Ο στρατός έρχεται.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    9

    Ο στρατός έρχεται.....

    πρώτα θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι έχω αγχωτικες διαταραχές και γενικά εδώ και κάποια χρόνια έπαιρνα zoloft και xanax, επειδή όμως είναι να φύγω φαντάρος αποφασίσαμε με τον γιατρο που με παρακολουθεί να σταματήσω σταδιακά τα xanax και να αλλάξω το zoloft σε ladose weekly ώστε και επειδή λέω να μην το δηλώσω πως έχω τα παραπάνω ο χρόνος που θα μείνω χωρίς χάπια να είναι λιγότερος. Όμως ενώ τον τελευταίο καιρό οποιαδήποτε σωματοποίηση του άγχους μου είχε να κάνει με σφίξιμο στην κοιλιά (σαν πέτρα) η ταχυκαρδία και μουδιάσματα στο πόδι και χέρι απο την μεριά της καρδιάς τώρα μετά την αλλαγή του φαρμάκου και το κόψιμο του xanax έχω ζαλάδες όλη μέρα σχεδόν και αναρωτιέμαι εγώ τώρα είναι θέμα αλλαγής χαπιών, κοψίματος του xanax, ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΟΤΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙ Η όντως έχω κάτι παθολογικό? κάτι που παρατήρησα είναι ότι όταν κάνω σεχ η αν πιω καμιά μπιριτσα ούτε ζαλάδες ουτε τίποτα!

    Βοηθηστε σας παρακαλω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    μάλλον είναι ιδέα σου επειδή κόβεις το χάπι κ το έχεις συνδέσει με παρενέργειες..κι εγώ σε φάση που κόβω το xanax είμαι κ παθαίνω τα ίδια!!αλλά μάλλον είναι στο μυαλό μου!

  3. #3
    Σάκη γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις απαλλαγή απ το στρατό εφόσον έχεις προβλήματα με άγχος.Μπορεί να σου γράψει ο γιατρός σου ένα χαρτί και να πάρεις αρχικά αναβολή και μετά απαλλαγή.Το στρατιωτικό περιβάλλον είναι ιδιάίτερα πιεστικό και αγχώδες πιστεύεις θα τα καταφέρεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    9
    Καλησπέρα δεν θέλω να βγω Ι σε καμιά περίπτωση πρώτον για μένα για να αισθάνομαι καλύτερα και δεύτερον γιατί σίγουρα επηρεάζει αρνητικά το βιογραφικό σου. Είχα αναβολή για πολύ καιρό ακόμη απλά την έκοψα διότι θέλω να δοκιμαστώ και να δούμε αν θα αντέξω.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Λάθος μέρος βρήκες να δοκιμαστείς φιλαράκι.
    Στρατός πας καλά και επιστρέφεις με διαταραχές , το αντίστροφο δεν ξέρω εάν ισχύει.
    Κάνε ένα ταξίδι στα νησιά , πάνε μια βόλτα στην Ευρώπη , κάνε καμάκι σε μια κοπέλα που γουστάρεις, παίξε σε μια θεατρική παράσταση, γίνε ναυαγοσώστης ....( αντε δες και μια εκπομπή του Λιακόπουλου βρε αδελφέ :p) στο τρελοκομείο θα πας να δοκιμαστείς ;
    Το Ι είναι απόρρητο πως θα επηρεάσει το βιογραφικό ;

  6. #6
    Originally posted by Thessalo
    Λάθος μέρος βρήκες να δοκιμαστείς φιλαράκι.
    Στρατός πας καλά και επιστρέφεις με διαταραχές , το αντίστροφο δεν ξέρω εάν ισχύει.
    Κάνε ένα ταξίδι στα νησιά , πάνε μια βόλτα στην Ευρώπη , κάνε καμάκι σε μια κοπέλα που γουστάρεις, παίξε σε μια θεατρική παράσταση, γίνε ναυαγοσώστης ....( αντε δες και μια εκπομπή του Λιακόπουλου βρε αδελφέ :p) στο τρελοκομείο θα πας να δοκιμαστείς ;
    Το Ι είναι απόρρητο πως θα επηρεάσει το βιογραφικό ;
    Συμφωνω απόλυτα μαζί σου, αλλά μερικές φορές για να ξορκίσουμε το κακό επιλέγουμε τον πιο δύσκολο τρόπο. Ίσως αυτό να θέλει να κάνει ο φίλος μας....

  7. #7
    Μία απο τα ίδια φιλαράκι! Και εγώ παω φαντάρος και μάλιστα σύντομα ( σε 20 μερες)
    Εγώ έχω αποπραγμάτωση, οχι κατι σοβαρό αλλα ειναι κατι..
    θα παίξω το game ως εξης : θα πάω, και αν δω πως δεν την παλεύω θα παρώ αναβολή...
    Γιατί δεν κάνεις το ίδιο; Έτσι ουτε \"Ι\" βγαίνεις ουτε τίποτα...

  8. #8
    Ποιος σου είπε ότι το Ι φαίνεται κάπου και θα είναι πρόβλημα για το βιογραφικό σου?Καταρχάς μην κάνεις βλακεία και δεν πάρεις Ι3 ή Ι4 όταν πας θα γλυτώσεις σκοπιές όπλα και άλλα τέτοια θα σαι πιο χαλαρός και θα περάσει πιο ανώδυνα.Αν πάρεις Ι1 θα σε πήξουν ειδικά άμα είσαι στρατό ξηράς.Εγω για την υγεία σου στο λέω εφόσον λες ότι αγχώνεσαι εκτός και αν το έχεις ξεπεράσει οπότε δεν έχει νόημα η κουβέντα που κάνουμε.Εφόσον έχεις και πραγματικά πρόβλημα είνα κρίμα να μην το εκμεταλλευτείς και να βγεις Ι1.Εξάλλου είναι και ένας ολόκληρος χρόνος δεν είναι ένας μήνας κατασκήνωση μπορεί να το μετανιώσεις αργότερα.

  9. #9
    Και εγώ παρουσιάζομαι σε 10 μέρες.Θα πάρω για δεύτερη φορά αναβολή για λόγους υγείας(ως γνωστόν πάσχω από αγχώδη κατάθλιψη εδώ και 7 χρόνια)και μετά θα πάω για απαλλαγή.Αυτό που θέλω να πω είναι να μην παίζετε με την υγεία σας.Ποιος το γ@μ@ει το Ι που θα βγεις.Αφού έχουμε όντως πρόβλημα δεν βλέπω τον λόγο να πάμε.Εδώ δεν παν άλλοι που δεν έχουν τίποτα απολύτως πόσο άτομα σαν εμάς με ψυχικές διαταραχές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Επιμένω πάνε γίνε εθελοντής δασοπυρόσβεστη ,μπες σε κάποια ομάδα διάσωσης … αλλά μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου .Άμα είσαι και ευαίσθητος και σκεπτόμενο ον…
    Περιμένω νέα σου, να μας γράφεις για τις εξελίξεις .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Δεν έχω πάει στρατό και ευτυχώς δεν πρόκειται εφόσον είμαι κοπέλα και δεν είναι αναγκαστική η θητεία χεχε αλλά αυτό που έχω καταλάβει απο λεγόμενα φίλων μου είναι ότι ουσιαστικά εκεί μέσα ένας απο τους σκοπούς της εκπαίδευσης είναι να σου σπάσουν τον τσαμπουκά και να μάθεις να εκτελείς εντολές απο ανώτερους χωρίς να προβάλεις αντιστάσεις.
    (Μπορεί και να κάνω λάθος γιατί αυτή είναι η άποψη που έχω σχηματίσει απο περιγραφές και δεν έχω η ίδια προσωπικές σχετικές εμπειρίες!)
    Ποιός και γιατί να θέλει να πάει κάπου για να γίνει πιόνι κάποιου ανώτερου. Εγώ δεν έχω καμία καλή σχέση με την επιβολή της εξουσίας δεν θα μπορούσα με τίποτα να πάω σε ένα μέρος όπου θα με εξεφτέλιζαν (δες καψόνια κλπ) και θα μου έλεγαν όλη μέρα τι να κάνω. Τώρα θα μου πεις πρέπει να το κάνεις για τη μαμα πατρίδα, για τον πόλεμο, για την υπεράσπιση των συνόρων ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλά ακόμα και πόλεμος να γινόταν δεν θα μπορούσα πχ να σκοτώσω ή ακόμα και αν το έκανα για αυτοάμυνα μάλλον μετά θα εμπαινα σε κλινική για το υπόλοιπο τις ζωής μου απο τις τύψεις λολ ίσως για αυτό δεν είναι αναγκαστικό για τις γυναίκες να πάνε στρατό (πάλι καλά..)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Φιλε σακη, ο στρατος ειναι ολο αγγαρειες, χασιμο χρονου και πολλα αλλα ανουσια πραγματα για την ζωη.

    Ομως θελουμε δεν θελουμε παμε τελικα και μετα... ας παραπονεθουμε (και οχι το αντιθετο)



    Με λιγα λογια

    (μην το παρεις επιθετικα, απλα ετσι ειναι η φραση..! :)

    σκασε και κολυμπα οπως λενε..

    :)

  13. #13
    Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε?Δηλαδή εγώ που περνώ ένα δράμα εδώ και 7 χρόνια πρέπει να σκάσω και να κολυμπήσω?Όταν παθαίνω κρίσεις πανικού συνέχεια τι να κάνω να πάω με το ζόρι?Μου φαίνεται κανένας στρατόκαυλος είσαι...............

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    το \"σκασε και κολυμπα\" στην ουσια σημαινει να πας μπροστα.


    Αν δεν θες να πας μπροστα.... μπορεις να κατσεις εκει που εισαι τωρα.
    7 χρονια αντεξες.. που θα παει, δεν θα συνηθισεις?Σωστα?


    ή μήπως θες να το πολεμήσεις με αργα βήματα στην αρχή και μετά με πιο δραστικά?

    αν ναι , θα πρεπει να προσπαθησεις ομως και εσυ απο την μερια σου.Να μελετησεις, να ψαξεις, να ξαναμελετησεις, να εφαρμοσεις καποια πραγματα στην ζωη σου.



    Αν λοιπον εισαι ετοιμος παγαινε στον Γουγλη και ψαξε για

    \"nlp\" ή αλλιως για \"neuro-linguistic programming\"

    (και με ευχαριστεις αργοτερα!)


    .
    Μπορω να σου εγγυηθω 101% οτι θα γινεις περδικι, αν και εσυ ομως μου εγγυηθεις 101% οτι θα ακολουθησεις οτι λεει το συγκεκριμενο μοντελο ψυχολογιας..
    (υπενθυμιζω, δεν ειναι το μαγικο ραβδακι/χαπακι που θα σε κανει καλα αμεσως!ΕΣΥ και μονο ΕΣΥ θα πρεπει να προσπαθησεις για αυτο!Μην αυταπατασαι οτι ειναι τιποτα κομπογιανιτικο και ευκολο λοιπον)

    Αλλιως...

    1)φαρμακα.
    2)θα περιμενεις μεχρι να φυγει μονο του.



    Καλη τυχη man :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Χμμ κοίτα το σκάσει και κολύμπα όμως μπορεί να μεταφραστεί κάνε για άλλη μια φορά αυτό που πρέπει ή αυτο που θέλουν οι άλλοι και όχι αυτο που θέλει και επιβάλει η ψυχή σου για να είσαι ευτυχισμένος.
    Σίγουρα δεν το εννοείς με αυτο το τρόπο όμως απο ότι κατάλαβα άπο τα υπόλοιπα που γράφεις.

    Το πρόβλημα των κρίσεων πανικού πρέπει να αντιμετωπίζεται γιατί είναι κρίμα να χάνει κάποιος τις άπειρες ευκαιρίες που έχει η ζωή εφόσον είναι κάτι που είναι δυνατό να λυθεί. Τώρα αν ο στρατός είναι η λύση σίγουρα αν δεν έχεις απευθυνθεί σε ειδικό και δεν έχεις κάνει τα βήματα που πρέπει δεν πρόκειται να σε βοηθήσει ο στρατός. Αν ήταν έτσι τότε δεν θα γίνονταν υποχρεωτικά αξιολογήσεις ψυχικής κ σωματικής υγείας στα πλαίσια της θητείας.


    Πάντως αυτό που λένε οι Α.Α. και ταιρίαζει στο να μην μπερδευτεί κάποιος στη φράση σκάσε και κολύμπα που χρησιμοποιείς ειναι το κλασικό :
    «Θεέ μου, δώσε μου το κουράγιο να αλλάξω αυτά που μπορώ να αλλάξω, τη γαλήνη (υπομονή) να δεχτώ αυτά που δεν μπορώ να αλλάξω και τη σοφία να καταλαβαίνω τη διαφορά»

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •