Τι σκεφτεστε? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 112
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    δεν το εξελαβα καπως, απλα ζητησα να μου το εξηγησεις,με επιχειρηματα,κανονικα...

    εξω φρενων ειχα γινει τοτε απο αλλο λογο, ασχετα πως εξελιχθηκε..

    γιατι πιστευεις οτι ειμαι "εξω φρενων παλι"??

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by absolute
    click μπορεις να μου πεις απο που το εβγαλες το συμπερασμα σου??

    και τι εννοεις οχι αριθμιτικα??
    φαινεσαι θυμωμενη

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    δεν πειραζει,καλα ειμαι(προς το παρον)...γραψε οτι νομιζεις, δε σκοπευω να μπω σε διαδικασια να αποδειξω κατι,ουτε να γινουμε παλι:cul:.......

    θελω να μου εξηγησεις συγκεκριμενα:
    1.γιατι ο στοχος μου δεν σου φαινεται "υγιης"
    2.γιατι το κολλημα μου με τα γραμμαρια και τα κιλα σου φαινεται περιεργο(οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν ενα κολλημα με τα κιλα τους και αυτοι με τα πολλα και με τα λιγα)
    3.τι ακριβως εννοεις με το "οχι αριθμιτικα"

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    ασχετο (ή μήπως σχετικό?)
    εχθρος του καλου δεν ειναι το καλυτερο?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by absolute
    δεν πειραζει,καλα ειμαι(προς το παρον)...γραψε οτι νομιζεις, δε σκοπευω να μπω σε διαδικασια να αποδειξω κατι,ουτε να γινουμε παλι:cul:.......

    θελω να μου εξηγησεις συγκεκριμενα:
    1.γιατι ο στοχος μου δεν σου φαινεται "υγιης"
    2.γιατι το κολλημα μου με τα γραμμαρια και τα κιλα σου φαινεται περιεργο(οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν ενα κολλημα με τα κιλα τους και αυτοι με τα πολλα και με τα λιγα)
    3.τι ακριβως εννοεις με το "οχι αριθμιτικα"
    3. εννοουσα οτι δε μου λενε και πολλα οι αριθμοι, μονο λιγα βασικα πραγματα. απο κει και περα τον τροπο οπτικης εννοουσα. το "εγω απλα ειμαι σε διαιτα γιατι τη χρειαζομαι, αλλα ειναι πολυ υγιης ο στοχος μου"

    2. περιεργο καθολου.

    1. ο στοχος των κιλων μαλλον εννοεις.

    να σου πω, ξεκινωντας απο αυτο το τοπικ. ειναι στην ενοτητα της ανορεξιας, μιλαει για την ανορεξια, και ζηταει απαντησεις απο ανορεκτικες και πρωην ανορεκτικες για τον τροπο που εβλεπαν τα πραγματα.

    μπαινεις και απαντας για τα κιλα σου, τη διαιτα σου, τις θερμιδες,...
    Originally posted by absolute
    εγω παλι οταν ειμαι μεταξυ 48-50 το πολυ νιωθω πολυ καλα με την εμφανιση μου και με τον εαυτο μου,φαινομαι αδυνατη ΑΛΛΑ ΚΑΙ υγιης!πιο κατω με τιποτα φυσικα!!

    παντα ειμαι βεβαια μεταξυ υπερφαγιας και διαιτας,τιποτα πιο ακραιο και δυστηχως το "ιδανικο" δεν εχω καταφερει να το διατηρησω ποτε...

    στα κιλα που ειμαι τωρα εχω αρχισει να μου αρεσω και παλι,βλεπω ατελειες φυσικα,που ομως δεν κανω κατι για να τις διορθωσω(βλεπε γυμναστικη) αλλα δε νιωθω χοντρη, ξερω οτι δεν ειμαι!
    βεβαια στα 57 κιλα ενιωθα και χοντρη και μπαζο και δεν ηθελα να κυκλοφορω πουθενα...

    σκεφτομαι για ακομη μια φορα να αλλαξω τους στοχους μου,να τρωω 1300-1400 θερμιδες κατι σαν ψιλοσυντηρηση απο τωρα αλλα φοβαμαι κιολας μηπως ο εαυτος μου προσπαθει να με κοροιδεψει και το ριξω παλι στην υπερφαγια...
    σου φαινεται φυσιολογικο?
    ενω τονιζεις ξανα και ξανα οτι τα κιλα σου ειναι λιγα, οτι φορας xs, αλλα οτι εισαι σκετο λιπος λογω ελλειψης γυμναστικης, ειναι φυσιολογικο να μπαινεις σε τοπικ για την ανορεξια και να λες ξανα για τα κιλα και τις θερμιδες σου?
    οχι οτι στην παχυσαρκια ειναι απολυτα ταιριαστο, αλλα εδω ειχε να κανει με εντελως αλλο πραγμα και μου φανηκε σα να ενιωσες την αναγκη να δηλωσεις για αλλη μια φορα οτι χρειαζεσαι αδυνατισμα!
    Γ Ι Α Τ Ι ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    απλα θα σου πω οτι εχω μια πολυ συγκεκριμενη εικονα απο την εποχη που ειχα καταφερει να εχω αυτα τα κιλα(γυρω στα 48) και μου αρεσα παρα πολυ!γι αυτο και θελω να γινω ετσι ξανα και να το κρατησω φυσικα!

    το αν ειναι φυσιολογικο ή υπερβολικο,δεν ξερω,θα σε γελασω...εγω πιστευω ειναι υπερβολικο αλλα σε σχετικα φυσιολογικα πλαισια.

    επισης οταν εφτιαξα το θεμα "νεο ξεκινημα" ουτε που προσεξα σε ποια ενοτητα το εβαλα,πιθανον διαβαζα κατι απο την ενοτητα παχυσαρκια και πατησα "new topic",βγηκε αυτοματα,δεν εκανα επιλογη σε καποια κατηγορια.
    Γενικα διαβαζω κυριως τα σημερινα μνμτα,την παχυσαρκια δηλ.αφου ολοι εκει γραφουμε βασικα.

    Η αληθεια ειναι οτι δε νιωθω χοντρη,ουτε αδυνατη,προσπαθω ομως να βελτιωσω το σωμα μου οσο γινεται και επειδη βαριεμαι τη γυμναστικη το εχω ριξει στη διαιτα.και η ηλικια μου δεν μου επιτρεπει να μην προσεχω γιατι παιρνω κιλα για την πλακα.

    Αυτα τα ολιγα.....:starhit::starhit::starhit:

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Ρε κορίτσια ήμαρτον!!!

    Η ανορεξία σαν νεύρωση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ. Είναι η συμπεριφορά απέναντι στην τροφή δηλ. μειωμένη τροφή - δίαιατες - εμετούς - εμμονή με το βάρος - άσχημη αντίληψη για το σώμα μας. Ανορεκτική μπορεί να ξεκινήσει να είναι και μια κοπέλα 100 κιλών.

    Όταν η ανορεξία φτάνει στα άκρα μιλάμε για τις εικόνες που παρουσιάζουν τα ΜΜΕ. Για εμένα αυτές οι ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ. Η ανορεξία δεν σημαίνει ότι θα σε οδηγήσει στην εντατική σόνι και καλά. Εξάλλου οι ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΝΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ.

    Για να απαντήσω στην alexandrita ... όχι δεν με βοήθησε το παιδί. Ιδιαίτερα τον πρώτο χρόνο που έμεινα στο σπίτι ήταν κόλλαση ο ψυχισμός σου και συνεχώς έβαζα και έβγαζα κιλά με τεράστια κατάθλιψη. Και τώρα κάνω το ίδιο αλλά είμαι ελάχιστα καλύτερα ψυχολογικά, δηλαδή εάν και έχω βάλει βάρος το αποδέχομαι πιο εύκολα.

    Γλυκό μου staraki σε ένιωσα μέχρι τα βάθυ της ψυχής μου!!! Αυτή η αρρωστημένη ευδαιμονία, ο έρωτας με τα κοκκαλιασμένα μέλη .... οι φλέβες που πετάγονται .... και τα κόκκαλα της λεκάνης όταν ξάπλωνα..... Τα έχω νίωσει τόσο απόλυτα .... έπαιρνα τόση χαρά .... και μετά έκριβα και εγώ τους κοκκαλιασμένους όμους και το στήθος μου και φόραγα παράλληλα ότι πιο φαρδύ υπήρχε για να μην βλέπουν καθόλου καμπύλες!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα και από μένα.
    Εδώ και 6 μήνες όπως ξέρετε είμαι στη διαδικασία ανάρρωσης από την ανορεξία. Στην αρχή όταν απλά είχα αδυνατίσει και ήμουν απλά 4-5 κάτω του κανονικού δεν έδινα σημασία σε σχόλια τύπου είσαι πολύ αδύνατη. Είχαν μεν αρχίσει να προεξεχουν τα κόκκαλα αλλά τότε δεν με ενοχλούσε ή μάλλον δεν έβλεπα ή δεν ήθελα να δω την πραγματικότητα. Θυμάμαι μάλσιτα που έβλεπα στην τηλεόραση αδύνατα μοντέλα και τα κραζα ως ανορεξικά. Δεν έβλεπα τα χάλια μου το ζώον.
    ΌΤαν πλέον άρχισα να αδυνατίζω επικίνδυνα τότε άρχισα να συνειδητοποιώ το μαύρο μου το χάλι. Κοίταζα το σώμα μου στον καθρέφτη και έβλεπα το μαύρο μου το χάλι. ¨ομως είχα ήδη πέσει στην παγίδα και τότε είχα παγιδευτεί σε επικίνδυνα μονοπάτια. Πολλές φορές ήθελα να βγω από το λήθαργο μου αλλά χάζευα παλιές μου φωτογραφίες από οταν ήμουν 100 κιλά και αυτομάτως το μυαλό μου με πρόδιδε ξανά.
    Το ότι αδυνάτιζα γέμιζε τα υπόλοιπα κενά μου. Ηταν ο στόχος μου που είχε επιτευχθεί σε σχέση με τα άλλα μου σχέδια και όνειρα που είχαν μείνει ανεκπλήρωτα.
    Τώρα αισθάνομαι καλά για πρώτη φορα είμαι τόσο πολύ συνειδητοποιημένη. Βλεπω την εικόνα μου στον καθρέφτη και για πρώτη φορά δεν είμαι περήφανη δεν αντέχω να βλέπω άλλο ένα καχεκτικό κορίτσι.
    Ναι δε θα το κρύψω ακόμα τρέμω, υπάρχουν ακόμα μέρες που φοβάμαι, που νομίζω ότι δε θα απαλλαγώ ποτέ από αυτόν τον αρρωστημένο φόβο της ζυγαριάς και των κιλών θέλω όμως τόσο πολύ να ξανααγαπήσω τον ευατό μου και το ορκίζομαι ότι θα το παλέψω.

    Τατο μου επιτρέπεις καλή μου να σου κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση την οποία αν θες μου απαντάς.
    Γράφεις ότι κάποια στιγμή είχες χάσει την περίοδο σου. Αν επιτρέπεται αυτό έγινε πριν ή μετά την εγκυμοσύνη σου? Έχω χάσει την περίοδο μου φυσικά εδώ και χρόνια. Ευλεπιστώ βέβαια ότι σύντομα τώρα που βάζω κιλά και είμαι σε πρόγραμμα να επανέλθει αλλά καμιά φορά με πιάνει τρόμος και άγχος ότι με όλα τα κακά που έκανα στον ευατό μου δε θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδιά και αυτό είναι κάτι που με αγχώνει και με πικραίνει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Κοριτσια Γεια σας, στην ιδια ακριβως κατασταση ειμαι και εγω, μετα από μεγάλο διάστημα που έκανα διαιτα εχασα ΄κιλα ενω πάντα ειχα κανονικό βάρος και σταμάτησε η περίοδος.. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Τώρα τρωω κανονικά αλλά παιρνω τα κιλά αργά και σταθερα.. Οτι χειρότερο για μια γυναίκα να μην έχει περίδο..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Οτι χειρότερο για μια γυναίκα να μην έχει περίδο..

    Επειδή παντα περνούσα άσχημα στην περίοδο με φοβερους πόνους κτλ δεν περίμενα ποτέ ότι θα το πω αλλά μου χει λείψει. Είναι ένας καημός αυτός. Απο τη μεριά μου έχω κάνει πλέον τα πάντα η λογική λεει ότι αργά η γρήγορα θα ρθει αλλά καμιά φορά με κυριεύει το άγχος με πιάνουν μαύρε σκέψεις κοκ. Εσυ Magdalena μου για πες μου έχεις κάνει κάτι ιδιαίτερο, σου χει συστήσει κάτι ο γιατρός σου και αν επιτρέπεται σε ποια κιλά έχασες την περίοδο και πόσα είσαι τώρα;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Originally posted by mariafc
    Καλημέρα και από μένα.
    Εδώ και 6 μήνες όπως ξέρετε είμαι στη διαδικασία ανάρρωσης από την ανορεξία. Στην αρχή όταν απλά είχα αδυνατίσει και ήμουν απλά 4-5 κάτω του κανονικού δεν έδινα σημασία σε σχόλια τύπου είσαι πολύ αδύνατη. Είχαν μεν αρχίσει να προεξεχουν τα κόκκαλα αλλά τότε δεν με ενοχλούσε ή μάλλον δεν έβλεπα ή δεν ήθελα να δω την πραγματικότητα. Θυμάμαι μάλσιτα που έβλεπα στην τηλεόραση αδύνατα μοντέλα και τα κραζα ως ανορεξικά. Δεν έβλεπα τα χάλια μου το ζώον.
    ΌΤαν πλέον άρχισα να αδυνατίζω επικίνδυνα τότε άρχισα να συνειδητοποιώ το μαύρο μου το χάλι. Κοίταζα το σώμα μου στον καθρέφτη και έβλεπα το μαύρο μου το χάλι. ¨ομως είχα ήδη πέσει στην παγίδα και τότε είχα παγιδευτεί σε επικίνδυνα μονοπάτια. Πολλές φορές ήθελα να βγω από το λήθαργο μου αλλά χάζευα παλιές μου φωτογραφίες από οταν ήμουν 100 κιλά και αυτομάτως το μυαλό μου με πρόδιδε ξανά.
    Το ότι αδυνάτιζα γέμιζε τα υπόλοιπα κενά μου. Ηταν ο στόχος μου που είχε επιτευχθεί σε σχέση με τα άλλα μου σχέδια και όνειρα που είχαν μείνει ανεκπλήρωτα.
    Τώρα αισθάνομαι καλά για πρώτη φορα είμαι τόσο πολύ συνειδητοποιημένη. Βλεπω την εικόνα μου στον καθρέφτη και για πρώτη φορά δεν είμαι περήφανη δεν αντέχω να βλέπω άλλο ένα καχεκτικό κορίτσι.
    Ναι δε θα το κρύψω ακόμα τρέμω, υπάρχουν ακόμα μέρες που φοβάμαι, που νομίζω ότι δε θα απαλλαγώ ποτέ από αυτόν τον αρρωστημένο φόβο της ζυγαριάς και των κιλών θέλω όμως τόσο πολύ να ξανααγαπήσω τον ευατό μου και το ορκίζομαι ότι θα το παλέψω.

    Τατο μου επιτρέπεις καλή μου να σου κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση την οποία αν θες μου απαντάς.
    Γράφεις ότι κάποια στιγμή είχες χάσει την περίοδο σου. Αν επιτρέπεται αυτό έγινε πριν ή μετά την εγκυμοσύνη σου? Έχω χάσει την περίοδο μου φυσικά εδώ και χρόνια. Ευλεπιστώ βέβαια ότι σύντομα τώρα που βάζω κιλά και είμαι σε πρόγραμμα να επανέλθει αλλά καμιά φορά με πιάνει τρόμος και άγχος ότι με όλα τα κακά που έκανα στον ευατό μου δε θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδιά και αυτό είναι κάτι που με αγχώνει και με πικραίνει.
    Δεν είναι καθόλου αδιάκριτη η ερώτησή σου. Ήταν πριν μείνω έγκυος (δύο χρόνια πιο πριν). Μετά πέρασα στο αντίπαλο στατόπεδο ... τη βουλιμία .... την οποία την κρατάω μέχρι σήμερα! Η περίοδος επανήλθε όταν έβαλα κιλά. Όμως μετά την εγκυμοσύνη που έβαλα με το ζόρι 9 κιλά γιατί πρόσεχα πολύ (8 και 9ο μήνα δεν έβαλα καθόλου βάρος) δεν ξανάρθε πια περίοδος. Αφού ο γιός μου έκλεισε τους 10 μήνες και αφού είχα ήδη βάλει 2 κιλά και είχα φτάσει τα 50 με υπερφαγικά επεισόδια, πήγα στον ενδοκρινολόγο μου και μου ξεκίνησε για 3 μήνες αντισυληπτικά για να επανέλθει ο κύκλος (αυτό μετά από πολλές εξετάσεις). Τώρα είναι ο πρώτος μήνας (από τότε έχω βάλει άλλα 2 κιλά) που περιμένω να έρθει περίοδος χωρίς χάπια .... θα δούμε!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου. Συγνώμη και πάλι για την αδιακρισία μου αλλα επειδή για μένα το θέμα περιόδου είναι μια ανοιχτή πληγή με ενδιέφερε να δω αν κάποια που είχε διατροφικά προβλήματα αντιμετώπισε και προβλήματα στη σύλληψη. Με έκανες να αναθαρρήσω λιγάκι πάνω σε αυτό το θέμα γιατί με πλήγωνε η ιδέα ότι απο δικές μου βλακείες δε θα μπορούσα ποτέ να απολαύσω τη μητρότητα. Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να μη γίνει ποτέ για άλλυς λόγους αυτά τα πράγματα δε ρυθμίζονται απλά ελπίζω ότι δεν έκανα στον ευατό μου τόσο ανεπανόρθωτο κακό για να αξίζω μια τέτοια τιμωρία. Μακάρι να χω καλά νέα από αυτό το μέτωπο σύντομα. Θα ήταν για μένα η απόλυτη λύτρωση. Τώρα που τρέφομαι κανονικά ήδη νιώθω διαφορετικά, μια σχετική κάθαρση αλλά μου λείπει αυτό για να νιώσω ότι πετυχα ολική επαναφορά.
    Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι και εσύ να το αποκαταστήσεις αυτό το θεμα. Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τα χαρμόσυνα νέα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    καλημέρα γλυκιά μου Mariafc, όλα ξεκίνησαν αρχές Μαίου που μας πέρασε, ξεκίνησα μια εξαντλητική διαιτα παραλείποντας γευματα και τρώγοντας όλο και λογότερο μέρα με τη μέρα.. Παρόλο αυτα η περίοδος δεν με εγκατέλειψε αμέσως,, Θυμάμαι την τελευταία φορά που είχα κανονική περίοδο πεινούσα υπερβολικά και όμως δεν έτρωγα.. πίστευα ότι θα παχύνω.. Η περίοδος μου σταμάτησε όταν 'εφτασα στα 49 κιλά, πάντα ήμουν 53-54 κιλά και ύψος 1,65, μετά τα 46 κιλά σταμάτησα να ζυγίζομαι, τώρα έχω 2 μήνες που τρώω κανονικά και το βάρος μου ακόμα δεν είναι κανονικό.. Από το Σεπτέμβριο που είχα μια μικρή ροή αίματος που δεν ήταν κατα τη γνώμη μου κανονική περίοδος δεν έχω ξαναδεί ουτε σταγόνα μέχρι σήμερα.. Και το χειρότερο είναι ότι είμαι λογοδοσμένη και θα αρραβωνιαστώ σύντομα και ούτε οι γονείς μου ουτε οι γονείς του ξέρουν για το προβλημά μου, ο ΄φίλος μου που του το έχω πεί μου δίνει κουράγιο ευτυχως και λεει πως θα το αντιμετωπίσουμε... Συγνώμη αν σε κουρασα.. Εχεις παρόμοιο προβλημα και πιστευω να με καταλαβαινεις.. Η γυναικολόγος δεν μου δίνει χάπια μου έχει πει να τρώω κανονικά και γενικά να τρέφομαι σωστα, να πάρω βάρος και μετά βλέπουμε,

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Ουσιαστικά η τελευταία μου κανονική περίοδος ήταν στης 14 Ιουνίου και στης 13 Σεπτεμβρίου είδα κάτι σαν αίμα περιοδου που είχε διάρκεια 5 μέρες όσο ακριβώς μου κρατούσε.. Ασε που περνούν σκέψεις από το μυαλό μου ότι δεν θα μου ξαναέρθει ποτέ, αλλα κρίμα δεν είναι από τα 24 να μην έχω ξανα ??

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Magdalena γλυκιά μου καθόλου δε με κούρασες. Μην το ξαναπείς. Ίσα ίσα εμένα να συγχωρήσεις για την αδιακρισία μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα κούκλα μου. Μοιράζομαι τους ίδιους φόβους και τις ίδιες αγωνίες με σένα. Τρέμω στην ιδέα ότι στα 26 μου δε θα ξαναεμφανιστεί ποτέ η περίοδος και όλο αυτό από το δικό μου το ξερό κεφάλι. Οι γυναικολόγοι που έχω επισκεφτεί ήταν όλοι καθησυχαστικοί βέβαια δεν τους είπα ποτε στο 100% όλη μου την ιστορία αλλά τελοσπάντων και εμένα μου είπαν οτι με σωστή διατροφή και αύξηση του σωματικού μου βάρους θα επανέλθει. Εγώ την περίοδο την έχασα΄στα 56 κιλά!!! Σε κανονικά κιλά για το ύψος μου (1,66). Μόνο που η δική μου περίπτωση έχει ότι στο μεταξύ εγώ είχα χάσει και 40 κιλά (υπήρξα παχύσαρκη). Τον επόμενο μήνα συμπληρώνονται 3 χρόνια. Παλιότερα ξυπνούσα και κοιμόμουνα με αυτόν τον καημό και όσο δεν έβλεπα και περίοδο βυθιζόμουν σαν από αντίδραση στην ανορεξία.
    Τους τελευταίους 7 μήνες τρώω πλέον κανονικά οι μέρες ανορεξίας είναι πλέον παρελθόν. Έχουν μείνει μόνο οι φόβοι και τα κόμπλεξ. Το βάρος μου δεν είναι ακόμα αυτό που πρεπει αλλά τουλάχιστον έχω την ελπίδα ότι τώρα που συμμορφώθηκα θα φτιάξει ο μεταβολισμός μου ως ένα βαθμό και θα συνέλθει ο οργανισμός μου.
    Δεν ξέρω αν θα άντεχα ψυχολογικά αν δε μου ξαναρχόταν η περίοδος. Τουλάχιστον τώρα ελπίζω.
    Αν δεν είμαι και πάλι αδιάκριτη να σε ρωτήσω τι διαιτολόγιο ακολουθείς; Πως είναι για παράδειγμα μια τυπική σου μέρα και πόσα κιλά βάζεις την εβδομάδα για παράδειγμα. Πηγαίνεις σε διαιτολόγο.
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά είσαι η μοναδική κοπέλα αυτή τη στιγμή στο φόρουμ που οι περιπτώσεις μας είναι αρκετά κοντινές και θα με ενδιέφερε να δω τη δική σου αντιμετώπιση στα πράγματα. και πάλι ελπίζω να μην είμαι αδιάκριτη.
    Και μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να σαι ευτυχισμένη με τον αρραβωνιαστικό και σύντομα όλα να είναι ένα μακρινό παρελθόν.
    Πρέπει να παλέψουμε με τους δαίμονες μας και να τους νικήσουμε. Δε σου κρύβω ότι καμιά φορά πιστεύω ότι δε θα ξεπεράσω τους φόβους μου αλλά σίγουρα το θέλω πολύ και το προσπαθώ.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •