ΒΟΗΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: ΒΟΗΘΕΙΑ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3

    ΒΟΗΘΕΙΑ

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΤΗ ΒΟΥΛΙΜΙΑ, ΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΩΣ Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΑΤΟΜΟ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΩΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΙΜΙΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΘΩ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΝΑ-ΔΥΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.. ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ "ΣΩΤΗΡΙΑΣ".. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, Η ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ, ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΩΝ, ΣΥΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ. ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ (ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΗΝΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΩ "ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ" ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΞΑΝΑ ΥΓΙΗΣ, ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ...
    ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΣΑΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΓΝΩΡΙΜΑ, ΚΑΘΩΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΙΑ (ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ, Η ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ). ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΣΘΟΥΝ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΤΗ ΒΟΥΛΙΜΙΑ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καλώς ήλθες.

    Κάθε περίπτωση είναι πολύ ξεχωριστή όπως αναφέρεις και εσύ,αλλά γενικά σαφώς και υπάρχουν λύσεις για να ξεφύγεις.Αρχικά σταμάτα τις διατροφικές πρακτικές που θα σε οδηγήσουν σε νέο επεισόδιο ( μην κόβεις γεύματα,σταμάτησε τις καθαρτικές μεθόδους,μην υποσιτίζεσαι κτλ ),κατόπιν ψάξε μέσα σου τι είναι αυτό που σε κάνει να λειτουργείς «βουλιμικά».Όταν τρως ,τι ακριβώς καταπίνεις;Φαγητό;ʼγχος;Μο� �αξιά;Ικανοποίηση;Γεύεσαι;Α πλά, μασάς;

    Σίγουρα για τις αναζητήσεις στα εσώτερα σου,ένας ειδικός θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση,αλλά για αρχή μπορεις να ψαχτείς και λίγο μόνη σου...

    Φιλικά.:)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!!
    ΑΡΧΙΚΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΟΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΟΙ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ 600 ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ, ΟΜΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ 600 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΡΟΦΕΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ (ΦΡΟΥΤΑ, ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΟΣΠΡΙΑ, ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΤΛ). ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΥΠΑΚΤΙΚΩΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ. Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ΚΑΘΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ...
    ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ (ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ) ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ, ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΩ.
    ΕΚ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΔΕΣ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΣ. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ... ΞΕΡΩ, ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ, ΞΕΣΠΑΩ ΚΑΤ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΣ... ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΞΕΣΠΟΥΣΑ ΕΤΣΙ...
    ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    υπάρχουν πολλά μέλη εδώ που απέχουν καιρό τώρα κ θα σου δώσουν τα φώτα τους.πάντως απότι έχω διαβάσει εδώ μέσα κ α΄πότι βλέπω απο τον εαυτό μου ,ένα καλό κίνητρο είναι αυτό που βοηθάει όλους απλά ο κάθε ένας χρειάζεται κ κάτι διαφορετικό.δηλ.άλλος ενδιαφέρεται για την υγεία του,άλλος θέλει να κάνει παιδιά,΄΄αλλος είναι ερωτευμένος. βρες τι είναι αυτό που θα σε παρακινήσει κ θα σε ταρακουνήσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by marialena_F
    ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!!
    ΑΡΧΙΚΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΟΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΟΙ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ 600 ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ, ΟΜΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ 600 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΡΟΦΕΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ (ΦΡΟΥΤΑ, ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΟΣΠΡΙΑ, ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΤΛ). ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΥΠΑΚΤΙΚΩΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ. Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ΚΑΘΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ...
    ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ (ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ) ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ, ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΩ.
    ΕΚ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΔΕΣ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΣ. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ... ΞΕΡΩ, ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ, ΞΕΣΠΑΩ ΚΑΤ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΣ... ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΞΕΣΠΟΥΣΑ ΕΤΣΙ...
    ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ...
    οπως ειπε κ ο κλεανθης προεχει να τρως σωστα ωστε να μην ωθεις μονη τον οργανισμο σου σε βουλιμικα.
    600 θερμιδες ειναι ελαχιστες, οι μισες απο τις απαραιτητες.
    οσο για τους ψυχολογικους λογους προσωπικα πιστευω οτι δεν χρειαζεται γιατρος να σου πει γιατι τρως,
    μπορεις να το βρεις κ μονη. Μπορει ομως να θελεις να μιλησεις αν δε το κανεις με δικα σου προσωπα, οποτε εσυ θα κρινεις αν θα σε βοηθησει ενας ψυχολογος.
    Το οτι θεωρεις ομως τις 600 θερμιδες αρκετες με προβληματισε, κ ισως καλυτερα να επισκεφτεις ενα διατροφολογο να μαθεις να τρως σωστα.
    Αυτος θα δει αν αρκει για "ψυχολογος" σου ή αν θα πρεπει να σε στειλει κ σε καποιον αλλο γιατρο...

    ΥΓ
    προσωπικα πιστευω οτι μονο εσυ μπορεις να βρεις την λυση,
    και αυτο μπορει να γινει αν βγεις απο το προβλημα σου κ το δεις απο μακρυα,
    σαν παρατηρητης.
    απλα παρατηρησε εσενα, τα συναισθηματα σου, τις πραξεις σου, η λυση θα ερθει μονη της αν εχεις θεληση κυπομονη.
    Οχι δεν εχω νικησει τη βουλιμια αλλα εχω μειωση τις στιγμες που εκεινη εχει τον ελεγχο :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by marialena_F
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΟΙ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ 600 ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ, ΟΜΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ 600 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΡΟΦΕΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ (ΦΡΟΥΤΑ, ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΟΣΠΡΙΑ, ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΤΛ).
    Όπως ανέφεραν και παραπάνω είναι πάρα πολύ λίγες οι θερμίδες που λαμβάνεις ( δεν έχει σημασία αν είναι μέσω φυτικών ινών,πρωτεϊνών κτλ ).Γι'αυτό και ο οργανισμός σου ξεσπάει μετά.Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι 600 θερμίδες είναι αρκετές για να είσαι καλά;Πως έβαλες αυτό το αριθμητικό νούμερο;Τι στόχο έχεις;

    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΥΠΑΚΤΙΚΩΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ. Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ΚΑΘΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ...
    Τα υπακτικά όταν χρησιμοποιούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι επιβλαβή για τον φυσικό τρόπο αποβολής που έχει ο οργανισμός μας.Ο γιατρός σου θα στο έχει πει αυτό,ασφαλώς.

    ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ (ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ) ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ, ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΩ.
    ΕΚ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΔΕΣ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΣ. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ... ΞΕΡΩ, ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ, ΞΕΣΠΑΩ ΚΑΤ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΣ... ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΞΕΣΠΟΥΣΑ ΕΤΣΙ...
    ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ...
    Αν σου συμβαίνει εδώ κι ένα χρόνο,τότε μπορείς να συγκεντρώσεις στο μυαλό σου τι είναι αυτό που σ ενόχλησε σε αυτό το έτος.Να κάνεις μια καταγραφή των προβλημάτων που σου δημιουργήθηκαν και να βρεις τι μπορεί να σε πείραξε περισσότερο και λειτούργησες έτσι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    με 600 θερμιδες δεν το γλιτωνεις το βουλιμικο καποια στιγμη και διατροφικη διαταραχη να μην εχεις!σιγουρα μια πιο υγειηνη διατροφη με 1200-1300 θερμιδες θα ηταν ικανη να περιορισει τις βουλιμικες τασεις και ταυτοχρονα να βοηθησει και στην απωλεια βαρους!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    συμφωνω με αμπσολουτ κ Κλεανθη!

    κ να σου πω οτι σημερα ολη μερα ετρωγα φρουτα κ το βραδυ ξαφνικα πεινασα κ εφαγα για 3 ατομα, οσα στερηθηκα ολη μερα.

    κ οχι ουτε στεναχωρημενη ημουν παραπανω απο το κανονικο,
    ουτε μου εφταιγε το αγχος ουτε τιποτα.
    απλα δεν ειχα φαει σωστα,

    μου ελειψαν, τα ειδα, τα εφαγα.

    προσπαθησε να παιρνεις επαρκεις θερμιδες ωστε μονο πραγματα εξω απο εσενα να σε στελνουν σττο βουλιμικο
    κ οχι η απλη πεινα επειδη τρως λαθος.

    ας κανουμε τουλαχιστο ο,τι περνα απο το χερι μας,
    ε κ αν φαμε παραπανω καποιες φορες ας το ριξουμε στην κακη ψυχολογια δε πειραζει!

    ενα σου υποσχομαι,
    οταν τρως γενικα σωστα, πολλα γευματα, υγιεινες τροφες, επαρκεις θερμιδες, σωστους συνδιασμους τροφων σε καθε γευμα,
    τοτε ακομα κ το βουλιμικο θαναι ξεψυχισμενο.
    τοχω βιωσει κ ειναι τοσο ωραιο.
    νιωθεις σαν να το εχεις νικησει.
    κ που ξερεις αν το κανεις συχνα ισως κ να το νικησεις.

    δυστηχως περναω χαλια φαση κ μονο βουλιμικα κανω αλλα για δες τη διαθεση μου,
    διαθεση για σωστη διατροφη κ ειμαι σιγουρη οτι θα πετυχω ξανα.
    ανασκουμπωσου, ανεβασε εστω κ εικονικα τη διαθεση σου, φαε εξυπνα κ σωστα, κ ξεχνα τα βουλιμικα,
    κ οταν τα κανεις απλα τα παραβλεπεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    σκεψου κ κατι αλλο, η ευτυχια ειναι στιγμες, δεν ειναι κανεις μονιμως ευτυχισμενος.
    κ η βουλιμια στιγμες ειναι, ας τις μειωσουμε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    marialena με 600 θερμίδες την μέρα κ βουλιμικά σε κόβω να παθαίνεις σκοτοδίνη αν όχι λυποθυμία τώρα με τις ζέστες.χαλάρωσε κ τρώγε φυσιολογικά .δεν θέλω να σε τρομάξω απλά τοχα πάθει κάποτε που τρεφόμουν σαν κ σένα κ εκτός το οτι είχα λυποθυμίσει σε λεωφορείο 2 φορές ,ποτέ δεν κατάφερα να ειμαι στα κιλά που θέλω με τέτοιες μεθόδους διατροφής συν το ότι κατέστρεψα κ τον μεταβολισμό μου κ δεν μπορώ να χάσω εύκολα κιλά. α κ ετρωγα πολλά φρούτα τότε κ λαχανικά μη νομίζεις. να τα τρώς αυτά αλλά να τρως κ υδατάνθρακες κ πρωτείνες στο βαθμό που χρειάζεσαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •