ειμαι στα προθυρα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829

    ειμαι στα προθυρα...

    Οι περισσότεροι από μας δε μπορούμε να σταματήσουμε να τρώμε. Είναι κοινό πρόβλημα. Προτιμάς να έχεις μόνον αυτό ή και τα λοιπά προβλήματα του εμετού? Δεν είμαι βουλιμική, αλλά κάπου εδώ μέσα διάβασα για άφθες και πληγές και ανατρίχιασα. Καλύτερα με παραπανίσια κιλά, παρά κορμάρα και με σακατεμένη υγεία. Σκέψου το και στο μεταξύ ελπίζω να σου απαντήσει και κάποια πιο ειδική από μένα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Μαράκι,

    φάε όσο θέλεις αφού ξεκίνησες να τρως και ευχαριστήσου το όσο μπορείς. Μην σκάσεις όμως σε σημείο που να κάνεις εμετό. Όταν νιώσεις πλήρης προσπάθησε να σταματήσεις κι ασχολήσου με κάτι άλλο, άσχετο.
    Γράψε πώς πηγαίνεις....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    πφφφ εχει μεγαλωσει τοσο το στομαχι μου που για να χορτασει θελει 3πλασιες μεριδες πλεον.. ξερω οτι για να γινω καλα πρεπει να πεινασω, το χω ξαναπερασει ομως το θεμα της διαιτας και ειναι βασανιστικο.... πηγα κ αγορασα χιλια δυο πραγματα,εφαγα κ εκανα εμετο.... νιωθω πιο ηρεμη τωρα, αλλα ειμαι απογοητευμενη... αν δεν υπηρχαν τα μεσα μαζικης ενημερωσης κ δεν ειχα ακουσει ποτε για το θεμα του εμετου,δεν θα τολμουσα να το δοκιμασω...εγινε η αρχη και αντε να βγαλεις ακρη τωρα...
    οι φιλοι μου οταν με βλεπουν να τρωω μενουν με ανοιχτο το στομα...νιωθω πλεον αβολα(εντομεταξυ ειμαι αδυνατη)..απορω που δεν το χει καταλαβει κανεισ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    υπαρχει κατι που σε ενοχλει η σε αγχωνει αυτη την εποχη;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    oxi............ eimai stin kaluteri fash mou...prwtoeths foititria,me ena spiti olo diko m-to ithela xronia twra-, kainourgies parees, eleutherh..sth sxolh p oneireuomoun...

    tha pw kt p tha akoustei periergo...
    parolo p exw kathe logo na niwthw kala,exw olo to mellon mprosta m ktl...
    egw niwthw adeia....exw anekathen san anthrwpos tin anagki na anhkw kapou, na prosferw agaph, na prospathw g kapoion allon... exw xwrisei,k pleon dn niwthw to paramikro g kanenan... pisteuw pws auto m xalaei olh ti diathesh..
    dn einai oso epifaniako akougetai..isws einai ston anthrwpo,alloi theloun suntrofikotita alloi oxi.
    to thema einai omws pws kserw ti aksizw k eimai arketa apaititikh sto thema twn sxesewn,opote protimw apo epilogh m na eimai moni,eidika autin tin periodo..omws telika auto mallon einai p mou kanei kako..
    ola m fainontai anousia...san na vlepw ti zwh m na pernaei san tainia apo mprosta m,xwris na exw rolo.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Μαράκι καλημέρα!


    Κι εγώ πολλές φορές νιώθω σαν να περνάει η ζωή μου σαν ταινία μπροστά από τα μάτια μου κι εγώ να είμαι ένας απλός θεατής. Δεν παραιτούμαστε όμως τελείως, στο χέρι μας είναι να παίξουμε τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην ίδια μας τη ζωή.
    Εγώ π.χ. ξεκίνησα να απομακρύνω σταδιακά ό,τι με χάλαγε. Ήμουνα αρραβωνιασμένη και χώρισα πριν από 3 χρόνια. Πήγα σε ψυχίατρο και μετά από καιρό ξεκίνησα χάπια. Αραίωσα ορισμένες συναναστροφές με άτομα τα οποία δε με γέμιζαν, έκανα λίγες αλλά καλές καινούργιες παρέες. Έμαθα να αξιοποιώ καλύτερα το χρόνο μου και να μην τον σπαταλάω σε ασχολίες και σε άτομα που δεν αξίζουν. Επίσης, τέλη Αυγούστου παραιτήθηκα από τη δουλειά στην οποία ήμουνα 5,5 χρόνια. Είχε αρχίσει να μου κάνει τέτοια ζημιά στην υγεία μου που δεν άξιζε πια να συνεχίσω.
    Με λίγα λόγια, ΑΝ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΤΙ, ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ.ΤΩΡΑ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    απλά άμα συνεχίσεις έτσι να τρως κ να τα βγάζεις θα καταστρέψεις τον μεταβολισμό σου κ μετά κ θα κάνεις εμετούς κ δεν θα χάνεις κ κιλά ενώ θα βάζεις. επίσης το να κάνεις στερητικές δίαιτες θα σε οδηγήσει σε τρελό βουλιμικό επεισόδιο από τη στέρηση.θέλει ισορροπία.κ να μην είσαι υπερβολική. πρέπει να τρως κάθε τρεις ώρες κάτι,μην βάζεις περιορισμούς, τρώγε σωστά κ σύντομα δεν θα πεινάς τόσο, θα περιοριστεί η όρεξή σου κ θα κλείσει κ το στομάχι σου.απλά το σύντομα δεν είναι τρεις μέρες αλλά παραπάνω από τρεις μήνες. επίσης πρέπει να πάρεις απόφαση οτι δεν μπορείς κ να κάνεις δίαιτα κ να ξεπεράσεις κ την βουλιμία.ένα ένα.πρώτα βουλιμία κ μετά κ δίαιτα αν πραγματικά χρειάζεσαι .βάζω πρώτα την βουλιμία όχι για τους προφανείς λόγους περί υγείας κ ψυχολογίας που είναι αυτονόητοι αλλά γιατί με την δίαιτα της στέρησης κ του εμετού πάντα ότι παίρνεις θ το βάζεις πίσω κ έτσι θα γυρνάς γύρω από ένα γαιτανάκι δυστυχίας κ μιζέριας κ ανικανοποίητου. σου γράφω έτσι όχι με ύφος μέντορα μην νομίζεις απλά σου γράφω περιληπτικά αυτά που θα ανακαλύψεις αν ΄διαβάσεις λίγο παραπάνω το φόρουμ από όλα όσα έχουμε περάσει κ καταλάβει κ ανα΄καλύψει τα μέλη.

    πες μας όμως πόσα κιλά είσαι με τι ύψος κ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    είμαι 1.69-1.70 κ 54 κιλα..αλλα πλεον 56... ψαχνομαι χρονια στο θεμα της διατροφης και μπορω ανετα και να κανω σωστες επιλογες και να σου φτιαξω ενα διατροφολογιο που θα ηταν βατο στο να τηρηθει χωρις να στερεισαι καν γλυκα... κι ομως,οταν το θεμα ερχεται σε μενα δεν μπορω, κολλαω, ξεχναω τα οσα ξερω, ακομη και την επιθυμια μου για φαγητο ξεχναω στα βουλιμικα, δεν ξερω πως γινεται αυτο... φτιαχνω ενα ολοκληρο πακετο τορτελινια, και ενω εχω χορτασει με τα μισα, αν δεν τα φαω ολα να εξαφανιστουν απο μπροστα μου,δεν ησυχαζω. δεν θελω να εχω φαγητο στο σπιτι. ακομη κ σκετο ψωμι να εχω, μολις μεινω μονη αρχισω να τρωω τα παντα,ειναι απιστευτο!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •