μια γνωμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    4

    μια γνωμη

    Διαβαζω με μεγαλη προσοχη οσα εχετε γραψει....ειμαι 28 και σχεδον 110 κιλα....το ψαχνω για πατρα στον γιατρο που λετε κορυφη.....εχω σοβαρο προβλημα στην μεση και ο νευροχειρουργος μου ηταν αυτος που μου ειπε για χειρουργειο στην πατρα γιατι καποια στιγμη πρεπει να κανω χειρουργειο στην μεση και με τοσο βαρος ειναι επικινδυνο, οποτε σκεφτομαι συνεχεια για χειρουργιο παχυσαρκιας.....αλλα ρε παιδια φοβαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι....κι αν πανε ολα καλα και το κανω...μετα ο οργανισμος μου θα αντεχει πχ μια αρρωστια???φαρμακα θα αντεχω να παρω 'η το στομαχι μου δεν θα αντεχει μια θεραπεια???αυτα με νοιάζουν...ουτε η πεινα, ουτε να γινω μοντελο...μονο να φτιαξω την υγεια μου γιατι ειμαι 28 και δεν ζω καθόλου ευκολη ζωη....πειτε μια γνωμη οσοι εχετε κανει....και αν γινεται πειτε ποσο κοστιζει και που παω για να μου το εγκρινουν???.......ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    110 κιλα με τι υψος? γιατι δεν κανεις διαιτα μονη σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλωσηρθες ξανθια.

    υποθετω οτι το ανοσοποιητικο σου θα ειναι ασθενες και στην τωρινη σου κατασταση αλλα και στην περιοδο αναρρωσης μετα το χειρουργειο.

    διαβασε και αυτο το τοπικ αν θελεις
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=2073

    καλη αποφαση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    Originally posted by penelope1985
    110 κιλα με τι υψος? γιατι δεν κανεις διαιτα μονη σου...

    θα συμφωνήσω, προσπαθησες με διαιτολογο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by karamela
    Originally posted by penelope1985
    110 κιλα με τι υψος? γιατι δεν κανεις διαιτα μονη σου...

    θα συμφωνήσω, προσπαθησες με διαιτολογο?
    και εγω συμφωνω....επι τρία:smilegrin:

    δοκιμασε με την βοηθεια διαιτολογου ή μονη σου μαζι μας...μια αποφασιση ειναι δυσκολη μεν αλλα ολα ειναι δυνατα:smilegrin:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Μηπως επειδη το προβλημα στη μεση σου λες οτι ειναι σοβαρο αλλα δεν ξερω αν ειναι επειγον η εσυ εχεις κουραστει να παρεις κ τη γνωμη ενος αλλου γιατρου ως προς τη μεση;Ειναι φυσικο να εισαι μπαφιασμενη αλλα 110 κιλα δεν ειναι ακατορθωτο να μειωθουν με τη σωστη υποστηριξη κ πιθανον να σου παρει ελαχιστα παραπανω χρονο αποτι αν εκανες βαριατρικη επεμβαση,ανναρρωνες κ.λ.π.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Το καλύτερο για να χάσουμε το περιττό βάρος είναι η διατροφή σε συνδυασμό με την άσκηση. Αυτό το γνωρίζουμε όλοι. Υπάρχουν όμως και άτομα που τα έχουν δοκιμάσει όλα, ξανά και ξανά. Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις η πρόοδος είναι μόνο ανοδική. Τώρα είναι 110. Αν σε λίγα χρόνια γίνει 130? Αν η κοπέλα ανήκει σε μία από αυτές τις κατηγορίες ή και στις δύο μαζί, καλά κάνει και το ψάχνει αλλιώς το θέμα. Είναι πολύ νέα ακόμη και γνώμη μου είναι πως όσο νωρίτερα κάνει κάποιος το άλμα προόδου, τόσο πιο γρήγορα θα πετύχει το στόχο του. Όποιος και αν είναι αυτός.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Καταρχήν καλωσήρθες,
    μετά από τέτοιες επεμβάσεις (μανίκι ή μπαι πας) αποφεύγεις τα ισχυρά αντιφλεγμονώδη.Στην Πάτρα,μας έχουν συμβουλέψει πριν πάρουμε κάποιο φάρμακο να τους παίρνουμε τηλέφωνο για οδηγίες.Πρακτικά παίρνεις αν χρειαστεί αντιφλεγμονώδη αφού πρώτα προηγηθεί γαστροπροστασία με χάπι τύπου λοσέκ ή νέξιουμ.Δεν υπάρχει πρόβλημα,δεν εξασθενεί ο οργανισμός εφόσον τρέφεσαι σωστά(το φαγητό θα είναι πλέον το φάρμακο σου όπως μας λέει και ο Καθηγητής στην Πάτρα).Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα 3,5 χρόνια που έχω κάνει την επέμβαση ούτε κι έχω ακούσει κάποιον να αναφέρει κάτι.
    Την έγκριση την παίρνεις από το φορέα ασφάλισης σου(μόνο το ικα νομίζω κάνει τέτοιες επιτροπές,στους άλλους φορείς πας κατευθείαν στο νοσοκομείο με το βιβλιάριο σου)με τη γνωμάτευση του γιατρού και τις εξετάσεις που θα σου έχει ζητήσει να κάνεις.Η προϋπόθεση για την έγκριση είναι να έχεις δμσ 40 και άνω ή 36 με συνοδά προβλήματα εκ της παχυσαρκίας.Η εγκριση αφορά δωρεάν κάλυψη για δημόσιο νοσοκομείο ή κάποιο ποσό για ιδιωτική κλινική.
    Στην Πάτρα δεν πληρώνεις τίποτα καθότι είναι δημόσιο νοσοκομείο και είναι το κορυφαίο σε τέτοιου είδους επεμβάσεις,αλλά έχει αναμονή περίπου 1 χρόνο συμπεριλαμβανομένου της συνεδρίας που θα πας και του χρόνου που θα κάνεις να τελειώσεις τις εξετάσεις.
    Αν δεν μπορείς να περιμένεις και διαθέτεις τα χρήματα της διαφοράς που θα σου καλύψει ο φορέας σου ή δεν έχεις καθόλου ασφάλεια,υπάρχει γιατρός που εκπαιδεύτηκε στην Πάτρρα και χειρουργεί ιδιωτικά.
    Κεφαλαιώδους σημασίας είναι ποια επέμβαση σου ταιριάζει και σε ποιον γιατρό θα καταλήξεις για να μην κάνεις τσάμπα χειρουργείο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Ksanthia, καλώς ήρθες. Τα 110 δεν είναι σχετικά πολλά - αν και δεν αναφέρεις ύψος. Στην Πάτρα ο καθηγητής δέχεται μόνο άτομα με μεγάλο ΒΜΙ, δηλαδή από 40 και πάνω, ή 36 και πάνω με συνοδά προβλήματα, και η μέση θεωρείται ένα από αυτά.
    Ο χρόνος αναμονής για την Πάτρα όμως είναι υπερβολικά μεγάλος - έχει φτάσει στον 1,5 χρόνο και μεγαλώνει μέρα με τη μέρα, ενώ ο καθηγητής ετοιμάζεται να βγει στην συνταξιοδότηση. Εμείς οι Ριο-χειρουργημένοι τον συστήνουμε ανεπιφύλακτα, επιδεινώνοντας την ήδη μεγάλη περίοδο αναμονής.
    Υπάρχουν και άλλα αξιόλογα δημόσια νοσοκομεία, με μικρότερο χρόνο αναμονής, που και κει είναι κάποιοι μήνες, αλλά γενικά υπάρχουν και λύσεις όπως πχ Ευγενίδειο με κάλυψη ταμείου + συμμετοχή. Γενικά, αν έχεις πάρει την έγκριση, κάθε ταμείο καλύπτει ένα μέρος της επέμβασης ακόμη και σε ιδιωτική κλινική - οπότε εκεί θα πρέπει να προσέξεις τον γιατρό, την ομάδα, το είδος της επέμβασης κλπ. Καθώς υπάρχουν "γιατροί" που χωρίς αιδώ προτείνουν δακτύλιο, και αν δεν πάει καλά προχωρούν σε σληβ, και αν δεν πάει καλά προχωρούν σε by-pass - σε δουλειά να βρίσκονται δηλαδή...
    Για τα φάρμακα, ισχύει αυτό που σου είπε ο Στέλιος. Τα ισχυρά αντιφλεγμονώδη τα αποφεύγουμε, αλλά αν χρειαστεί κάποια θεραπεία θα μας βρούνε τη λύση. Το πρώτο πράγμα που παίρνουμε βγαίνοντας από το νοσοκομείο είναι το τηλέφωνό της ομάδας για οτιδήποτε μας παρουσιαστεί, καθώς από κει θα ξεκινάμε τις απορίες μας.
    Γράψε μας πιο πολλές λεπτομέρειες, ύψος, ασφαλιστικό ταμείο και θα σου απαντήσουμε πιο αναλυτικά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    καλημέρα και από εμένα ξανθούλα.Εγώ απλά ήθελα να σου μιλήσω για τη μέση σου. Πρόσεχε ματάκια μου κάτι που έμαθα εγώ μετά από 3 χρόνια. Όσο καλός και εάν είναι ο γιατρός και όση εμπιστοσύνη κι αν του έχεις, εάν έχεις κήλη ή κήλες μην την κάνεις την εγχείρηση.Εάν πάλι είναι άλλης φύσεως το πρόβλημά σου μην ακούς τί σου λέω. Το μόνο που ξέρω να σου πω είναι για κήλη. Έχω γνωστούς με 3 κήλες που γίναν χειρότερα, ή γίναν καλά αλλά κράτησε μόνο 5 με 10 χρόνια και μετά χρειάζονται δεύτερη εγχείρηση. Αν μου πεις θα σου γράψω και άλλες λεπτομέρειες τώρα δεν σου γράφω άλλα να μη σε ζαλίζω χωρίς λόγο εάν δεν είναι κήλη.
    χχχ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •