το (ψυχολογικό) πρόβλημά μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268

    το (ψυχολογικό) πρόβλημά μου...

    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ αυτού του περιεχομένου μια και δεν καταδεχόμουν ποτέ να παραδεχτώ ότι έχω όντως πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τραγικό με τα κιλά αλλά κυρίως ψυχολογικό. Και για να καταλάβετε:

    23 χρονών, ύψος 1,62 και κιλά 58. Ίσως κάποιες να γελάσουν ή να θυμώσουν που ασχολούμε με τέτοια νούμερα. Κι όμως νιώθω τέλεια μόνο στα 50-51. Εχω 'λεπτό καλούπι' και φαίνομαι φούσκα σε αυτά τα κιλά. Πριν καν πω εγώ στον εαυτό μου ότι πρέπει να αδυνατίσω, με προλαμβαίνουν όλοι οι άλλοι. ''Δε σου πάει....ψιλοχάλια''.

    Δυσκολεύομαι απίστευτα, το πιο χαμηλό που έπιασα ήταν 55, με άτκινς, αλλά το ψυχολογικό υπερίσχυσε κι εδώ και μήνες δε μπόρεσα να την ξανακάνω αωστά. Λατρεύω το φαγητό και 2 μέρες δίαιτας σπάνε πάντα από 1 πακέτο μακαρόνια και ένα περίπτερο σοκολάτες!!! όποτε βαριέμαι η με στενοχωρέσει κάτι, τρώω ποσότητες που αν με έβλεπε κανείς θα απορούσε που δεν είμαι 80 κιλά. Ε δεν είμαι όχι γτ αναιρώ τα υπερφαγικά με εμετούς, αλλά με πολύυυ γυμναστική. Μπορεί να περπατώ και 6 ώρες στο διάδρομο για να τα κάψω-συνήθως ανεπιτυχώς-.

    Βαρέθηκα να σκέφτομαι όλη μέρα το φαι εδώ και 5 χρόνια, σιχάθηκα κάθε 3 μέρες το πολύ να ξεσπώ και να πονώ συνέχεια το σώμα μου από το πολύ φαι και την πολλή γυμναστική, σιχάθηκα να νιώθω τόσο χάλια για τόσο λίγα κιλά... Δεν υπάρχει δυνατότητα να επισκεφτώ διαιτολόγο και πνίγομαι.... δεν πετυχαίνει σε μένα η 'σωστή διατροφή' γτ λόγω αναστήματος πρέπει να τρώω λίγες θερμίδες για να χάσω και δεν το αντέχω ποτέ...

    Επισης να αναφέρω ότι με τόσα χρόνια γυμναστική-και πριν αρχίσουν οι βουλιμικές συμπεριφορές- έχω ένα αξιοπρεπές μυικό σύστημα για γυναίκα, δλδ δεν ξέρω αν θα γινόμουν ποτέ κοκκαλιάρα. Λίγο το λίπος λίγο οι μυς λίγο το χαμηλο ύψος, τη μισώ την εικόνα μου!!

    Κάτι πήγε να γίνει με τη διατροφή της Δανάης, την κυκλική λήψη υ/α, την έκανα 10 μέρες με αρκετές ατασθαλίες(πολύ φαγητό και λίγο αλκοολ) και όντως έχασα κανα δυο κιλά. Αλλά τη χάλασα για κάτι που μου χάλασε τη διάθεση-πάλι-...

    Σκέφτομαι λοιπόν να δεσμευτώ αυτή τη φορά και σε εσάς, να το βάλω για πρώτη φορά από μέσα μου και να την ξαναρχίσω, μια κι ήταν η πρώτη φορά που κράτησα συγκεκριμένο πλάνο για πάνω από μια βδομάδα έστω κι αν δεν ήμουν στρατιωτάκι!

    Καλή μου δύναμη λοιπόν δεν είναι πολλά τα άτιμα και δε φεύγουν τίποτα...Μάλλον φεύγουν, απλά δε βρίσκω ποτέ τη δυναμη να επιμείνω.........Λες και φοβάμαι να αδυνατίσω....Κρύβω όλους τους φόβους μου κάτω απ'αυτό....

    Συχγαρητήρια σε όποιον το διάβασε και καλώς σας βρήκα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    κουκλα μου καλως μας ήρθες!
    φυσικά κ δεν ειναι αστείο το πρόβλημα κανενος.κ εγω ειμαι 1.63 κ στα 58 κιλά πάλι χοντρή νοιώθω.το ξέρω οτι δεν μπορει να συγκριθεί με το αν είχα πχ 40 κιλά παραπάνω αλλα δε μπορεί κανεις να κρίνει το αν εσύ νοιώθεις καλα στα κιλά σου ή οχι.προσπάθησε να καταπολεμήσεις αυτο που νοιώθεις οταν θέλεις να φάς πάρα πολύ σιγα σιγά.δεν αλλαζουν ολα απ τη μια μερα στην άλλη.πες οτι θα κάνεις 1 μέρα σωστή διατροφή,μετα άλλη μια.ακόμα κ αν καποια στιγμή το "χαλάσεις" εντάξει δεν χάλασε κ ο κόσμος.η αρχή ειναι πάντα η πιο δύσκολη αλλα είναι κ το ήμισυ του παντός.
    σου εύχομαι να τα καταφέρεις κ να πάνε όλα καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.
    Θα το προσπαθήσω: Μόνο σήμερα δε θα τη χαλάσω:tumble:
    κι ο θεός βοηθός!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    μπραβο κοριτσακι!παμε γεραααααααααα!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    μπραβο,το να μη τα παρατάμε ειναι πολύ σημαντικο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Σε καταλαβαινουμε όλοι εδώ μέσα. Επειδή έχω και εγώ το ίδιο καλούπι, όπου δείχνω καλά μόνο σε χαμηλά κιλά και με 3-4 αρχίζω και έχω το εφέ φούσκας, ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Και πόσο εύκολα ξεφεύγεις γιατί είναι πολύ δύσκολο να μείνεις στα 50-55 κιλά. Όσο αφορά τη γυμναστική θα σου πρότεινα γιογκα που μακραίνει τους μυς και παίρνει αυτό το φούσκωμα που δίνει την εντυπωση όγκου.

    ΑΠό διαροφή προσωπικά έχω λύσει το πρόβλημα με πολλά μικρά γεύματα. Όταν θέλω να φάω παραπάνω, είτε γιατί γυρίζω από προπόνηση είτε γιατί απλά πεινάω, φροντίζω τουλάχιστον να τρώω ένα είδος φαγητού με πολύ σαλάτα. Μακαρόνια με λαχανικά ας πούμε ή μπριζόλα με σαλάτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    ευχαριστώ πολύ όλες!! :blush:

    Δανάη τί εννοεις για το φούσκωμα και την εντύπωση όγκου, αυτό είναι καλό? υποτίθετε θέλω να ξεφουσκώσω λίγο, όχι μόνο στα κιλά.

    Πάντως μου είναι τρομερά δύσκολο να αφήνω ανενόχλητες τις τυρόπιττες και τα αμέτρητα χάμπουργκερ, μη μιλήσω για το παγωτό που είναι μονίμως στο οπτικό μου πεδίο!! τρώω σαν άτομο 100 κιλών και μετά ντάξει μωρέ γυμναστική μέχρι να τα κάψω-και στο τέλος πέφτω ξερή για ύπνο-.

    Ξεκίνησα χθες και ήδη έχασα 700 γρ, ελπίζω να μην προλάβω να το πάρω πάνω μου μέχρι να τελειώσω!! 5 χρόνια για 5-6 κιλα! βαράτε!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    ωχ ...κάποιον μου θυμίζει αυτό!!!!!!

    καλως όρισες 5 κιλά ηδη 2 χρόνια
    έλεος έχω πει και εγώ!!
    σταμάτησα τα υπερ-φαγικά ...αυτά με κατέστρεψαν
    ξανα ανέβηκα στην ζυγαριά μου ...παλιά ήμασταν αχώριστες τα 2 τελευταία χρόνια δεν την ακουμπούσα!!

    είδα και 57 και 58 ...
    τουλάχιστονα αυτά έφυγαν και στο καλό τους
    τώρα παλεύω τα 5 κιλά
    τα 50 είναι το ιδανικό μου
    1,58 ύψος!!

    και εγώ γυμνασμένη πουθενά δεν κάνει δίπλα το κορμί μου
    τα πόδια μου δε σαν ποδοσφαιριστή!!

    θα τα καταφέρουμε
    απλά μην χάνεσαι σε σκέψεις αλλά κάνε την σκέψη σου πράξη
    για αρχη φτιάξε τις ποσότητες, τα ωράρια και τις τροφές που θες να καταναλώνεις!!

    για καμμια εβδομάδα ..να φύγει το φούσκωμα
    μετά άρχισε μαι σοβαρή διατροφή που θα σε ελλατώνει κατα 1 κιλό την ή ίσως και λιγότερο την εβδομάδα, χωρίς κακούς υδατάνυρακες και λιπαρά ...σε 1,5 μήνα θα είσαι καλύτερη απο ποτέ ...
    θα έχεις χάσει τα κιλά σου
    εγώ τώρα θέλω να καρτηθώ στα 55 έχω 2 εβδομάδες άδεια και μετα απο αρχές σεπτέβρη ξεκινάω
    μέσα οκτώβρη θέλω να έχω τελειώσει με αυτή την ιστορία είμαι φουλ αποφασισμενη!!
    δώσε μόνο χρόνο στον εαυτό σου!!

    ελπίζω να τα λέμε συχνά!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    πω πω είδα το φουλ αποφασισμένη που έγραψα και λέω τι ωραιά να μην λες φουλ απελπισμένη!!!!

    να βρισκεις την δύναμη να λες αποφασισμένη!!
    αυτό είναι η ωραιότερη τροφή!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    Originally posted by sasa14
    πω πω είδα το φουλ αποφασισμένη που έγραψα και λέω τι ωραιά να μην λες φουλ απελπισμένη!!!!

    να βρισκεις την δύναμη να λες αποφασισμένη!!
    αυτό είναι η ωραιότερη τροφή!!
    +1000

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    πράγματι:thumbup:

    χαίρομαι που συμπάσχουμε και...αριθμητικά χαχα

    εσύ δεν θες να κατεβείς πολύ για το ύψος σου όμως οπότε αν μειώσεις υδατάνθρακες-όχι ατκινς- θα τα χάσεις γρήγορα! δλδ όσπρια σαλάτες φρούτα, όχι ψωμί...

    καλή επιτυχία στη προσπάθεια διατήρησης προς το παρόν

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    2
    καλημερα...

    διαβασα το μαιλ σου και πραγματικα νομιζω οτι εισαι εγω. νιωθω ακριβως το ιδιο , το προβλημα μου και εμενα ειναι πιο πολυ ψυχολογικο. 1 βδομαδα ειμαι πολυ σωστη στη διατροφη μου και ξαφνικα γυρναει ενα κουμπακι και θελω να φαω τα παντα...και αν μια μερα κανω μια παρασπανδια τοτε το συνεχιζω την επομενη και την επομενη και ξαναπαω παλι στα 58 μου κιλα... εγω χρειαζομαι 7 κιλα για να νιωθω ευτυχισμενη και φυσιολογικη και χαρουμενη και να θελω να βγω απο το σπιτι και τα τελεθταια 2 χρονια ολο χανω 5 κιλα, κολλαω για λιγο και μετα τα παραταω και τα ξαναπαιρνω. κοριτσια και αγορια βοηθεια. νομιζω οτι η ψυχολογια μου φταιει για ολα και δεν μπορω να νιωθω καλα. το σαιτ αυτο το βρηκα ψαχνοντας για καθαρτικα :sniffle:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    2
    πως φτιαχνετε αυτα τα σχηματακια με τα κιλα?θελω και εγω!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    Μπες εδώ:

    http://www.tickerfactory.com/ezticke...ner.php?type=3

    Σε καταλαμβαίνω απόλυτα! Καθαρτικά δε δοκίμασα ποτέ μου, αλλά 5-6 φορές που προσπάθησα να κάνω εμετό δεν τα κατάφερα, γτ έχω και μια φοβία :sniff:

    Είναι πραγματικά κρίμα, βλέπουμε ανθρώπους με πραγματικό πρόβλημα, με 20, 30, 50 κιλά παραπάνω, σχεδόν όσο θέλουμε να πάμε εμείς...έχουν να ξεορτωθούν δηλαδή ένα ολόκληρο άνθρωπο από πάνω τους και δεν είναι λίγες οι ιστορίες επιτυχίας... ενω εγώ και συ με σχετικά μικρό πρόβλημα... αφήνουμε το ψυχολογικό κομμάτι να μας κάνει τόσο μίζερους...

    Νομίζω εφυσηχαστήκαμε κάτω από αυτή τη μάσκα, άκουσα μια κοπέλα πρώην παχύσαρκη να λέει πως φοβόταν να χάσει κιλά, γτ πάντα έριχνε το φταίξιμο στα κιλά για ότι την στενοχωρούσε, πχ: γιαυτό δεν έχω κοινωνική ζωή/φίλους, γιαυτό δεν έχω φλερτ, γιαυτό ο/η τάδε δεν τα πάει καλά μαζί μου/δε με συμπαθεί κλπ. Ίσως φοβόμαστε πως χάνοντας τα κιλά, προβληματα όπως αυτά δε θα πάψουν να υπάρχουν και θα ανακαλύψουμε ότι τελικά φταίει ο εαυτός μας και όχι το σώμα μας. Γεγονός που θέλει ακόμα περισσότερη δουλειά.

    Πλέον άρχισε να δουλεύει αυτό σε μένα: ωραία, πες ότι χιμηξα γι άλλη μια φορά σε όλα αυτά τα γλυκοψωμοτουρτομακαρονοει δή, να τα απολαύσω. Για πόση ώρα? μισή? και μετά? αξίζει εκείνη η μισή ώρα να με κάνει να αναβάλω για άλλη μια βδομάδα την παραλία επδ νιώθω βόδι? αξίζει να νιώσω εκείνη τη φρικτή δυσφορία για ώρες? αξίζει να τρέχω με τις ώρες για να κάψω έστω τα μισά? αξίζει να ξυπνήσω το επόμενο πρωι με καταμαυρη διάθεση? μέρες και βδομάδες φρίκης για λίγα λεπτά? δε με αγαπώ καθόλου ρε γαμώτο?

    one moment on the lips one life on the hips!!!:thumbdown:

    ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ!

    και σας ευχαριστώ πολύ που εν αγνοία σας με βοηθάτε τόσο, μόνο που σας διαβάζω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    αχχχ και εγώ θέλω αυτή η εβδομάδα να είναι η τελευταία μου...
    χαίρομαι που τουλάχιστον δεν είπα το "όχι τώρα δίαιατα, αλλά ξεκοίλιασμα"
    είπα είμαι τόσα τουλάχιστον αν διατηρηθώ σε αυτά να μην πάρω άλλα για να τα χάσω αυτά που με βασανίζουν και όχι να φάω όλο το σπίτι λες και δεν θα ξαναφάω ποτέ!!!

    και μετά απο μαι εβδομάδα δίαιτα να ανέβω στην ζυγαριά για να δω 56 και μετά να φτάσω τα 54 στα 53 να νοιώθω σουπερ να βγαίνουμε για φαγητό , για μια γιορτή π.χ, και να τρώω τα πάντα επειδή χάλασα τη δίαιτα

    συνηδειτοποίησα ότι το βράδυ πεινάω αλλά αν φλαω 5 σουβλάκια θα χορτάσω τόσο όσο και με ένα γιαούρτι με 1 φρούτο
    το ένα έχει γεύση το άλλο όχι αλλά δεν πειράζει μπορώ να φάω τα 4σουβλάκια την επόμενη μέρα μεσημέρι ...

    τελευταία προσπάθεια λοιπόν!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •