Διαλειμματικη προπονηση.Δαναη τα φωτα σου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Διαλειμματικη προπονηση.Δαναη τα φωτα σου

    Τρεχω καιρο στο σταδιο της περιοχης μου.Κυριως κανω τζοκινγκ.
    Εχω ακουσει για την διαλειμματικη προπονη , δλδ την εναλλαγη
    εντασης [γρηγορο περπατημα-τρεξιμο και τουμπαλιν] αλλα δε
    μπορω να ξερω περισσοτερα, για αυτο Δαναη μπορεις να με
    βοηθησεις με ενα τυπικο προγραμμα;Για παραδειγμα τοσα λεπτα
    γρηγορο περπατημα και τοσα τρεξιμο;
    Θα σου ημουν ευγνωμων.
    Στοχος εννοειται να μειωθει το λιπος.
    Σ'ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Όταν κάνουμε προπόνηση υψηλής έντασης καίμε περισσότερες θερμίδες και άρα λίπος. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε υψηλή ένταση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Γι αυτό χρειάζονται και διαστήματα χαμηλής έντασης.
    Το αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερη καύση και τόνωση της καρδιάς.

    Στα διαστήματα με υψηλή ένταση το επίπεδο πρέπει να κυμαίνεται από 85% έως 95% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας και με χαμηλή από 30%-65%. Αυτά όμως πρέπει να στα υπολογίσει ενας γυμναστής που θα σε δει και θα έχει τα στοιχεία σου ή θα κάτσεις να διαβάσεις παρα πολύ για να βρεις τα δικά σου νούμερα. Την ένταση και τη διαρκεια δλδ της κάθε φάσης. Όπως και τα αγωνιστικά σου νούμερα. Ακόμα και ο παλμογράφος δλδ δεν ξέρω αν θα σε βοηθησει.

    Γενικά όμως είναι ένας απαιτητικός τρόπος εκγύμναστης και δεν συνιστάται σε αρχάριους και αγύμναστους ανθρώπους, ή με προβλήματα καρδιάς ή αναπνευστικού. Αυτό το λέω γενικά, δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι εσύ. Σίγουρα μην το δοκιμάσεις μόνη σου. Αν μου έλεγες ότι απλά πας και περπατάς ή τρεχεις θα σου έλεγα συνέχισε, αλλά η διαλειμματική χρειάζεται επίβλεψη, στην αρχή τουλάχιστον. Είναι πολύ πιθανό να προκαλέσεις κόπωση και τραυματισμούς και μάλιστα χωρίς να το καταλάβεις

  3. #3
    Σ'ευχαριστω πολυ,θα προσπαθησω να βρω εναν γυμναστη στο σταδιο να με καθοδηγησει.
    Να'σαι καλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •