Παχυσαρκία και κοινωνικός ρατσισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637

    Παχυσαρκία και κοινωνικός ρατσισμός

    Για να είμαι ειλικρινής προσωπικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα. ΟΚ, προφανώς έχει τύχει κάποιο νήπιο να μου πει οτι είμαι χοντρός ή κάποιος να κάνει πλακίτσα οτι τρώω όλο μου το φαϊ αλλά εντάξει. Προσωπικά εγώ σε τέτοια μικροπραματάκια δε δίνω ιδιαίτερη βάση και τα προσπερνώ. Δε μου έχει τύχει κάτι πιο σοβαρό...

    Τι θα ήταν πιο σοβαρό κατ'εμέ; Να με προσβάλλουν σκόπιμα, να γίνεται συνεχόμενη πλάκα από το ίδιο άτομο, να με αποκλείσουν ακόμα και με κομψό τρόπο από κάποια δραστηριότητα(λες και δε ξέρω σε τι μπορώ να συμμετέχω...) και φυσικά να γίνει κάποια διάκριση εις βάρος μου που να οφείλεται στο πάχος.

    Επειδή λοιπόν σε μένα δεν έχουν συμβεί αυτά θεωρούσα οτι ο ρατσισμός αυτός δε πολυυπάρχει. Βλέπω όμως οτι στο φόρουμ υπάρχουν συνεχή παράπονα για άσχημη συμπεριφορά που οφείλεται στο μέγεθος.

    Είναι λοιπόν μεμονωμένα περιστατικά ή το φαινόμενο είναι ευρείας κλίμακας και εγώ δε το εχω πάρει χαμπάρι;

    Συζητάμε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ο ρατσισμος υπαρχει και τον βιωνουμε απο παιδακια.
    και ναι ειναι ευρειας κλιμακας.
    απο κει και περα εχει να κανει με το πώς νιωθει καποιος μεσα του, απο αυτο εξαρταται πώς θα αντιμετωπισει το ρατσισμο και ποσο θα τον επηρεαζει το καθε σχολιο ή η καθε αντιμετωπιση.

    αμα νιωθεις σκουληκι επειδη εισαι παχυσαρκος και στο πεταξει ο αλλος στα μουτρα "εισαι χοντρος/η γιαυτο ΔΕΝ!!" διαλυεσαι.

    τωρα θυμηθηκα και μια αγγελια που διαβασα προσφατα
    αναμεσα σε ολες τις αλλες που ζητουσαν "κοπελα εμφανισιμη" ηταν και μια που ζηταγε ιατρικο επισκεπτη και ελεγε να υπαρχει φωτο στο βιογραφικο οπωσδηποτε. για ιατρικο επισκεπτη!!!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Α καλά ο κόσμος δεν πάει καλά το χω πει εγώ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    καλα πλακα κανεις τωρα ετσι? ''δεν χωρας στην καρεκλα θα τη σπασει'' ''δεν εχω στο νουμερο σου'' ''ζηταμε εμφανισημη σερβιτορα'' ''το ασανσερ λεει 3 ατομα'' και χιλιαδες αλλα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Το πιο συνηθισμένο βέβαια είναι που λένε "η χοντρή" ή "ο χοντρός". Το ακούω συνέχεια και πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου. Είπα ότι δεν έχω αντιμετωπίσει ρατσισμό, να μου το λένε στα ίσια τουλάχιστον δεν θυμάμαι πολλές φορές, αλλά από μέσα τους σίγουρα θα λένε έτσι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Την πλάκα αυτή μου την έχει κάνει άτομο, που ακόμη και τώρα με βγάζει από τα ρούχα μου. Δεν ξέρω τον πραγματικό λόγο, δεν έχουμε σχέση ούτε ως ηλικία, ούτε ως εργασία, ούτε ως παιδεία, με δυο λόγια δε μοιάζουμε σε τίποτα. ʼρα, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, επομένως και ζήλειας. Παρόλα αυτά με είχε αγανακτήσει στο παρελθόν, γιατί παντού και κυρίως μπροστά σε κόσμο λέει γελώντας πάντα, όμορφη είναι, πανάθεμά την, αλλά χοντρή, της το λέω εγώ, αλλά αυτή που... Ή, εγώ θα πάρω ένα καφέ, γιατί προσέχω τη σιλουέτα μου, η χοντρή από δω όλο και κάτι θα φάει, έτσι, στρουμπουλίτσα μου, και με χτυπάει χαιδευτικά στο χέρι. Ή, να, αυτές τις βλακείες τρως και είσαι χοντρή, μιλάω εγώ, αλλά δεν με ακούς, με γέλιο πάντα!
    Της το έχω τονίσει ότι με ενοχλεί, αλλά παρόλα αυτά με αγνοεί και συνεχίζει το τροπάρι της, ακόμη και τώρα που αδυνάτισα. Είπε πρόσφατα μπροστά σε κόσμο πάντα, καλέ αυτή ξεφούσκωσε λιγάκι, σαν να έχασε κανα δυο κιλά, σωστά? Απάντησα ότι αυτή ασχολείται με τα κιλά μου, όχι εγώ και αν αδυνάτισα και φαίνεται, τότε χαίρομαι πολύ. Ακόμη δεν έπιασε τη λεπτή ειρωνεία, ακόμη συνεχίζει. Έτσι θέλει και έτσι κάνει. Έκανα από την πλευρά μου αυτό που θεώρησα σωστό, οπότε πλέον δεν με απασχολεί το ζήτημα. Για να συνεχίζει να συμπεριφέρεται έτσι, σίγουρα έχει τους λόγους της, άσχετα αν αδυνατώ να τους κατανοήσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Καλά και την κάνεις παρέα; Θέλει τζάσιμο αυτή χαχαχα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Έχουμε κοινούς γνωστούς, οπότε όλο και κάπου συναντιόμαστε. Σε προσωπικό επίπεδο, την έχω ήδη τζάσει. Πάντως, πες με χαζή, τη λυπάμαι κιόλας. Δεν ήταν τα σχόλιά της για το σώμα μου από μόνα τους αρκετά, ώστε να φύγει από τη ζωή μου. Σίγουρα αυτός που χτυπάει έχει ήδη χτυπηθεί και μάλιστα πολύ, τόσο ώστε να μην ελέγχει αυτά που λέει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    ʼβα δεν νομίζω ότι ισχύει το τελευταίο που λες, γιατί κι εγώ έχω χτυπηθεί πολύ αλλά δεν επηρεάζομαι. Εκτός και αν αυτή είναι τέτοια που επηρεάζεται ο χαρακτήρας της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Για την πλειοψηφία μιλάω. Γιατί κι εγώ, όπως κι εσύ, ανήκουμε στις εξαιρέσεις. Επειδή έχω πονέσει, δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσω να πληγώσω κάποιον ηθελημένα. Αλλά πόσοι το κάνουν αυτό άραγε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Πριν κραξουμε καποιον ανδρα ως "αδερφη", πριν κραξουμε μια περαστικη για το ντυσιμο της,πριν κραξουμε ενα παιδακι που οι γονεις του δεν εχουν παντρευτει ως εξωγαμο,πριν κραξουμε εναν ανθρωπο με βαση την εθνικοτητα του,την καταγωγη του ή το κοινωνικο του στατους,πριν κραξουμε τον οποιοδηποτε για να νιωσουμε οι ιδιοι καλυτερα πρεπει να σκεφτουμε πως νιωσαμε εμεις οταν μας εθαψαν καποιοι για τα κιλα μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    ʼβα κι εγώ έτσι είμαι, εκτός τις περιπτώσεις που είπε η Constance, που πρέπει να διορθωθώ. Δεν ξέρω πως να το κάνω, ίσως αυτός που λες Constance είναι ένας τρόπος, από την άλλη λες επειδή το έπαθες θέλεις κι εσύ να το κάνεις σε άλλους, πχ οι γυναίκες επειδή πάντα θεωρούνταν κατώτερες από τους άντρες, γι'αυτό ήταν κατίνες, ξέσπαγαν έτσι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Για να μην παρεξηγηθω δε λεω εγω πως ειμαι τελεια.Πολλες φορες εχω κραξει ατομα...αλλα με τα χρονια ερχονται προβληματισμοι με βαση τα βιωματα.Πρεπει να δουλεψουμε με τον εαυτο μας.Οπως και να χει ο ρατσισμος καθε ειδους ειναι ασχημος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μην ανησυχείς Χριστιάνα μου, θα δεις ότι τα πράγματα θα σε κατευθύνουν από μόνα τους. Ένας από τους καλύτερους μου φίλους είναι Αφρικανός, η κολλητή μου είναι κακόγουστη όσο δεν παίρνει, έχω γνωστούς gay, δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω ένα παιδί, έστω και χωρίς γάμο, όλα αυτά δεν μας κάνουν μη ρατσιστές? Και δεν τα λέω αυτά για να αποδείξω κάτι, τους ανθρώπους τους επιλέγουμε για το ποιόν τους, την ψυχή τους και τις καλές τους προθέσεις. Τίποτε άλλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Όλα αυτά που λες δεν είναι αυτονόητα, μόνο εσύ δεν επηρεάζεσαι από την κοινωνία. Εγώ επηρεάζομαι και είναι ότι δεν καταλαβαίνουμε τη διαφορετικότητα..Πάντως για τους γκέι πχ άμα ήταν από γεννησιμιού τους το καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να τους βρίζουμε, αν όμως είναι επιλογή τους, τότε θέλουν καθαρά βρίσιμο γιατί είναι μισογύνιδες και μένουμε όλες μόνες μας.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •