Ποσο δεικτη iq εχεται? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω κανει IQ τεστ απο τοτε που αρωστησα και δεν προκειται να κανω γιατι εχω διαβασει και εγω τις ερευνες που λενε οτι επερχεται μειωση του IQ.
    Δεν θα μου προξενουσε εκπληξη παντως και μια αυξηση γιατι εχει χειροτερεψει η μνημη μου σε τετοιο βαθμο που ειμαι αναγκασμενος πολλες φορες να ανακαλυπτω που λεει ο λογος τον τροχο απο την αρχη σε πολυποικιλες δραστηριοτητες μου.
    Απο την αλλη δεν ειμαι τοσο ενεργητικο μελος πουθενα πλεον,σε σχεση με τον προηγουμενο εαυτο μου ειμαι σαν παρκαρισμενο αυτοκινητο.
    Θα προσπαθησω να το αλλαξω το τελευταιο....εαν ειναι δυνατον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν είσαι ενεργητικό μέλος πουθενά..? Γιατί δεν βρίσκεις κάποιες ασχολίες που να γεμίζουν ευχάριστα τις ώρες σου και να σε κάνουν να νιώθεις ενεργητικός? Απο γυμναστική μέχρι διάβασμα..

    Φαίνεσαι λίγο πεσμένος..σε έχω ακούσει πολύ πιο αισιόδοξο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ ασχολιες εχω...εχω πραγματα που πρεπει να κανω και που με γεμιζουν...αλλα δεν υπαρχει η ενεργεια ωστε να γινουν.
    Αλλα τρωγοντας ερχεται η ορεξη...και σκοπευω να πλακωθω στο \"φαι\":D...thx Vince.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    keep την σχιζοφρενια την ειχες απο μωρο η την απεκτησες μετα?εχει καποιος απο τους δικους σου?στα καλα κα8ουμενα γινεται καποιος σχιζοφρενης?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Εσύ τι πιστεύεις?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    νομιζω οτι ειναι κληρονομικο κ οτι απο μωρο το εχεις οποιος το εχει.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    germany NRW
    Posts
    10
    καλησπερα σας απο γερμανια! θα ηθελα τη γνωμη σας για το προβλημα που αντιμετωπιζω με τον πιτσιρικα μου. μετα απο τρια τεστ που εκανε συμπεραναν οτι εχει πολυ υψηλο δεικτη νοημοσυνης. εγω ομως δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι του. με συνομηλικους ποτε δεν εκανε παρεα, ειναι μονος και το ωραιο ειναι οτι του αρεσει αυτο. ειναι 13 ετων και ακομη δεν εχει εναν φιλο. προτιμα τη μουσικη, το κομπιουτερ και τα βιβλια θετικης κατευθυνσης του λυκειου. οσες προσπαθειες κανω να τον ξεκουνησω απο το σπιτι ειναι ακαρπες. κλαμα και αναλυση του γιατι δεν ειναι λογικο να βγει μια βολτα εξω. σας ευχαριστω!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    τα παιδια με πολυ υψηλο δεικτη νουμοσινης ειναι συνη8ως ετσι αντικοινωνικα και καπως κλεισμενα στον εαυτο τους γιατι καταλαβενουν και αντιλαμβανοντε τον κοσμο πολυ πιο ορημα και διαφοερτικα απο τα αλλα παιδια,και δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by maria...
    νομιζω οτι ειναι κληρονομικο κ οτι απο μωρο το εχεις οποιος το εχει.
    Και ο καρκίνος κληρονομικός είναι. Ξέρεις πολλά μωρά που γενιούνται με καρκίνο?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    οχι αλλα μ φενεται περιεργο δεν εχω μιλισει ποτε με καποιον τετιο ανθρωπο κ απλα ρωταω να μαθω.και απο τι παραγοντες προκαλειτε.εγω για παραδειγμα απο πολυ μικρη ειμαι οξι8ιμη και νευριαζω ευκολα μηπως εχω κατι τετιο κ γω?λολ δεν ακουω ομως φωνες ουτε ψευδεσθησεις εχω που ειναι χαρακτηριστικα αυτα στην σχηζοφρενια.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    maria..

    Δεν υπάρχει δεδομένη απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Τα αίτια της σχιζοφρένειας δεν είναι ξεκάθαρα .....οι επιστήμονες έχουν ενοχοποιήσει κάποια γονίδια αλλά δεν υπάρχει μια καθαρή εικόνα επί του παρόντος.

    Το οτι έχεις νεύρα δεν σημαίνει οτι έχεις σχιζοφρένεια. Πολλοί έχουν νεύρα, πολλοί λίγότεροι σχιζοφρένεια. Ο Χίτλερ για παράδειγμα υπήρξε νευρική και παρανοική προσωπικότητα αλλά δεν έπασχε απο κάποια ψυχική αρρώστια σύμφωνα με τους ψυχολόγους.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    καλησπερα σας απο γερμανια! θα ηθελα τη γνωμη σας για το προβλημα που αντιμετωπιζω με τον πιτσιρικα μου. μετα απο τρια τεστ που εκανε συμπεραναν οτι εχει πολυ υψηλο δεικτη νοημοσυνης. εγω ομως δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι του. με συνομηλικους ποτε δεν εκανε παρεα, ειναι μονος και το ωραιο ειναι οτι του αρεσει αυτο. ειναι 13 ετων και ακομη δεν εχει εναν φιλο. προτιμα τη μουσικη, το κομπιουτερ και τα βιβλια θετικης κατευθυνσης του λυκειου. οσες προσπαθειες κανω να τον ξεκουνησω απο το σπιτι ειναι ακαρπες. κλαμα και αναλυση του γιατι δεν ειναι λογικο να βγει μια βολτα εξω. σας ευχαριστω
    Ε οχι δεν πρεπει να το αφησεις αυτο ετσι πιστευω γιατι μπορει να μην εχει προβλημα τωρα...μπορει να μην εχει καλλιστα προβλημα στην ενηλικη ζωη του...αλλα μπορει να παρουσιαστουν και σοβαρα προβληματα.Δεν ειμαι και ειδικος βεβαια αλλα ζουμε σε μια κοινωνια και ο \"σωστος\" δρομος ειναι να ελισσεσαι μεσα σε αυτην και οχι να εισαι μοναχικος.
    Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις...του δινεις τις σωστες κατευθυνσεις αλλα αυτος σε γραφει γιατι ετσι του αρεσει να ζει,να τον πας σε παιδοψυχολογο απο την αλλη δεν νομιζω να φερει το επιθυμητο αποτελεσμα...εγω προσωπικα στην ηλικια του θα αντιδρουσα πολυ ασχημα.
    Ισως η βελτιστη λυση που μπορω να σκεφθω ειναι να επισκεφθεις εσυ εναν ειδικο για συμβουλες για το πως να αντιμετωπισεις την κατασταση....που ισως να μην υπαρχει και τιποτα να αντιμετωπισεις.
    Και φυσικα ολα αυτα θεωρητικα δεν μπορω να ξερω ποιο ειναι το σωστο...εγω ημουν εξαιρετικα μοναχικος απο τη \"νηπιαγωγικη\" ηλικια...δεν επαιζα με τους αλλους,και πιστευω οτι αν δεν τυχαινε να αρωστησω θα ειχα μια φυσιολογικοτατη ζωη.
    Και τωρα βεβαια η ζωη μου μια χαρα ειναι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    germany NRW
    Posts
    10
    σ ευχαριστω πολυ keep_walking!
    ηρθα στη γερμανια γιατι μου ειπαν απο ενα κεντρο ψυχικης ερευνας στην ελλαδα να φυγω εξω. δεν ξερω αν εκανα καλα. ακομη παιδευομαι με το σχολικο συστημα εδω, σε τι σχολειο θα παει δηλαδη ωστε να μπορεσει να βρει συνομηλικους που να μπορει να επικοινωνησει μαζι τους, αλλα δεν το καταφερνω.μου ειπαν για ειδικα σχολεια αλλα περιμενω ακομη απαντησεις. αυτο βεβαια σημαινει οτι αν τον δεχτουν θα τον βλεπω μονο σαββατοκυριακα! και αυτο λιγο με τρομαζει οσο και να θελω να ειναι το παιδι ευτυχισμενο.
    επισκεπτομαι ενα κεντρο συμβουλευτικης και με το παιδι και μονη αλλα ακρη δεν βγαζω.ο ψυχολογος προσπαθει να τονισει τα μειονεκτηματα του βασιλη και δεν ξερω αν θα συνεχισω να πηγαινω. ισως ειμαι εγω η παραξενη. απο οταν γεννηθηκε πηγαινα σε σχολειο για γονεις και αυτο με βοηθησε τοτε. τωρα ειμαι με τις φωνες απο το πρωι που θα ξεκινησουμε για το σχολειο,γιατι καθε πρωι το ιδιο τροπαρι, τι να παω τωρα, βαριεμαι! εχει μαζι του παντα ενα λευκο χαρτι και μολυβι κι οπου βρεθει και σταθει κανει μαθηματικες πραξεις. με το ζορι το καλοκαιρι τον πηρα σε μια συναυλια και αυτος εκανε εξισωσεις ενω αγαπα τη μουσικη, και με ρωτουσε καθε λεπτο τι ωρα θα φυγουμε? μπορουμε να ακουσουμε μουσικη και στο σπιτι!περιττο να πω πως η γιατρος μου, μου συστησε ηρεμιστικα.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    germany NRW
    Posts
    10
    μαρια συγχωρεσε μου την παραβλεψη να ευχαριστησω κι εσενα!

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    germany NRW
    Posts
    10
    καλο βραδυ

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •