ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

    Καλησπερα σε ολους και ολες!Πριν λιγο καιρο ανακαλυψα το forum και πραγματικα δεν πιστευα στα ματια μου..ειναι δυνατον τοοοσοι ανθρωποι να περνουν αυτο που περναω και εγω;ειναι δυνατον στις ιστοριες των αλλων,να βλεπω τον ιδιο μου τον εαυτο;;κι ομως..τελικα δεν ειμαι τελειως μονη..

    Ειμαι 22 χρονων..και απο την πρωτη λυκειου πασχω απο βουλιμια..εμετος-τουαλετα..εμετος-τουαλετα..να μη σας τα πολυλογω..αυτη τη στιγμη που σας γραφω η κοιλια μου ειναι γεματη με ο,τιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε αλλα αρνουμαι να τα βγαλω!!αρνουμαι γαμωτο!!(σορι για την εκφραση..)δεν μπορω αλλο..δεν πεινουσα καθολου..απλα κατεβασα ο,τι ειχε,μονο και μονο για να κανω κατι;να τιμωρήσω τον εαυτο μου;τι να σας πω..ουτε εγω ξερω..σιγουρα πασχω απο καποια μορφη καταθλιψης..δεν εχω παει σε ψυχολογο..αλλα αυτο ειναι σιγουρο!

    Ας μου πει καποιος..πως γινεται να σταματησω αυτα τα επεισοδια;;;εε;;;;πως;;;;;;δηλα� �η τι;η ζωη μου αυτη θα ειναι;φαι,φαι,φαι;;;;;;ειναι λες και αυτη η συνηθεια ειναι στο dna μου!!!δεν μπορω αλλο πιαα!!!οοοοοο,τι και όοοσες προσπαθειες και αν κανω παντα στα ιδια καταληγω..εχω απογοητευθει τοοοσο πολυ........καποιος να με βοηθησει....σας παρακαλω............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    δεν μπορώ να σου δώσω μια άμεση λύση γιατί δεν είμαι γιατρός ούτε είμαστε ίδιες περιπτώσεις ούτε κεγώ βρίσκομαι σε καλύτερη μοίρα από σένα..το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να ψαχτείς. να βρεις τα πάντα γύρω από αυτό που έχεις ,να μελετήσεις κ για την βουλιμία αλλά να μελετήσεις κ τον εαυτό σου. να ενημερωθείς πλήρως.αυτό θα το καταφέρεις από μόνη σου είτε με βοήθεια κάποιου ειδικού(ψυχολόγου,ψυχιάτρο υ,διατροφολόγου). στο δρόμο της αναζήτησης ίσως υπάρξουν κάποιες κακοτοπιές κάποιες παγίδες αλλά πρέπει να αποκτάς σιγά σιγά την κριτική ικανότητα για να ξεδιαλέγεις τι είναι καλό κ τι κακό τι θα σε βοηθήσει κ τι όχι. το οτι βρήκες αυτό το φόρουμ σημαίνει οτι ήδη ξεκίνησες την αναζήτηση κ μπράβο!!!!μην ξεχνάς οτι εδώ μέσα όλοι είμαστε ίδιοι κ όμως διαφέρουμε.αυτό που για μένα μπορεί να είναι σωτήριο για σένα μπορεί να είναι καταστροφικό. άμα θες να γράψεις που ζεις μπορεί να σου προτείνει κάποιος που μπορεί να ξέρει ,από εδώ μέσα, μέρη που μπορείς να απευθυνθείς εκεί κοντά που μένεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλημερα και καλωσηρθες!

    να μην αφησεις την καταθλιψη να σε παει στον πατο! πρεπει να την αντιμετωπισεις οσο το δυνατον συντομοτερα!

    και μην ντρεπεσαι να πας σε ψυχολογο! δεν ειναι καθολου ντροπη, ισα ισα.

    απλα θα σου προτεινα να αποφυγεις τους ψυχιατρους για αρχη γιατι συνταγογραφουν ανεξελεγκτα, μετα αυξανουν και τις δοσολογιες και τα φαρμακα και σε κανουν junkie στο πι και φι, ενω οι περισσοτεροι απο αυτους δεν ασχολουνται καν με την ψυχοθεραπεια που ειναι και το πιο σημαντικο

    αντιμετωπισε το!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Εγώ θα πρότεινα να μη μένεις αρκετές ώρες μόνη για αποφυγή των επεισοδείων!! Προσάθησε να κρατάς τον εαυτό σου απασχολημένο με πράγματα... ξεκίνα περπάτημα!! Βοηθάει πολύ!!! Και εγώ αυτό θα κάνω...αλλά χαλαρά κανένα μισάωρο τη μέρα για αρχή!
    όποτε νιώθεις ότι ένα επεισόδιο πλησιάζει γράφε το στο φόρουμ και εκείνη την ώρα όλο και κάποιος θα είναι μέσα να σε κάνει να το προσπεράσεις αν δε θέλεις να πας σε είδικο, δεν είναι το ίδιο αλλά παρά τίποτα...

    Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •