Υποθυρεοειδισμός = Αύξηση βάρους 10-15 κιλά!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    45

    Υποθυρεοειδισμός = Αύξηση βάρους 10-15 κιλά!!

    Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει topic με το ίδιο θέμα.
    Πρόσφατα έκανα εξετάσεις κ ανακάλυψα οτι έχω υποθυρεοειδισμό. Τ3 κ Τ4 φυσιολογικά αλλά TSH 6 Yψηλό .Από τα εμφανέστερα συμπτώματα υποθυρεοειδισμού είναι ένας αργός μεταβολισμός και η τάση να αποθηκεύεται παραπάνω σωματικό λίπος που χάνεται με δυσκολία. Ψάχνοντας στο ιντερνέτ βρήκα τα εξής> "Σε περίπτωση που ο θυρεοειδής δεν λειτουργεί σωστά, ενδέχεται να επηρεαστεί ο μεταβολισμός και το βάρος. Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να εμφανισθεί με κόπωση, υπνηλία, κατακράτηση υγρών και αύξηση βάρους, διαταραχές περιόδου, μειωμένη libido και γονιμότητα έως και αυξημένη συχνότητα αποβολών σε εγκυμοσύνη, τριχόπτωση, ξηρό-ψυχρό δέρμα και εύθρυπτα νύχια, και δυσκοιλιότητα."
    Επειδή έχω κ πολυκυστικές ωοθήκες!! δικαιολογούσα τα παραπάνω συμπτώματα βάσει αυτού αγνοώντας για τον υποθυρεοειδισμό. Η συσσώρευση λίπους έδειξε ως αποτέλεσμα χοληστερίνη 280!!!
    Οποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα παρακαλώ ας απαντήσει.:sniff:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    δεν εχω ακομα.

    προς το παρον εχω χρόνια υποθυρεοειδιτιδα, ταση δηλαδη.

    να σε ρωτησω, σου εχουν δωσει φαρμακα για τη ρυθμιση του θυρεοειδους και για τις πολυκυστικες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    τα ανήψια μου από μικρά έχουν θυροειδή και παίρνουν χάπια,στα 2 από τα τέσσερα ο θυροειδής εμφάνισε πολύ μεγάλες τιμές χοληστερίνης ! Η μόνη συμβουλή του γιατρού ήταν να αποφύγουν τα λιπαρά καθώς δεν υπήρχε άλλη λύση και μιλάμε για παιδιά ηλικίας από 4-14 ετών !

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    45
    Για τις πολυκυστικές δίνουν συνήθως αντισυλληπτικά. Εγώ δεν παίρνω παρά μόνο βιταμίνη Ε με συμβουλή γυναικολόγου κ με βοηθάει για ακμή κ ρύθμιση κύκλου. Οσον αφορά τον υποθυρεοειδισμό το έμαθα πρίν 4 μέρες κ μάλλον θα μου δώσει θυροξίνη.

  5. #5
    angel εχω υποθυροειδισμο και παιρνω χαπι καθε μερα. επηρεαζει το μεταβολισμο και το βαρος αλλα αν το ρυθμισεις μετα θα εισαι οκ. μεχρι να τον ρυθμισεις ισως βαλεις αποτομα κιλα, για αυτο πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο και να σου πει τι πρεπει να κανεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ

    αν θελεις ριξε μια ματια και σε αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    ANGEL, προσφατα έκανα και εγω εξετάσεις . Για αλλη μια φορα ο υποθυρεοειδισμό ηταν ανεβασμένος. Απο την ʼΝΟΙΞΗ εχω ενδειξεις αλλα ειχαν ενοχοποιησει ενα χαπι που έπαιρνα. Το χαπι το εχω σταμήσει 7 μηνες αλλα υποθυρεοειδισμό επιμένει . Το θέμα ειναι οτι μαζι με το υποθυρεοειδισμό ηταν αυξημενα η χολιστερηνη , τα τριγλυκεριδια παρα πολυ υψηλα , η κακη χολιστερινη και επισης και το σαγκχαρο . Ο παθολογος προτεινει υπερηχο τωρα για το θυροειδη και αυστηρή διαιτα για 15 μερες που θα κανω επαναληψη των εξετάσεων . Μονο ψητα και σαλατα .
    Το θεμα ειναι οτι εγω του φωνάζω τοσους μηνες ακομα και ενδοκρινολογο οτι εχω ολα τα συμπτωματα παραπανω στο μαξιμουμ ........ (πολυκιστηκες ωοθηκες ειχα παλια , χειρουργηθηκα κι ολας και εκ τοτε το παρακολουθω και δεν εχω κανει πάλι ). Στον παρελθον ειχα και 2 αποβολες μετα απο 2 κανονικες εγκυμοσυνες . Κόπωση, υπνηλία, κατακράτηση υγρών και κέρδος βάρους, διαταραχές περιόδου, μειωμένη libido τριχόπτωση, ξηρό-ψυχρό δέρμα και εύθρυπτα νύχια, και νευρικοτητα , πιεση και επεισοδια με πιεση ξαφνικα , ξηροστομια και ας πινω νερο τα εχω στο μαξιμουμ .
    Τωρα απο εβδομαδα θα κανω τον υπερηχο και σε 10 μερες τις εξετάσεις και αναλογα τα αποτελεσματα θα ζητησω - απαιτησω αγωγη αν ειναι εστω και ελαχιστα πιο πάνω ο θυροειδης . Να πω οτι δεν ειμαι βουλιμικο ατομο, τρωω σωστα χρονια τωρα γιατι ξερω οτι θα παχυνω αλλα δεν μπορω να χασω βαρος αντιθετα βαζω και αυτο με κουρασε .
    Πριν 4 εβδομαδες εκανα διατροφη παλι και δεν έχασα γραμμαριο . Τωρα δεν ζυγιζομαι πηγαινω συμφωνα με το διατροφολογιο που μου έδωσε ο γιατρος και το οποιο ειναι πενιχρο.
    Σημειωτεον οτι ελαφρυ θυρειοειδη εχουν και τα 2 παιδια μου και ο παιδοενδοκρινολογος τους έδωσε χαπι.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    45
    Ποιές είναι οι τιμές σας στην TSH? Φυσικά θα πάω σε ενδοκρινολόγο προς το παρόν συζήτησα τις εξετάσεις μόνο με τον γυναικολόγο κ μου είπε ότι έχω ανεβασμένη χοληστερίνη λόγω του υποθυρεοειδισμού άρα κακός μεταβολισμός!!
    juliana τι εννοείς οτι θα πάρω κιλά στην αρχή?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    ANGEL, 5, 43 ΤSH.......

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    45
    Originally posted by Alma libre
    ANGEL, 5, 43 ΤSH.......
    Συγγνώμη δεν κατάλαβα πόσο TSH?

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    45
    Originally posted by juliana
    angel εχω υποθυροειδισμο και παιρνω χαπι καθε μερα. επηρεαζει το μεταβολισμο και το βαρος αλλα αν το ρυθμισεις μετα θα εισαι οκ. μεχρι να τον ρυθμισεις ισως βαλεις αποτομα κιλα, για αυτο πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο και να σου πει τι πρεπει να κανεις
    Τι χάπι παίρνεις? πρέπει να κάνεις εξετάσεις συχνά για επανέλεγχο? Βελτίωση στον μεταβολισμό είδες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    5, 43 ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ANGEL..........

    juliana ποσο ειναι οι τιμες σου ?

  13. #13
    ειπα οτι μπορει να παρεις κιλα γιατι εγω δεν το ηξερα οτι εχω και ξαφνικα εβαζα κιλα χωρις να εχει αλλαξει κατι ιδιαιτερο στην διατροφη μου, επισης ειχα πολλα νευρα, σφιξιμο στη καρδια δυσφορια, εκλαιγα χωρις λογο και με επιανε μελαγχολια. τοτε εκει που δουλευα ακουγα οτι οι περισσοτεροι εχουν θυροειδη και επηρεαστηκα για καλη μου τυχη και εκανα και εγω εξετασεις και τοτε καταλαβα οτι εχω και εγω. μετα οταν πηρα το χαπι περασαν 2 μηνες και εχασα καποια κιλα, αλλα ο μεταβολισμος μου νομιζω οτι ειναι ενταξει τωρα. αυτη τη στιγμη παιρνω τ4 50 και τ4 62, μισες μερες το 1 και μισες το αλλο. πηγα για ελεγχο τον δεκεμβριο και τωρα θα παω παλι το πασχα. στην αρχη οταν καταλαβα οτι εχω πηγα μια φορα μου εκανε υπερηχο μου ειπε ποιο χαπι θα παιρνω (ξεκινησα με το τ4 25) και πηγα ξανα μετα απο 5 μηνες. η ενδοκρινολογος βλεπει τιμες απο tsh και σου δινει το χαπι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ο,τι βαρος ηταν να παρεις το πηρες, τωρα αφου εντοπιστηκε το προβλημα κ θα το ρυθμισεις με το χαπι, θα ειναι ολα οκ

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    45
    juliana ποιές ήταν οι τιμές σου?
    Επειδή όλο αυτό είναι καινούργιο μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση πως εξηγούνται κάποια πράγματα με μια απλή εξέταση αίματος....
    Ολα αυτά τα χρόνια έχω πολλά απο τα συμπτώματα , είχα στο νου μου να κοιτάξω κάποια στιγμή τον θυροειδή αλλά....
    Στο ιντερνέτ αναφέρεται οτι το πρόβλημα βάρους σχετικά με τον υποθυροειδισμό κυμαίνεται στα 10 - 15 κιλά. Ολη μου τη ζωή παιδεύομαι με αυτά τα κιλά κ κάποιες στιγμές κ παραπάνω... Το θέμα είναι οτι δεν λειτουργεί καλά ο μεταβολισμός κ μπορεί να μην ευθύνεται ο υποθυροειδισμός για παχυσαρκία αλλά αν προσπαθείς να χάσεις 10 κιλά κ δεν τα καταφέρνεις απαγοήτευεσαι κ παίρνεις άλλα 10....!!! Μην μιλήσω για κατάθλιψη, τριχόπτωση , προβλήματα στην περίοδο, νεύρα και και και ......

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •