Ποσο δεικτη iq εχεται? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    26
    μου δίνεις την εντύπωση ότι συνδέεις την ροπή του προς θετικές επιστήμες κτλ με την απομόνωση του

    μπορεί όπως αναφέρθηκε να συνδέεται η ευφυΐα με την απομόνωση, αλλά μήπως επειδή απλά αυτά τα άτομα δεν βρίσκουν ενδιαφέρον στους υπόλοιπους, και όχι γιατί το επιθυμούν? και απλώς πρέπει να βρεθεί το κατάλληλο μικροπεριβάλλον για να νιώσουν άνετα? είναι λογικό να μην έχει φίλους αν οι συνομήλικοι του ενδιαφέρονται για μπάλα

    λες ότι του αρέσει η μουσική, δοκίμασες να του προτείνεις να μάθει ένα μουσικό όργανο? ώστε να βγαίνει από το σπίτι? μετά να του προτείνεις να συμμετάσχει σε μουσικό γκρουπ ώστε να αποκτήσει παρέες?
    λες ότι αγαπά τα μαθηματικά, γιατί δεν του προτείνεις να μετέχει σε διάφορες εκδηλώσεις και εταιρείες με τέτοιο περιεχόμενο?

    δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για κοινωνικοποίηση και περισσότερο στοχευμένες στα ενδιαφέροντα του (ελπίζω δεν περιορίζεις την προσπάθεια σου στο να λες απλά, \"βγες μια βόλτα έξω\" ή \"βρες φίλους\")

    το ότι απέτυχε \"η συναυλία\", δεν σημαίνει κάτι κατ\' εμέ, ο ήχος εκεί είναι συνήθως χάλια και μόνο μουσική δεν μπορείς να απολαύσεις (εκτός αν πήγες στο μέγαρο)...

    μάλλον έχει ανάγκη για δραστηριότητες που απαιτούν συγκέντρωση, θα μπορούσε να γραφτεί σε λέσχη σκακιού πχ

    αν πάλι δεν συνδέεται το υψηλό του IQ με την απομόνωση του, τότε θα πρέπει αρχικά να αναζητήσεις τις αιτίες της επιθυμίας για απομόνωση (πχ, κάποια τραυματική εμπειρία, κτλ)

    τέλος, το ότι αλλάξες χώρα γι\' αυτό το λόγο, πιστεύω ότι είναι ριψοκίνδυνο αν όχι απλά αναποτελεσματικό, γνώμη μου...

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    germany NRW
    Posts
    10
    αυτο το μικροπεριβαλλον ψαχνω!
    μαθαινει κρουστα εδω και 6 χρονια. ομως αυτα τα μαθηματα ειναι οχι ομαδικα. στο σχολειο που πηγαινει τωρα ενας συμμαθητης του παιζει κι αυτος τυμπανα ομως δεν θελει να εχει καμια σχεση μαζι του γιατι την ανοιξη επεσε στο σχολειο και χτυπησε ασχημα και κανεις απ τους συμμαθητες του δεν πηρε ενα τηλεφωνο να δει τι κανει κι αυτο του στοιχισε. σε οτι αφορα τα μαθηματικα, προσπαθησα ωστε να συμμετασχει σε διαγωνισμους στην ελλαδα ((αλλα μου ελεγαν οτι ειναι μικρος ακομη και δεν επιτρεπεται(ηταν 10 ετων). ισως δεν το εψαξα οσο επρεπε. σκακι παιζει καποιες φορες στα διαλειμματα στο σχολειο και ηταν σε μια ομαδα οσο ειμασταν στην ελλαδα. ολα αυτα ομως σταματουσαν μολις τελειωνε η ωρα του μαθηματος.
    η απομονωση του δεν πιστευω οτι συνδεεται με τις θετικες επιστημες, θα ημουν ανειλικρινης αν το πιστευα αυτο.
    δεν ξερω βεβαια αν φταιει και το γεγονος οτι με τον πατερα του δεν ειμαστε μαζι πολλα χρονια τωρα. απο οταν γεννηθηκε ομως ηθελε να ειναι μονος.
    στην γερμανια ηρθαμε γιατι εγω εδω μεγαλωσα και μπορουσα ευκολα να παρω αποσπαση και να εργαστω εδω αρα και να βοηθησω το παιδι. ομως αλλαξαν τοσο τα πραγματα κι εδω και τωρα δεν μπορω να κανω πισω. χρειαζομαι αλλα 3 χρονια. το θετικο ειναι οτι εμαθε την γλωσσα πολυ καλα.
    συγνωμη αν εγινα κουραστικη

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν γινεσαι κουραστικη sarasvati και καλοθα ηταν να ανοιξεις και δικο σου θεμα ωστε να το δουνε περισσοτεροι.
    Δεν παιρνεις πολλες απαντησεις οχι γιατι δεν ειναι σημαντικο το θεμα σου αλλα γιατι ειναι δυσκολο να εκφερει καποιος αποψη κατα τη γνωμη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    germany NRW
    Posts
    10
    καλησπερα
    πρωτη φορα γραφω σε φορουμ.να διαβασω τις οδηγιες για να ανοιξω αλλο θεμα?
    μολις γυρισα με τον μικρο απο το συμβουλευτικο κεντρο και πρεπει να βαλω λιγο σε ταξη τα αποτελεσματα. παντως μας ειπαν, αμεση αλλαγη σε ειδικο σχολειο.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διαλεξε την κατηγορια που σε ενδιαφερει πχ εφηβεια ή κατι αλλο πατατην και κατοπιν πατα στο κουμπι που λεει new topic καπου δεξια και γραψε...αν χρειαστεις περαιτερω βοηθεια πες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    στειλε το σε σχολειο για επιστημονες ειναι κριμα να παει χαμενο ενα τετιο παιδι .

  7. #52
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Έμενα μου έβλαλε 110!Έχουν τόση σημασία αυτά τα τεστς??

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Έμενα μου έβλαλε 110!Έχουν τόση σημασία αυτά τα τεστς??
    Εχουν για σενα παντως ...μιας και επαναφερεις ενα θεμα του 2008 για να μας δηλωσεις το σκορ σου!!!!!!!!

    Προσπαθησε να μην προσπαθεις να αποδειξεις στους αλλους κατι. Ολοι λιγο-πολυ ισως εχουμε αυτο το τριπακι αλλα προσπαθησε να το ελεγξεις...δεν ξερω κιολας αλλα μου φαινεται σημαντικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195

  10. #55
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Munich
    Posts
    36
    130 μονάδες.Σπαζοκεφαλιές...:)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •