90 κιλά και παραπονιέται που έκανε κιλοίτσα, τι να του πω; αγάπη μου μη στεναχωριέσαι εγώ είμαι 25 κιλά παραπάνω
    Τώρα μόνο η μαμά μου και η κολλητη μου ξέρουν τα κιλά μου.
    Τέλος πάντων.. δε κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, ξέρω ότι είμαι χοντρή και το ξέρουν όλοι, αλλά δε χρειάζεται να ξέρουν και πόσο ακριβώς χοντρή είμαι. Γιατί μετά αρχίζουν και οι συγκρίσεις και δίνουν άσχημους συνειρμούς :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Είναι ενοχλητικό να σε ρωτάνε προσωπικά πράγματα. Σκέψου να απαντήσεις εκείνη την ώρα, εσύ πόσο συχνά το κάνεις με τον άντρα σου? Όχι και πολύ, αν κρίνω από τα μούτρα σου.
    Πάντως το έχω απενοχοποιήσει το θέμα. Συνήθως απαντώ και αυτός που ρωτάει ξέρει πως πάνω κάτω εκεί κυμαίνομαι.
    Τόσο στα κιλά, όσο και στην ηλικία λέω αλήθεια. Για τον εξής απλό λόγο. Προτιμώ να μου πουν φαίνεσαι λιγότερο, παρά να πω ψέμματα και να σκεφτούν πω, πω αυτή πατσούριασε ή αυτή φαίνεται χάλια για τα κιλά της.
    Έχω διαπιστώσει όμως πως δεν μου κάνουν συχνά τέτοιες ερωτήσεις. Μάλλον το ύφος μου δεν τους προδιαθέτει από την αρχή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Εγώ έχω θέμα με την αδιακρισία και το σκάλισμα πληγών γενικότερα.
    Έχω ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ. Και πλέον μπορώ να φτάσω στα άκρα.
    Λίγα χρόνια πριν μία καλή γειτόνισσα και άψογη "φιλενάδα" με ρωτούσε μόνο για πράγματα που πονάνε. Γιατί είσαι χοντρή? Γιατί δεν παντρεύτηκες? Γιατί δεν έρχονται οι φίλοι σου να σε δουν? Μήπως σε βαρέθηκαν? Γιατί δε βγαίνεις τα βράδυα, επειδή δεν έχεις τι να φορέσεις? Μετά την εκατοστή αδιάκριτη ερώτηση της είπα με σατανικό χαμόγελο: Γιατί χώρισες? Είναι αλήθεια αυτό που έμαθα, ότι ο άντρας σου έχει γκόμενα? Δεν με ξαναενόχλησε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    χαχαχαχα σωστη σε βρισκω αβα, ρωταμε τους αλλους πραγματα που τους πονανε αλλα δεν υπολογιζουμε οτι κι εμεις εχουμε τρωτα σημεια που θα μπορουσε ο αλλος να πληξει ανετα...
    αναρωτιεμαι, οταν σε ρωτουσε ολα αυτα περιμενε οτι θα της απαντουσες?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    1
    Ava Καλά έκανες. Κι εμένα μου τη σπάει η αδιακρισία. κι εγώ πλέον δεν τους χαρίζομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Κορίτσια, εγώ κόβω από κιλά βάζω σε ηλικία...έτσι για να αποκαθιστώ την τάξη μέσα σου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Ποσο μα ποσο θα μπορουσε αυτο το τοπικ να ειναι δικο μου!Και φυσικα μονο εσεις ξερετε ποσα κιλα ειμαι.Στον κοσμο λεω συνηθως γυρω στα 75.Τους εχω πει βεβαια οτι οταν ειχα παχυνει πολυ ειχα φτασει 93, αλλα το εκανα αφου τα ειχα χασει.Ευτυχως κι εμενα δε φαινονται τοσα πολλα, γιαυτο και μπορω να λεω λιγοτερα, αλλα ειναι οντως σπαστικο.Αλλα δε μπορω να πω οτι μου το εχουν κανει πολλες φορες.Συνηθως σχολιαζουν την εμφανιση μου πισω απο την πλατη μου............

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Α και να συμπληρωσω βεβαια οτι κι εμενα τωρα που μου ειπαν οτι αδυνατισα ( μετα το πασχα εχω χασει σχεδον 3 κιλα) ειπα οτι απλα φαινομαι κομμενη επειδη ημουν αρρωστη την περασμενη βδομαδα.:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εγω βασικα αν με ρωτησουν αν αδυνατισα λεω οχι η κανα 2 κιλα γιατι αν πω οτι χανω μετα θα πρεπει να πω ποσα ημουν!χιχιχιχιχι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by doreta
    Καλή μου Constance εμένα να δεις πόσο με σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μου, ειδικά στη δουλειά.... σαφώς κανείς δεν παίρνει το θάροος να μου πει κάτι κατά πρόσωπο, αλλά και όταν καταλαβαίνεις ότι σε σχολιάζουν όπως και να χει στεναχωριέσαι..
    Προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου να μη σκέφτεται τέτοια πράγματα και απλά να κάνω την προσπαθειά μου, και να δω πού θα με βγάλει...
    Καλα κανεις doreta μου!Δεν πρεπει να μας επηρεαζουν τετοια πραγματα.Ασε τους αλλους στην κακια τους.Εχουμε ενα στοχο και θα τον πετυχουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    να πω κι εγω οτι οταν με ρωτανε δικοι μου ανθρωποι που ξερω οτι το κανουν καθαρα απο ενδιαφερον μπορει να ερχομαι σε τρομερα δυσκολη θεση ομως δε θυμωνω... οσο για τη δουλεια, εκει να δειτε σχολια, δουλευα σε κοινωνικη υπηρεσια και ηταν το λιγοτερο εξοργιστικο ατομα που ειχαν την απολυτη αναγκη μου να σχολιαζουν με ωμο πολλες φορες τροπο το βαρος μου. τα επαιρνα στο κρανιο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by loukoumaki
    να πω κι εγω οτι οταν με ρωτανε δικοι μου ανθρωποι που ξερω οτι το κανουν καθαρα απο ενδιαφερον μπορει να ερχομαι σε τρομερα δυσκολη θεση ομως δε θυμωνω... οσο για τη δουλεια, εκει να δειτε σχολια, δουλευα σε κοινωνικη υπηρεσια και ηταν το λιγοτερο εξοργιστικο ατομα που ειχαν την απολυτη αναγκη μου να σχολιαζουν με ωμο πολλες φορες τροπο το βαρος μου. τα επαιρνα στο κρανιο
    To εχω πει πολλες φορες και θα το ξαναπω.Οι ανθρωποι οσα και να εχουν, οπως και αν ειναι, εχουν την αναγκη να βρουν καποιον να μειωνουν, για να νιωθουν οι ιδιοι καλυτερα με τον εαυτο τους.Αν μπεις σε αυτο το τρυπακι, δυστυχως ξεχνας και καλους τροπους, και ευγενειες και προπαντων οτι κι εσυ ο ιδιος που κραζεις τον αλλον δεν εισαι ο τελειος....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Εγώ απαντώ, "μπα δε ζυγίζομαι γιατί με εκνευρίζει η ζυγαριά μου όταν δεν κατεβαίνει, θα φανεί από τα ρούχα μου" κι έτσι δε με ξαναρωτάει κανείς!
    (ας έχω 3 διαφορετικές ζυγαριές στο σπίτι, άλλο αυτό!!)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    εγώ δεν πιστεύω πως θα καταλάβει κάτι κάποιος αν του πείς πόσα κιλά είσαι από την στιγμή που σε έχει μπροστά του και σε βλέπει. Συνήθως δε, ακολουθεί γνωμάτευση, "α, είσαι τόσα?δε σου φαίνεται"/ "καλα είσαι" / "ε,2-3 κιλά να χάσεις θα σαι μια χαρά" κλπ κλπ. Εννοώ πως πέρα απο τα κιλά ό άλλος που σε βλέπει,καταλαβαίνει στο περίπου αν είσαι γυμνασμένος, τον σωματότυπο,αν έχεις λιπος τοπικά ή όχι.. Τι θα του πούν τα κιλά?...
    Και στην τελική ο καθένας μας ξέρει από μόνος του αν πήρε,έχασε,αν είναι καλά,αν πρέπει να χάσει για υγεία ή για ομορφιά, άσε που θα κάνει κι αυτό που του χει κολλήσει στο κεφάλι,ότι και να του λένε διάφοροι "γνωστοί"...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •