κατάθλιψη κ εξάντληση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    κατάθλιψη κ εξάντληση

    αισθάνομαι οτι εχω εξαντληθει απο ολα οσα νιώθω..
    περνάω φάσεις που νομίζω πως "ειμαι καλά" σε υπερβολικό βαθμό κ φάσεις που κλείνομαι τόσο πολύ κ δεν αντεχω καθολου να συνεχιζω να υπάρχω.
    εχω συνειδητοποιήσει τοσα πολλα το τελευταιο διάστημα που μου μοιάζουν πολύ βαριά κ ασήκωτα.
    η αλήθεια είναι πως αισθανομαι λύπη για όλα οσα μου εχουν συμβει, που μεγαλωνα κ ηταν σαν να μην υπηρχα. Σαν να ημουνα ένα απο τα θύματα στα ξεσπάσματα του πατέρα μου κ από την άλλη σαν να προσπαθουσα να σωσω καθε φορα ότι μπορούσα απο τα κομμάτια της μάνας μου.
    σαν να κουράστηκα να εχω αυτο το ρόλο, σαν να μην έχω αντοχη κ ανοχη για τίποτα αλλο.
    μέσα μου η θλιψη γίνεται όλο κ πιο έντονη, αγχώνομαι για όλα όσα πρέπει να αλλάξω για να μπορέσω να συνεχίσω, με πιάνουν κρίσεις άγχους, μου κόβεται η ανάσα κ νιώθω ότι θα πεταχτεί η καρδιά μου έξω απο το χτύπημα. Φοβάμαι γιατί διαπιστώνω πως κανεις δεν κοιταξε αυτο το παιδι αν είχε αναγκη απο κάτι κ πεθαινα κ πεθαίνω μέσα μου καθε φορα που θα συμβεί κάτι, νιωθω σαν να μου μπήγει κάποιος το μαχαίρι ακόμα πιο βαθεία στην πληγή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Πάντα νομίζω στην αρχή η συνειδητοποίηση αυτών των γεγονότων αλλά και του ρόλου που είχαμε πάρει μέσα σε αυτά -που μας έκανε τη ζωή ακόμα πιο δύσκολη- είναι πολύ βαρύ φορτίο και περνάμε και απο στάδια άσχημων συναισθημάτων αλλά να ξέρεις με τη στήριξη και καθοδήγηση που παίρνεις θα προχωρήσεις στη πορεία πέρα απο αυτά τα στάδια και θα προχωρήσεις χώρις να τα κουβαλάς όλα αυτά σαν ένα αβάσταχτο φορτίο αλλά σαν μαθήματα ζωής.
    Σίγουρα μοιάζει όπως λες σαν κάποιος να μπήγει το μαχαίρι πιο βαθεια στη πληγή αλλά φαντάσου το σαν να το μπήγει για να αφαιρέσει κάτι που υπήρχε μέσα στη πληγή και μόνο σκοπό έχει να το αφαιρέσει για να μπορέσει η πληγή επιτέλους να κλείσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κ με πιεζουν στη δουλειά μου τόσο πολύ, θέλουν να αναλάβω παράλληλα ένα κομμάτι που το απέφευγα 2,5 χρόνια τώρα κ δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί, αλλά αναγκαστικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα κ ήδη υπάρχουν μέρες όπως σήμερα που βρίσκομαι στην δουλειά με το ζόρι δεν ξερω πως θα τα βγαλω πέρα σ\'αυτο που ζητάνε. κ δεν εχω πάρει ούτε άδεια αυτα τα 2,5 χρόνια, συνολικά 8 μέρες περσι κ προπερσι που πήγα σε μια φίλη, αντε κ να εχω αρρωστησει κ 2 φορες κ δεν αισθανομαι οτι μπορω να συνεχίσω. ζητάω να φύγω κάποιες μέρες κ γίνεται ολόκληρη φασαρία. απο την αλλη δεν εχω που να παω κ δεν ξερω αν θελω καπου να παω, παντως δεν θελω να μενω αλλο μεσα στο σπίτι μου, κουράστικα, βαρέθηκα όλο τα ίδια κ τα ίδια. όμως με αυτή την εξάντληση, αισθανομαι οτι θα καταρρεύσω κ τι να πω αφήστε με δεν είμαι καλά, δεν ξερω πραγματικα τι να κανω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    kater1na αλήθεια πιστεύεις ότι οι πληγές κλείνουν; εγω ειμαι της άποψης, ότι απλα μαθαίνεις να ζεις με τα σημάδια που σου αφήσανε..
    αιισθάνομαι σε αυτό το στάδιο, οτι υποφέρω πολύ κ επεσε στην περιπτωση που η ψυχ μου λειπει διακοπες κ δεν μπορω να το χειριστω κ να τα βγαλω περα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    xmm..ναι κλεινουν... η εστω επουλονονται...τα σημαδια μενουν..αλλα δεν ειναι ανοιχτεσ πληγεσ πια..
    ..κουραγιο με την δουλιτσα μαρακι μου...

    εγω ειμαι χαλια ολο θυμο..και την πληρωνει ο κακομοιρησ ο Μιχαλησ μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    δεν αντεχεις καθολου να συνεχιζεις να υπαρχεις αλλα εξακολουθεις να το κανεις αρα το αντεχεις και αρα υπαρχει αισιοδοξια καπου μεσα σου. Νομιζω πρεπει να βρεις μερικα θετικα που σιγουρα υπαρχουν και να σταθεις λιγο περισσοτερο σε αυτα. ΠΧ στο οτι εχεις συνειδητοποιησει πολλα για σενα το τελευταιο διαστημα, δεν ειναι σπουδαιο που μαθαινεις για σενα? ειναι βαρυ φορτιο να αντιλαμβανεσαι τι σου εχει συμβει και τι σου συμβαινει αλλα ειναι ενα πολυ σημαντικο βημα για να διορθωσεις την κατασταση οσο γινεται. Δεν ειναι αργα για να φροντισει καποιος το παιδι που εχεις μεσα σου, ξεκινα εσυ και θα βοηθησουμε ολοι..
    Σιγουρα κανεις προοδο με την ψυχ σου, και σιγουρα εχεις δρομο ακομα αλλα στασου λιγο σε αυτα που εχεις κερδισει ως τωρα, δεν ειναι μικρα πραματα..
    Δεν ειναι το ιδιο πραμα αλλα ας πουμε και γω χρωσταω πολλα μαθηματα στη σχολη και αμα το σκεφτομαι με πιανει λιγο αγχος αλλα δε μπορω να κανω κατι για το συνολο των 40 μαθηματων αυτη τη στιγμη, αυτο που μπορουσα να κανω ηταν να περασω 5-6 και αυτο εκανα και αρα αισθανομαι καλα..
    Απλα σκεψεις ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ολοι εδω.. αισθανόμαστε, περνάμε, αντιμετωπίζουμε, πάνω κάτω τα ίδια κ όμως με τόσα συναισθήματα, νιώθουμε τον πόνο που απλώνει καταλαμβάνει τον χώρο του, τον πόνο που μας στέλνει στο αδιέξοδο κ εξαντλούμαστε μέσα απο αυτή την διαδικασία.
    αλήθεια Lef δεν είχα σκεφτεί το ότι για να συνεχίζω να υπάρχω πάει να πεί ότι το αντέχω, γιατί μόνιμα αισθάνομαι ότι δεν αντέχω, όμως συνεχίζω..
    ναι σίγουρα το ότι αντιλαμβάνομαι πλεον το τι συμβαίνει είναι όντως ένα βήμα, όσο κ δύσκολο να μου είναι να τα δεχτώ, προσπαθώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    mmaraki... ο Lef ανέφερε κάτι πολύ χρήσιμο, χρωστάω λέει 40 - μαθήματα θα μπορούσαν να είναι χιλιάδες ευρώ η πράγματα που θα ήθελε να κάνει , η εκκρεμότητες που φρενάρουν την ανάπτυξη του ... θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε ... και μετά σου λέει ότι μόνο 5-6 τη φορά μπορούσε να περάσει και είναι ευχαριστημένος με αυτό. Αυτό είναι όλη η ουσία mmaraki ένα ένα αντιμετωπίζεις τα προβλήματα , όχι όλα μαζί ταυτόχρονα . Ασχολήσου με όσα η ψύχη σου αντέχει , αντιμετώπισέ τα ...πάρε και συ τα μαθήματα που χρωστάς από τη ζωή καν\'τα κτήμα σου, δύναμη γνώση και χαρά ... και μετά άλλα 5-6 μαθήματα μέχρι να τα περάσεις όλα... Υπομονή , αισιοδοξία ,ρεαλιστικούς στόχους και σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. Πίστεψε σε σένα, και άρχισε να φαντάζεσαι τον προορισμό μου ,εκεί που η καρδούλα σου λαχταρά να βρεθεί εκεί κάρφωσε το βλεμμα του μυαλού σου και θα το βρεις το δρόμο σου...θα δεις ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by mmaria
    ολοι εδω.. αισθανόμαστε, περνάμε, αντιμετωπίζουμε, πάνω κάτω τα ίδια κ όμως με τόσα συναισθήματα, νιώθουμε τον πόνο που απλώνει καταλαμβάνει τον χώρο του, τον πόνο που μας στέλνει στο αδιέξοδο κ εξαντλούμαστε μέσα απο αυτή την διαδικασία.
    αλήθεια Lef δεν είχα σκεφτεί το ότι για να συνεχίζω να υπάρχω πάει να πεί ότι το αντέχω, γιατί μόνιμα αισθάνομαι ότι δεν αντέχω, όμως συνεχίζω..
    ναι σίγουρα το ότι αντιλαμβάνομαι πλεον το τι συμβαίνει είναι όντως ένα βήμα, όσο κ δύσκολο να μου είναι να τα δεχτώ, προσπαθώ
    Συνεχιζεις, αρα... το αντεχεις. Εισαι δυνατη γιατι παλευεις παρα τις φορες εκεινες που λες , κουραστηκα!
    Το να μαθεις να \"βλεπεις\" και να \"ακους\", να αντιλαμβανεσαι το τι συμβαινει μεσα σου και γυρω σου ειναι απο τα πιο μεγαλα βηματα. Μην το παραβλεπεις, κοιταξε το και ενθαρρυνε τον εαυτο σου να προχωρησει κι αλλο... Γιατι, αν δεν βλεπεις τα βηματα που κανεις, οσο κι αν στα αληθεια προχωρας, για σενα, θα ειναι σαν να εμεινες στα ιδια.
    Ειμαστε διπλα σου να σε ακουμε
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μμαρια ειμαι της γνωμης να παλεψεις στην δουλεια και να μην σκευτεις να την παρατησεις γιατι μετα κλεισμενη μεσα πυστευω 8α ειναι χειροτερα.εγω θελω να βρω δουλεια σιντομα αλλιως νιω8ω ψιλοαχρηστη.οκ εγω εχω και παιδι να μεγαλοσω και ευχομαι η μλκ που επα8α να μην με εμποδισει,

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by maria...
    μμαρια ειμαι της γνωμης να παλεψεις στην δουλεια και να μην σκευτεις να την παρατησεις γιατι μετα κλεισμενη μεσα πυστευω 8α ειναι χειροτερα.εγω θελω να βρω δουλεια σιντομα αλλιως νιω8ω ψιλοαχρηστη.οκ εγω εχω και παιδι να μεγαλοσω και ευχομαι η μλκ που επα8α να μην με εμποδισει,
    παλεψέ το, όπως είπες έχεις κ ένα παιδί, μην το βάλεις κάτω κ προσπάθησε να το μεγαλώσεις σε ένα υγιές κ σωστό περιβάλλον. άχρηστη αισθάνομαι όταν δεν προσπαθώ για κατι με όποιο αποτέλεσμα. θα τα καταφέρεις εφόσον το θες πραγματικα. η μλκ δεν θα σε εμποδίσει αν ξεκαθαρίσεις τι πρέπει να κανεις κ βέβαια θα υπάρξουν στιγμές που θα σε ρίξει, αλλά μην το βάλεις κάτω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by weird
    Συνεχιζεις, αρα... το αντεχεις. Εισαι δυνατη γιατι παλευεις παρα τις φορες εκεινες που λες , κουραστηκα!
    Το να μαθεις να \"βλεπεις\" και να \"ακους\", να αντιλαμβανεσαι το τι συμβαινει μεσα σου και γυρω σου ειναι απο τα πιο μεγαλα βηματα. Μην το παραβλεπεις, κοιταξε το και ενθαρρυνε τον εαυτο σου να προχωρησει κι αλλο... Γιατι, αν δεν βλεπεις τα βηματα που κανεις, οσο κι αν στα αληθεια προχωρας, για σενα, θα ειναι σαν να εμεινες στα ιδια.
    Ειμαστε διπλα σου να σε ακουμε [/quote]

    Αυτο το να \"βλεπεις\" και να \"ακους\", με κατατρόμαξε στην αρχή, δεν είχα μάθει ποτέ να αντιλαμβάνομαι το τι συμβαίνει μέσα μου, όποτε ένιωθα κάτι τέτοιο παλιότερα, προσπαθούσα να το διώξω, με τρέλαινε. Ο φόβος που με πιάνει, είναι αυτός που γράφεις, να μην μείνω στα ίδια κ δεν καταφέρω τίποτα απ\'όλη την διαδικασία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    παρεπιπτοντος(αν γραφετε ετσι) η γιατρος μ αλαξε τα φαρμακα.μου γραψε ενα που λεγετε παροξετινη και την παρακαλεσα να μου γραψει και ζαναξ για ωρα ανκης.τα ζαναξ νομιζω ειναι ηρεμιστικα αν δεν κανω λα8ως.να μου πεις και τα αλλα το ιδιο ειναι αλλα πιο ελαφρια.δεν μπορω να ξεχωρισω αν αυτα ποου περνω ειναι ηρεμιστικα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Η παροξετίνη ανήκει σε μια κατηγορία φαρμάκων που ονομάζονται εκλεκτικοί ανταγωνιστές της επαναπροσληψης σεροτονίνης.Επηρεάζει χημικές ουσίες στον εγκέφαλο που μπορεί να προκαλούν κατάθλιψη, πανικό ή άγχος, ιδεοψυχαναγκαστικά συμπτώματα.
    http://web4health.info/el/answers/bio-parox-inf.htm
    Τα ηρεμιστικά είναι αμεση λύση, δεν θεραπεύουν, ενώ η παροξετίνη χρησιμοποιείται κυρίως για θεραπεία, κάτι περισσότερο θα ξέρει η γιατρός..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by mmaria
    Originally posted by weird
    Συνεχιζεις, αρα... το αντεχεις. Εισαι δυνατη γιατι παλευεις παρα τις φορες εκεινες που λες , κουραστηκα!
    Το να μαθεις να \"βλεπεις\" και να \"ακους\", να αντιλαμβανεσαι το τι συμβαινει μεσα σου και γυρω σου ειναι απο τα πιο μεγαλα βηματα. Μην το παραβλεπεις, κοιταξε το και ενθαρρυνε τον εαυτο σου να προχωρησει κι αλλο... Γιατι, αν δεν βλεπεις τα βηματα που κανεις, οσο κι αν στα αληθεια προχωρας, για σενα, θα ειναι σαν να εμεινες στα ιδια.
    Ειμαστε διπλα σου να σε ακουμε
    Αυτο το να \"βλεπεις\" και να \"ακους\", με κατατρόμαξε στην αρχή, δεν είχα μάθει ποτέ να αντιλαμβάνομαι το τι συμβαίνει μέσα μου, όποτε ένιωθα κάτι τέτοιο παλιότερα, προσπαθούσα να το διώξω, με τρέλαινε. Ο φόβος που με πιάνει, είναι αυτός που γράφεις, να μην μείνω στα ίδια κ δεν καταφέρω τίποτα απ\'όλη την διαδικασία. [/quote]
    Μην ανησυχεις, αρκει να επαγρυπνεις και να μιλησεις για τον φοβο αυτο στην ψυχολογο σου.
    Ετσι θα σε βοηθα κι αυτη, να βλεπεις, να εκτιμας σωστα και να θυμασαι.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •