Γιατί δεν ακούμε τον σοφό εαυτό μας και πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426

    Γιατί δεν ακούμε τον σοφό εαυτό μας και πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό;

    Διαβάζω διάφορα θέματα που ανεβάζουν φίλοι μας εδώ, για τα προβλήματα τους , τους αγώνες που δίνουν η που δεν δίνουν, για τις δύσκολες ώρες που περάνε, για …για… και τότε αρχίζουμε και καταβάλουμε μια προσπάθεια να τους κάνουμε να συνειδητοποιήσουν κάποια πράγματα τα οποία η τους διαφεύγουν η κάπου έχουν μπερδευτεί . Μετατρεπόμενοι έτσι σε μέντορες η μικρούς ψυχολόγους στους φίλους μας όταν στην αμέσως προηγούμενη ενότητα ήμασταν εμείς που χρειαζόμασταν υποστήριξη .
    Βρω μπελάς λέω , η ο γιαλός είναι στραβός η στραβά αρμενίζουμε δηλαδή αφού τις έχουμε τις απαντήσεις αφού όταν επρόκειτο για ένα πρόβλημα του άλλου το διακρίνουμε με μεγάλη ευκολία και πολλές φορές κατέχουμε και τους τρόπους αντιμετώπισης πως γίνετε όταν μιλάμε για τον ίδιο μας τον εαυτό, όταν βιώνουμε το ίδιο ακριβός πρόβλημα ( απλά το ντεκόρ είναι διαφορετικό) του οποίου ξέρουμε από πού προέρχεται και πως αντιμετωπίζεται τότε τα χάνουμε, μπερδέυουμετ ο δρόμο και πνιγόμαστε σε μια σταγόνα νερό ;
    Θα θελα να συζητήσουμε ακριβώς αυτό το θέμα ,καθώς ανέκαθεν πίστευα ότι ο καλύτερος ψυχολόγος η ψυχίατρος του κόσμου για τον καθένα μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν αμφιβάλλω...όμως οταν με βασανιζει κατι πως ειναι δυνατον να δω το ίδιο εύκολα,με την ιδια ψυχραιμια, με την ιδια αποσταση το προβλημα μου με το προβλημα ενος καλου μου φιλου?

    δεν ειναι καθολου απλο κ ειναι κ μεχρι ενος σημειου κ αναμενομενο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα μπορουσαμε να πουμε πολλα αλλα ας πουμε μονο την σοφη παροιμια που ισχυει πανω-κατω για ολους.
    \"Ο Μανωλης με τα λογια χτιζει ανωγια και κατωγια\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΩΜΟ ΤΡΟΠΟ, ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ναι, αυτο το παρατηρω κα εγω.Ατομα που πασχουν πχ απ βαρια καταθλιψη και να ειναι ετοιμα να κρεμαστουν απο τον πολυελαιο , να λενε στον αλλο \"μην απελπιζεσαι, βγες εξω να χαρεις την ζωη σου,δεν ειναι ολα ασχημα\".

    Εκει ακουγεται μια φωνη απο το πουθενα \"Ναι ρε Καρνταση!Για πες, αυτο πως θα γινει, ή μαλλον εσυ ΠΩΣ το κανεις??\"

    .

    Μια μικρη σκεψη ειναι οτι αυτο το σκηνικο θυμιζει τα βιβλια του στυλ \"πως να γινετε εκκατομυριουχος ευκολα και γρηγορα\" με τον σαφως οχι εκκατομυριουχο συγγραφεα του βιβλιου-εκτος αν ελπιζει να γινει μονο αυτος απο τις πωλησεις βεβαια- , δηλαδη του αλλα λεμε, αλλα σκεφτομαστε και αλλα κανουμε τελικα.

    Για να πω ομως κατι μιας και δεν εχω πει τιποτα στην ουσια ακομα, αυτο ισως να συμβαινει επειδη καποιοι θελουν να ευχαριστησουν τον αλλο και να τον κανουν να νοιωσει ομορφα και ωραια ή η β περιπτωση , να φανουν οτι γνωριζουν κατι και εστω ..να προσπαθησουν να βοηθησουν.
    .



    Σχετικα με αυτο που λεει ο τιτλος αυτου του θεματος , μια απαντηση θα μπορουσε να ειναι επειδη εχουμε προβλημα με τον ηχο...
    χουμορ ε?

    Οχι..

    \"Σοβαρα\" μιλαω.

    Αν δεχτουμε το γεγονος οτι ολοι μας εχουμε 2 εαυτους , εναν κακο που σε μια διαιτα πχ μας λεει \"ελα μωρε, τι ειναι μια τουρτιτσα, γιαμ γιαμ, αυριο κανεις διαιτα, σιγααα...\" και εναν καλο που στην ιδια περιπτωση μας λεει \"ειπαμε θα κανεις διαιτα και τελος!Εκανες τοση προσπαθεια , τωρα θα τα εγκαταλειψεις?Δεν ειναι μονο θεμα εμφανισης ειναι και θεμα υγειας!Κοψε λοιπον τα γλυκα και τις αηδιες για λιγο διαστημα και δεν θα το μετανοιωσεις\"

    τοτε ο κακος ειναι στο volume 80/100 της εσωτερικης εντασης της φωνης , ενω ο καλος με παρασιτα και σαν βουβος αγγιζει δεν αγγιζει ενα 20/100, οποτε εμεις δινουμε σημασια σε αυτο που ακουμε πιο καθαρα μονο.


    Μια αλλη λιγοτερη ατυχης προσεγγιση του κακου/καλου εαυτου μας θα ειναι ο \"δεν μπορεις να το κανεις και το ξερεις..\"/\"Μπορεις να το κανεις!δεν εχεις λογο να φοβασαι τιποτα!\"


    Οποτε σαν τελικο συμπερασμα οπως το βλεπω απο την ταπεινη μου σκοπια, πρεπει απλα να δυναμωσουμε την εσωτερικη σοφη μας φωνουλα οπως και να χτισουμε ισχυρα πιστευω και πεποιθησεις για να αντλει υλικο να μας \"λεει\", και να παμε στο mute την αλλη.


    Πως γινεται αυτο?

    Στο επομενο επεισοδιο..

  6. #6
    Ο φόβος είναι ο παντοτινός συνοδοιπόρος της αναλήθειας, ίσως επειδή νιώθουμε το συναίσθημα
    του φόβου να μην \"βλέπουμε\" καθαρά, και απαντήσεις που ειδη ξέρουμε να μην πιάνουν σε εμάς τους ίδιους..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    και...ακομα..οταν μοιραζομαστε ενα θεμα σε ανθρωπους που εχουν την υπομονη το ενδιαφερον και την αγαπη αν θες να μας ακουσουν νιωθουμε πολυ λιγοτερο μονοι..
    ανεξαρτητα απο τις συμβουλες εν τελει η την ενθαρυνση που θα παρουμε...

    ακομα κ ενα ωχ ρε φιλε εκανες μ....α απο εναν καλο φιλο μας ανακουφιζει...ακομα κι αν το \'\'ξερουμε\'\' ηδη....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δεν ξερω ρε παιδια σε μια περιοδο βαριας καταθλιψης(εκλαιγα απο το πρωι ως το βραδυ κ ειχα συνεχεια τασεις αυτοκτονιας)που δεν ειχα καθολου χρηματα για ειδικο προσπαθουσα με νυχια κ με δοντια να κανω κατι.ετσι μπροστα στον καθρεφτη αποφασισα να παιξω τον ψυχολογο κ τον ασθενη.Απτη μια ημουν εγω η \'αρρωστη\' κ απτην αλλη ο εαυτος γιατρος.Ηταν καταπληκτικο πως σε κλασματα δευτερολεπτου αλλαζα μορφη,στησιμο,σκεψη..καταλα βαινα τι ειχα,με συμβουλευα σαν να ειμαι αλλη.ολα αυτα δε βρισκονται μεσα μας?ειναι ολα κομματια μας κ επιλεγουμε με ποια ζουμε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Και επειδή η αμέσως επόμενη ερώτηση που έρχεται είναι πως θα ακούμε τους άλλους όταν δεν ακούμε τον καλό εαυτό μας όπως λέει τόσο ωραία και ο Boltseed η αρνούμαστε να βλέπουμε τον ψυχολόγο εαυτό μας στον καθρέπτη όπως περιγραφεί η agh.
    Αφού δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας , δεν τον εμπιστευόμαστε τον θεωρούμε ανάξιο και αδύνατο, πως είναι δυνατόν να ακούσουμε και να ενεργοποιηθούμε από τις συμβουλές των άλλων .
    Απλά αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι να ξεχνιόμαστε για λίγο από την κουβέντα αλλά το να ξεχνάς δεν είναι λύση και η λύση είναι να επιλέγεις να αντιμετωπίσεις τις καταστάσεις .( προσωπικές απόψεις λέω εεε για να μην ξεχνιόμαστε, απλά αυτά κουβεντιάζω με τον καλό εαυτό μου και ο άλλος ο κακός με κοιτάει με μισό μάτι … )
    Το αποδέχομαι υπάρχει μια απέραντη διάσταση μεταξύ λόγου και πράξεων αλλά υπάρχει και ένας μαθηματικός τύπος που πάντοτε ισχύ , όσο μια σκέψεις παραμένει ενεργεί και καλλιεργείται στο μυαλό μας , τόσο η επιθυμία και η θελήσει μας γιγαντώνεται μεσα μας με συνέπια να μην αργήσει να εξωτερικευτεί και να γίνει πραγματικότητα

    Έχει γράφει και μια μαλακιά βιβλίο που αναλύει το φαινόμενο που αναφέρω \'\'το Μυστικό\'\' είναι και best seler τλπ βλακείες … προτιμάω τον Αλχημιστή του Παολ Κοεν

    Όποιος έχει \'\'κολπάκια\'\' μικρά η μεγάλα που λειτούργησαν η λειτουργούν ακόμα ας τα καταθέσει να τα μοιραστούμε όλοι μαζί ποιος ξέρει μπορεί κάτι να μείνει στο τέλος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    προσωπικα πιστευω πως οταν γεννιομαστε ειμαστε ενα αγραφο βιβλιο.Εκει αρχιζουν ολα.ιδεες που σφηνονονται κ ορια που τοποθετουναι σχετικα με το ποιοι ειμαστε,τι μπορουμε να κανουμε.Αρχιζουμε να αυτοπροσδιοριζομαστε.Πολλ� �ς φορες αυτα τα ορια ειναι πολυ μικροτερα απο τις δυνατοτητες μας κ ενω μπορουμε πιστευουμε οτι δε μπορουμε.Ειναι παραλογισμος ,να ξερουμε τις λυσεις,να ξερουμε τον τροπο αλλα να πιστευουμε πως δε μπορουμε.κ εκει σταματανε ολα..η ξεκιναει ενα ταξιδι ακολουθοντας το καλεσμα της αληθειας,μιας φωνης μεσα μας που θελει να αποκαλυψει το ψεμα του αυτοπροσδιορισμου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by agh
    ..καταλαβαινα τι ειχα,με συμβουλευα σαν να ειμαι αλλη.ολα αυτα δε βρισκονται μεσα μας?ειναι ολα κομματια μας κ επιλεγουμε με ποια ζουμε?
    μ αρεσε πολυ το ερώτημα σου...ναι νομιζω ειμαστε πολλα κομματια μαζι, αλλα διαφερουμε στη ποσο εχουμε απο το ένα, ποσο απο το άλλο κ μαλλον επιλεγουμε συνειδητα ή οχι ποια κραταμε κ με ποια πορευομαστε.

    οταν εχουμε μαθει με συγκεκριμενο τροπο κ κομματια ειναι δυσκολο να μαθουμε με αλλα, ακομα κ αν αυτα τα κομμάτια με τα οποια λειτουργουμε μας δυσκολευουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    ειναι τοσο ισχυρο το οτι δεν αξιζω(χωρις αποδειξεις αλλα απο αυτοεπιβεβαιωσεις)που πλεον αρχιζω κ παραταω τα οπλα(εχω κανει μεγαλη προσπαθεια-μπορει λαθος)κ μετα απο τοσους κυκλους αρχιζω να το περνω αποφαση οτι ετσι θα ειναι.θα μου δινω κουραγιο,θα πιστευω οτι αυτη τη φορα θα τα καταφερω κ παλι θα κανω τον ιδιο κυκλο.παρολα αυτα θελω πολυ να ακουω καινουρια πραγματα κ με ενδιαφερει πολυ το ερωτημα του thessalo \'πως μπορουμε να το αλλαξουμε αυτο?\'

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Γλυκιά μου θα ακούς τον καλό σου εαυτό που θα σου μιλάει μπροστά στο καθρέφτη. Δεν σε ξέρω μα από αυτά που γράφεις δείχνεις πόσο σπουδαίος άνθρωπος είσαι. Προσωπικά θα ήθελα να σε γνωρίσω και σου εκφράσω από κοντά τον θαυμασμό μου. Δες τον εαυτό σου με τα μάτια μου δες το και θα μαγευτείς από την ομορφιά που κρύβεις μέσα σου. Σπάσε τα περιθώρια που σου υπαγορεύουν αυτές τις αρνητικές σκέψεις , κανε πράγματα στα οποία είσαι καλή και δεν χρειάζεσαι επιβεβαίωση , βάλε στο καθρεφτάκι τής ψύχη σου και άλλα προσωπάκια που θα σου υπενθυμίσουν όσες φορές το ξεχνάς πόσο μοναδική είσαι και πόσο ανεπανάληπτη Στο κάτω κάτω θα μπορούσα να σου τηλεφωνήσω κάθε πρωί και να στο θυμίσω ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    thessalo δε μπορεις να φανταστεις πως νιωθω..δε μπορω να το περιγραψω..σαν να μου κανεις ενεσεις ευχαριστησης..Σαν να υπαρχουν χιλιαδες περιστερια μεσα μου κ να φτερουγιζουν..Σ ευχαριστω παρα πολυ για τα υπεροχα λογια σου ακομα κ αν δεν τα πιστευω.Εχω προσπαθησει παρα πολυ κ πιο πολυ μονη μου,βιβλια,διαλογισμο,\'δικ� �ς μου εφευρεσεις\'..Μια φορα που εφτασα να δω τον εαυτο μου μεσα απο διαλογισμο δεν αντεξα να τον ξεσκεπασω γιατι ειχα την αισθηση οτι κρυβοταν ενα εκτρωμα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    κ το \'\'το ημερολογιο ενος μαγου\'\' του παουλο κουελο ειναι πολυ καλο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •