Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1

    Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...

    Γειά σας, έκανα delete το προηγούμενο post που είχα μιας που ηταν σε greeklish, λογο δυσλεξίας κυρίος (δεν ξέρω αν έκανα καλά..)
    Με λένε Γιώργο και είμαι 20 χρονών. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτο που μου συμβαίνει. Πρωτα απο ολα θα ηθελα να πω πως είμαι άνθρωπος που σκεφτεται πολυ και προβληματίζεται. Λειτουργώ κατα κυριο κανόνα ορθολογικά....
    Το ολο θέμα έχει ως εξης: μετα απο κάποια περιστατικά έντονου στρές πριν 2.5 χρόνια ένα βράδυ έπεσα για ύπνο, οπου στον ύπνο μου είδα να ξυπνάω απανοτά κάποιες φορές (μεσα στο όνειρο) και επειδή ηταν πεντακάθαρο σαν όνειρο οταν εντέλη ξύπνησα (έχοντας την "θολούρα" του στρές) δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν κοιμαμαι η αν ξύπνησα, μου φαινόταν δηλαδη πιο "καθαρό" το όνειρο απο την πραγματικότητα και σαν χαζος πιεσα τον εαυτο μου να ξυπνήσει!
    Τοτε ήταν που έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού και χώρις να ξέρω τι είναι, αν ονομάζετε κάπως κτλπ δεν εδωσα σημασία και ξαναπροσπάθησα να κοιμηθω... Την επόμενη μερα οταν ξύπνησα το ειχα ακομα στο μυαλό μου και προσπαθούσα να βρω μια "σταθερά" που θα με ξεμπερδεβε, τρικ όπως "τσιμπα το δερμα σου να δεις αν θα πονέσεις" κτλπ Τα δοκήμαζα και όντος μου εδείχναν πως είμαι ξύπνιος αλλα η ιδέα είχε μπει..... Έλεγα απο μέσα μου "αν όντος κοιμαμαι πως είναι δυνατόν να χρησειμοποιω triks? αφου εγω θα τα έχω φτιάξει!!!!" και " πως είναι δυνατόν να έρθει κάποιος και να μου πεί οτι είμαι ξύπνιος, αφου και αυτος θα είναι αποτέλεσμα του ονείρου μου?" .
    Και καπου εκει αρχισαν η αμφιβολίες.. νομιζα πως όλα στην πραγματικότητα ήταν αποτελεσμα δικό μου!! Και ένιοθα μόνος και εγκλοβισμένος, παράνια εντελός.. Σκεφτόμουν πως και αυτο που θα μου έλεγε κάποιος μόνο και μόνο για να με help (ένα "σοφό ρητο" π.χ που αποδικνιει την αλήθεια) ήταν και αυτό αποτέλεσμα δικό μου. Με λίγα λόγια έγινα αρνητικός γιατι αφησα τις σκέψεις μου ελευθερες και ελεγα "ναι γιατι όχι ισως και να είμαι ο πρωτος ανθρωπος που εχεί τόσο αληθινα ονειρα, μιας που ο ανθρώπινος νους εχει πολλες δυνατότητες...) Όπως δηλαδή βλέπουμε ένα όνειρο και καμοια φορα και τα παράλογα μας φαινονται λογικα ετσι και σε εμένα, μπορει να μην εβλεπα να πηγαίνει κατι λαθος για αυτον τον λόγο....
    Για κακη μου τύχη όμως την επόμενη μέρα όπως γύρναγα σπιτι απο την δουλειά, ενιωσα ενα θόλωμα σουρεαλιστικο,σαν ενα πέπλο να έπεσε μπροστα στα μάτια μου, σαν να τα έβλεπα ολα πίσο απο ενα τζάμι, χωρις να χάνουν την υλικη τους υπόσταση όμως... και ολο αυτο ξαφνικά.. Τρόμαξα δεν ηξερα τι συμβαίνει, πέρασαν πολλα απο το μυαλο μου και όπως καταλαβένετε το πρωτο που έκανα ήταν να παω σε οφθαλμίατρο!!!! Αλλα ολα καλα με τα ματια , μετα παρατηρισα πως ολα ειχαν χάσει κατα καποιο τρόπο την ουσια τους,τα εβλεπα λητα,ξερα λες και δεν είχε τιποτα ζωη μεσα του, μέχρι και οι άνθρωποι γύρο μου ειχαν παψει να έχουν αυτο το "κατι" τους εβλεπα μόνο σαν παρατηριτης,σαν κεινουμενα κουφάρια που μιλάνε και ακουνε, τρωνε, κοιμουντε κτλπ... Παει λεω αυτο ηταν!!! Είμαι σίγουρα σε όνειρο, με έπιασε ένας τρόμος, ένα ριγος, ενα πακέτο με όλα τα άσχμημα συνεσθίματα που ειχα και δεν ειχα βιώση μεχρι στοιγμης και ενιωθα πολι "φτωχή" την γλώσσα μας για να τα περιγράψω...
    Δέν είχα ιδεα περι Αποπραγμάτωσης, δεν είχα γνώσεις βασικά και το ερμηνευσα ετσι... Ειμουν 17 μισο τι αλλο θα μπορουσα να σκεφτω? Όπως καταλαβενετε πηγα σε 100 γιατρους οπου με καθησυχασαν πως δεν εχω τιποτα το παθολογικο, αρα λεω παει μου έστριψε εντελός "πως είναι δυνατον να τα βλεπω όλα σαν ονειρό αλλα να μην είναι?" " ή είμαι σε όνειρο ή τρελάθηκα εντελός.."
    Άρχισε να με επηρεαζει ,δεν έτρωγα, δεν κοιμόμουν και το μυαλό μου δούλευε 24 ώρες με σκοπό να παρω καποτε μια πιστικη απαντηση για το αν είμαι ξύπνιος η όχι!!!! Νομιζα πως καπως έτσι θα εφευγε και η θολουρα και όλα τα άλλα, ενω πολυ απλα το ένα ηταν απο το στρες (θόλωμα- Αποπραγμάτωση) και το άλλο απο μια ιδέα (είμαι δεν είμαι σε όνειρο) τα οποία τα συνεδεσα και μιας που δεν μπορουσα με "τεχνιτους τροπους" να αποβάλω την θολούρα εκανα ενα τραγικό λαθος : το πίστεψα...
    Μπορει να μην αντέχει να το χωρέσει το μυαλό σας αλλα εγω αυτό έκανα, είπα μεσα μου "αν είσαι όντος σε όνειρο τουλάχιστον πέρνα καλά" μπορεί να φένεται διασκεδαστικό αλλα εχοντας κληστοφοβία, ενιοθα να εγκλοβίστικα καπου.. και στην προσπάθεια να ξεφύγω απο αυτο, ενιωθα πιο πολι εγκλοβισμένος , σαν ενα ψάρι να προσπαθει να βγει ματαια απο μια γιάλα....
    Ε απο τότε μεχρι και πριν λίγες μερες είμουν πεπισμένος πως μπορει και να "είναι όλα στο μυαλο" μου μια φρασει μου μου την είχαν πει για καλο αλλα στην περιπτωσή μου μόνο καλο δεν έκανε γιατι το έβλεπα σαν δυκοπο μαχαιρι δηλαδη : απο την μια "ολα ειναι στο μυαλο μου" αρα και τσαβα καθομαι και σκαω είμαι ξύπνιος και όλα καλα, παιχνιδια του μυαλου δηλαδη, και απο την αλλη ολα ειναι στο μυαλό μου (συμπεριλαμβανομένης και της φρασης) και ολη η πραγματικοτητα που ζω και βιωνω ειναι αποτέλεσμα δικό μου!
    Είχα σίγουρα μπερδευτεί, διατηρουσα μια λεπτη ισοροποια 50% - 50% αν ειμαι η δεν είμαι, που είχε ως αποτέλεσμα να ψάχνω απαντήσεις που θα "εκλειναν καπως την ζυγαρια" προς μια φορα για να δω αν είμαι σε πραγματικότητα η μη....μέχρι που σταματησα να ασχολουμαι και είπα μεσα μου "οπου και να εισαι περνα καλα..." για τα 2 επόμενα χρόνια διατηρούσα σχετικά καλη ψυχικη υγεία αν και διχασμενος πολλες φορές ενιοθα "κατι" να εχω αφήσει πίσω, να μην το εχω ξεπεράσει αλλα να εχω συμβιβαστει να εχω προσαρμοστει.....
    Πριν λίγες μέρες λοιπον και αφου πέρασα καποιου είδους στρεσογόνες καταστασεις, ενω είμουν στο pc μου και εβλεπα friends (χαρουμενα πραγματα δλδ) παθαίνω παλι κατι σαν κρίση : ένας ανεξέλενκτος φόβος , ενα τρεμουλιασμα ,ταχυπαλμία και να νομίζω πως χάνω την γη κάτω... απο τα πόδια μου.. Επανηλθε η αποπραγμάτωση και όλα οσα περασα τοτε... αν και ξερω πως η αποπραγμάτωση και η αποπροσωποιηση παίρνουν δύναμη απο την σημασία που τους δίνει κάποιος, αλλα μου είναι αδύνατον να την αγνοήσω. Εχω πάει και σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο, αλλα επειδη δεν εχω την οικονομικη δυνατότητα να κανω πολλες συνεδρίες αρκεστήκα στα φάρμακα του ψυχίατρου (μινιτραν 2-10) τα οποία με κάνουν ουσιαστικά να νιώθω καλα ξεροντας οτι εχω αμφιβολίες!!! Καπως ειρωνικο??? Τι να το κανω ,δε θελω να νιώθω όμορφα ξεροντας πως κάτι δεν παει καλα..... αυτο με κανει να νιωθω ηλίθιος!!! Ξέρω πως δεν υπάρχει φάρμακο που να βγάζει τις εκάστοτε αμφιβολίες αλλα και το κακό είναι πως και να είχα λεφτα για συνεδρίες με ψυχολόγο, δεν προλαβένω γιατι σε λίγες μέρες πάω φαντάρος
    Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλα αυτο νομίζω πως μου κάνει καλο.. το να τα βγάζω απο μέσα μου.. Δεν εχω πάψει πάντος να ελπίζω αλλα είμαι σε απόγνωση και απελπησία.
    Καθε γνώμη δεκτή, ευχαριστώ για τον χρόνο σας και sorry για τα ορθογραφικα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    (θα σου πω κατι που ισως να σε τσαντισει, αλλα υπαρχει μια τσαμπα σελιδα που κανεις copy paste το greeklish κειμενο σου και στο κανει με ενα κλικ στα ελληνικα^^)




    Οπως ειχα πει και στο προηγουμενο ποστς για τα reality checks,

    θα μπορουσες να χρησιμοποιεις ενα καθε πρωι που ξυπνας απο το κρεβατι σου.

    Πχ τωρα ξερεις σιγουρα οτι εισαι ξυπνιος και εγω που γραφω αυτες τις γραμμες δεν ειμαι ενα διημιουργημα του υποσεινηδητου σου, επειδη απλα... εισαι σε εναν υπολογιστη, εισαι σε μια μηχανη, πατας ενα κουμπι και δουλευει.
    Για δοκιμασε να γραψεις στο ονειρο σου σε ενα pc, βασικα, αν καταφερεις να τον ανοιξεις πρωτα χεχε


    .


    Οποτε καθε βραδυ πριν κοιμηθεις θα μπορουσες να βαζεις ΠΑΝΤΑ ενα κινητο διπλα απο το κρεβατι σου, ή να φορας ενα ψηφιακο ρολοι, απλο,συνηθισμενο και διακριτικο.
    Ετσι μετα το πρωι ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ , το πρωτο πραγμα που θα κανεις οταν ξυπνας (ή μεσα στο βραδυ-γενικα ΟΤΑΝ ξυπνας) θα κοιτας την ψηφιακη ωρα η θα ανοιγεις το κινητο.

    Αν κατι δεν παει καλα τοτε να σου ερθουν οι αμφιβολιες οτι μπορει και να εισαι σε ονειρο.Μετα απο εκει και περα θα δοκιμασεις και αλλα reality checks να το σιγουρεψεις, αλλα δεν νομιζω να φτασεις τωρα μεχρι εκεινο το σημειο.


    Ειναι πολυ σημαντικο αυτο να σου γινει συνηθεια στον ξυπνιο σου, δηλαδη καθε πρωι να κοιτας την ωρα πχ, ετσι ωστε αυτη η συνηθεια να μεταφερθει και τον υπνο σου στο υποσεινηδητο σου.Μονο που στον ξυπνιο σου το ρολοι θα λεει 10:22 ενω στον υπνο σου θα λεει 99:88 και τα νουμερα θα παιζουν και θα αλλαζουν συνεχως

    Οπως ξαναειπα ομως, κανε και αλλα reality checks γιατι μπορει απλα να τα εχει παιξει το ρολοι σου..

    .




    Α και αν θες να φορας για ενα μεγαλο διαστημα ενα ψηφιακο ρολοι, ετσι ωστε στον στρατο οταν θα κανεις αγγαρειες (οπως ολοι μας γκρρ...) και αρχισεις και εχεις την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα, απλα κοιτα διακριτικα και ωραια την ωρα..

    Τι λες για αυτο?Ουτε τσιμπηματα ουτε τιποτα.Το μυαλο σου με μια μηχανη δεν μπορει να τα βαλει και να σε ξεγελασει στην ονειρικη σου περιπτωση.

    Αυτο σε κανει να νοιωθεις οτι σε τυλιγει ενα πεπλο ασφαλειας και ανακουφισης και ξερει οτι ολα πανε καλα , για μια ζωη χωρις τετοιες αμφιβολιες.

    Αν δεν σου συμβει μετα απο 1-2 μηνες τιποτα, τοτε εισαι πληρως καλα και δεν θα σου ξανασυμβει ποτε στο μελλον, μιας και θα εχεις νικησει τον -κοιμαμαι-δεν-κοιμαμαι- μερια του εαυτου σου ολοκληρωτικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by Georgz
    Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλα αυτο νομίζω πως μου κάνει καλο.. το να τα βγάζω απο μέσα μου.. Δεν εχω πάψει πάντος να ελπίζω αλλα είμαι σε απόγνωση και απελπησία.
    Καθε γνώμη δεκτή, ευχαριστώ για τον χρόνο σας και sorry για τα ορθογραφικα!
    Μην το ξαναπείς αυτό όχι μόνο δεν με κούρασες τουναντίον θα έλεγα με βοήθησες να κάνω σκέψεις και να κατεβάσω ιδέες που εάν δεν έγραφες εσύ, ίσως πότε να μην είχα αντιληφθεί.
    Π.χ. σκέφτηκα εάν τα όνειρα έχουν αρώματα. Π..χ. εμένα μου αρέσει η κανέλα σταματώ για λίγο και προσπαθώ να σκεφτώ πως μυρίζει μα είναι αδύνατον... βρες και συ πιο άρωμα σου αρέσεις και δοκίμασε το να δεις

    Κατά δεύτερον το ότι είσαι προικισμένος αυτό πιστεύω να το ξέρεις. Η δυσλεξία είναι η απόδειξη ότι έχεις ένα μυαλό turbo όπως λέει και ο Παυλίδης ( Παυλίδης τεστ εάν το έχεις ακουστά ) όποτε το μυαλό σου και όλων των δυσλεκτικών τρέχει με χίλια ( γι’ αυτό και σκέπτεσαι πολύ και διαρκώς ) και αρκετές φορές όταν δεν βρίσκουν λεωφόρους να τρέχουν μπερδεύονται προσωρινά σε μικρά δρομάκια. Μην απελπίζεσαι , το αντίθετο μαλών δες το ως μια εμπειρία να ανακαλύψεις τον άγνωστο εαυτό σου .
    Ξέρεις τι θα έκανα εγώ. π.χ. μου αρέσει τρελά μια κοπέλα άλλα τα γόνατα μου τρέμουν όταν την σκέπτομαι και πάω να της μιλήσω τότε θα γυρνούσα το διακόπτη και θα έλεγα είμαι στο όνειρο …με έναν αέρα ροκ σταρ θα πήγαινα και θα της μιλούσα …
    Κάτι που τώρα το βλέπεις ως πρόβλημα μπορείς να το μετατρέψεις σε ένα πολύτιμο προσόν ,ας πούμε εάν την καλλιεργήσεις αυτήν την ικανότητα θα μπορούσες να γίνεις ένας υπέροχος συγγραφέας η σκηνοθέτης.
    Πάντος αυτό που θα έκανα εγώ σιγουρα είναι να το χρησιμοποιήσω για να πάρω αναβολές μέχρι να αποφύγω το στρατό .
    Και ιδικά μέχρι να επανακτήσεις την ενέργεια που έχεις απολέσει αυτό το διάστημα στρατό ούτε στους εφιάλτες σου : )

    Λοιπών να ξαναγράψεις όποτε και όσες φορές το θελήσει το υπέροχο δυσλεκτικό μυαλουδάκι σου

  4. #4
    Σας ευχαριστώ boltseed , thessalo
    Βoltseed εισαι ψυχολόγος;
    Θα μπορούσαμε να έχουμε επι/νία; Μέσο U2U ή κάτι τέτοιο;

  5. #5
    Υπάρχει κάποιος ψυχολόγος, εδώ στο forum να μου πει την γνώμη του πάνω σε όλο αυτο;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Χμμμ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι πρέπει να βρεις τρόπο να εκφράσεις το αγχος που έχεις συσσωρεύσει, η αποπραγμάτωση για εμένα έίναι σαν το μυαλό ή η ψυχή (ή δεν ξέρω και εγώ τι χεχε) να λέει
    \"δεν αντέχω άλλο, είμαι τέρμα, πάω διακοπές... όταν ηρεμήσεις τα ξανα λέμε\"
    έχεις στρεσαριστεί και το μυαλό σου δεν θέλει να στρεσαρεται άλλο, γιαυτο πράγματα που είναι αυτονόητα όπως ότι δεν βρίσκεσαι σε όνειρο όπως το περιγράφεις (\'η όπως το φεγγάρι δεν είναι χάρτινο και τα δέντρα πλάστικα και όλα να μοιάζουν σαν ξένα κλπ κλπ -εχμ αυτά ήταν μερικά που σκεφτόμουν εγώ..) δεν δέχεται να τα αντιληφθεί αμέσως (γιατί κουράστηκε να σκέφτεται συνέχεια) και τότε μπαίνεις σε διαδικάσια καινούριας πίεσης για να σκεφτείς ακόμα και τα αυτονόητα.
    Το άγχος σου τώρα προέρχεται απο την αποπραγμάτωση και πιθανότατα είναι το μόνο που σε απασχολεί αλλά στην ουσία είναι άλλοι οι στρεσογόνοι παράγοντες που σε απασχολούσαν και μαζεύτηκαν μέσα σου και ίσως δεν αντιδρούσες, τα κράταγες όλα μέσα σου.
    Χρειάζεται χρόνος να ήρεμήσεις και καταλαβαίνω αυτό που λές για τις αμφιβολίες αλλά όταν θα ήρεμήσεις δεν θα έχεις πια καμία αμφιβολία γιατι πολύ απλά η απάντηση στα αυτονόητα θα έρχεται κατευθείαν, δεν θα σου δημιουργούνται καν τέτοια ερωτηματικά που τώρα μόνο στόχο έχουν να προστατεύσουν απο άλλες πιεστικές σκέψεις πρέπει όμως να εκπαιδεύσεις και τον εαυτό σου να αντιδρά σε στρεσσογόνες καταστάσεις όχι να τα κρατά όλα μέσα του καθώς και το πως να τις διαχειρίζεσαι για να μην πιεζεσαι.
    Βασικά δεν ξέρω ακριβώς πως να σου πω αυτά που σκέφτομαι και έχω περάσει και έχω ζήσει απο την αποπραγμάτωση ώστε να είμαι σαφής μπορώ όμως να σου πω ότι όταν δεν θα είσαι πια πιεσμένος το μυαλό σου δεν θα σου παίζει τετοια παιχνίδια για να σε ξεγελά απο αυτά που πραγματικά σε απασχολεί

    Να σου πω ότι δεν είμαι ειδικός φυσικά απλά είχα βιώσει την αποπραγμάτωση σαν σύμπτωμα κρίσεων πανικού και λέω αυτά που εγώ αποκόμησα σαν εμπειρίες. Ο ψυχίατρος/ψυχολόγος σου είναι αυτός που πρέπει να σου δώσει να καταλάβεις τι ακριβώς είναι η αποπραγμάτωση ώστε να ηρεμήσεις απο αυτές τις αβάσιμες σκέψεις και στη συνέχεια να επικεντρωθείς στο να μάθεις να διαχειρίζεσαι εποικοδομητικά το άγχος σου και να μην σε παραλύει.

  7. #7
    Έχεις δικιο, απλα ολη αυτη η διαδικασία (είμαι δεν είμαι σε όνειρο) με έκανε να σκέφτομαι διαρκώς και έκανα υπερανάλυση στα πάντα μεχρι και στα υπαρξιακά!! Σε τετοιο βαθμό που δεν μπορούσα να σταματήσω την σκέψη μου αλλα εγώ συνέχιζα νομίζοντας πως φτάνω όλο και πιο κοντα στην λύση ενώ ολο και πιο πολυ απομακρυνόμουν απο την πραγματικότητα, μέχρι που απαρνηθήκα και την ίδια μας την φύση!! Σκέψη στην σκέψη που έφερνε αλλες σκέψεις... Δεν έβαζα ενα όριο μέχρι που φρίκαρα εντελός και σταμάτησα επειδή φοβήθηκα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Χρησιμοποεις αοριστο χρονο.

    Τωρα στο παρον τι κανεις?

  9. #9
    Προσπαθώ να επαναπροσαρμοστώ στην πραγματικότητα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Με ποιον τροπο προσπαθεις να το επιτυχεις αυτο?

  11. #11
    Εμπιστεύομαι τα μάτια μου ,τα αυτιά μου και γενικότερα τις αισθήσεις μου σταματώντας πλεον να προσπαθώ να συνηδητοποιώ και να ψυλαφίζω το καθετί, στην προσπάθεια μου να εχω αντίληψη του χωρου και του χρόνου.
    Τωρα πια ξέρω πως είναι θέμα Αποπραγμάτωσης και είναι απο το στρές
    Αλλα νιώθω πολυ πολυ μπερδεμένος μετα απο τοση σκέψη, ελπίζω με τον καιρό να έρθω στα ίσια μου....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Georgz
    Γειά σας, έκανα delete το προηγούμενο post που είχα μιας που ηταν σε greeklish, λογο δυσλεξίας κυρίος (δεν ξέρω αν έκανα καλά..)
    .....
    και sorry για τα ορθογραφικα!
    Ναι, καλά έκανες και το ξανάγραψες στα ελληνικά!!!
    Ευχαριστούμε!!!

    Και μη σε νοιάζει για τα ορθογραφικά!!!

    καλώς μας ήρθες!!!

  13. #13
    Ευχαριστώ CeliaM
    Εσύ απο ποιά οπτική γωνία βλέπεις το προβλημά μου?

  14. #14
    Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν και που μπορώ να βρώ κάποιον ψυχολόγο με ειδήκευση στην αποπραγμάτωση? Με επηρεάζει σε βαθμό που την πιστεύω και μαλλον αυτο δεν είναι καθόλου καλό.
    Κάτι ακόμα, ακολουθώ συνταγή ψυχίατρου (minitran 2-10) ένα χάπι κάθε βράδυ και κάπως μπορώ να πω πως ηρεμώ.... Αν υποθέσουμε πως η αποπραγμάτωση είναι αποτέλεσμα του stress, καθώς ηρεμώ κάθε βράδυ θα φύγει σιγα σιγα το stress αρα και η αποπραγμάτωση??

  15. #15
    Με λίγα λόγια θα επανέλθω ποτε στο φυσιολογικό μονο και μονο αν δεν το σκέφτομαι και χαλαρώνω? Η είναι θέμα υποσυνήδητου?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •