Τί μου συμβαίνει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32

    Τί μου συμβαίνει;

    Χαίρετε! Με λένε Νίκο...και δεν είμαι καλά!

    (ή, να το θέσω αλλιώς: είμαι αρκετά καλά, ακόμη, ώστε να μπορώ να κάνω humour με την κατάστασή μου...)

    Το forum το γνωρίζω εδώ και 2-3 χρόνια! Έχω συμμετάσχει σε αυτό ελάχιστες φορές. Μια φορά στο παρελθόν, ανοίχτηκα για κάποιους προβληματισμούς μου! Άλλη φορά, μοιράστηκα μαζί σας πολύ προσωπικές λεπτομέριες της ζωής μου που με σημάδεψαν (που κανένας άλλο δε γνωρίζει σε αυτόν το βαθμό) και, μετά από λίγες μέρες...χαλάστηκα με τα δικά μου γραφόμενα, ένοιωσα σα να γυμνώνω εντελώς τον εαυτό μου και τα έσβησα (πολύ ανώριμο εκ μέρους μου, αλλά με στενοχώρησε η έκθεση μου, έστω και σε αγνώστους και δε με βοήθησε να νοιώσω καλύτερα...).

    Σήμερα, έχω ξανά την ανάγκη να post-άρω! Το θέμα μου; Είμαι απογοητευμένος από τη ζωή μου και αυτό με έχει καταβάλει! Σε αυτό με επηρεάζει σίγουρα η τάση μου να θέλω όλα να πηγαίνουν καλά, να γίνονται όλα όπως τα έχω προγραμματίσει. Μη νομίζετε...δεν είμαι τελειομανής (όχι με την ψυχιατρική ερμηνεία του όρου, τουλάχιστον). Αλλά, έχοντας κοπιάσει πολύ στη ζωή μου, οι επαγγελματικές επιτυχίες βλέπω ότι είναι μικρότερες των προσδοκιών μου (και δε δικαιολογούν τους κόπους και τις σπουδές πολλών ετών). Σε προσωπικό επίπεδο, δεν καταφέρνω να ελξω κάποιον άνθρωπο σεξουαλικά. Όλοι με βλέπουν για φίλο! Μάλιστα...μου λένε ότι τους βγάζω κάτι πολύ θετικό για να μου ανοιχτούν. Και έχω αρκετά άτομα στο περιβάλλον μου που με θεωρούν καλό για τις κακές τους στιγμές, για να πουν τον πόνο τους, για να ανοιχτούν. Να είμαι ειλικρινής, το ξέρω ότι ο τρόπος σκέψης και δράσης μου, η φιλοσοφία ζωής που έχω τραβάει τέτοια άτομα: τους ηρεμώ, τους κάνω να μου ανοιχτούν. Πιστεύω ότι είναι ένας δικός μου μηχανισμός αποδοχής από τους άλλους: γίνομαι το καλό, γλυκό πλάσμα που όλοι συμπαθούν. Το περιγράφω ακραία...αλλά σε μια προσπάθεια ανάλυσης του εαυτού μου...κατάλαβα ότι το humour μου και ο προσανατολισμός μου στις ανάγκες των άλλων είναι όπλα για να πάρω εγώ αγάπη και ενδιαφέρον. Δεν το κάνω συνειδητά, το ανακάλυψα στην πορεία...Ίσως γι\' αυτό και δεν με επηρεάζουν τα προβλήματά τους. Αν ήμουν πιο \"ευαίσθητος\"...θα με είχαν καταστρέψει. Όμως, από όλα αυτά, η ζωή μου έχει γίνει πολύ επίπεδη! Δεν μπορώ να αποκτήσω κάτι όμορφο σε επίπεδο σχέσεων. Οι άνθρωποι που γνωρίζω σε επίπεδο ερωτικό, ακόμη και αν νομίσω ότι έχει προκύψει κάτι θετικό (πολύ σπάνια συμβαίνει αυτό, καθώς συνήθως με βλέπουν αδιάφορα από την αρχή), μάλλον δε με θεωρούν άξιο για δεύτερο ραντεβού, με υποτιμούν με τον τρόπο τους. Ακόμη και όταν βγάζω κάποια αυτοπεποίθηση, μάλλον δεν περνάω σωστά τα μηνύματα. Εν τέλει, έχω καταλήξει ότι μια αρκετά μέτρια εμφάνιση σε συνδυασμό με ανασφάλειες, ευγένεια και κάποια (ας πούμε) πνευματικότητα στην επικοινωνία...με έχουν κάνει καλό για φίλο αλλά κακό για εραστή ή σύντροφο. Όχι ότι όλη η ευθύνη είναι πάνω μου...απλά, το γεγονός ότι δε ταιριάζω με τα πρότυπα στο χώρο μου (είμαι ομοφυλόφιλος, αν είναι σημαντική η διευκρίνηση)...συντελεί στο να αντιμετωπίζομαι με αδιαφορία. Είμαι απλά, ένα καλό παιδί...τίποτα παραπάνω. Κατά καιρούς περνούσα φάσεις δυσθυμίας που μετά από κάτι θετικό τις ξεπερνούσα και ήμουν ο \"κανονικός\" μου εαυτός! Όμως, οι εξελίξεις σε επαγγελματικά και προσωπικά τον τελευταίο καιρό έχουν παρουσιάσει σημαντικές επιπτώσεις στην ψυχική μου υγεία, που συνοψίζονται στις εξής:

    1) Αδυνατώ να συγκεντρωθώ σε έναν απλό στόχο, αν με κουράζει (π.χ. να διαβάσω απλά μια σελίδα από ένα βιβλίο). Μπορεί να κάθομαι όλη μέρα στο PC (με ψυχοφθόρο τρόπο) ή να βλέπω TV και μετά να βγαίνω καμία βόλτα με φίλους (σε επίπεδο ρουτίνας, όχι επειδή με ευχαριστεί πραγματικά) η μόνος το βράδυ, αλλά αρνούμαι να κάνω κάτι άλλο (αυτήν την περίοδο δεν εργάζομαι, σε λίγο καιρό πιάνω δουλειά σε αντικείμενο που δε μου αρέσει).

    2) Το μυαλό μου είναι συνέχεια μπερδεμένο με αρνητικές σκέψεις Όχι αυτοκτονία...αν και θα ήθελα να μην έχω γεννηθεί...δύσκολα θα αυτοκτονούσα. Μιλάω για απαισιόδοξες σκέψεις για το μέλλον. Ή σκέπτομαι απαξιωτικά για εμένα, ότι είμαι άχρηστος, άσχημος (ΟΚ, αντικειμενικά είμαι συμπαθητικός και ως παρουσιαστικό, αλλά δε με θεωρεί κανένας ελκυστικό, sexy, αλλά μάλλον ψιλό-μέτριο και αδιάφορο, συγκρινόμενο με το μέσο αγόρι που κυκλοφορεί στο δρόμο). Επίσης, σκέπτομαι ότι έχω χάσει το μυαλό μου και παρόλες τις επιτυχίες του παρελθόντος έχω αποτύχει, συγκρίνοντας τον εαυτό μου με πρώην συμφοιτητές, τό ίδιο ή και λιγότερο καλούς από εμένα στις σπουδές (ήμουν αντικειμενικά άριστος φοιτητής με σπουδές σε πολλά αντικείμενα). Σαν να μην ανταποκρίνομαι επαγγελματικά στις απαιτήσεις της κοινωνίας/των δικών μου με βάση το επίπεδο των σπουδών μου. Ουσιαστικά, νοιώθω ότι χαράμισα πολλά χρόνια σε κάτι που δε γούσταρα για να έχω επαγγελματική εξασφάλιση...αλλά οι επιτυχίες που έχω, τελικά (που για άλλον μπορεί να είναι πολύ σημαντικές), για μένα είναι λίγες.

    3) Θέλω να κάνω σεξ (έχω 10-12 μήνες να κάνω κάτι) και το σκέφτομαι συνέχεια! Όλη μέρα! Όχι μόνο το σεξ...αλλά και όλα τα όμορφα που συνεπάγεται. Ακόμη-ακόμη και την αποδοχή που νοιώθεις όταν σε θέλει ο άλλος. Στην προσπάθειά μου να τα πετύχω αυτά...\"ψάχνομαι\"...και τρώω συνέχεια χυλόπιτες. Πέρασα καιρό που δεν έκανα κάτι, προσπάθησα να έχω γύρω μου άτομα που με εκτιμούν για αυτό που είμαι...αλλά τελικά, αν και ένοιωσα καλύτερα...είδα ότι έβαλα σε γυάλα τον εαυτό μου! Μόλις βγήκα από τη γυάλα...έφαγα τα μούτρα μου, το λιγότερο 5 φορές τον τελευταίο καιρό. Ο άλλος που δε με ξέρει σκέφτεται εύκολα την πάρτη του. Αν ήξερε ότι έχω ψυχολογικό πρόβλημα (και αν ήταν άνθρωπος), θα φερόταν πιο κομψά...αλλά δεν το κάνει!

    Συμπέρασμα: πιστεύω ότι έχω κάτι σοβαρό! Βγαίνω αρκετά έξω (καλό αυτό), το βράδυ κοιμάμαι (έστω μετά από αρνητικές σκέψεις για μισή με μια ώρα πριν τον ύπνο), δε ξυπνάω μέσα στη νύχτα (αλλά αν ξυπνήσω, κάνω πάλι αρνητικές σκέψεις). Από το πρωί, όμως, που θα ξυπνήσω, η πρώτη μου σκέψη είναι πάλι αρνητική. Ξέρω ότι αν συμβεί κάτι θετικό...θα μου φτιάξει κάπως τη διάθεση. Αλλά, όταν οι αρνητικοί εξωγενείς παράγοντες επιδρούν για καιρό στην ψυχική σου υγεία...το πρόβλημα δε γίνεται χρόνιο; Χρόνια τώρα μαζεύω αρνητικότητα...και έχω γίνει λιγότερο αισιόδοξος σε σταθερή βάση, μελαγχολώ, δε μπορώ να συγκεντρωθώ, ζηλεύω αυτά που δεν έχω (όχι παθολογικά, μη νομίζετε κάτι επικίνδυνο). Με λίγα λόγια...δεν είμαι λειτουργικός!


    Συγγνώμη για το κουραστικό μήνυμα...ήταν πολλά γιατί είχα ανάγκη να τα πω! Μακάρι να μην είχα να πω τίποτα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενδιαφερον...αλλαξε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μερικες φορες τα αρνητικα συναισθηματα κ η ολη κατασταση που περιγραφεις πιστευω πως ειναι για καλο(Βεβαια αν η κατασταση διαιωνιστει παει να γινει προβλημα).Ειναι σαν καμπαμακι κ μας ειδοποιει οτι απομακρυνομαστε απ τον εαυτο μας.Προσωπικα εγω αυτο βλεπω. Παλι καλα που δεν εχεις οσες επιτυχιες θες για να μη συνεχισεις να κανεις κατι που δε σου αρεσει(το πες κ μονος σου \'χαραμισα τοσα χρονια \').Οσο για τις ανασφαλειες στο ερωτικο προσπαθεις να ακολουθησεις τα προτυπα της κοινωνιας κ ο εαυτος σου αντιδραει κ μπερδευονται χειροτερα τα πραγματα.Τι θα πει ομορφια?sexy?Eιναι υποκειμενικα,τα αισθανεσαι κ βγαινουν..Εσυ γιατι δεν εισαι ομορφος?σεξυ?Με ποια κριτηρια ολα αυτα?Ακου τον εαυτο σου κ ξεχνα τις αποψεις 10 ατομων.Μπορει γι αυτους να εισαι μετριος κ για αλλους ασχημος κ για αλλους πενταμορφος.Η χημεια θα σε στειλει σ αυτους που αρεσεις κ σ αυτους που δεν αρεσεις δε σ ενδιαφερουν γιατι δε μπορουν να δουν την ομορφια σου.Τελος παντων για μενα δεν επιδρουν αρνητικοι εξωγεννεις παραγοντες αλλα εσυ στον εαυτο σου που τον εχεις βαλει στην ακρη.Ολα αυτα ειναι δικες μου αποψεις που κ γω βρισκομαι σ ενα ταξιδι για να βρω τον εαυτο μου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Originally posted by keep_walking
    Ενδιαφερον...αλλαξε.
    Φοβάμαι ότι δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με αυτήν την φράση...παρόλο που προσπάθησα να την ερμηνεύσω με πολλούς τρόπους και διαφορετικούς τονισμούς! Αν μπορείς και έχεις χρόνο, ανάπτυξέ το, λιγάκι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δυστυχως δεν μπορω να δωσω συμβουλες που ειναι αποφασεις ζωης...σταματα να κανεις τα \"χατιρια\" των αλλων...γινε και αντιπαθης στην αναγκη...εγω παντως αυτο θα κανω...με τον σωστο τροπο χωρις να πεσω σε ακροτητες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι οπως καταλαβες μου εκανε ενα κλικ η περιγραφη σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Originally posted by agh
    Μερικες φορες τα αρνητικα συναισθηματα κ η ολη κατασταση που περιγραφεις πιστευω πως ειναι για καλο...
    agh, σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και το ενδιαφέρον!

    1) Η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση έχει χρονίσει...και τα θετικά της συνειδητοποίησης της κατάστασής μου δεν επαρκούν για να κάνω βήματα μπροστά. Σαν να ξέρω τί έχω...αλλά δε μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου να απεμπλακεί από τη δύσκολη φάση.

    2) Συνήθως, αν κάποιος κάνει πολλές σπουδές, οι άλλοι περιμένουν από αυτόν και αντίστοιχη επαγγελματική συνέχεια. Προσωπικά, σπούδασα πράγματα που δε μου άρεζαν αντικειμενικά, απλά και μόνο γιατί θα είχα εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση (το έκανα από ανάγκη, όχι από μαζοχισμό). Αυτή, όντως, ήρθε...με κριτήρια σιγουριάς και ασφάλειας και όχι με στόχο την καριέρα σε ακαδημαϊκό ή επαγγελματικό επίπεδο. Επομένως, λόγω των ψυχολογικών μου ασταθειών...δεν έχω τη δύναμη να προχωρήσω παραπέρα, να κάνω αυτό που λογικά αναμένεται από κάποιον που έχει προσπαθήσει σαν εμένα, όπως έχει γίνει και με τους περισσότερους εκ των συναδέλφων μου με τους οποίους είμαι σε επαφή. Μάλιστα, τυγχάνει να μου εκφράζουν και την απορία τους για το γεγονός ότι δεν ψάχνομαι προς την \"τάδε\" \'η τη \"δείνα\" κατεύθυνση επαγγελματικά...και \"χαραμίζομαι\" σε κάτι που δε μου αξίζει, όταν μάλιστα ήμουν (θεωρητικά, λέω εγώ) \"τόσο καλός και τόσο δυνατός στις επιδόσεις\". Δυσκολεύομαι να τους πω ότι δεν είμαι καλά...ότι δεν έχω δυνάμεις. Μακάρι να ήμουν υγιής, να είχα τους φίλους και τη σχέση που θα ήθελα και να αγαπούσα τη ζωή, για να έχω και φιλοδοξίες.

    3) Δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικό στην κρίση μας επί της εμφάνισης κάποιου ανθρώπου. Η κυρίαρχη τάση, όμως, δίνει αντικειμενική διάσταση στην επικρατούσα αντίληψη περί του ωραίου! Ε, εκεί κάπου συναντώ προβλήματα...όχι επειδή είμαι άσχημος (είμαι ένα συμπαθητικό φυσιογνωμικά, κατά γενική ομολογία, παιδί), αλλά επειδή στους πιο πολλούς ανθρώπους δεν προκαλώ ερωτική διάθεση. Στους ομοφυλόφιλους, αν δεν είσαι super ή έστω, σαφώς πάνω του μετρίου...δε μετράς. Και πρέπει να προβάλεις αρκετά τον εαυτό σου, να δείχνεις διεκδικήσιμος...νομίζω έτσι δημιουργείται η εικόνα του sexy. Λίγο που δεν προβάλω τον εαυτό μου και δείχνω \"καλός\", λίγο που μου λείπουν κάποια εμφανισιακά ατου (δεν έχω ωραίο σώμα, αυτό το κλασικό που βλέπεις στην παραλία του μέσου νέου, αλλά έχω ατέλειες, εκ των οποίων κάποιες δε διορθώνονται με γυμναστική...αν και είμαι μέτριος σε κιλά - 1,80 μ & 77 κ - και μου λείπουν και μερικά μαλλιά, χωρίς να με κάνει άσχημο αυτό, μιας και προσπαθώ να το προσαρμόσω στην εικόνα μου και μου πάει...), γίνομαι το εύκολο θύμα του κάθε κομπλεξικού που θα αποφασίσει να παίξει με κάποιον αδύναμο - ανασφαλή. Και, σίγουρα, δεν προκαλώ τον άλλο να ασχοληθεί περαιτέρω...με θεωρεί εύκολη λεία. Ακόμη και αν προσπαθήσω να προσαρμοστώ στο style του άλλου (π.χ. να γίνω δυναμικός, αν δω ότι το θέλει), μάλλον δεν είμαι και πολύ αποτελεσματικός! Αυτά και για το θέμα εμφάνιση-ομορφιά-sexy style.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Originally posted by keep_walking
    Ναι οπως καταλαβες μου εκανε ενα κλικ η περιγραφη σου.
    Να είσαι καλά! Πάντως, όσο σε έχω \"διαβάσει\" από τα μηνύματά σου διακρίνω δύναμη και επιτυχημένες προσπάθειες για να πας μπροστά. Δίνεις δύναμη στον κόσμο που αντιμετωπίζει παρόμοιες καταστάσεις με εσένα (και όχι μόνο).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δε χρειαζεται ευχαριστω monaxike ολοι εδω μεσα ενδιαφερομαστε κ οπου μπορουμε λεμε τη γνωμη μας.Εισαι πολυ ευγενικο παιδι παντως..
    Εσυ τι εχεις σκεφτει για να βοηθησεις τον εαυτο σου αφου νιωθεις ετσι?
    κ κατι αλλο εσενα σε ελκουν μονο οι σουπερ-εμφανισιακα?επισης βλεπω ενα προβλημα με τη δουλεια σου,ποιο ακριβως ειναι?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Originally posted by agh
    Δε χρειαζεται ευχαριστω monaxike ολοι εδω μεσα ενδιαφερομαστε κ οπου μπορουμε λεμε τη γνωμη μας.Εισαι πολυ ευγενικο παιδι παντως..
    Εσυ τι εχεις σκεφτει για να βοηθησεις τον εαυτο σου αφου νιωθεις ετσι?
    κ κατι αλλο εσενα σε ελκουν μονο οι σουπερ-εμφανισιακα?επισης βλεπω ενα προβλημα με τη δουλεια σου,ποιο ακριβως ειναι?
    1) Προσπάθεια να βοηθήσω τον εαυτο μου κάνω συχνά! Αλλά όχι πάντα με επιτυχία. Θα ήθελα να πάω σε ψυχολόγο...αλλά οι οικονομικές μου δυνατότητες δεν το επιτρέπουν στην παρούσα φάση!

    2) Όχι, δεν με ελκύουν καθόλου οι super...αν και έχω προτιμήσεις. Απλά, όταν πρόκειται για μια καλή γνωριμία, επιθυμώ να έχει και μια ποιότητα ο άλλος...Δεν αναφέρομαι σε ψευτοκουλτούρα του μορφωμένου. Ποιότητα ως άνθρωπος να έχει. Δεν είναι και εύκολο να βρεις ποιοτικούς ανθρώπους που να σε ελκύουν κιόλας. Μου συμβαίνει, μάλιστα, το αντίθετο. Βρίσκω μη ποιοτικούς ανθρώπους, που είτε δε με ελκύουν (αλλά βρίσκουν τρόπο να μου την πουν), είτε με ελκύουν και βρίσκομαι στην άβολη θέση να τρώω χυλόπιτα. Σπανιώτατα υπάρχουν και επιτυχημένες γνωριμίες...αλλά και εκείνες δεν έχουν τη διάρκεια που θα επιθυμούσα. Δεν έχω κάνει ποτέ κάποια σοβαρή σχέση. \"Σχέσεις\" μέχρι 4-5 μήνες έχουν προκύψει...αλλά η επαφή δεν ήταν τέτοια που να μου επιτρέπει να την αξιολογήσω πολύ θετικά (είχαν εξέλιξη που μου άφησε πικρία...και δεν υπήρχε έρωτας από την άλλη μεριά, αλλά και από εμένα...ήταν σχέσεις συμβιβασμού).

    3) Για τη δουλειά, που ρωτάς, το πρόβλημα είναι ότι δε μου αρέσει (αλλά θα την κάνω από ανάγκη) και δε θα έχω τις αποδοχές που θα ήθελα (και θα περίμεναν οι άλλοι από εμένα). Ουσιαστικά, θα υποαπασχοληθώ (από πλευράς γνώσεων/δεξιοτήτων), επειδή δεν έχω το ψυχικό σθένος να πολεμήσω σε γερές επαγγελματικές μάχες. Απλά, θα βολευτώ σε κάτι σίγουρο και κάτω των ικανοτήτων μου (όπως τις ήξερα παλιά, που ήμουν πιο δυνατός).


    agh...πιστεύω θα έχεις και εσύ σημαντικά θέματα που σε απασχολούν, απλά καταχρώμαι του ενδιαφέροντός σου λόγω του thread που άνοιξα... Αν θέλεις σε U2U μου μιλάς για εσένα! Να είσαι καλά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δεν καταχρασαι τιποτα,εμενα μου αρεσει που σου γραφω.
    Αρα αναιρεις οτι στους ομοφυλοφιλους αν δεν εισαι σουπερ δε μετρας.
    Μαλλον ψαχνεις για αλλα πραγματα κ στα ερωτικα κ στα επαγγελματικα,επιδιωκεις αλλα,κ ο εαυτος σου χτυπαει καμπανα,σε φερνει σε σημειο να αποτυχαινεις μπας κ καποια στιγμη αντιδρασεις κ του δωσεις αυτα που πραγματικα θελει.#Αν θες πραγματικα να κανεις ψυχοθεραπεια μπορεις να βρεις λυση.

  12. #12
    Εγώ φίλε μου θα σου πω κάτι άλλο. Φτιάξε αυτά που πιστευεις πως εμποδίζουν, όχι τους άλλους, αλλά εσένα. Πήγαινε σε ένα γυμναστήριο, μάζεψε χρήματα να βάλεις μαλλιά.......θα μου πεις πως είναι εντελώς επιδερμικό αυτό που σου λέω. Όχι, δεν είναι, γιατί εσύ το έθιξες και σημαίνει πως στο βάθος του μυαλού σου δεν είσαι ευχαριστημένος μαζί σου.
    Δεν έχεις παρά......να γίνεις. Ξεκίνα από σένα και μετά συνεχίζεις την αναζήτηση σου στους άλλους........

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Originally posted by agh
    Δεν καταχρασαι τιποτα,εμενα μου αρεσει που σου γραφω.
    Αρα αναιρεις οτι στους ομοφυλοφιλους αν δεν εισαι σουπερ δε μετρας.
    Μαλλον ψαχνεις για αλλα πραγματα κ στα ερωτικα κ στα επαγγελματικα,επιδιωκεις αλλα,κ ο εαυτος σου χτυπαει καμπανα,σε φερνει σε σημειο να αποτυχαινεις μπας κ καποια στιγμη αντιδρασεις κ του δωσεις αυτα που πραγματικα θελει.#Αν θες πραγματικα να κανεις ψυχοθεραπεια μπορεις να βρεις λυση.
    Δεν αναιρώ τη βάση αυτού που λέω...είναι κοινή αλήθεια. Φυσικά, ο καθένας κάτι μπορεί να βρει. Αναφέρομαι, προφανώς, στην επικρατούσα τάση. Και στις δυσκολίες που δημιουργεί σε όσους δεν προσαρμόζονται. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να βρω άτομα που να διαφέρουν από αυτό. Απλά θέλει τεράστιο κόπο, χρόνο και ψυχική αντοχή...και από την τελευταία έχω στερέψει μέσα από πολλές πολλές προσπάθειες. Γι\' αυτό, άλλωστε, δεν έχω καταφέρει να κάνω κάτι καλό μέχρι τώρα! Πολλή προσπάθεια + ασήμαντα εως ανύπαρκτα αποτελέσματα = ψυχική κούραση. 10 χρόνια ενεργού σεξουαλικής ζωής με 2 τετράμηνες απόπειρες σχέσεων τί σημαίνουν...ότι είναι θετικά τα πράγματα και εγώ απλά υπερβάλλω; Σίγουρα κάπου φταίω και εγώ...μπορεί να μη λειτουργώ όπως πρέπει...να το βλέπω χαζο-ρομαντικά το θέμα ή να περιμένω πολλά από τους άλλους (χωρίς να το συνειδητοποιώ). Ή να μην προβάλλομαι σωστά (αυτό είναι σίγουρο, αλλά αν αλλάξω θα με κοροϊδεύω εγώ ο ίδιος...αν γίνω snob και \"δήθεν\"). Αλλά, μιλώντας με σώφρονες φίλους μου μου λένε ότι ίσα-ίσα ζητάω πολύ λίγα σε σχέση με αυτό που είμαι...και απορούν για τα προβλήματα που έχω στις επαφές...τους φαίνεται παράλογο κάποιος σαν εμένα να μην έχει θετική αντιμετώπιση...

    Για την ψυχοθεραπεία που λες..αν έχεις να προτείνεις κάτι θα με ενδιέφερε πραγματικά...έστω μέσω U2U, αν δε θέλεις από εδώ!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Originally posted by Θεοφανία
    Εγώ φίλε μου θα σου πω κάτι άλλο. Φτιάξε αυτά που πιστευεις πως εμποδίζουν, όχι τους άλλους, αλλά εσένα. Πήγαινε σε ένα γυμναστήριο, μάζεψε χρήματα να βάλεις μαλλιά.......θα μου πεις πως είναι εντελώς επιδερμικό αυτό που σου λέω. Όχι, δεν είναι, γιατί εσύ το έθιξες και σημαίνει πως στο βάθος του μυαλού σου δεν είσαι ευχαριστημένος μαζί σου.
    Δεν έχεις παρά......να γίνεις. Ξεκίνα από σένα και μετά συνεχίζεις την αναζήτηση σου στους άλλους........
    Φυσικά και έχεις δίκιο ότι με πειράζουν...με πειράζουν επειδή πειράζουν τους άλλους, επειδή διαφέρω από το επιθυμητό. Όμως, ο αγώνας θα είναι άσκοπος. Τίποτα δεν εξασφαλίζει αιώνια νεότητα και ομορφιά. Και έχω σκοπό να κάνω προσπάθειες προς την κατεύθυνση που λες...όταν μπορέσω...Το δεύτερο αδυνατώ να το κάνω τώρα...είναι πολύ κοστοβόρο. Αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να δεχθώ ότι μόνο αυτά προσδιορίζουν την στάση που έχουν οι άλλοι για μένα. Θα ήταν άδικο και παράλογο...κυρίως, γιατί αντικειμενικά δεν είμαι άσχημος. Και ναι, με ενδιαφέρουν άνθρωποι που θα με κρίνουν ως σύνολο...όπως κάνω και εγώ...Καλό να προσπαθήσω για το δικό μου (θεωρητικά) καλό...αλλά είναι ένα μικρό μέρος του ζητήματος. Αλλιώς, ψυχικά προβλήματα θα είχαν μόνο οι άσχημοι!

  15. #15
    Φίλε Νίκο.....αλήθεια η εμφάνιση είναι το τελευταίο που θα κοίταζαμε σε κάποιον, όντας ολοκληρωμένοι άνθρωποι. Πιστεύω ότι για τον περισσότερο κόσμο, σημασία έχει η χημεία, η ψυχική ομορφιά και το όμορφο μυαλό. Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που η προσφορά είναι τοσο μεγάλη που το πρωτο που μας ελκύει είναι η εμφάνιση. Βέβαια, μπορεί στην πορεία να ανακαλύψουμε πως αυτό ήταν και μόνο και να φύγουμε, αλλά, από κει ξεκινάμε όλοι. Πάρε παράδειγμα από τον εαυτό σου για να καταλάβεις τι σου λέω. Μπορείς να δεις κάποιον που αντικειμενικά δεν σου αρέσει και να ασχοληθείς μαζί του με την ελπίδα πως θα έχει όλα τα άλλα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •