Οφελη απο την απωλεια βαρους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αυτό το περπάτημα μου το σύστησαν κι εμένα, αλλά με αυτή τη ζέστη δε μπορώ... Όλο βρίσκω δικαιολογίες και το αναβάλλω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αυτή τη στιγμή, ενώ κανονικά θα έπρεπε να βαδίζω, κάθομαι μπροστά στον υπολογιστή με ένα τεράστιο μπουκάλι παγωμένο τσάι λεμόνι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    για πολλα κιλα δεν ξερω αλλα το μονο σιγουρο το ψυχολογικο οφελος και η αυτοπεποιθηση που σου δινει η απωλεια!εστω και -200 γρ να δουμε δεν ξεκιναει η μερα πιο ευχαριστα???

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Κι εγω τα ιδια Ava μου,με ενα ποτηρι φραπε.Ιδρωνω πολυ ρε γαμωτο και κουραζομαι πολυ γρηγορα γι αυτο και το περπατημα μου φαινεται αθλος.Λεω να το προσπαθησω το βραδακι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Το βραδάκι έχει καλλιστεία! (άλλη δικαιολογία). Αύριο θα έχει καλλιστεία σκύλων, μεθαύριο θα έχει κάτι άλλο εξίσου σοβαρό, οπότε έτοιμες οι δικαιολογίες.
    Όχι τίποτε άλλο, απογοητεύω καθημερινά την παρέα μου που βαδίζει. Αυτοί που δεν έχουν ανάγκη είναι στον αγώνα, ενώ εγώ που έχω στρογγυλοκάθομαι με τα παγωμένα ροφήματα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Ava υπαρχει κι αλλη λυση που καμια φορα την εφαρμοζω(ειδικα οταν βαριεμαι να ντυθω για να βγω εξω για περπατημα)Περπατημα μεσα στο σπιτι.Κοβε βολτες για 20-30 λεπτα.Αμα εχεις μπαλκονι,περπατα κι εκει.Εγω κανω διαδρομη κουζινα-σαλονι-κραβατοκαμαρα..χαχαχΚατι ειναι κι αυτο απο το τιποτα!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Και χαρά που θα κάνουν οι γείτονες αν με βλέπουν να αλωνίζω με πάθος το μπαλκόνι! Καλύτερα μέσα, μη μας πάρουν και χαμπάρι! Κάνω πάντως μία παραλλαγή του ενδοοικιακού βαδίσματος. Κάνω δουλειές. Δύο σε ένα: και κίνηση και καθαριότητα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Οφελη που ειδα σε μενα.
    Εφτιαξε το δερμα μου.Η ακμη εχει υποχωρησει θεαματικα, πραγμα που δεν πετυχε με καμια θεραπεια κανενα φαρμακο και καμια αλειφη.Μακαρι να συνεχισει ετσι.
    Μπαινω σε περισσοτερα ρουχα.Αρα και η διαθεση μου ειναι καλυτερη, και μπηκα σε ενα καπρι που ηθελα γιατι πως θα την παλεψω με τα τζην και τις φορμες στους 40 βαθμους καθε μερα.
    Νιωθω αναλαφρη, με περισσοτερη αντοχη και ορεξη.Εννοειται πως η υγεια μου εχει βελτιωθει προς το καλυτερο.
    Η διαθεση μου δε μπορω να πω πως εχει βελτιωθει αλλα σιγουρα βλεπω πως η εμφανιση μου εχει παει προς το καλυτερο και αυτο μου αρεσει.
    Αλλα 9 κιλακια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Γεια κι από μένα! Εγώ δεν ήμουν υπέρβαρη, αλλά είχα (και έχω, απλά λιγότερο) τοπικό πάχος. Η ψυχολογία μου πριν ήταν χάλια, δεν χωρούσα στα ρούχα μου, φορούσα μόνο φούστες, γιατί τα παντελόνια τσίτωναν τόσο που με ενοχλούσαν και ...από κάτω, το δέρμα είχε γίνει πλισέ. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά, αν και έχω δρόμο ακόμη, για να γίνει το σώμα "στρωτό" και να μην μοιάζω με κολαζ δύο ανθρώπων! Ντύνομαι καλύτερα, νίωθω πιο όμορφα, έχω παραπάνω ενέργεια, σταμάτησα τα συμπληρώματα διατροφής, γιατί πλεον τρωω λαχανικά και φρούτα, το αγορί μου εκτιμάει την νέα μου εμφάνιση ποικιλοτρόπως... και να σας πω και κάτι να γελάσετε, εχω την εντύπωση ότι τώρα με την υγιεινή μου, ας πούμε, διατροφή τα μαλλιά μου και τα νύχια μεγαλώνουν πιο γρήγορα!!!!!!!!! Υπαρχει άραγε εξήγηση γι αυτό ή εχω αρχίσει και το χάνω! χαχαχα
    Συνεχίζουμε όλες την προσπάθεια γιατί νιώθουμε καλύτερα έτσι και μας αρέσει!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    331
    Οφέλη ε; Τι να πρωτοπιάσω που είμαι και μόνο στην αρχή..
    1ον η οισοφαγική παλινδρόμηση έχει σταματήσει για τα καλά εδώ και ένα μήνα, ούτε μια μικρή καουρίτσα πλέον! Είχα μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο, ακόμα και τα χάπια δεν με βοηθούσαν
    2ον Μπορώ να περπατήσω αρκετά εώς πολύ χωρίς να λαχανιάσω και να ιδρώσω σαν τρελή. Επείσης ούτε η μέση δεν πονάει πλέον με το περπάτημα, μέχρι και πηδηματάκια μπορώ να κάνω χωρίς να πιαστώ.
    3ον Η περίοδος μου έρχετε ρολόι τους τελευταίους 2 μήνους. Ρολόι κανονικό!! Οι τρίχες γενικότερα έχουν ελαττωθεί, η ακμή έχει ελαττωθεί για τα καλά, τέλος στις κατακρατήσεις και τα τεράστια φουσκώματα βδομάδες πριν τη περίοδο. Οι ορμόνες μου με λίγα λόγια επανέρχονται στα φυσιολογικά!
    (όσες έχουν πολυκιστικές με καταλαβαίνουν)
    4ον Αισθάνομαι υπέροχα. Ακόμα και στις χειρότερες ημέρες, δεν πέφτω τόσο όσο όταν έκανα τα υπερφαγικά. Η ψυχολογία μου ανεβαίνει.
    5ον Η πανέμορφη, πανάκριβη καμπαρντινούλα μου που φορέθηκε τελευταία φορά κάπου γύρω στο 2005 και μόνο για λίγους μήνες, δεν χρειάζεται πλέον 1/2 μέτρο και βάλε για να κλείσει.. Κατάφερα να κλείσω ένα κουμπί στη μέση, έπαθα ασφυξία μεν και στο στήθος και γοφούς έχουμε δρόμο μπροστά μας, αλλά κάτι μου λέει ότι τον Νοέμβρη θα τη φοράω με χοντρά μπλουζάκια χαμογελώντας ως τα αφτιά.
    Τέλος να αναφερθώ στα χαμόγελα της οικογένειας και των κολλητών φίλων όταν με βλέπουν, αν και φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα πιστεύω ότι αυτά είναι τα βασικά..
    Και δεν είμαι ούτε καν στα μισά του δρόμου μου...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    dew +100000!!!!!!
    εγω επισης ανακαλυψα οτι επιτελους ιδρωνω!!!!!! ναι, ναι, ιδρωνω σαν φυσιολογικος ανθρωπος και χωρις να μου βγαινει η γλωσσα μετα απο μερικα μετρα περπατημα
    το λαχανιασμα στην ανηφορα εχει περιοριστει στο μισο και πλεον! συγκεκριμενα, επειδη καθε πεμπτη περπαταω αρκετα σε μια συγκεκριμενη διαδρομη, την τελευταια φορα εντυπωσιαστηκα!
    και τελος πηδηματακια ανακαλυψα οτι μπορω να κανω αρκετα και με μεγαλη ανεση, ειδικα πανω στη ζυγαρια οταν αυτη κολλαει :P
    αλλα ειναι σκυλι η ατιμη, δε χαλαει με τιποτα! εχει περασει δεκαδες τεστ με αριστα!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    το μεγαλυτερο οφελος θα ειναι οτι η ψυχη μου απο τα ταρταρα που την εχω και βοσκει τωρα,θα ανεβει στον ΨΗΛΟΡΕΙΤΗ!!!!!!!)))))))))))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    να πω και αυτο! μπορω να ανεβαινω πλεον τις σκαλες χωρις να σταματαω στο ενδιαμεσο στον πεμπτο ορο_ο που μενει το αγορι μου!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by ntinoula
    χαχα,και αυτο με τον ιδρωτα το εχω διαπιστωσει κοριτσακι.Το φετινο καλοκαιρι ειμαι 18 κιλα πανω απο το περσινο κι η διαφορα τραγικα αισθητη...
    παιδια εγω ιδρωνω το ιδιο,
    μη πω τωρα περισσοτερο αφου τωρ α κινουμαι σε καθε ευκαιρια εφοσον πλεον δεν ειναι αγγαρεια!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by ntinoula
    Θα ηθελα να ρωτησω τα κοριτσια που εχασαν καποιο σημαντικο αριθμο κιλων:ποιες ειναι οι διαφορες που εντοπισατε στη φυσικη σας κατασταση?ποιοι τομεις βελτιωθηκαν(π.χ υπνος).Νιωθετε καλυτερα?Γιατι σημερα θυμηθηκα ποσο πιο ευκολα περπατουσα οταν ημουν 90 π.χ κιλα,ποσο λιγοτερο με κουραζαν οι δουλειες του σπιτιου και αλλα.Για πειτε,ποσο αλλαξε η ζωη σας,εστω και με το χασιμο 10 κιλων?
    τεραστια διαφορα στη φυσκη κατασταση,
    τωρα νιωθω φιτ, ασχετα με το οτι δεν ειμαι αθλητρια,
    μπορω να συμμετεχω σε οτιδηποτε χωρις να κρεμαει η γλωσσα μου,
    μπορω να ανεβοκατεβαινω φυσωντας τις απειρες σκαλες που εχω στο παλιο κ το νεο σπιτι,
    χαιρομαι οταν πηγαινω ταξιδι κ εχουμε περπατημα ειτε δια δουλειες ειτε για αξιοθεατα,
    γενικα ειμαι αλλος ανθρωπος,
    κ μαλιστα καλυτερος ανθρωπος απο πριν στα ιδια κιλα,
    κ αυτο γιατι τωρα ειμαι κ λιγο γυμνασμενη χαρη στους 6-7 μηνες εντατικο γυμναστηριο,
    ενω παλια δεν ηξερα τι θα πει...
    κ το πο σημαντικο πλεον δεν καπνιζω!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •