εβγαλα αιμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49

    εβγαλα αιμα

    μετα απο 3-4 μηνες καθημερινου εμετου..
    σημερα εβγαλα και αιμα....
    τι σημαινει αυτο?εκτοσ του οτι πρεπει να σταματησω επιτελους...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    βρε μαράκι, γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?
    Σε ενδιαφέρει πιο πολύ να μάθεις την αιτία του αίματος ή να σταματήσεις?
    Προσωπικά δεν ξέρω τι σημαίνει οταν έχεις αίμα, σκέφτομαι ίσως απο τους πολλούς εμετούς κάτι γδάρθηκε εσωτερικό και αιματώθηκε... υποθέσεις δικές μου τώρα!

    το σίγουρο είναι οτι είναι ένα σημαδι οτι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσεις..ε? δε σε ανησύχησε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά. Μαράκι μου, δεν ξέρω εσύ γιατί εβγαλες αίμα, ξέρω όμως γιατί έβγαζα εγώ αίμα όταν έκανα εμετούς, ιδικά τον καιρό της εγκυμοσύνης μου που δεν έτρωα τίποτα. Είχε γεμίσει το στομάχι μου πληγές οι οποίες πήραν πολλούυυυυυυυυς μήνες να θεραπευτούν και μια οχι και τόσο ευχάριστη θεραπεία......

    Νομίζω πρέπει να το πάρεις απόφαση και να σταματήσεις να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου καλή μου. Δεν νομίζω να κερδίζεις κάτι..... Μάλον μόνο χάνεις μαυτό που κάνεις..... Το ξέρω είναι δύσκολο, τα'χω περάσει, αλλά όχι όμως ακατόρθωτο. Στην αρχή θα δυσκολευτείς, αλλά σου προτίνω να ασχολιθείς με κάτι άλλο εκείνες τις ώρες που σε "πιάνει" και θα δεις πως σιγά σιγά θα ξεπεραστεί.....

    Κάνε κάτι για σένα πρωτού να είναι αργά καλή μου.

    Για οτιδήποτε χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ για να σε στυρίζουμε.

    Φιλάκια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by μαρακι
    μετα απο 3-4 μηνες καθημερινου εμετου..
    σημερα εβγαλα και αιμα....
    τι σημαινει αυτο?εκτοσ του οτι πρεπει να σταματησω επιτελους...
    Σημαινει οτι εισαι σε ασχημη κατασταση ως προς το θεμα υγειας σου κ οτι πλεον κινδυνευεις .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Μαράκι καλημέρα και καλή χρονιά... Μέρες που είναι, κάνε το μεγαλύτερο δώρο στον εαυτό σου. Απάλλαξέ τον από τα βασανιστήρια που τον υποβάλλεις καθημερινά... Γιατί περί βασανιστηρίων πρόκειται. Κι εγώ δεν έχω καταφέρει τόσους μήνες τώρα να κόψω τελείως τους εμετούς. Τους μείωσα όμως σημαντικά το τελευταίο εξάμηνο του 2010, και η απόφασή μου για το 2011 είναι ότι δεν θα ξαναχαρίσω ποτέ στην λεκάνη κομμάτια του εαυτού μου και μήνες από την ζωή μου. Κάθε επίσκεψη στην τουαλέτα υποβαθμίζει την ποιότητα ζωής σου για τα επόμενα χρόνια... Δεν θέλεις να το ζήσεις αυτό! Κανένας δεν θέλει!!! Φάε μέχρι εκεί που αντέχεις, γνωρίζοντας ότι ό,τι φας απλά θα μείνει μέσα σου και θα καεί ή θα αποθηκευτεί με τον παραδοσιακό τρόπο. Θαύματα ΔΕΝ γίνονται... Όλες οι πράξεις έχουν το τίμημά της. Με τους καθημερινούς εμετούς κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Κερδίζεις την στοματική απόλαυση του φαγητού και την παράλληλη διατήρηση ενός καλού σώματος, και χάνεις μέρες / μήνες / χρόνια ζωής... Τί αξίζει παραπάνω λοιπόν???
    Πόσο χρονών είσαι by the way???
    Επίσης πήγαινε σε έναν γαστρεντερολόγο άμεσα. Το σώμα σου φωνάζει ΒΟΗΘΕΙΑ! Δεν το ακούς?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    Αιματέμεση
    Από την Live-Pedia.gr

    Η αποβολή αίματος από το στόμα με εμετό. Οφείλεται συνήθως σε αιμορραγία από πεπτικό έλκος του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου, σε ρήξη ενός μεγάλου αγγείου του στομάχου, σε διάτρηση του στομάχου, σε αιμορροφιλία, σε κιρσούς του οισοφάγου (συνήθως οφείλονται σε κίρρωση του ήπατος), σε διάφορα λοιμώδη νοσήματα (αιμορραγική ευλογιά, πανώλης κλπ.) και σε καρκίνο του στομάχου. Το αίμα που αποβάλλεται πρέπει να εξακριβώνεται από πού προέρχεται, γιατί μπορεί να προέρχεται από τα πνευμόνια, οπότε πρόκειται για αιμόπτυση. Η εξακρίβωση αυτή γίνεται με τη διάγνωση της αρρώστιας από την οποία πάσχει το άτομο. Το αίμα κατά την αιματέμεση έχει μάλλον καφεοειδές χρώμα και μπορεί να είναι ανάμεικτο με τροφές που υπήρχαν στο στομάχι. Η ποσότητα του αίματος κυμαίνεται από μικρές μέχρι μεγάλες ποσότητες. Ο ασθενής μετά την αιματέμεση εμφανίζει αίσθημα ζαλάδας, θόλωση της διάνοιας, ιδρώτες και τάση για λιποθυμία. Όταν η αιμορραγία στην οποία οφείλεται η αιματέμεση συνεχίζεται, επέρχεται κυκλοφοριακή ανεπάρκεια με απώλεια της συνείδησης και σε βαρύτατες περιπτώσεις ο ασθενής οδηγείται στο θάνατο.

    Για τη θεραπεία της αιματέμεσης πρέπει να θεραπευτεί η πάθηση στην οποία οφείλεται αυτή. Έτσι λαμβάνονται τα εξής θεραπευτικά μέτρα: Νοσηλεία σε νοσοκομείο, απόλυτη ακινησία και συχνή παρακολούθηση του αρρώστου και μετάγγιση αίματος, όταν παρατηρηθούν συμπτώματα κυκλοφοριακής ανεπάρκειας. Ο άρρωστος μένει νηστικός 1 - 2 ημέρες, του χορηγούνται οροί ή υγρά από το στόμα ή και πολύ ελαφριά τροφή. Χορηγείται επίσης διάλυμα θρομβίνης και σε αιμορραγική διάθεση βιταμίνες Κ και C. Όταν η αιμορραγία στην οποία οφείλεται η αιματέμεση δε σταματά, γίνεται χειρουργική επέμβαση.




    Το λήμμα βασίζεται στο αντίστοιχο λήμμα της ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας ΕΡΜΗΣ, το περιεχόμενο της οποίας διατέθηκε από το χορηγό περιεχομένου εκδόσεις ΜΕΙΔΙΑΜΑ.

    ma pos mporeis vre maraki... ego fovamai k mono stin idea na prokaleso emeto k vgazeis aima k den pethanes apto fovo sou? tha lupothimousa standar!! Mporei na einai kati mikro, mporei omos na min fantazesai kan poso sovaro einai(ou mi genoito) sumvouli mou na stamatiseis esto gia kapoies meres oposdipote tous emetous gia na min epeidinothei to otidipote pou uparxei kai na pas giatro...den paizoume etsi me tin ygeia mas kali mou

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ελπιζω να εχεις καταλαβει πλεον οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι κατι σοβαρο κ να εχεις ζητησει ιατρικη βοηθεια:sniffle:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •