πρωτη επισκεψη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4

    πρωτη επισκεψη...

    Καλησπερα σε ολους... ειμαι η ειρηνη απο θεσσαλονικη... και ζυγιζω 112 κιλα με 1.70 υψος.... τα τελευταια χρονια αυξανεται συνεχεια το βαρος μου.... νομιζω πως δεν υπαρχει αλλη λυση πια και ειμαι αποφασισμενη να κανω κατι δραστικο μιας και εχω κανει τα παντα πλεον και δεν εχει πια αποτελεσμα.... σημερα εχω το πρωτο μου ραντεβου σε γιατρο που ειδικευεται στην παχυσαρκια... ονομαζεται Αποστολακος Σταθης και μου τον συστησε μια κοπελα που εκανε σε αυτον δακτυλιο και εχασε 45 κιλα μεσα σε 1 χρονο....
    εχω ακουσει πολλα και εχω μιλησει με κοσμο που εκανε και επεμβασεις χειρουργικες και αποδασισα να το προχωρησω....
    ελπιζω να βρεθει κατι που να με απαλλαξει απο την "αρρωστια" αυτη... γιατι ετσι πια το βλεπω...σαν αρρωστια...
    :saint2::saint2::saint2::saint2::saint2::saint2:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλησπέρα,Ειρηνάκι και καλώς σε βρίσκουμε στην παρέα μας!
    Κάτι μαγικό να σε απαλλάξει ισόβια από την "αρρώστια" χωρίς και τη δική σου συνεργασία...δυσκολάκι το κόβω.
    Ελπίζω να πήγε καλά το ραντεβού σου,να καλύφθηκες στις όποιες απορίες σου κι αν έχεις εστιάσει σε δακτύλιο
    να κοιτάξεις πριν προχωρήσεις και τις υπόλοιπες μεθόδους γιατί μπορεί να έχει καλή απώλεια τον πρώτο χρόνο,
    αλλά η διατήρηση είναι αμφιλεγόμενη,οι επιλοκές αρκετές και σχετικά δεν πολυπροτιμάται η μέθοδος τελευταία...
    Σ'ενημερώνω πως ανοικτά στο φόρουμ μας απαγορεύεται η ονομαστική αναφορά σε γιατρούς(μέσω u2u οk)
    και πως υπάρχουν κάποια τόπικς(πχ.Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ρίου,Sleeve κλπ)που πιθανόν θα σου φανούν χρήσιμα.
    Περιμένουμε τα νέα σου κι ό,τι τυχόν χρειαστείς και μπορούμε να σε βοηθήσουμε.Καλώς μας ήρθες και πάλι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Καλησπέρα..καλή αρχή στην προσπάθεια σου από εμένα...
    Να σου πω την αλήθεια κατά την γνώμη μου ίσως βιάστηκες να πας στον γιατρό..οι επεμβάσεις απ ότι ξέρω γίνονται σε πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις ή σε άμεση ανάγκη απώλειας λόγω προβλήματος υγείας ...πάντως όπως και να έχει η δικιά σου θέση απέναντι στο φαγητό θα πρέπει να αλλάξει ριζικά με ή χωρίς επέμβαση και αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης..
    κατά την γνώμη μου πάντα θα έλεγα να προσπαθούσες με διατροφή και άσκηση ένα χειρουργείο δεν είναι πανάκια...πραγματικά ελπίζω να βοηθηθείς από το φόρουμ από ανθρώπους που έχουν και μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα απ ότι εγώ..όπως και να έχει καλή δύναμη!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    Καλησπερα ... σας ευχαριστω Ναdine και Asi για τις ευχές σας ( σορρυ για την αναφορα του ονοματος του γιατρου δεν το ηξερα οτι απαγορευεται :wow.... η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα απελπισμενη απο τις μεχρι εδω προσπαθειες μου να χασω βαρος γιαυτο και η τελεταια μου ελπιδα ο δακτυλιος....εχω ακουσει πολλα για την μετεπειτα πορεια.... αλλα πιστευω οπως και στιε περισσότερες επεμβασεις η αποθεραπεία εχει να κανει και με τον ιδιο τον οργανισμο και πως αντιδρα...αλλωστε οι επεμβάσεις δακτυλιου πλέον έχουν εξελιχθει πολυ....
    την τεταρτη 13 απριλιου θα κανω την επεμβαση....
    ελπιζω ολα να πανε καλα...
    :tumble::tumble::tumble::tumble::tumble:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    eirini σε καλος ορίζω και εγώ με την σειρά μου στην παρέα μας.

    όντας παθούσα απο βαριατρικά χειρουργεία (2 στον αριθμό) θα σε συμβούλευα να πας σε 2-3 γιατρούς και να ακούσεις και τις άλλες πιθανές πιο μόνιμες μεθόδους που ίσως σε οφελέσουν πιο πολύ από τον δακτυλιο σε μακροχρόνιο διάστημα.

    Μην αρκείσε μόνο στην άποψη ενός γιατρού. Τα τελευταία χρόνια ο δακτύλιος έχει χάσει πολύ έδαφος, οι πιο πολλοί γιατροί αποφεύγουν να τον κάνουν, και έχουν δώσει πιο πολύ έμφαση σε άλλα πιο μόνικα χειρουργεία.

    Καλό θα ήταν να διάβαζες τα 2 τόπικ που σου συνέστησε η Ναντίν. Εκεί μπορεί να διαβάσεις πράγματα που ούτε καν σου περνούσαν από το μυαλό.

    αν θες, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου μέσω U2U.

    Πάντος επιμένω πως θα ήταν καλό να δεις και άλλους γιατρούς.

    σου εύχομαι ειλικρηνά μέσα από την καρδιά μου να πάρεις την σωστή απόφαση για σένα......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    Γεια σου...συμφωνω με το polinaki1983....εγω σαν πιο παλιός θα σε συμβούλευα πάντως να μελετήσεις πολύ καλα τις συνέπειες αν καταφύγεις σε βαριατρική επέμβαση....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλημέρα. Για να μην διερωτάσε κιόλας πια είναι τα 2 βαριατρικά χειρουργεία που έχω κάνει το πρώτο είναι δακτύλιος πριν 7 χρόνια με πλήρης αποτυχία (και πίστεψέ με δεν είμαι η μόνη με αποτυχία) και το δέυτερο sleeve μετά από αφέρεση δακτυλιδίου πριν 1 μήνα.

    Μην παίρνεις βιαστικές αποφάσεις πριν το ψάξεις καλά.... Δεν πας να αγοράσεις μπλούζα που αν δεν σου κάνει απλά δεν θα της ξαναφορέσεις.....

    Εδώ μειλάμε για χειρουργείο με όλα τα ρίσκα που μπορεί αυτό να έχει....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Ειρηνη καλημέρα!
    Θα συμφωνήσω με όσα σου είπαν οι παραπάνω. Πήγαινε οπωσδηπτε και σε αλλους 2 γιατρούς τουλάχιστον.
    Κι εγώ στην αρχή για δακτύλιο ψαχνόμουν βλέποντας όμως τις παρενέργειες που μπορεί να έχει ψάχνοντας τα 2 τοπικ που σου προανεφερε η Ναντιν θορυβίθηκα και το ξαναεψαξα.
    Να φανταστείς ότι εκει που έκανα την επέμβαση πηγα συστημένη απο κοπέλα που είχε κάνει δακτύλιο με επιτυχία και παρόλα αυτά για την δική μου περιπτωση μου είπαν πως είναι απαγορευτικός. Οχι λόγω κιλών αλλά λόγω διατροφικών συνηθειών.
    Και την ημέρα που πέρναγα από επιτροπή γνώρισα μια κοπέλα η οποία είχε κάνει προ τετραετία δακτύλιο και μου είπε πως είχε να κοιμηθεί 4 χρόνια λόγω παλινδρομήσεων + ολα τα άλλα.
    Εκμεταλεύσου το forum και ψάξτο πιο καλά. Επίσης αν φοβάσαι το πιο σοβαρο χειρουργειο υπάρχει και η πτύχωση που είναι αναστρέψιμη μέθοδος και έχει κι αυτή μόνο μια μέρα νοσηλεία. Υπάρχε τοπικ και γι αυτό. Καλη τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    42
    Κι εγω θα σε συμβουλευα να το ψαξεις λίγο... Τα 40 κιλα που θελεις να χασεις δεν ειναι βουνο, χανονται και με άλλους τροπους. Εγω καποτε εχασα 55 κιλα απο μόνη μου χωρις καν διαιτα. Απλα ειχα αλλάξει τροπο ζωής και ενδιαφέροντα, ειχα αποστασιοποιηθει απο το φαγητο και περπατουσα πολύ οχι με σκοπο την απώλεια αλλά απλά επειδή εκανα βολτες!!! Και το φαγητό το θυμόμουν οποτε πεινουσα πραγματικά... Καταλα΄βαινα οτι αδυνατιζα απο τα ρούχα μου και μόνο... απλώς έκανα φοιτητική ζωή. Ημουν 114 κιλα οταν ηρθα Θεσσαλονίκη και πηγαινοντας σπίτι για Χριστουγεννα ζυγίστηκα και ειχα πέσει στα 98!!!
    Φυσικά δεν θα σου πω τι να κάνεις, αλλά η δική μου εμπειρια μου έδειξε οτι οι διαιτες και οι διαιτολόγοι ειναι καμμένα χαρτια γιατι όλοι εμείς οι παχύσαρκοι δεν εχουμε ουσιαστικά θέμα με το βάρος μας αλλά με την ψυχολογία μας΄ ειμαστε "τροφομανείς". Μήπως να το έψαχνες με κανένα ψυχολόγο ειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές καλύτερα;; Οι επεμβάσεις είναι πάντα η τελευταία λύση

    Πάντως οτι αποφασίσεις, με το καλό...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    καλησπερα σας και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
    εχω κανει το χειρουργειο εδω και μια εβδομαδα και εχω χασει κιολας 5 κιλα χωρις να εχει μπει σε εφαρμογη ο δακτυλιος ακομα αλλα μονο απο τις σουπες που τρώω αναγκαστικα για να μην μετακινηθει ...μονο η τοποθετηση του εγινε οπως θα γνωριζετε αφου θα πρεπει να περασει ενας μηνας για να μπει το υγρο που θα τον κανει να κλεισει το στομαχι....
    polinaki 1983 δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις οταν λες οτι "απετυχε" ο δακτύλιος....!!!!!!! δεν λειτουργισε σωστα στο σωμα σου???δεν σου εκλεισε το στομαχι..???!!μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφεις???!!!
    ευχαριστω πολυ.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Ειρήνη μου καλησπέρα. Σου εύχομαι καλή ανάρρωση.

    Δεν θέλω να σε φοβήσω, αλλά θα σου πω αφού με ρωτάς. Οταν λέω απέτυχε εννοώ πως από τα 140 κιλά που ήμουνα όταν το είχα κάνει, το κατώτερο που είχα καταφέρει να φτάσω ήταν τα 112. Ζούσα επί 6μιση χρόνια που τον είχα σε ένα καθημερινό μαρτήριο εμετού, κανένα φαγητό δεν μπορούσε να πάει κάτω, ή και να πήγαινε, γινόταν παλυνδρόμιση και να το που ξαναβγαινε. Οτι ρύθμιση και να έκανα, ήμουνα για 2-3 μήνες καλά και μετά ξεκινούσα ξανά οι εμετοί και οι παλυνδρομίσεις. Στην εγκυμοσύνη μου έφτασα ένα βήμα πριν τον θάνατο εξετίας του δακτυλίου, και η κατάσταση μετά την εγκυμοσύνη έγινε ακόμα πιο χειρότερη με καμιά τροφή ναμην μπορεί να μείνει στο στομάχι μου και ταυτόχρονα να παίρνω ξανά πίσω τα κιλά μου. Είχα φτάσει σε κάπια φάση στο σημείο, να νιώθω τόσο αδύναμη, που λυποθυμούσα με το παραμικρό. Και τρεφόμουνα μόνο με γλυκά για να κρατιέμε.

    Τελικά έφτασα τα 125 κιλά, μπήκα χειρουργείο και τον αφέρεσα, και έκανα σληβ. Εδώ και 1μιση μήνα που είμαι με το σληβ έχω χάσει πάνω από 14 κιλά, δεν έχω καθόλου εμετούς, ούτε παληνδρομίσεις, ούτε σάλια να με πνήγουν το βράδυ ούτε τίποτα.

    Και το πιο βασικό? ʼλλαξε το δέρμα μου, έγινε πιο λαμπερό και πιο καθαρό. Αυτό μπορείς να το δεις και μόνη σου στο δικό μου τόπικ.

    Ελπίζω σε σένα πραγματικά να πάει καλά ο δακτύλιος, αν και επιμένω πως θα έπρεπε να το ψάξεις πιο πολύ....

    Σε φιλώ γλυκά

    Πωλίνα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    polinaki εγω πιστευω οτι σε καθε οργανισμο λειτουργει διαφορετικα η καθε επεμβαση.... εγω ειμαι τωρα 110 κιλα και πιστευω πολυ σε αυτην την επεμβαση που εκανα... αν δεν πιστευα δεν θα το εκανα... θεωρω οτι πολλοι ειναι οι παραγοντες που παιζουν ρολο σε μια καλη εξελιξη μετα απο την τοποθετηση του δακτυλιου....ενα πολυ σημαντικο ειναι η πειθαρχεια και επισης ποσα κιλα εισαι οταν ξεκινας.... μιλησα με κοπελα που εκανε στον ιδιο γιατρο την επεμβαση ενα χρονο πριν και εχει χασει 50 κιλα... τρομαζεις να την αναγνωρισεις πια απο το ποσο αλλαξε....ενα πολυ συμαντικο παραγοντα επισης παιζει οτι οι δακτυλιοι εχουν εξελιχθει πολυ κατασκευαστικα τα τελευταια χρονια....
    ισως εσυ να εισαι μια περιπτωση που απλα δεν το δεχτηκε ο οργανισμος σου.....

    ευχομαι να εχεις αποτελεσμα ουσιαστικο με την δευτερη επεμβαση που εκανες και μια ζωη χωρίς το αγχος των κιλων....
    Καλη Ανασταση Γλυκια μου....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •