Συμπαρασταση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49

    Συμπαρασταση..

    Σας παρακαλω,εχω αναγκη να μου μιλησετε, να ακουσω τις δικες σας φωνες, κοριτσιων σαν εμενα που με καταλαβαινουν.......
    διαβαζω ωρες τωρα για τη βουλιμια και για τις συνεπειες της , προσπαθωντας να αποτρεψω τον εαυτο μου...ομως η ξεροκεφαλια μου δεν μου το επιτρεπει..εχω ακομη την εντυπωση οτι θα χασω τα 5 κιλα που θελω και μετα θα σταματησω και ολα θα ειναι καλα...
    πηγα σε γλεντι σημερα και εφαγα απιστευτα,εκανα 2 φορες εμετο..κ τωρα πειναω τρομερα..ειπα οτι θα κοιμηθω,αλλα δεν μπορω....ουτε εμετο θελω να κανω...απλα να φαω ενα φρουτο θελω...αλλα φοβαμαι,γιατι παντα ετσι ξεκιναει..θεε μου,πως το κανουμε αυτο στον εαυτο μασ............πως θα αποτραπω απο κατι που δεν πιστευω οτι με βλαπτει πραγματικα? αρχισα να χανομια........βλεπω συμβουλες κ ιστοριες αλλων κοριτσιων κ παλι πιστευω οτι εγω ειμαι διαφορετικη.....ψευδαισθησε� �ς...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    11 anagnwstes k oute enas na pei ena aplo, kane kouragio! perasa mia wra panw apo to pc,ponese to kefali m perimenontas kati,kapoion na moirastw to provlima m.........k telika ittithika g alli mia fora...kali mera sas...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Μαράκι μου ηρέμησε , πραγματικά οι τύψεις και η ένταση είναι το χειρότερο.Φάε ένα φρουτάκι πιες λίγο γάλα και πέσε κοιμήσου.Ήταν μια άσχημη μέρα για πολλές απο εμάς αλλά η εμπειρία μου μέχρι τώρα μου έχει δείξει οτι το χειρότερο απόλα είναι η αυτοτιμωρία, η πείνα και ο πανικός.Ηρέμησε κ θα με θυμηθείς.Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω παραπάνω συμβουλές γιατί οι πράξεις μου κ εμένα δείχνουν οτι δεν τα πάω κ πολύ καλά αλλά εδώ μέσα βοηθιόμαστε όλοι κ αυτό είναι καλό.Το καλύτερο θα είναι τώρα να πέσουμε για ύπνο και να σταματήσουμε λιγάκι να υπεραναλύουμε ε?!Όνειρα γλυκά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Μαράκι καλημέρα! Λυπάμαι που δεν ήμουν On-line εκείνη την ώρα για να σου "κάνω παρέα" αν αυτό χρειαζόσουν προσκειμένου να αποφύγεις την κατανάλωση τροφής! Ελπίζω όμως η καλημέρα μου, που είναι πολύ ζεστή και χαμογελαστή, να σε κάνει να χαμογελάσεις και να αποβάλλεις από το μυαλό σου το χθεσινό βράδυ. Είναι εξαιρετικά δύσκολη η μάχη που δίνουμε καθημερινά με τις εμμονές μας... Και από την άλλη σκέφτομαι, αφού μπορούν οι άλλοι, γιατί όχι κι εγώ? Τα έχω καταφέρει σε όλα στην ζωή μου τόσο τέλεια, σιγά που δεν θα τα καταφέρω με το κωλοφαγητό. Πρέπει να νιώσεις ότι παίρνεις το πάνω χέρι!

    Και τώρα λίγη ανάλυση αν αντέχεις... Η πεποίθηση πως θα χάσεις 5 κιλά και μετά θα επανέλθεις στην φυσιολογική σου συμπεριφορά θεωρώ ότι είναι τελείως ουτοπική!!! Για 2 πολύ απλούς λόγους: ο ένας είναι ψυχολογικός και ο άλλος οργανικός. Ο ψυχολογικός λοιπόν αναφέρεται στον παράγοντα κίνητρα και ΣΥΝΗΘΕΙΑ. Αρχικά πρέπει λίγο να μελετήσεις λίγο με τον εαυτό σου για να ανακαλύψεις τί είναι αυτό που σου λείπει, ή που νιώθεις, και σε οδηγεί σε υπερβολική κατανάλωση τροφής. Κάθε φορά που σου συμβαίνει αυτό να καταγράφεις την κατάσταση, ώστε να αποκωδικοποιήσεις κάποιες συμπεριφορές. Όσο για την συνήθεια, είναι αυτονόητο. Όταν μάθεις στην καθημερινότητά σου να τρως συνέχεια και τα πάντα σε τεράστιες ποσότητες και να μην παχαίνεις, ε μετά καλομαθαίνεις και συνεχίζεις. Πρέπει να ξαναθέσεις σε λειτουργία τους μηχανισμούς της αυτοσυγκράτησης που θέτουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι, και που εμείς έχουμε επιλέξει να τους έχουμε σε αδράνεια... ʼτιμο πράγμα η συνήθεια! Όσο για τον οργανικό παράγοντα, αν χάσεις τα 5 κιλά που θέλεις με εμετούς, να είσαι σίγουρη ότι με το που αρχίσεις να τρως φυσιολογικά, θα τα πάρεις σε dt, χωρίς καν να το καταλάβεις. Τα κιλά που χάνεις με τους εμετούς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΠΟΣ!!! Είναι ένα ποσοστό των τροφών που έχεις καταναλώσει μαζί με υγρά και συστατικά απαραίτητα για την σωστή λειτουργία του οργανισμού. Ο οργανισμός αντιλαμβάνεται αυτή την επίθεση που γίνεται στην ομαλή του λειτουργία και αντιδρά με το να αδρανοποιείται ο μεταβολισμός. Όταν λοιπόν αρχίσεις ξαφνικά να τρως παραπάνω, τότε ο οργανισμός απορροφά όλες τις τροφές σαν σφουγγάρι, χωρίς να καίει. Μία μπακαλίστικη προσέγγιση από αυτά που έχω διαβάσει και τα έχω ήδη βιώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό...

    Κατά τα άλλα Μαράκι μου, συνέχισε να διαβάζεις, είτε ποστς μέσα σε αυτό το φόρουμ, είτε ειδικά βιβλία επί του θέματος. Αρχικά για να δεις πώς το βιώνουμε και το αντιμετωπίζουμε όλοι εμείς εδώ μέσα, και για να συνειδητοποιήσεις για το τί ύπουλο πράγμα μιλάμε!

    Και μία άλλη ερώτηση: Μένεις μόνη σου? Έχεις δικούς σου ανθρώπους κοντά σου?

    Προσπάθησε για τον εαυτό σου και για την ομάδα. Είμαστε εδώ για να παίρνουμε και να δίνουμε. Και να ξέρεις ότι μπορεί να μην πάρεις την υποστήριξη την στιγμή που την έχεις ανάγκη, αλλά μπορείς να γράφεις οτιδήποτε και να εκτονώνεσαι! Κι ότι εδώ μέσα μπορείς να βρεις την αμέριστη κατανόηση και συμπαράστασή μας! Το ξέρουμε πολύ καλά το έργο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Μαράκι,
    πρέπει να κατανοήσεις οτι δεν μπορούμε στη ζωή να τα έχουμε όλα.
    δεν γίνεται να τρώμε όσα θέλουμε και να έχουμε και το σώμα που θέλουμε. Τρώμε φαγητό για να λειτουργεί σωστά ο οργανισμός μας... Η φιλοσοφία σου απέναντι στο φαγητό είναι το πρόβλημα.Ο μόνος τρόπος για να βγεις απο αυτο είναι η αυτοσυγκράτηση.Με τους εμετούς θα παχαίνεις.Κανένας βουλιμικός ή υπερφάγος δεν είναι αδύνατος.Μόνο οι ανορεκτικές που βγαζουν και τις 500 θερμίδες που τρωνε είναι.Πρέπει να διαλέξεις... τι θέλεις?να τρως κανονικά και να είσαι φυσιολογική ή να τρως παρα πολύ και να μην έχεις το σώμα που θέλεις?Μία απόφαση είναι.Οι εμετοί απλώς χειροτερεύουν την κατάσταση...
    Στο έχω ξαναπεί,αλλά ένας διατροφολόγος είναι αυτό που χρειάζεσαι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    σωστη η αλεξανδριτα!"τι θέλεις?να τρως κανονικά και να είσαι φυσιολογική ή να τρως παρα πολύ και να μην έχεις το σώμα που θέλεις?"...ετσι ειναι Μαρακι, μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    θέλω να σταματησει η εμμονη που εχω με τα γλυκα... γιατι δεν αντεχω αλλο να σκεφτομαι απ τη στιγμη που ξυπναω μεχρι τη στιγμη [ου κοιμαμαι το φαγητο..μεχρι και στον υπνο μου οτι τρωω βλεπω.... κ επειδη ανεκαθεν ημουν ετσι, δεν ξερω δεν μπορω να το αντιμετωπισω...εχω συνηθισει τον εαυτο μου να τρελενεται στη θεα του φαγητου...ειναι στο μυαλο μ,τπ ξερω,αλλιως δεν θα κατορθωνα τοσα χρονια να παραμενω αδυνατη...απλα εχω βαλει 3 κιλα τωρα παρολο που κανω εμετο και δεν ξερω τι μου γινεται......
    οσο για το αν μενω μονη μου, μενω με την οικογενεια μου οστοσο κανεις δεν το ξερει...
    τωρα φευγω σε αλλη πολη λογω σπουδων , και φοβαμαι πολυ το γεγονος οτι θα μεινω μονη μου...μπορει να βρω επιτελους τη γαληνη και την ηρεμια μου, αλλα μπορει και να πεσω με τα μουτρα τον πρωτο καιρο...
    δεν ξερω.....θα γραφω οποτε σας χρειαζομαι κ θα τσεκαρω καθημερινα μηπως μπορω να συμπαρασταθω και γω σε καποια απο σας... εμεις και εμεις ειμαστε κοριτσια....οσοι δεν το ζουν δεν μπορουν να μας καταλαβουν.. σας ευχαριστω για ολα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    κι εγώ στην ίδια φάση με σένα, φοβόμουν ότι όταν θα μενα μόνη θα έβαζα 10 κιλά. Τελικά τα επεισόδια συνεχίστηκαν, αλλά μόνο μια φορά τη βδομάδα! Για κάποιο περίεργο λόγο ένιωθα ηρεμία, καθόλου πίεση, κι έτσι έμαθα να τρώω λίγο και σωστά...Μέχρι τα περσινά χριστούγενα(1 δίμηνο) είχα χάσει 3 κιλά ναι είναι λίγο αλλά έτρωγα κανονικά και μια φορά το σ/κ απόλα... νορμαλ καταστάσεις δηλαδή...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Εγώ Μαράκι καινούργια καθώς είμαι και με αδηφαγική διαταραχή δεν κάνω εμετούς αλλά καταλαβαίνω την ψυχολογική σχέση που έχεις με το φαγητό. Όχι ότι το κάνω αλλά η συμβουλή μου είναι να γεμίζεις τη μέρα σου με δραστηριότητες και να διαβάζεις για τις διατροφικές διαταραχές. Έχω παρατηρήσει πως οι μεγαλύτερες κρίσεις είναι όταν είμαι μόνη μου. Μίλα στο τηλέφωνο, γράψε στο φόρουμ, βρες κάποιον να σου κάνει παρέα.Θα μου πεις δεν είναι πάντα δυνατό κάτι τέτοιο και έχει στιγμές που μένουμε μόνες μας με τις χίμαιρές μας! Ούτε εγώ δεν έχω βρει ακόμα τη λύση αν και πιστεύω ότι μάλλον βρίσκεται στη cognitivebehavioural phsychology. Νιώθω ότι αυτή η μέθοδος θα μας δώσει όπλα κατά αυτής της αρρώστιας γιατί περί αρρώστιας πρόκειται.
    Με πολλά φιλάκια και σε εσένα και σε όλους out there...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    egw mporw na trww kanonika px g mia bdomada k se mia mera na faw tosa gluka p na nai san na etrwga kathe mera 400 parapanw thermides...einai mi ksefugw...i eimai apolutws austiri me to fagito,i ksefeugw teleiws...toso lepta ta oria! ktlvnw pleon pws apo voulimiki mporeis na gineis anoreksiki k to antistrofo!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    καλημερα.οπως βλεπεις δεν ηττηθηκες για μια ακομη φορα ετσι?
    Μπες με το find σε θεματα που εχει γραψει η NADINE και νομιζω στη β σελιδα θα βρεις τι εχουν γραψει παλιοτερα μελη.Η Ναντιν τα εχει αντιγραψει για μας τα νεοτερα.νομιζω πως θα βοηθηθεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    μαράκι, τα κορίτσια τα είπαν όλα.πιο πολύ απόλα μετράει να καταλάβεις οτι οι εμετοί δεν θα σε οδηγήσουν σε τίποτα επιθυμητό, και επίσης οτι πρέπει να ενημερωθείς όσο το δυνατών γύρω από αυτό που έχεις. μην αντιδράς μεγαλοποιώντας την ανάγκη σου για γλυκά,ή μαλώνοντας τον εαυτό σου, ή νιώθωντας τόση απογοήτευση. προσπάθησε να δεις ρεαλιστικά αυτό που έχεις,με ανοιχτό μυαλό,για να αντιληφθείς την σοβαρότητα χωρίς όμως να πέσεις κ σε κατάθλιψη.χρειάζεσαι καθαρό μυαλό .κ εμείς τα ίδια περνάμε δεν είσαι μόνη. μην φοβάσαι.όλα μπορούν να ξεπεραστούν.με την σωστή αντιμετώπιση.άμα βλέπεις οτι ξεπερνάει αυτή τη στιγμή τις δυνάμεις σου,το να χειριστείς ολομόναχη τη κατάσταση ,καλό θα ήταν να ζητήσεις την βοήθεια ενός ειδικού,ή ενός κοντινού σου ανθρώπου .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •