Η πείνα του μυαλού μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13

    Η πείνα του μυαλού μου

    Πριν μία ώρα ήθελα απεγνωσμένα να ζητήσω βοήθεια από κάποιον, να μου πει πως θα τα καταφέρω και θα το ξεπεράσω, πως δεν θα περάσω όλη μου τη ζωή πάνω από μία λεκάνη. Όμως μετά από άλλο ένα επεισόδιο αισθανόμουν τόσο αδύναμη που δεν μπορούσα ούτε καν να κουνηθώ. Όλη αυτή την ώρα λοιπόν έκατσα και σκέφτηκα όχι τον λόγο που πρωτοεμφανίστηκαν τα υπερφαγικά αυτόν τον ήξερα, αλλά τον λόγο που αδυνατώ να τα ελέγξω. Παρατήρησα λοιπόν πως καθημερινά τρέφομαι με κάθε είδους διαιτητική αηδία κυκλοφορεί( γιαούρτια 0% με γλυκαντικά τα οποία με αναγουλιάζουν από το πόσο αηδιαστικά γλυκά είναι μπάρες δημητριακών άντε και στο τσακίρ κέφι καμία φέτα γαλοπούλα) συν λαχανικά φρούτα και βρώμη. Μπορεί να σας φαίνεται παράλογο κάποιος να κάνει υπερφαγικά τρώγοντας 5 πορτοκάλια,2 μήλα,2 γιαούρτια μισό πακέτο μπάρες δημητριακών και 2 κονσέρβες τόνου( το τελευταίο πραγματικά δεν ξέρω πως το συνδυάζω) αλλά το έχω κάνει αρκετές φορές. Τα σκέφτηκα όλα αυτά και κατάλαβα πως τις περισσότερες φορές δε μπορώ να σταματήσω να τρώω όχι επειδή βαριέμαι ή δεν είμαι καλά ψυχολογικά αλλά επειδή τίποτα από όσα τρώω πλέον δεν μου προκαλεί ευχαρίστηση. Έτσι και εγώ τόσο καιρό έτρωγα, έτρωγα και πάντα ένιωθα ένα κενό δεν είχα καταλάβει όμως πως το κενό βρισκόταν στο μυαλό μου και όχι στο στομάχι μου.

    Υ.Γ φυσικά ξέρω πως τα αίτια της βουλιμίας- ανορεξίας μου είναι πολύ βαθύτερα απλά πιστεύω πως είναι ένα πρώτο βήμα να αρχίσω να βλέπω και πάλι το φαγητό σαν απόλαυση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    παντως το οτι εκατσες και το σκεφτηκες και κατεληξες καπου, σε ενα συμπερασμα, ειναι καλο βημα.
    αν το χρησιμοποιησεις παραγωγικα, θα ειναι αλλο ενα βημα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    23
    ζω κ εγω κατι παρομοιο... λιγες φορες κανω υπερφαγικο με λιχουδιες(γιαααααμμμμιιιι� �) τις περισσοτερες καταναλωνω οτι υγιεινο υπαρχει... πφφφφφφφφ γιατι να νιωθω τυψεις γιατι??????????????? σημερα ολο το φαγητο σκεφτομαι κ μου ρχεται να φαω τον κοσμο των φρουτων γκρρρρρρρρρρ...
    μα πως σταματανε αυτες οι σκεψεις.. το παλευω ευτυχως αλλα δεν μπορω να παλεψω τον τροπο που σκεφτετα το μυαλο μου.... :(

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13
    σε καταλαβαινω.. εγω δεν νιωθω τοσο πολυ τυψεις μετα γιατί δεν εχω φαει κατι ''απαγορευμενο'' απλα φουσκωνω τοσο πολυ που δεν μπορω να κουνηθω! νομιζα πως αν δεν ειχα στο σπιτι φαγητα που μου αρεσουν πολυ θα σταματουσα και τα βουλιμικα αλλα δεν λειτουργησε τελικα. αυτες τις μερες τα παω καλα νομιζω ελπιζω να μην εχω άλλα ξεσπασματα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    23
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •