Υπήρξα πάντα υπέρβαρη...και σαν παιδί και σας ενήλικας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2

    Υπήρξα πάντα υπέρβαρη...και σαν παιδί και σας ενήλικας.

    καλησπέρα κι απο μενα!!!
    χαίρομαι που βρήκα ένα μέρος να μπορω να μοιραστώ τις "περι φαγητού" σκέψεις μου.... γιατι τον τελευταίο καιρό είναι το μόνο πράγμα που με απασχολεί....
    η ιστορία μου όσο πιο σύντομα μπορω...γιατι χρειάζομαι μια γνώμη επειγόντως!!!!
    υπήρξα πάντα υπέρβαρη...και σαν παιδί και σας ενήλικας...τα τελευταία χρόνια έφτασα να είμαι παχύσαρκη....και όπως όλοι εδω...μια ζωή ταλαιπωρία με δίαιτες και τα λοιπά γνωστα ψυχολογικά και βάρους τραγικά σκαμπανεβάσματα.... όσπου τα κατάφερα!!! με πολυυυυυ υπομονή πείσμα και προσπάθεια...κατάφερα να χάσω 25 κιλά!!!μου πήρε 2 χρόνια αυτη η ιστορία...με διαιτολόγο...περπάτημα πολυυυυυ και πολυ οργάνωση....και πάνω που είχα φτάσει στο ζενίθ με τον εαυτό μου..λίγο πριν χάσω και τα τελευταία 2 κιλάκια...βρέθηκε καποιος....να καταφέρει να με διαλύσει ψυχολογικά....
    ευτυχώς όμως συνέχισα να βλέπω το διατολόγο μου οπότε κατάφερα τουλάχιστον απο τότε εδω και ενα χρόνο τουλάχιστον να μην πάρω πέρα απο 2-3 κιλά.... το θέμα ποιο είναι...οτι τώρα για λιγο σταμάτησα με τον διαιτολόγο λόγω διακοπών....έχω μία βδομάδα που τρώω σα γουρούνι και δεν μπορώ να σταματήσω να δοκιμάζω όλα όσα μου έλλειψαν....ήδη νιωθω τεράστια....ήδη με πιάνει κατάθλιψη αυτα τα λίγα κιλακια που εχω σε σχέση με περισι το καλοκαίρι....ήδη νιώθω να ξαναμπαίνω στο φαύλο κύκλο "τρωω γιατι νιώθω χάλια >>>νιώθω χάλια γιατι έφαγα..." δηλαδή 2 χρόνια τώρα δεν έμαθα τίποτα??? δεν μπορω να μην τρωω χωρίς επιτήρηση και με την πρώτη ευκαιρία ξανακυλάω?????
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΥΓΙΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ???????????
    αν εχω γράψει πολλα ζητάω συγνώμη...απλά με έχει πιάσει πανικός!!!!!! δεν θέλω να γίνω οπως παλια...μ'αρεσω αρκετά έτσι... εεε και λίγο πιο αδύνατη ακόμη..... με έχει πιάσει τρομερό αγχος να γίνω σε μια μέρα όπως περισι....και ξέρω πως είναι λάθος...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    32
    κοριτσάκι καλώς όρισες!

    Και εγώ νέα εδώ! Νομίζω πως καλύτερες συμβουλές θα σου δώσουν πιο παλιά μέλη αλλα μιας και μοιραζομαστε αγωνιες περι φαγητού θελω να σου πω κάποια πράγματα που σκέφτομουν όταν σε διαβαζα.

    Αρχικα εδω επρεπε να μπεις όπωςδηποτε για να μας βοηθήσεις με τη μοναδικη σου εμπειρία στο να χάσεις τόσα κιλα μονη και με τόσο πείσμα! Ειλικρινά είναι ένα χαρακτηριστικό σου που δεν αφερείται με τίποτα
    ακόμα κι αν αυτή τη περίοδο είσαι στα κάτω σου.

    Τι να πώ μπράβο σου!χίλια μπράβο

    Σου πέσανε πολλά μαζί αυτό το καιρο και σίγουρα νιώθεις ασφάλεια με τον άνθρωπο που σε βοήθησε να τα καταφέρεις. Εδώ είναι η καλύτερη στιγμη να αποδείξεις στον εαυτό σου τα όσα έμαθες και σίγουρα 2 χρόνια πιστευω και ο οργανισμός και το μυαλό και η καρδιά έχουν μάθει σπουδαία πράγματα!

    Ισως χρειάζεται λίγο να ζήσεις αυτές τις στιγμες ,ισως το έχεις ανάγκη. θα κάνει το κύκλο του και να σου πάλι θα είσαι έτοιμη για τα πάντα!

    Όσο για τον μεσιέ βάλτον σε μια βαρκούλα και στειλτον παραμεθώρειο!!

    Θα τα λέμε εδώ και θα πέρνεις βοήθεια!
    ελπίζω να μη σε ζαλισα :spin:
    καλή συνέχεια!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2
    καλησπερα και πάλι!
    κατ'αρχην crisanta σ'ευχαριστω για την αμεση απάντηση!!! είμαι ενθουσιασμένη μαζί σας γιατι όσο διαβάζω τα posts σας τόσο μου αποπνέουν μια απίστευτη αισιοδοξία!!! μπράβο σε όλους σας!!!

    εγω ούτε και σήμερα κατάφερα να είμαι εντάξει με τη διατροφή μου.... το έριξα στα παξιμάδια απο το πρωι.... :sniffle:
    θελω 5-8 κιλα να χάσω ακόμη....όσο για τον κύκλο του..ένα χρόνο τωρα κι ακόμη να τον κάνει??

    ο μεσιέ την έκανε απο μόνος του σχεδόν αμέσως τοτε....κι εγω απο τότε ακόμη δεν εχω συνέλθει!!
    ενα χρόνο τώρα υποτίθεται πως προσπαθώ να χάσω αλλα αντί γι'αυτο εχω βάλει αυτα τα λίγα...γιατι πλεόν ειναι πολύ δύσκολο να χάσω οπότε και πολύ εύκολα παρατάω την έντονη προσπάθεια και "ψιλοτσιμπάω"... με διέλυσε ο μ****** μου έριξε οτι αυτοπεποίθηση είχα με τόσο κόπο αποκτήσει....

    εξακολουθώ να περπατάω πολυ... πανω απο μια ώρα έντονο περπάτημα 2-3 φορές τη βδομάδα αλλα τίποτα.. για ένα μήνα πήγα και γυμναστήριο...που έκανα πολύ έντονη αερόβια 4-5 φορές τη βδομάδα και ήμουν απολύτως εντάξει με τη διατροφή μου και το νερό μου...και δεν κατάφερα να χάσω ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ!!!! δεν ειναι τραγικό πειτε μου....???

    πως να μην το ρίξω στα "σκληρά" τώρα που δεν έχω επιτήρηση?????
    νιώθω ανίκανη να αποδείξω το οτιδηποτε στον εαυτό μου...και πιστεύω μου είαι πια αδύνατον να επιστρέψω στη απόλυτη πιστη που είχα στη διατροφή μου!!!
    και ειλικρινά....τρέμω μην ξαναπαχύνω!!!!!
    πάντως ειλικρινά μακάρι να μπορέσω έστω κι εναν να βοηθήσω με την εμπειρία μου!!!
    θα κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου...
    το μόνο που ίσω αξίζει να ξέρετε όλοι εσείς που κάνετε την δική σας προσπάθεια...
    ειναι το κλισέ πως όλα είναι στην εικόνα που έχει ο καθ'ενας μας στο κεφάλι του για τον εαυτο του...όταν καποιος είναι "γεμάτος" νομίζει πως για όλα φταίει η εμφάνιση του και πως αν χάσει βάρος όλα θα διορθωθούν.... ΕΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.....
    αυτός είναι ο μεγαλύτερος μου στόχος που ουτε καν εχω πλησιασει ακόμη....
    παντως....
    Η ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΗ "ΔΙΑΙΤΑ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    2
    :roll:Γεια σε όλους! είμαι καινούργια, χαίρομαι που βρήκα επιτέλους ένα μέρος να λέω κι εγώ τον πόνο μου για τα κιλά μου.. κλαψ!είμαι 29, υπέρβαρη από τα 8 μου, και συνεχίζω ακάθεκτη.. πριν 2 μήνες άρχισα να προσέχω κάπως έχοντας σιχαθεί δίαιτες, αποτυχημένο μπαλονάκι κτλ και να κάνω διάδρομο..έχω χάσει εννιά κιλά(πήρα + 2 στις διακοπές..) +παλεύω να συνεχίσω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλωσηρθατε bubuka και elenadark!


    το μόνο που ίσω αξίζει να ξέρετε όλοι εσείς που κάνετε την δική σας προσπάθεια... ειναι το κλισέ πως όλα είναι στην εικόνα που έχει ο καθ'ενας μας στο κεφάλι του για τον εαυτο του...όταν καποιος είναι "γεμάτος" νομίζει πως για όλα φταίει η εμφάνιση του και πως αν χάσει βάρος όλα θα διορθωθούν.... ΕΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.....
    ακριβως!

Similar Threads

  1. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  2. το καλο παιδι που παντα τελικα γινετε το θυμα στη σχεση....
    By iriakelly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2012, 21:21
  3. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 61
    Last Post: 26-04-2011, 16:17
  4. Είμαι 29, υπέρβαρη από τα 8 μου
    By bubuka_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 23-08-2010, 18:23
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •