Διακοπες και Διαιτα???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    50

    Διακοπες και Διαιτα???

    Εδω και 3 μερες ξεκινησαν οι διακοπες μου... Το κακο ειναι οτι αρχισε και το φαγοποτι και ακομα πιο κακο ειναι οτι αυξανεται με αριθμητικη προοδο καθε μερα!!!! εχασα 1 κιλο σε 1 μηνα και βλεπω να φευγω με +5!!!!
    Τι να κανω, ρε παιδια? Εσεις πως το αντιμετωπιζετε το θεματακι???

  2. #2
    Είναι δύσκολο να κρατηθείς ρε γαμώτο.. κάθε μερα τρως έξω κ ως Έλληνες δεν είμαστε της μιας μερίδας φαγητό κ της σαλάτας. Θα πάρουμε κ την πατάτα την τηγανιτή κ την τυροκαφτερή. Εγώ, για να μην χάνω τον έλεγχο πριν φάω ο,τιδήποτε το έβαζα στο πιάτο μου. Δηλαδή, ερχόταν η σαλάτα, οι πατάτες, τα κολοκυθάκια κτλ, έβαζα στο πιάτο μου λίγο απ'όλα (με το μάτι είχα σα μέτρο να ειναι στο μέγεθος της γροθιάς μου όλα μαζί) κ προσπαθούσα να μην τσιμπολογήσω άλλο. Μετά έτρωγα τη μερίδα (συνήθως ψητό ψάρι ή κρεάς) χωρίς τα συνοδευτικα αν υπήρχαν. Αν δεν ξεφύγεις, κ με το κολύμπι κ όλες τις δραστηριότητες των διακοπών μπορείς κ να χάσεις!!

  3. #3
    Όντως τώρα με τις διακοπές όλοι το ρίχνουμε ''λίγο'' έξω. Όλα δεν ξεκινάνε από το τι δεν τρώμε,αλλά από το τι είναι αυτό που τρώμε.Είναι πλήρες να μας χορτάσει και αποφεύγουμε να ''τσιμπολογάμε''? Εγώ με το πρωινό μου μένω 4-6 ώρες χορτάτος και αποφεύγω τις περιττές θερμίδες 2 χρόνια τώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by Veronica
    Είναι δύσκολο να κρατηθείς ρε γαμώτο.. κάθε μερα τρως έξω κ ως Έλληνες δεν είμαστε της μιας μερίδας φαγητό κ της σαλάτας. Θα πάρουμε κ την πατάτα την τηγανιτή κ την τυροκαφτερή. Εγώ, για να μην χάνω τον έλεγχο πριν φάω ο,τιδήποτε το έβαζα στο πιάτο μου. Δηλαδή, ερχόταν η σαλάτα, οι πατάτες, τα κολοκυθάκια κτλ, έβαζα στο πιάτο μου λίγο απ'όλα (με το μάτι είχα σα μέτρο να ειναι στο μέγεθος της γροθιάς μου όλα μαζί) κ προσπαθούσα να μην τσιμπολογήσω άλλο. Μετά έτρωγα τη μερίδα (συνήθως ψητό ψάρι ή κρεάς) χωρίς τα συνοδευτικα αν υπήρχαν. Αν δεν ξεφύγεις, κ με το κολύμπι κ όλες τις δραστηριότητες των διακοπών μπορείς κ να χάσεις!!
    Συμφωνώ, το λίγο απ'όλα είναι ο καλύτερος τρόπος, και βέβαια αν κολυμπάς πολύ ή περπατάς, ή χορεύεις ή γενικά είσαι δραστήριος , μπορεί και να χάσεις.
    Εγώ το κάνω αυτό και ο στόχος μου είναι τουλάχιστον να μην πάρω τίποτα στις διακοπές, απλά να διατηρηθώ στα κιλά μου, πάνω κάτω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    τρως απολα διαρκως, δεν στερησε τιποτε, ξεχνας διαιτες κτλ
    φροντιζεις ομως να περπατας μεχρι να πρηστουν τα ποδια σου,
    να κανεις σεξ
    κ να πινεις πολυ πολυ νερο που φουσκωνει.
    παιρνεις πολυ καλο πρωινο παντα κ πολυ καλα γευματα σε μορφη πιατο δια 3:
    αμυλο, πρωτεινη, σαλατα
    κ να ερωτευτεις
    αυτα επειδη παω παντα χειμερινες διακοπες,
    για καλοκαιρινες συμβουλες θα σου πω μετα την ταυλανδη! (αν δεν εχω παχυνει!)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    :exclamation: Προσοχή, όμως, παιδιά στο πρωινό των ξενοδοχείων!!
    Το λέω από πικρή πείρα. Γενικά δεν είμαι του πρωινού. Στις διακοπές όμως χαλαρώνω και μεταμορφώνομαι. Θυμάμαι πως σε ένα ξενοδοχείο σερβίρανε ένα πρωινό που ήθελες να τα φας όλα! Δε φημίζομαι για τις αντιστάσεις μου. Τα έτρωγα λοιπόν όλα, πιστεύοντας πως κατά τη διάρκεια της ημέρας θα τα "κάψω". Τηγανίτες, μερέντες, κρουασάν, σοκολατούχα γάλατα, γλυκά, κρέπες, ομελέτες με μπέικον, μέχρι και πατάτες φούρνου! Και πήρα (αν είναι δυνατόν) έξι κιλά!
    Δεν το ξανακάνω αυτό!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    χαχαχαχχαχαχα
    και εγώ πρωινό τρωω αλλά στηνκαθημερινότητα τρώω 1φ.μαύρο ψωμί και 1 φ.τυρί και και είμαι μια χαρά...στις δισκοπές επειδή και το αγόρι μου θέλει πάντα πρωινό...ξεσκίζομαι
    αλλά δεν νομίζω ότι ήταν αυτό το πρόβλημα μου!!
    χααχαχαχα
    συνέχιζα,.....
    και το μεσημέρι πεινούσα κανονικά!!
    καταλαβένεται!!
    αλλά διακοπές και δίαιτα δεν πάνε με τίποτα σας το λέω και εγώ απο πικρή εμπειρία που είχα πριν 2 χρόνια!!
    όλοι να τρώνε πατάτες και τυροπιτάκια και εσύ με μοσχαρίσια μπριζόλα και να έχεις ξεφύγειο γιατί τρως μια φέτα λευκό ψωμί!!
    γιαυτό τους λόγους όμως θέλω κιόλας να τελειώνω.
    πολλές φορές δεν θέλω να κανονήσω διακοπές γιαυτό το λόγο!!
    αλλά μετά επανέρχομαι στην πραγματικότητα!!και πάω....εννοείται

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δίκιο έχει η Σάσα!
    Διακοπές και δίαιτα, λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Εκτός αν έχεις εμμονές. Μία φίλη μου παίρνει στις διακοπές της και τη ζυγαριά της. Ζυγίζεται, ζυγίζει, μετράει, υπολογίζει, ε, δεν είναι ζωή αυτή, όταν πας κάπου για να χαλαρώσεις και να ξεφύγεις από την καθημερινότητα.
    Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι λίγο προτού καθήσουμε στο τραπέζι να σκεφτούμε χαλαρά. Είναι ανάγκη να φάω όλα τα μεζεκλίκια? Γιατί όχι λίγο μόνο, έτσι για τη γεύση? Γιατί να μη φάω πχ. φρέσκο ψαράκι, που είναι διαιτητικό, νόστιμο, ποιοτικό και σε αφθονία? Γιατί να πλακωθώ στους γύρους? Γιατί να πιω όλο το Βόσπορο? Αυτές οι απλές και όχι ψυχοφθόρες σκέψεις νομίζω πως και υγιείς είναι και θα μας γλιτώσουν από πολλά κιλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    συμφωνώ....και στο ψαράκι συμφωνώ και στο τηγανιτό καλαμαράκι και μια φέτα ψωμί και χταποδλακι και κρασάκι...

    μια φορά την ημέρα ένα καλο πρωινό , όχι κοτρν φλεικσ και στις διακοπές και ειδικά όπου υπάρχει πρωινός μπουφές
    μάυρο ψωμάκι με μέλι και φρούτα και ένα τοστ για την παραλία ..
    το απόγευμα τα ψαράκια και το βράδυ ένα κοκτέιλ
    εγώ αυτά δεν τα βρίσκω υπερβολή!!
    :flaming:
    καλά αυτό με την ζυγαριά ..εμένα ο δικός θα με πέταγε απέξω με την ζυγαριά και με το δίκιο του!!:flaming:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by Ava
    :exclamation: Προσοχή, όμως, παιδιά στο πρωινό των ξενοδοχείων!!
    Το λέω από πικρή πείρα. Γενικά δεν είμαι του πρωινού. Στις διακοπές όμως χαλαρώνω και μεταμορφώνομαι. Θυμάμαι πως σε ένα ξενοδοχείο σερβίρανε ένα πρωινό που ήθελες να τα φας όλα! Δε φημίζομαι για τις αντιστάσεις μου. Τα έτρωγα λοιπόν όλα, πιστεύοντας πως κατά τη διάρκεια της ημέρας θα τα "κάψω". Τηγανίτες, μερέντες, κρουασάν, σοκολατούχα γάλατα, γλυκά, κρέπες, ομελέτες με μπέικον, μέχρι και πατάτες φούρνου! Και πήρα (αν είναι δυνατόν) έξι κιλά!
    Δεν το ξανακάνω αυτό!
    χαχαχα ιδια φαση στο μηνα του μελιτος οπως κ περυσι στην κρητη
    (στο μηνα του μελιτος ημουν -20 κιλα απο την κρητη κ παροτι ετρωγα ακαταπαυστα δεν πηρα γραμμαριο)
    στην κρητη παροτι ηδη παχυα που ντρεπομουν νΑ φαω
    κ πηρα 1-2 κιλα...ειχα γυρισει 105 κιλα απο κει :

    a αυτο που ειχε αλλαξει εκτος απο τα κιλα μεταξυ των δυο ταξιδιων ηταν η αυξηση μυικης μαζας με τη γυμναστικη που εκανα φετος πρωτη φορα...
    παντως στην ταυλανδη σκεφτομαι να βρω ξενοδοχειο με γυμναστηριο,
    γιατι θαμαι ξαπλα ολη μερα κ θα λιαζομαι, που θα καψω τοσες χιλιαδες θερμιδες?
    κ εχω σκοπο να τρωω απολα, εχει απειρα κ παμφθηνα ψαρια που λατρευω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Σήμερα θα κάνω διακοπο-βραδυά. Σκοπεύω να πάω εκδρομή νυχτερινή, να ανάψουμε φωτιά και να ψήσουμε λουκάνικα. Εννοείται πως οι φίλοι μας οι Γερμανοί θα είναι δίπλα μας με τις μπύρες τους! Πώς να απαρνηθείς τέτοιες χαρές? Γιατί να πεις "όχι" σε προσκλήσεις τέτοιου είδους και να μείνεις παρέα με τη μιζέρια σου? Και με τα κιλά σου, θα πω, γιατί από τα νεύρα σου που δεν πήγες, τελικά θα φας και στο σπίτι.
    Όλα χρειάζονται στη ζωή, παιδιά, όλα!
    Όσο για σένα bad, σιγά μην ήμουν στην Κρήτη, τη λεβεντογέννα, παρέα με το λεβέντη μου και δεν έπινα τις ρακές μου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εμ ρακες δεν επινα αβα μου γιατι θα ελεγαν καλα αυτη δε ντρεπεται εγγυος γυναικα να πινει!
    οσο για τ αλουκανικα εισαιτρελη?
    σαν φοιτητρια δεν πηγαινα κ ετρωγα μονη επι10!!
    αυτα πληρωνω τωρα!
    τωρα που τρωω...κ χανω!
    καλα να περασεις κουκλα κ με μετρο η μπυρα, κανει κοιλια η ατιμη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    καλά εγώ να δεις ...
    μην σου πω καιπερισσότερο απο τον λεβέντη και θα έτρωγα και θα έπινα
    ώρες ώρες σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να είχα γεννηθεί άντρας!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Το καλό της υπόθεσης είναι πως δεν είμαι της μπύρας, δεν μου αρέσει. Ρακή δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά μου είπαν ότι είναι κάτι σαν τσίπουρο, οπότε θα την τσάκιζα.
    Μάλλον άντρας έπρεπε να γεννηθώ κι εγώ, γιατί άμα θέλω βάζω κάτω τους άντρες και στο φαί και στο ποτό! Με φαντάζομαι να κάθομαι σε τραπεζάκι τσίγκινο, παραδοσιακό, μάγκικα, με ανοιχτά πόδια, τον αγκώνα στο τραπέζι και να τσουγκρίζω ποτήρια ρακές με άντρες! Λοξά που θα με κοίταγαν! Θα έλεγαν μέσα τους, τι δερβισογκόμενα μας βρήκε τώρα?:bigsmile:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    χαχαχααχα
    κράτα μια θεσούλα και για μένα, και μια καράφα ρακί!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •