Πώς είναι δυνατόν να πάχυνα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49

    Πώς είναι δυνατόν να πάχυνα?

    Νόμιζα ότι ζούσα στον παράδεισο τους τελευταίους 3 μήνες που υποκύπτω σε βουλιμικά επεισόδια, αν εξαιρέσεις τις τύψεις για το κακό που κάνω στον εαυτό μου, που δεν ειναι και τόσες πολλές γιατι είμαι λιγάκι αυτοκατατροφική σαν 'ανθρωπος... σήμερα όμως ζυγιστηκα και επαθα πλάκα......τα 2κιλά σίγουρα δεν είναι μεγάλη υπόθεση, αλλά πως ειναι δυνατον να τα εβαλα οταν κανω εμετο πανω απο μια φορα την ημερΑ? ανησυχω πολυ... ποσο μπορει να εχω ξεφυγει στις θερμιδες που καταναλωνω πλεον?
    και κυριως, πως θα ακολουθησω απο δω κι επειτα μια σωστη διατροφη οταν ο,τι συμπεριλαμβανει αυτη σε μια μερα, εγω το καταναλωνω σε ενα γευμα?
    εχω συνηθησει στις υπερρογγες ποσοτητες φαγητου και κυριως γλυκων, που νομιζω οτι δεν υπαρχει γυρισμος...
    πως εβαλα κιλα???φοβαμαι μηπως καταφυγω σε μεγαλυτερες ακροτητες για να τα χασω.......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    ΔΕΝ ειμαι ειδικη στο θεμα αλλα με ανησυχει αυτο που λες για ακροτητες.ΜΠΟΡΕΙς να πλαισιωνεις τη μερα σου με κατι που σε χαλαρωνει κ σε ευχαριστει?Χορο,βολτα στη φυση,γυμναστικη.ζωακι κατοικιδιο,μουσικη,κ.λ.π.ΚΑ� � αν ηρεμησεις θα περιορισεις ποσοτητα κ θα βαλεις στοχο κ για πεςριορισμο των υπολοιπων.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    to anisuxitiko einai oti exw ola auta idi sti zwi mou...exw mia gemati zwi, eimai apodekti apo tous gurw m,pairnw k dinw agapi...genika fainomenika ola einai kala................apla den mporw na bgalw to fagito apo to mualo mou apo tote pou me thumamai.........
    k pragmatika anarwtiemai pws ginetai na paxuna.......pffff

  4. #4
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Νομίζω ότι θα σε ωφελούσε πάρα πολύ ένας καλός ψυχολόγος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Μαράκι έχουμε ξαναπεί πολλές φορές μέσα σε αυτό το forum ότι η δίαιτα του εμετού, πέραν του ό,τι είναι άκρως αυτοκαταστροφική για την υγεία μας, είναι και αναποτελεσματική. Όσο και αν πιστεύεις ότι τα βγάζεις όλα, η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζεις ούτε τα μισά από αυτά που τρως... Το χειρότερο είναι ότι όλη αυτή η "δυσλειτουργία" μπλοκάρει τον οργανισμό ο οποίος σαν μία καλή μηχανή έχει σεταριστεί να δουλεύει με συγκεκριμένο τρόπο (τροφή-πέψη). Ο μεταβολισμός σε αυτές τις περιπτώσεις υπολειτουργεί. Αυτά που σου γράφω δεν είναι δικές μου εικασίες. Έχουν γραφτεί από ειδικούς επί του θέματος. Όσο συνεχίσεις τους εμετούς, τόσο πιο δύσκολο θα σου είναι στο μέλλον να χάσεις κιλά. Σου μιλάει μία 9 χρονών παθούσα... Αν μπορείς να επιβληθείς σε αυτήν την παρόρμηση αρχικά για λίγες ημέρες, και σιγά σιγά θα σου βγει από το μυαλό. Μία συνήθεια είναι. Και ας πάρεις στην αρχή και κάποια κιλάκια. Μην φρικάρεις. Σκέψου ότι καλύτερα κάποια κιλάκια παρά μία κατεστραμμένη υγεία και εμφάνιση. Στα γράφω αυτά γιατί έχω ταλαιπωρηθεί τόοοοοοσο πολύ όλα αυτά τα χρόνια, που το μόνο που θέλω είναι να παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλον εδώ μέσα ώστε να καταπολεμήσουμε όλοι το "τέρας" που έχουμε μέσα μας μία για πάντα!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    sas euxaristw pragmatika...........makari na vrw ti dunami suntoma

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    Μια μέρα-μπορεί να αργεί πολύ μπορεί και όχι-, ίσως όταν θα'χεις οικογένεια, θα αναγκαστείς να σταματήσεις τους εμετούς γιατί δεν θα διακινδινεύεις μόνο τη δική σου υγεία. Και τότε θα νιώθεις απαίσια που κατέστρεψες τα δοντάκια σου, το στομάχι σου, τα μαλλιά σου, τα πάντα.

    Αν έχεις την δυνατότητα να επισκεφθείς ψυχολόγο καλώς, αλλά δεν τα πιστεύω αυτά, η δύναμη βρίσκεται μέσα μας, ότι και να πει ο ψυχολόγος όταν εμείς δεν προσπαθούμε τσάμπα κόπος.

    Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορείς να ξυπνήσεις αύριο και να πεις τέλος στα βουλιμικά, τέλος στους εμετούς. Μια συνήθεια δεν πετάγεται στα καλά καθούμενα έξω από το παράθυρο. Πρέπει να πειστεί να κατέβει τα σκαλιά ένα-ένα.

    Η δική μου εισήγηση...
    Κατ'αρχάς αφού συνήθισες τις τεράστιες ποσότητες φαγητού, μην λιμοκτονήσεις γτ θα σου γυρίσει μπούμερανγκ.

    Το πρώτο βήμα είναι να μειώσεις τους εμετούς. Αν κάνεις 15 φορές την εβδομάδα πες θα κάνω 5-6 μόνο. Κάθε βδομάδα μείωνε τους όσο μπορείς.

    Επίσης, μην κόψεις απότομα το φαι. Και για να μην έχεις ενοχές, από σήμερα, αντικατέστησε όλα όσα τρως σε μεγάλες ποσότητες, με την υγιεινή τους εκδοχή.
    Θες 2 μπολ δημητριακά με σοκολάτα? Φάε 2 μπολ allbran flakes(πεντανόστιμα) με γλυκαντικό.
    θες 5 κομμάτια πίτσα? Φτιάξε δική σου με αλεύρι ολικής, λαιτ τυρι,γαλοπούλα και λαχανικά.
    Θες 3 παγωτά? τα λαιτ. Όπου βάζεις ζάαρη βάζε γλυκαντικό.
    όλα αυτά για αρχή. και πριν κάθε κύριο γεύμα να τρώς πάντα σαλάτα έστω και λίγη.

    Το ότι έφαγες υγιεινά θα σε βοηθήσει να αντισταθείς περισσότερο και να μην τα βγάλεις.
    Θα δεις ότι σιγά σιγά, θα αρχίσεις από μόνη σου να μειώνεις τις μερίδες. Αργά και σταθερά, μέχρι να σταματήσεις τους εμετούς και να τρως έστω 100-200 θερμίδες κάτω από το όριο συντήρησής σου, για να μην νιώθεις πίεση.

    Μην πιεζεσαι ψυχολογικά να αρχίσεις γυμναστική, 20 λεπτά περπάτημα τη μέρα θα κάνουν τη δουλειά τους.

    Στην πορεία μην απογοητευτείς αν κάνεις λίγους εμετούς παραπάνω απόσο υπολόγιζες ή αν φας κάτι στην...διαβολική του μορφή!πχ κεικ! όσο σηκώνεσαι βελτιώνεσαι, όσο μένεις κάτω βουλιάζεις...είναι ανθρώπινο και θα πρέπει να σου δίνει κίνητρο να προσπαθήσεις λίγο παραπάνω.

    Τέλος βρες κάτι να σου αποσπά την προσοχή. ʼρχισε χορό, πήγαινε κολυμβητήριο, διάβασε ένα καλό βιβλίο, βρες νέα ενδια΄φεροντα. Όσο νιώθεις ότι κάνεις πραγματα καλά για σένα τόσο λιγότερο θα υποκύπτεις σε πράξεις που σε καταστρέφουν...

    Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και είμαι σίγουρη πως την έχεις! θα τα καταφέρεις!:thumbup:

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    φουξια μου εχεις απολυτο δικιο σε ολα αυτα που λες... ευχομαι τωρα που λογω σπουδων θα μεινω μονη μου να βρω τον εαυτο μου.... το μονο δυσκολο ανεκαθεν στο να τηρησω ενα προγραμμα σωστης διατροφης ειναι η εμμονη μου με τα γλυκα....και μιλαω συγκεκριμενα ειδικα για τη σοκολατα...αν δε φαω σχεδον καθε μερα-και οχι μικρι ποσοτητα-νομιζω οτι θα τρελαθω....δεν θυμαμαι ποτε στη ζωη μου να απηχα απο τη ζαχαρη εστω μια βδομαδα...ειναι τοσο δυσκολο..
    κατα τα αλλα στο φαγητο ειμαι πολυ ευκολος ανθρωπος,τρωω τα παντα και μου αρεσουν τα παντα,απ το πιο υγειινο μεχρι το πιο ανθυγειινο.....αλλα τα γλυκα ειναι προβλημα!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    ε καλά! φτιάξε δικό σου γλυκό βρε...αρκετό κακάο όση ζαχαρίνη θες και λίγο νεράκι;) μηδέν λίπος! μηδέν ζάχαρη! και πιο χορταστικό:wink2:

    και για κάτι πιο 'επαγγελματικό' λολ! η συνταγή για σπιτική σοκολάτα που φτιάχνω εγώ..

    σπιτικές μπάρες σοκολάτας

    υλικά:
    200ml κρέμα γάλακτος light
    3 κουτ. σούπας ταχίνι
    3 κουτ. σούπας κακάο παυλίδης
    4 κουτ. σούπας ζαχαρίνη
    3/4 φλιτζ. κοπανισμένα φουντούκια ή καρύδια

    εκτέλεση
    ανακατεύω όλα τα υλικά, ρίχνω το μείγμα σε μικρό, ρηχό ταψάκι, πάνω σε λαδόκολλα και ψήνω για 20 λεπτά στους 190 βαθμούς. Γίνεται σαν μικρό κέικ, φυσικά χωρίς να φουσκώσει. Κόβω σε κομμάτια, προσέχοντας να μην διαλυθούν και τα ξαναψήνω για 10 ακόμη λεπτά για να γίνουν τραγανά σαν μπισκότα.
    Αφού κρυώσουν μπορώ να τα βάλω στην κατάψυξη (το καθένα τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο)!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Και εγώ κάθε μέρα σχεδόν της ζωής μου τρώω σοκολάτα. Το περίεργο είναι πως όταν ήμουν παιδί περίπου 5 ή 6 χρονώ μου έφερναν σοκολάτα, έτρωγα τόση πολλή που έκανα εμετό γιατί με πείραζε και αμέσως μετά πήγαινα και ξαναέτρωγα σοκολάτα.
    Αυτό που δεν αντέχεται είναι οι τύψεις και οι ενοχές μετά τα βουλιμικά μου επεισόδια. Αυτό που με βοηθάει πολύ εμένα είναι το αίσθημα ικανοποιήσης που έχω όταν στο ημερολόγιο μου στο τέλος της ημέρας βλέπω ότι δεν είχα βουλιμικό εκείνη την ημέρα και επιβραβεύω τον εαυτό μου με ένα sticker/smilie.Αυτό το θετικό συναίσθημα με βοηθά λίγο να αντισταθώ στον πειρασμό δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε και εσένα.:eureka:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Έτσι όπως περιγράφεις chomsky για εμένα λειτουργεί αυτό το forum. Σε κάθε παρόρμηση για βουλιμικό επεισόδιο σκέφτομαι ότι μετά θα πρέπει να το γράψω εδώ και να το μοιραστώ μαζί σας. Νιώθω όμως τόσο όμορφα να ποστάρω στο "ποιοι δεν είχαν επεισόδια τις τελευταίες ημέρες", ή μέσα από τα ποστ μου να δίνω δύναμη και αισιοδοξία σε όσους την χρειάζονται, την στιγμή που την χρειάζονται. Και αυτή είναι η δική μου δύναμη!!! Ημερολόγια διατροφής έχω προσπαθήσει να κρατήσω πολλές φορές, αλλά με κουράζει λίγο αυτή η καταπίεση, με αποτέλεσμα να με οδηγεί σε νέα βουλιμικά. Οπότε αποφάσισα σε αυτήν την προσπάθεια που έχω ξεκινήσει 1 μήνα περίπου, να μην χρησιμοποιώ ημερολόγιο. Θα δείξει...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    φουξια μου θα δοκιμασω σιγουρα την συνταγη σου, με σωνεις ειλικρινα ! αν γενικα χρησιμοποιω ζαχαρινη αντι για ζαχαρη πειραζει σε κατι ? εννοω ειναι πιο επιβλαβης μηπως στον οργανισμο? αν οχι θα προσπαθησω να αποβαλλω τη ζαχαρη απο την τροφη μου οσο μπορω...
    τσομσκι μου εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες...εμενα με 'βοηθαει' να τρωω ολη τη μερα πολυ μικρα γευματα και να εχω το βραδυνο μου ως μεγαλυτερο γευμα της μερας. ξερω οτι ειναι λαθος απλα η πληροτητα που νιωθω οταν τρωω τη νυχτα με βοηθαει να ηρεμησω και να μη νιωθω τοσες τυψεις απ τη στιγμι που ολη την ημερα προσεχα και δεν ξεπερασα το οριο...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Originally posted by loustam
    Έτσι όπως περιγράφεις chomsky για εμένα λειτουργεί αυτό το forum. Σε κάθε παρόρμηση για βουλιμικό επεισόδιο σκέφτομαι ότι μετά θα πρέπει να το γράψω εδώ και να το μοιραστώ μαζί σας. Νιώθω όμως τόσο όμορφα να ποστάρω στο "ποιοι δεν είχαν επεισόδια τις τελευταίες ημέρες", ή μέσα από τα ποστ μου να δίνω δύναμη και αισιοδοξία σε όσους την χρειάζονται, την στιγμή που την χρειάζονται. Και αυτή είναι η δική μου δύναμη!!! Ημερολόγια διατροφής έχω προσπαθήσει να κρατήσω πολλές φορές, αλλά με κουράζει λίγο αυτή η καταπίεση, με αποτέλεσμα να με οδηγεί σε νέα βουλιμικά. Οπότε αποφάσισα σε αυτήν την προσπάθεια που έχω ξεκινήσει 1 μήνα περίπου, να μην χρησιμοποιώ ημερολόγιο. Θα δείξει...
    loustam polloi oraia avta pou les. eimai kainourgia sto forum kai den exo psaxtei akoma arketa. poly oraies idees.
    parathro idi kapoia allagh pano mou tora pou vrika to forum kai apofasisa na symmetexo. tha sinexiso kai evhomai na me voithisei opos esena.:thumbup:

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Originally posted by μαρακι
    φουξια μου θα δοκιμασω σιγουρα την συνταγη σου, με σωνεις ειλικρινα ! αν γενικα χρησιμοποιω ζαχαρινη αντι για ζαχαρη πειραζει σε κατι ? εννοω ειναι πιο επιβλαβης μηπως στον οργανισμο? αν οχι θα προσπαθησω να αποβαλλω τη ζαχαρη απο την τροφη μου οσο μπορω...
    τσομσκι μου εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες...εμενα με 'βοηθαει' να τρωω ολη τη μερα πολυ μικρα γευματα και να εχω το βραδυνο μου ως μεγαλυτερο γευμα της μερας. ξερω οτι ειναι λαθος απλα η πληροτητα που νιωθω οταν τρωω τη νυχτα με βοηθαει να ηρεμησω και να μη νιωθω τοσες τυψεις απ τη στιγμι που ολη την ημερα προσεχα και δεν ξεπερασα το οριο...
    glyko mou maraki, kai ego akoloutho th dikia sou sinithia.se emena prokeitai gia xaraktiristika symptomata ths legomenhs nyxterinis yperfagias. meno peripou nistiki me mikra gevmata kai to vrady troo poly prin na koimitho.tora televtaia to anakalipsa oti einai sigekrimenh diatrofikh diataraxh. otan me pianei megali krisi troo mexri skasmou ta vradia.
    ta teleytaia 13 xronia peripou pou eho avtes tis sinithies pantote elega stous dikous mou oti eimai voulimiki alla den ftano sto televtaio stadio ths voulimias (emetous, kathartika).avto molis to mhna anakalipsa oti prokeitai gia sigekrimeno eidos diatrofikhs diataraxhs kai eniosa kapos kalytera.
    avta ta oliga. pao na ksaploso giati avrio stis 7 pao douleia. kalinixta se olous osous me akoune.:saint2:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Chomsky και με τα κιλά πώς την παλεύεις? Γιατί με την βουλιμία το πρόβλημα είναι ότι τρως απεριόριστα, και με τον φόβο μην τυχόν και παχύνεις καταφεύγεις στους εμετούς... Εσύ απλά παίρνεις τις φυσιολογικές θερμίδες μαζεμένες το βράδυ?
    Καληνύχτα και καλή εβδομάδα!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •