ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ...? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Καθολου δεν με κουρασες, για αυτα τα πραγματα συζηταμε εδω ολοι. Τα κιλα σου ειναι αψογα, το γνωριζεις. Δεν ξερω, απεχθανομαι αυτες τις πλυσεις εγκεφαλου και τα προτυπα των καχεκτικων μοντελων. Αισθητικα δεν μου αρεσει καθολου. Να πετανε κοκαλα παντου, να νιωθεις αδυναμια κτλ. Νομιζω οτι τα κιλα σου ειναι ιδανικα, λιγα δηλαδη και αν ηθελες να βελτιωσεις την εικονα σου θα μπορουσες να το κανεις με γυμναστικη. Δεν χρειαζεται να χασεις αλλα. Το σχεδιο αυριο δε θα φαω τιποτα δεν πιανει. Το σκεφτομαι κι εγω, το επιχειρω, αλλα η στερηση θα με οδηγησει σε βουλιμικο.
    Σε καταλαβαινω ομως. Κι εγω μενω με τους δικους μου και ειναι τοσο δυσκολο και οδυνηρο το να πρεπει να κρυβεσαι.
    Τι εφαγες τωρα και ηθελες να κανεις εμετο?

  2. #32
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    Σημερα ειχαμε σουφλε μακαρονια με τυρια και τετοια στο φουρνο...ενω εφαγα διπλη μεριδα,αντισταθηκα και δεν εκανα εμετο.... τωρα ομως εφαγα και μια φετα ψωμι με κασερι και ντοματα..και μετα αλλες δυο με βουτηρο,μελι και μια κουπα γαλα... ηθελα γλυκο, και οταν θελω γλυκο πρεπει να φαω σοκολατα,που δεν εχουμε ποτε στο σπιτι και αυτο με οδηγει στην παρανοια...
    οσο για τη γυμναστικη εκανα 2χρονια,σταματησα λογω πανελληνιων και απο φετος θα ξεκινησω και παλι...δεν μου αρεσει η γυμναστικη,ποτε δε μου αρεσε, γι αυτο θα προσπαθησω να παω χορο.
    ουτε εμενα μαρεσουν τα καχεκτικα σωματα.. μαρεσει ομως η απολυτα επιπεδη κοιλια, κατι που λογω πολυ ελαστικης επιδερμιδας οσο και να γυμναστω νομιζω δεν θα το αποκτησω ποτε...
    μολις εκανα εμετο... αλλα μετα τα οσα διαβασα σημερα,δεν νιωθω ανακουφισμενη, νιωθω μπερδεμενη...
    πειραζει ακομη και αν βγαζω μονο τις περιττες θερμιδες της ημερας?οπως ειναι τα γλυκα?...........
    δεν αντεχω να μη τρωω γλυκα.. σκεψου οτι μεσα στο χειμωνα εβαλα 10 κιλα μεσα σε 2 μηνες χωρις να το καταλαβω καν, επειδη απλα ετρωγα οσο ηθελα... τους τελευταιους 3 μηνες αρχισα να κανω εμετο... και σιγουρα πρεπει να το προλαβω πριν χειροτερεψει... αλλα δεν θελω να στερηθω ολα αυτα που μπορω να τρωω ετσι..
    ποσο χαζο ακουγεται θεε μου...
    νομιζω πως τωρα που θα μετακομισω , θα ξεφυγω τελειως...ή θα βρω την ησυχια μου !πρεπει να το χειριστω σωστα, σας χρειαζομαι διπλα μου...:puzzled::(:(:(

  3. #33
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    Επιπλεον, νιωθω πολυ ασχημα να μιλαω για τα κιλα μου και για τα παραπονα που εχω απ το σωμα μου,ενω γνωριζω οτι ειμαι κανονικη... οι περισσοτερες κοπελες εδω μεσα φανταζομαι πως εχουν πραγματικο προβλημα με τα κιλα τους, και το βρισκω ειρωνικο εως προσβλητικο να μιλαω κ γω... νομιζω οτι γινομαι αντιπαθης.... γιατι υπηρξα χοντρη, και θυμαμαι ποσο εκνευριζομουν με τις αδυνατες φιλες μου που ηταν γεματες κομπλεξ...νομιζα πως οταν αδυνατησω θα ειμαι ευτυχισμενη...νομιζα!!!!

  4. #34
    Εδω θα ειμαστε εμεις. Ενα πιθανο σεναριο ειναι επισης μονη σου να ηρεμησεις, να επιλεγεις τι τροφες θα εχεις σπιτι και οσον αφορα τα γλυκα, δοκιμασε και κατι σε πιο λαιτ εκδοχη, κανενα παγωτο 0%, γιαουρτι με μελι, ζεστο κακαο, ζελε λαιτ. Το ξερω οτι δεν ειναι οπως μια ωραια κιντερ(ειναι η αγαπημενη μου σοκολατα:yes: αλλα μπορει να βοηθησουν καπως. Ποσες φορες την ημερα κανεις εμετο περιπου?

  5. #35
    Δεν ειναι προσβλητικο για κανεναν. Το να κανεις εμετο ειναι διατροφικη διαταραχη, οποτε μπορεις να μιλας γι αυτο οσο θελεις.
    Τα ατομα που πασχουν απο βουλιμια μπορει να ειναι με παραπανω κιλα, κανονικα ή και αδυνατα. Κι εγω σε πολυ καλα κιλα ειμαι, αλλα υποφερω.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    ξεκινησα να κανω εμετο το καλοκαιρι, δουλευα εκτος πολης και βγαιναμε συνεχεια εξω για φαγητο με αντροπαρεα,και λογω της λαιμαργιας μου ετρωγα υπερβολικα..παρολο που εκανα εμετο πηρα 3 κιλα..
    δεν εκανα καθε μερα αρχικα...εκανα σπανια...πλεον κανω καθε μερα...μια φορα...ισως δυο..
    φυσικα εχει τυχει και περισσοτερες η και καμια,αλλα λεω τον μεσο ορο...
    μπορω να επιλεξω τι τροφες θα εχω σπιτι, αλλα οταν προκειται για να φαω γλυκο, μπορω και στις 4 τα ξημερωματα να πεταχτω σε ενα περιπτερο.. δεν ξερω πως να μη σκεφτομαι συνεχως το φαγητο..εχω κλειστει μονη μου σαυτον τον φαυλο κυκλο

  7. #37
    Θα μπορουσες να απευθυνθεις σε εναν ψυχολογο. Ξερω οτι για να γινει αυτο, μαλλον θα πρεπει να μιλησεις στους δικους σου, αλλα δεν ειναι κακο αυτο. Θα δειξουν κατανοηση. Εμενα το καταλαβαν απο μονοι τους. Δεν μπορει να μεινει κρυμμενο για πολυ. Πισω απο αυτες τις διαταραχες συνηθως κρυβονται καποια προβληματα καταθλιψης ή αγχους. Τις νυχτες τι ωρα κοιμασαι? Κανειςκατι για την αυπνοια σου?

  8. #38
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    Μπορουμε με καποιον πιο αμεσο τροπο να μιλησουμε? ενδιαφερομαι να μαθω περισσοτερες λεπτομεριες για τη δικη σου ιστορια και να σου πω και για μενα...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by μαρακι
    ξεκινησα να κανω εμετο το καλοκαιρι, δουλευα εκτος πολης και βγαιναμε συνεχεια εξω για φαγητο με αντροπαρεα,και λογω της λαιμαργιας μου ετρωγα υπερβολικα..παρολο που εκανα εμετο πηρα 3 κιλα..
    δεν εκανα καθε μερα αρχικα...εκανα σπανια...πλεον κανω καθε μερα...μια φορα...ισως δυο..
    φυσικα εχει τυχει και περισσοτερες η και καμια,αλλα λεω τον μεσο ορο...
    μπορω να επιλεξω τι τροφες θα εχω σπιτι, αλλα οταν προκειται για να φαω γλυκο, μπορω και στις 4 τα ξημερωματα να πεταχτω σε ενα περιπτερο.. δεν ξερω πως να μη σκεφτομαι συνεχως το φαγητο..εχω κλειστει μονη μου σαυτον τον φαυλο κυκλο
    Μαράκι καλημέρα!!! να σε ρωτήσω κάτι??αν θέλεις μου απαντάς βέβαια....οταν τρως,νιωθεις να σε πιανει η γνωστη τρελα της βουλιμιας που τρως χωρις να καταλαβαινεις τι γινεται γυρω σου,σχεδον αμασητα τα φαγητα ή απλά τρως παραπάνω και για να μην παχυνεις απλα τα βγαζεις?λες οτι οταν θελεις γλυκο ακομα και 4 το πρωι πας σε περιπτερο... αλλα τι παιρνεις?1 σοκολατα και εισαι οκ?η αδειαζεισ ολο το περιπτερο?
    συγγνωμη για τις ερωτησεις,αλλα προσπαθω να καταλαβω για την περιπτωση σου...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Και για να μην παρεξηγηθώ μαράκι,εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι η δίαιτα του εμετού δεν υπάρχει.ειδικά τα υπερφαγικά με γλυκά,ακομα και εμετο να κανεις μετα,γιατί η ζάχαρη απορροφάται αμέσως από τον οργανισμό.
    Ισως για αρχή να επισκεφτείς ένα διαιτολόγο-διατροφολόγο για να ισορροπήσεις το θέμα της διατροφής σου και να μην μπλοκαρεις τελειως το μεταβολισμο σου.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    συμφωνώ απόλυτα.έχοντας κάνει αυτή τη "δίαιτα" πολλά χρόνια κατέληξα πολύ πιο παχιά απότι ήμουν όταν την άρχισα κ ήθελα μόνο να χάσω 2-3 κιλά.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Μαράκι, αρχικά καλωσόρισες και από εμένα στην μεγάλη μας παρέα!!!
    Το διατροφικό πρόβλημα που σε απασχολεί τους τελευταίους 3 μήνες το έχουμε βιώσει οι περισσότεροι εδώ μέσα στο πετσί μας... Παλεύουμε χρόνια με αυτό, πράγμα που στο απεύχομαι. Προσπάθησε σε παρακαλώ να εκτιμήσεις αυτό που έχεις. Ένα, φαντάζομαι, πολύ όμορφο και υγιές σώμα. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε και φτάσαμε να καταστρέψουμε υγεία και σώμα! Τα γλυκά έτσι απλά δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Το πρόβλημα με αυτήν την διαταραχή είναι η ψυχολογία του "όλα ή τίποτα". Εσύ παίζεις σε αυτήν την κατηγορία ή απλώς είσαι συγκρατημένη με τις θερμίδες? Πάντως ό,τι και να είναι, είναι πολύ αρχή ακόμα. Αποδυνάμωσέ το όσο μπορείς τώρα, πριν το τροφοδοτήσεις και άλλο και μετά είναι δύσκολο να απαλλαγείς. Όταν με το καλό πας να μείνεις μόνη σου, στο χέρι σου είναι να το χειριστείς. Θα έχεις στο σπίτι σου όλα τα απαραίτητα για μία σωστή και υγιεινή διατροφή, ώστε να αποφεύγεις τα έντονα ξεσπάσματα. Μην ανησυχείς, όλα στο μυαλό μας είναι. Και κάποια στιγμή απλά ξυπνάμε και βγαίνουμε από τον λήθαργο που μας ρίχνει αυτή η εμμονή με το φαγητό. Ακόμα και το ίδιο το σώμα συμμαχεί σε αυτό. Εγώ μετά από τόσα χρόνια διατροφικών διαταραχών, διανύω μία περίοδο που ο οργανισμός μου ζητάει καλό μαγειρευτό φαγητό και θρεπτικά συστατικά. Οι "σαβούρες" σε αυτή την φάση μου είναι απλά αδιάφορες. Αχ, πόσο μου λείπει το φαγητό (και η φροντίδα) της μητέρας μου... :)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Πίσω από τις δικές μου κρίσεις υπερφαγίας κρύβεται κυρίως πλήξη, έντονος εκνευρισμός, έλλειψη ύπνου, κατανάλωση αλκοολ (ακόμα και μικρής ποσότητας, δεν πίνω πολύ έτσι κι αλλιώς).
    Και πολλές φορές μου έχει συμβεί να θεωρήσω βλακωδώς ότι έφαγα λίγο παραπάνω να καταλήξω σε βουλιμικό, χωρίς κανέναν άλλο λόγο. Λες και αν φας λίγο πιο λαδερά τα γεμιστά σου έχεις χαλάσει τη δίαιτά σου...Κάτι κολλήματα που τρώει το άρρωστο μυαλό μου...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    ο καλός ύπνος όντως παίζει μεγάλο ρόλο και το αλκοόλ ντάξει..ανοίγει την όρεξη είναι γνωστό, είδικα αν δεν είσαι επαρκώς φαγωμένη.Και η πλήξη, η κλεισούρα, το άγχος...Όλοι πάνω κάτω το γυρίζουν στο φαί σε τέτοιες περιπτώσεις απλά κάποιοι δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία όπως εμείς.Και δεν είναι άρρωστο το μυαλό σου, τα πρότυπα που μας πασσάρουν είναι τελειώς αρρωστημένα και τα μυαλά εκείνων επίσης..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •