Eρωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Eρωτηση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12

    Eρωτηση

    Μπορει αραγε καποιος να μου απαντησει γιατι ποτε δεν κανω αυτα που θελω? Να εξηγησω ομως πρωτα τι εννοω....
    Θελω να χασω κιλα αλλα δεν τρωω σωστα
    Θελω να διαβασω αλλα δεν ξεκιναω
    θελω να κανω τοσα αλλα πραγματα και κανω ακριβως το αντιθετο

    Ξερω τι θελω αλλα κατι με κραταει και αναρωτιεμαι τι να ειναι αυτο...
    Ετσι περνουν οι μερες και ολα χειροτερευουν και εγω συνεχιζω τα ιδια και τα ιδια... Με νευριαζω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    θα σου απαντησω απο την δικη μου οπτικη γωνια....πιστευω πως απλα εχεις συνηθισει σε καποια πραγματα και φοβασαι να το αλλαξεις...οποτε κανω διαιτα και χανω λιγο αμεσως τρωω γιατι με πιανει φοβια οτι κατι δεν παει καλα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    δεν ξερω για το φαι αλλα αν ανακαλυψεις γιατι θες να διαβασεις και δεν αρχιζεις πες μου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    pennou αυτο δεν το εχω σκεφτει, γιατι πηρα σαν δεδομενο οτι θετικες αλλαγες ειναι παντα ευπροσδεκτες. Προβληματιστηκα τωρα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    μια απο τα ιδια!welcome!για να εχεις διαβασμα εισαι μικρη ακομη...εδω αλλες πατησαμε τα 29 και ακομη μυαλο δεν βαλαμε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    εγω παντως κοριτσια ξερετε γιατι δεν αρχιζω διαβασμα???
    γιατι αν διαβασω θα παρω πτυχιο,θα φυγω απο την ελλαδα, και θα ειμαι μονη μου σε μια ξενη χωρα και μακρια απο το αγορι μου.
    και ενω μου πηρε 6 χρονια να φτιαξω τη ζωη και το σπιτι μου,τωρα θα τα ξηλωσω παλι ολα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    μικρη και χωρις μυαλο..... Ατιμες Θετικες Επιστημες....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν κάνεις αυτά που θέλεις ή μάλλον αυτά που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις, επειδή είναι δυσάρεστα.
    Απλά τα πράγματα.
    Ούτε η στέρηση μας αρέσει, ούτε η μελέτη, ούτε η άθληση, ούτε όσα καταπονούν το σώμα, το μυαλό και τα θέλω μας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    Αβα νομιζω πως δυστυχως εχει απολυτο δικιο....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κουράγιο marioulitsa μου, κουράγιο!
    Τα πρέπει μας είναι δύσκολο να συμβαδίσουν με τα θέλω μας. Και όταν αυτό συμβαίνει, άντε να το κάνεις να κρατήσει πολύ. Και δίαιτα και διάβασμα και εντάξει παντού και πάντα.
    Φιλάκια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Athina
    Posts
    345
    marioulitsa σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!Κατά τη γνώμη μου και από προσωπική μου εμπειρία βάζε μικρούς στόχους και κάνε μικρά βήματα κάθε φορά, βοηθάει...;D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Originally posted by marioulitsa
    Μπορει αραγε καποιος να μου απαντησει γιατι ποτε δεν κανω αυτα που θελω? Να εξηγησω ομως πρωτα τι εννοω....
    Θελω να χασω κιλα αλλα δεν τρωω σωστα
    Θελω να διαβασω αλλα δεν ξεκιναω
    θελω να κανω τοσα αλλα πραγματα και κανω ακριβως το αντιθετο

    Ξερω τι θελω αλλα κατι με κραταει και αναρωτιεμαι τι να ειναι αυτο...
    Ετσι περνουν οι μερες και ολα χειροτερευουν και εγω συνεχιζω τα ιδια και τα ιδια... Με νευριαζω!!!
    Τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι τελματώνουν σε μια κατάσταση εξαιτίας εσωτερικών συγκρούσεων. Φαντάσου το σαν δύο διαφορετικές πλευρές του εαυτού σου που επιθυμούν διαφορετικά πράγματα.

    Φαινεται λοιπόν οτι αναγνωρίζεις την μια σου πλευρά, αυτή που θέλει να χάσει βάρος, αυτή που θέλει να αρχίσει το διάβασμα, όμως ειναι βέβαιο πως κάποια άλλη πλευρά σου ίσως φοβάται ή δε θέλει να δει έναν αδύνατο εαυτό, ίσως δεν βρίσκει νόημα στο να διαβάσει κ.ο.κ και μοιάζει αυτή τη δεύτερη πλευρά να μην της δίνεις χώρο και να αρνείσαι να την αναγνωρίσεις σε όλο της το μεγαλείο.

    Ισως να σου φαίνεται ανόητο ή περίεργο να έχεις μια πλευρά που δεν επιθυμεί να χάσει βάρος και τώρα είσαι έτοιμη να απορρίψεις ένα τέτοιο σενάριο. Έχε υπ' όψιν όμως ότι αυτή η απόρριψη έρχεται διότι αφορά συναισθήματα ή σκέψεις που δεν βρίσκονται στην αντίληψη μας αλλά μόλις και μετά βίας στην ΥΠΟ-αντίληψη μας. Ετσι, δεν τα αναγνωρίζουμε ως κομμάτια του εαυτού μας, δεν τους δίνουμε χώρο και αποδοχή με αποτέλεσμα αυτά να δυναμώνουν, να τρέφονται, να συντηρούν τη σύγκρουση και να μας κρατούν γερά στο τέλμα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    495
    Η πραγματική εκδήλωση της θέλησής μας παράγει μέσα μας αποτελέσματα που δεν έχουν σχέση με την καταπίεση, το ζόρισμα, τις στερήσεις και τις εσωτερικές συγκρούσεις. Έχουμε την ψευδαίσθηση (και εδώ έχουν βάλει το χεράκι τους οι θρησκείες και η συνομοταξία των ανέραστων ανθρώπων) ότι θέληση σημαίνει δυσκολίες, κόπωση και στερήσεις ευχάριστων για μας πραγμάτων. Αυτό είναι λάθος. Θέληση σημαίνει ευκολία, αμεσότητα αποτελεσμάτων και γενικώς μια εσωτερική ευεξία, ίσως ευτυχία. Η θέληση είναι το να ερχόμαστε σε συμφωνία με τους βαθύτερους στόχους της ύπαρξής μας και με την εξελικτική τάση του κόσμου. Πως αυτό θα μπορούσε να μας βάλει σε εσωτερικές συγκρούσεις; Η σύγκρουση προκαλείται όταν ένα κομμάτι του εαυτού μας δεν έχει συντονιστεί με τα βαθύτερα στρώματα του είναι μας. Όταν ο συντονισμός γίνει τότε όλος μας ο εσωτερικός κόσμος κινείται σαν ένα συμπαγές σώμα. Αυτό δημιουργεί μια αίσθηση πληρότητας και ευτυχίας, χωρίς ιδιαίτερους λόγους. Για να εκπληρώσουμε έναν στόχο μας ασφαλώς θα εγκαταλείψουμε πολλά πράγματα, η εγκατάλειψη αυτή όμως δεν θα μας είναι δυσάρεστη γιατί όλα αυτά δεν θα μας ενδιαφέρουν πλέον. Ενδιαφερόμαστε για τον στόχο μας. Τα υπόλοιπα τα παρατάμε με μιας και αυτό το βιώνουμε σαν απελευθέρωση, όχι σαν στέρηση.

    Από το http://www.innerwork.gr/index.htm


    "Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit" που θα πει "δεν υπάρχει κανείς που ν' αγαπάει τον πόνο τον ίδιο, που να τον ζητάει και να τον θέλει, ακριβώς επειδή είναι πόνος" (Κικέρωνας, σε ελεύθερη μετάφραση)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    Διαβασα τα μηνυματα σας και ξεκινησα να σκεφτομαι λοιπον...
    Κανεις δεν θελει τον πονο.
    Μπορει οντως να εχω 2 πλευρες.
    Αλλα το ζητημα τωρα ειναι οτι πρεπει να βρω ποια απο τις 2 ειναι πιο δυνατη.
    Να ηξερα και τον τροπο καλα θα ηταν... :S

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    μια φιλικη συμβουλη μην καταπιανεσαι με ολα μαζι...παρε ενα ενα....διαβασμα η διαιτα...αν προσπαθεις να τα καταφερεις σε διαφορους τομεις θα τα θαλασσωσεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •