Τι σκεφτεστε? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 112
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Ο μεταβολισμός μου ευτυχώς έφτιαξε τώρα τελευταία αλλά η αλήθεια είναι ότι αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα.. Μέχρι τώρα δεν έχω επισκεφτεί διαιτολόγο απλά τρώω κανονικά ιδιαιτέρως φρούτα και λαχανικά!
    Τώρα που έχω αμμηνόροια ο οργανισμός μου ζηταει γάλα. ενώ πάντα επινα 1 ποτήρι την ημέρα τώρα θέλω να πίνω περισσότερο. Σου συμβαίνει και σε έσενα κάτι παρόμοιο? Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και δεν γίνεσαι καθόλου αδιάκριτη... Θα νικήσουμε κοπέλα μου, με λίγο υπομονή..
    Τώρα όσο για το τρώω όλη την ημέρα ξεκινάω με ενα ποτήρι γάλα και μία φέτα ψωμί με μέλι, 1 κριτσινι ολικής, μεσημέρι κανονικό φαγητό, ότι έχουμε, 1 μήλο, απόγευμα 1 μπανάνα και για το βράδυ 1 αβγό βραστό και μετά ενα γιαούρτι ή τυροπιτάκια ή ένα κομμάτι χορτόπιτα ή σούπες..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    πωπω ρε φιλενάδα τι είπες τώρα. Δυσκοιλιότητα. Καλά εγώ είχα θέμα από μωρό. Με την ανορεξία φυσικά επιδεινώθηκε. Μπορεί να κανα και μια βδομάδα να πάω τουάλετα ή να χρειαζόταν να πάρω φάρμακα. Ξεκινώντας το διαιτολόγιο όμως φτιάχτηκε το θέμα και πήγαινα σχεδόν καθημερινά. Εδώ και δύο βδομάδες όμως ψέμματα τρεις δεν ξέρω τι συμβαίνει και έχω πάλι φοβερό πρόβλημα. Τώρα πάλι έχω 4 ολόκληρες μέρες να πάω και φυσικά εχω αγχωθεί και επιδεινώνω το πρόβλημα συν το τεράστιο φούσκωμα που αισθάνομαι.
    Είμαι και αρρωστοφοβική και μου μπαίνουν ένα σωρό σκέψεις πάλι και την βλέπω την τουαλέτα με το κυάλι. Εχω σκιστεί στα φρούτα και τα λαχανικά αλλά προκοπή δε βλέπω. Εσύ πως το αντιμετωπιζεις?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Μπορεί να περνούσαν και 3 μέρες στην δική μου περίπτωση και να μην πήγαινα, δεν πήρα φάρμακα ή κατι βοηθητικό για τη δυσκοίλιότητα απλα βελτίωσα τη διατροφή μου, έτρωγα αχλάδια ή δαμάσκηνα, έτρωγα μπάμιες που ενεργοποιούν το μεταβολισμό και έφτιαξε από μόνο του.. Περίοδο όμως δεν βλέπω και ανησυχώ, κάθε μήνα υποκρίνομαι ότι έχω περίοδο.. καταλαβαίνεις πως νιώθω..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Κάποιος από τους γυναικολόγους που έχεις επισκεφτεί σου είχε πεί κάτι συγκεκριμένο, δηλαδή πόσο καιρό θέλει ο οργανισμός να συνέλθει από την ανορεξία για να επανέλθει η περίοδος??

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    οχι άλλωστε στους γιατρούς δεν έλεγα ακριβώς ότι έχω ανορεξία το περιόριζα στο κακή διατροφή και απώλεια βάρους. Μου είπαν όμως ότι διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Από τη στιγμή που τρέφομαι σωστά λεει με τον καιρό θα έρθει. Το πότε εξαρτάται. Σε αλλες λέει κάνει 2-3 μήνες σε άλλους 7 ή και παραπάνω.
    Το γαμωτο είναι ότι τώρα που φαγα το γαιδαρο με εχει πιάσει η ανυπομονησία.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Τα ίδια λέει και η γιατρός μου.. Κάνε υπομονή κοριτσάκι μου και θα έρθει.. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά αν δεν έχουμε αγχος τότε δεν πιέζουμε τα πράγματα και θα έρθει αργά ή γρήγορα...
    Έχουμε κοινα και θα ήθελα να μιλάμε

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα κούκλα μου. Και εγώ θα ήθελα να συνεχιστεί η επικοινωνία μας. Να παίρνουμε κουράγιο η μία από την άλλη. Εμένα αυτό το φόρουμ με έχει βοηθήσει πολύ δε σου κρύβω. ʼσχετα αν συμφωνώ ή όχι με όλες τις απόψεις των υπόλοιπων μελών αισθάνομαι ελεύθερη κατά κάποιο τρόπο. Μοιράζομαι πράγματα και σκέψεις που δεν τα είχα μοιραστεί με κανέναν και επιτέλους αισθάνομαι ότι έχω βρει άτομα τα οποία μπορούν να με καταλάβουν. Μπορεί να μην έχουν να μου δώσουν πάντα τη λύση αλλά ξέρω ότι δε θα με κρίνουν και θα με αποπάρουν. Τόσο καιρό πάλευα μόνη κατά κάποιο τρόπο εναντίον των φόβων μου.
    Λιγο πιο κάτω σε αλλο τόπικ μπορείς να διαβάσεις τη δική μου ιστορία.
    Θα μου άρεσε λοιπόν να συνεχιστεί η επικοινωνία μας. Από το λίγο που έχουμε μιλήσει μου αρέσει πολύ όπως γράφεις. Φαίνεσαι μια τόσο γλυκιά κοπέλα.
    Αχ αχ τι κάναμε και που πήγαμε και μπλέξαμε. Ελπίζω σύντομα όλα να είναι ενα μακρινό παρελθόν και να μην πέσουμε ποτέ ξανά στην ίδια παγίδα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Καλημέρα κοπέλα μου, μακάρι όλα να είνα ένα μακρινό παρελθόν, δεν ξέρεις πόσο το θέλω.. και για τισ δυο μας
    Και εμένα με βοηθαει η επικοινωνία μαζί σου και μου φαινεσαι γλυκιά και πολύ συμπαθητική κοπέλα..
    Για να δούμε θα έρθει καποια στιγμή η περίοδος?
    Όλεσ οι ημέρες τωρα είναι ίδιες, η περίοδος μας έκανε να νιώθουμε γυναίκες.. Ασε που φοβάμαι και την οστεοπόρωση..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    και εγώ τη φοβάμαι γιατί έχει και η μητέρα μου. Ελπίζω να με σώσει ότι όλη μου τη ζωή τρώω με τα μανίας γλακτοκομικά προιόντα αν και εντάξει στο δίλημμα οστεοπόρωση ή περιόδος ας πάθω οστεοπόρωση αρκεί να ξανάρθει η περίοδος. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή λάθος αλλά θεωρώ ότι μόνο αν ξανάρθει η περίοδος θα λυτρωθώ ολοκληρωτικά.
    Φοβάμαι μήπως τώρα που τρώω κανονικά και συνεχίζω μην βλέπω προκοπή απογοητευτώ.
    Εν τω μεταξύ όσο δεν έρχεται αν και δεν έχω σχέση αυτή την περίοδο τόσο με πιάνει το μητρικό αίσθημα. Βλέπω και φίλες μου που τώρα περιμένουν το πρώτο τους παιδί και σκίζεται η καρδιά μου.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Μαράκι και εγώ το ίδιο νιώθω, βλέπω την ξαδέρφη μου που γέννησε τώρα το πρώτο της παιδί και σκέφτομαι εγώ θα βρεθώ στην ίδια θέση, θα κάνω ποτέ παιδί??

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Κορίτσια μην λέω πάλι τα ίδια, οτι σας νιώθω και τραβάω το ίδιο ζόρι..αλλά σχετικά με το θέμα της γονιμότητας, η γυναικολόγος θυμάμαι που μου είχε πει, οτι ακόμη και περίοδο που δεν έχω, να παίρνω προφυλάξεις οπωσδήποτε γιατί σύλληψη μπορεί να γίνει..Οπότε να προσέχετε..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Σε ευχαριστώ Ροζ για την διευκρίνηση.. Εσλυ ποσο καιρό είσαι χωρίς περίοδο?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    15 μήνες..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Το βάρος σου δεν είναι κανονικό ακόμα?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Συγνώμη για την αδιακρισία Ροζ μου

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •