Δυσκολα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Δυσκολα...

    Παιδες ή εχω πρωιμο Αλτχαιμερ....ή η μνημη μου ειναι πολυ χαλια λογω σχιζοφρενειας...ειχα χτισει διαφορες φιλοσοφιες που με προφυλασσαν αλλα πεσαν ολες.
    Ποσο ασχημη ειναι η μνημη μου?
    Πολυ...παρα πολυ...ειμαι ακομα λειτουργικος αλλα τα πραγματα δεν ειναι καθολου καλα.Μπορω ακομα να θυμαμαι ορισμενα αντικειμενα που αγαπω με παθος...μπορει ακομα και να καταφερω να σπουδασω στο ανοιχτο πανεπιστημιο οσο και αν αυτο φαινεται αδιανοητο σε μερικους γιατι ειμαι εξυπνος και εχω υποβαθρο αλλα ως εκει.
    Οσον αφορα προσωπα...τραγουδια...τα παντα που βασιζονται στην καθημερινοτητα εκτος απο τα απαραιτητα προς την επιβιωση απλως ξεγλυστρανε.

    Sorry.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να μαθω καν την μικρη πολη που μενω..........
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω μια συλλογη απο 300 τραγουδια και δεν μπορω να μαθω τιποτα για αυτα απλως να ταξιδευω στους στιχους...για αυτο δεν μπορω να συζητησω με πολλους ανθρωπους για διαφορα θεματα τελικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ελπιζω να ειναι η σχιζοφρενεια....ειμαι τρομοκρατημενος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    αν ειχεσ πρωιμο αλτσχαιμερ που λεσ δε νομιζω να το ειχεσ καταλαβει να ερχεται, δεν εχω τουλαχιστον εγω υποψιν μου κατι τετοιο!!!

    Απο το Βημα online: \"Ισως η πλέον άγνωστη από τις ασθένειες που «πληγώνουν» τον εγκέφαλο, η σχιζοφρένεια είναι επίσης και από τις πιο ολέθριες νόσους. Οι ασθενείς που υποφέρουν από αυτήν βασανίζονται από παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, μανίες, παράλογους φόβους, προβλήματα μνήμης... Χωρίς αντιμετώπιση, ο ασθενής που πάσχει από σχιζοφρένεια απομακρύνεται σύντομα από τον κοινωνικό ιστό, και μάλιστα σε ηλικίες που θα έπρεπε να είναι παραγωγικότατος (η νόσος εκδηλώνεται συνήθως στην εφηβεία ή λίγο αργότερα, στα 20-30).

    Φάρμακα τα οποία αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας υπήρχαν από τη δεκαετία του \'50, ενώ από τη δεκαετία του \'90 υπάρχουν νέες ουσίες με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και λιγότερες παρενέργειες. Τα φάρμακα αυτά απαλλάσσουν τους ασθενείς από τις παραισθήσεις και τους παράλογους φόβους και τους επιτρέπουν να ζήσουν εκτός νοσοκομείου και να ενταχθούν στο κοινωνικό σύστημα. Ωστόσο τα υπάρχοντα φάρμακα δεν αντιμετωπίζουν όλα τα συμπτώματα, και κυρίως τις διαταραχές της μνήμης και της οργανωμένης σκέψης, με αποτέλεσμα οι ασθενείς πολλές φορές να μην μπορούν να λύσουν μικρά καθημερινά προβλήματα. \"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλτσχαιμερ και μαλακιες...θα παω τρεχοντας σε εναν νευρολογο να μου εξετασει τον εγκεφαλο...μου την εχει δωσει...μιλαω συνεχεια για αφηρημενα ζητηματα γιατι δεν εχω να πω κατι....γιατι δεν θυμαμε τιποτα....τι να μου κανει ο ψυχολογος...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Κι εγώ παθαίνω κατι παρόμοιο πάντως,κυρίως τα πρωινα...δεν θυμάμαι αμέσως που βρισκομαι...κατι ψιλοκρίσεις απωλείας συνειδήσεως και αλλα...Μέχρι τώρα οι γιατροί είχαν διαγνώσει καταθλιψη,πρίν λιγες μέρες όμως μετά απο ένα εντονο επεισόδιο μανίας κατέληξαν στη διπολική διαταραχή και μου αλλαζουν φάρμακα...Λες και δεν ήμουν αρκετά φυτό μέχρι τώρα...Κουράστηκα κι εγώ να νιώθω μπερδεμένη και συγχυσμένη...Είναι σα να βλέπω τα πάντα πρώτη φορά,κάθε φορά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μωρε τι αλτζχαιμερ να εχεις απο τωρα?αυτο προσβαλει τους μεγαλυτερους.απλα πυστευω οτι οσοι εχουμε ψυχολογικα προβληματα απο ελαφρια εως πιο βαρια καπια στιγμη ο εγκεφαλος χριαζεται ξεκουραση απλα.ειμαστε τοσο εφυης και σκευτομαστε εντονα το κα8ε τι ωστε κουραζεται καπια στιγμη ο εγκεφαλος μας.το πα8ενα και γω οταν ειχα κρισεις αλλα σε μερικες μερες 8α σου περασει μην φοβασαι κιπακο.ηρεμησε .ξαπλωσε να ξεκουραστεις και ολα 8α πανε καλα.εγω δεν 8υμομουν ουτε καν τι ειχα φαι την ιδια μερα λολ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Keep μπορείς να κρατάς απασχολημένο το μυαλό σου με διάφορους τρόπους (πχ. λύνοντας σταυρόλεξα, γρίφους). Να το εξασκείς δηλαδή..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Υπάρχουν θέματα που σε ενδιαφέρουν και τα ξεχνάς ή ξεχνάς τα μικρά (τα άχρηστα, τα ανούσια για εσένα) θέματα???

    Αυτό με τα πρόσωπα το έχεις ξανααναφέρει παλαιότερα. Μήπως να το αποδεχθείς (ή αν δε θές να το αποδεχθείς τότε να καταλήξεις ότι πρέπει να προσπαθείς περισσότερο) σαν αδυναμία σου??
    been good, been bad. WILL GO ON

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Αγαπητέ Keep,



    Το πρόβλημα μνήμης που αναφέρεις ανήκει στα κλασσικά «γνωστικά» συμπτώματα του ευρύτερου προβλήματός σου και μην το σκέφτεσαι καν για νευρολογικά προβλήματα . Προβλήματα μνήμης και προσοχής είναι κλασσικά συμπτώματα ψυχωτικών διαταραχών (είναι τόσο κλασσικά όσο οι ψευδαισθήσεις και οι παραισθήσεις). Αν όμως αγχώνεσαι θα σου πρότεινα μια μαγνητική τομογραφία η ένα ηλεκτροεγκεφαλογράφημα για να σου φύγει το άγχος.

    Για το θέμα της μνήμης (η και της προσοχής που μπορεί να έχεις) θα σου πρότεινα επίσκεψη σε κάποιο νευροψυχιατρικό/νευροψυχολογικό τομέα «μνήμης» (τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν) όπου εκεί κάποιος ειδικός νευροψυχολόγος μπορεί να εξακριβώσει με τις λεγόμενες «νευροψυχολογικές δοκιμασίες» που ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα (γιατί υπάρχουν πολλά ειδών μνήμης). Όταν αυτό βρεθεί τότε το ποιο πιθανό είναι ότι αυτός ο ειδικός θα προχωρήσει στην λεγόμενη «γνωστική αποκατάσταση» και θα σου διδάξει κάποιες τεχνικές ώστε να βελτιώσεις τα/τα συγκεκριμένο/να είδος/η μνήμης που έχει/έχουν πρόβλημα. Δυστυχώς φάρμακα που να βελτιώνουν άμεσα την μνήμη δεν υπάρχουν ακόμα, αλλά τα λεγόμενα «νοοτρόπα φάρμακα» είδη βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο και σε λίγα χρόνια θα βγουν στην αγορά, οπότε αν στο τέλος χρειαστείς κάτι τέτοιο θα υπάρξει λύση και εκεί. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα χρειαστείς τίποτα τέτοιο και ότι με κάποια βασική εξάσκηση όλα θα διορθωθούν (αν χρειαστεί και αυτή). Keep Walking!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •