Συνταγες με χαμηλους υδατανθρακες (low-carb)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672

    Συνταγες με χαμηλους υδατανθρακες (low-carb)

    Aνοιξα αυτο το θεμα για να γραφουμε συνταγες οσοι ακολουθουμε διατροφη με χαμηλους υδατανθρακες.Ειναι διαφορετικες απο τις συνταγες με λιγες θερμιδες η λιγα λιπαρα και συνηθως ειναι το αντιθετο,μπορει να εχουν πολλα λιπαρα και να ειναι απαγορευτικες για υποθερμιδικες διαιτες.


    και θα γραφω εδω μονο οσες εχω δοκιμασει γιατι εχω δοκιμασει και καποιες που δεν μου αρεσαν.

    ξεκιναω και μια τελεια μους που μπορειται να την φτιαξετε με πολλα υλικα αντι για κακαο,λικερ,βανιλια,λεμονι κλπ΄εκει εδινε κρεμα γαλακτος και εδω στα σουπερ μαρκετ που κοιταξα επειδη δεν εγραφε κανενα υδατανθρακες διαλεξα την μορφατ σε κουτι

    ΜΟΥΣ

    1 morfat cream ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 250 ΓΡ. ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΗΘΕΙ

    Γλυκαντικο sweet & balance Γιωτης 10ΓΡ. (ειναι 1/2 ΚΟΥΠΑ μεγαλη)

    ΚΑΚΑΟ ΣΚΟΝΗ αγλυκο 15 ΓΡ.

    1 ΒΑΝΙΛΙΑ

    τα χτυπαμε στο μιξερ για 8-9 λεπτα και μετα στο ψυγειο να κρυωσει και να το φαμε δροσερο η στον καταψυκτη για να γινει παγωτο.

    βγαζει ανετα 4 μεριδες μεγαλες η 6 μικροτερες και στο συνολο του εχει

    ΘΕΡΜ. 703

    ΠΡΩΤ. 7,7

    ΥΔΑΤ. 19,5

    ΛΙΠΗ 55,1


    αν το χωρισουμε στα 4 η μεριδα εχει μονο 5 υδατανθρακες :smilegrin:
    Last edited by Aeon; 10-02-2020 at 12:39.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Αυτο το "ψωμι" χωρις αλευρι μπορειται να το χρησιμοποιησεται για τοστ μεχρι πιτσα που αφου το ψησετε θα βαλετε απο πανω οτι θελετε και θα το ξαναβαλετε για λιγο στο φουρνο η γλυκο βαζοντας απο πανω μαρμελαδα,σοκολατα κλπ Στα αγγλικα το βρισκετε σε πολλες παραλλαγες με την ονομασια Oopsie Rolls

    ΨΩΜΙ

    3 μεγαλα αυγα

    λιγο αλατι

    λιγο μπεικιν παουντερ

    100 γρ. τυρι κρεμα (δοκιμαστε αντι για τυρι κρεμα να βαλετε κιτρινα τριμμενα τυρια περιπου 1 κουπα)

    χωριζουμε τα αυγα και χτυπαμε χωρια τους κροκους με το τυρι και χωρια τα ασπραδια και αφου γινει μια καλη μαρεγκα τα ενωνουμε προσεκτικα με τα υπολοιπα υλικα

    ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 170 βαθμους,το θελουμε να μεινει λιγο μαλακο οχι να τριβετε.Βγαζει περιπου 6 μεριδες με 1 γρ. υδατανθρακα η μια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Γειά σου forty!
    να σε ρωτήσω..κάνεις δίαιτα τύπου ατκινς?χωρίς καθόλου αλεύρι βρώμη κλπ?ή απλά με πιο χαμηλούς υδατάνθρακες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Oχι Ατκινς,την θεωρω πολυ ανθυγειινη μακροπροθεσμα γιατι πιστευω οτι μια γυναικα δεν πρεπει να πεφτει κατω απο τα 100 γρ. υδατανθρακες την ημερα και εχω δει οτι εγω λειτουργω πολυ καλα οταν ειμαι απο 100-130.Επισης θεωρω τα οσπρια απαραιτητα και η ατκινς νομιζω τα απαγορευει.Τρωω λιγο αλευρι ολικης μονο,βρωμη,λιναροσπορο.
    Αυτη τη στιγμη τους κραταω πολυ χαμηλα 20γρ. περιπου την ημερα με ανεβασμενα τα λιπαρα (οπως και η ατκινς) αλλα μονο για μια βδομαδα θα το κανω αυτο και μετα θα ανεβω παλι σιγα σιγα για την συντηρηση στους 100-130 και θα ριξω παλι τα λιπαρα στο κανονικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    οκ!απλά ρωτάω για να μην βάλω κάποια συνταγή που περιέχει τέτοια υλικά.επανέρχομαι με brownies!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Οι συνταγες με χαμηλους υδατανθρακες κανουν για ολες τις low-carb διαιτες,ατκινς,ζωνης,south beach κλπ οποτε οτι συνταγες τετοιες εχεις βαλτες εδω να μην τρωμε ολο τα ιδια και τα ιδια :thumbup:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Brownies με σοκολάτα και βρώμη

    100γρ. αλεύρι ολικής
    50γρ. αλεύρι βρώμης
    3κ.σ. ελαιόλαδο
    1/2 φλ. γλυκαντικό
    1,5κ.σ. κακάο άγλυκο
    1 βανίλια
    ξύσμα πορτοκαλιού
    1κ.γ. μπέικιν
    1/2 φλ. νερό

    ενώνουμε όλα τα υλικά μαζί και τοποθετούμε σε ελαφρώς λαδομένο ταψάκι(καλύτερα τετράγωνο ή ορθογώνιο).
    ανακατεύουμε 2κ.σ. κακάο άγλυκο και 3-4 κ.σ. γλυκαντικό επιπλέον και ρίχνουμε πάνω από το μείγμα.
    τέλος πάνω από αυτό ρίχνουμε μισό φλ. βραστό νερό και ψήνουμε σε μέτριο προθερμασμένο φούρνο για 20-25 λεπτά.

    Μην το φοβηθείτε που στην αρχή θα είναι νερουλό.μόλις ψηθεί θα είναι ένα ζουμερό brownie!

    (τη βασική ιδέα την πήρα από μία εκπομπή με την αργυρώ μπαρμπαρίγου,αλλά τη άλλαξα για να ταιριάζει στις προδιαγραφές μας!)

    Βγαίνουν 6-8 κομμάτια.
    Στα 8 κομμάτια, η μερίδα έχει 120 θερμίδες, 3γρ. πρωτε'ί'νη και 13γρ. υδατανθράκες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    μπραβο cherie!! την ειδα και εγω την εκπομπη και δεν προλαβα να γραψω την συνταγη,σ'ευχαριστω!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    :spin:
    Δεν κάνει τίποτα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ΦΟΡΤΥ κανεις τη διατροφη του δρ.Perricone?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    ποιος ειναι ο perricone?δεν την εχω ξανακουσει.Χρησιμοποιω το fitday και κοιταω τις θερμιδες να ειναι στην συντηρηση μου,τους υδατανθρακες,πρωτεινες,λιπ η συμφωνα με τον πινακα του Αμερικανικου υπουργειου υγειας που ειναι εδω..

    ειναι πολυ χρησιμη αυτη η πυραμιδα,σου δειχνει αναλογα το φυλλο,ηλικια κλπ ποσο πρεπει να τρως την ημερα απο ολα τα φαγητα για να εισαι υγιης
    Last edited by Aeon; 12-02-2020 at 18:09.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    ωραιο λινκ πολυ ωραια συνταγη με μαφιν!
    ευχαριστουμε παιδια, να μαθαινουμε κ μεις τιποτε, οτιδηποτε εχει (συγκεκριμενες κ λιγες) θερμιδες θα το τιμησω δεοντος
    μετραω θερμιδες αλλα μου αρεσει κ η φαση low carb
    καποτε θα μαθω κ γω να μετραω υδατανθρακες ελπιζω, κ οχι μονο, αλλα προς το παρον στοχευω μονο σε θερμιδικο ελεγχο κ ποιοτικες καθαρες τροφες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    παιδια αμα θελετε ζητηστε στυλ συνταγων, να ψαξω τα βιβλια να σας τις αντιγραψω
    εχω κ το zone diet και το βιβλιο του ατκινς κ της south beach (αλλα αυτο το εχιες φορτυ )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    koralaki ακολουθησε το προγραμμα που σου ταιριαζει καλυτερα αλλα βαλε μας καμμια ωραια συνταγη χαμηλων υδατανθρακων για γλυκα :yes: στα φαγητα τα καταφερνω να βρω εναλλακτικες αλλα στα γλυκα μου ερχετε στο στομα η γευση απο το γλυκαντικο και δεν ξερω τι να κανω γ'αυτο :regan: καμμια καλη συνταγη που να θελει λιγη ποσοτητα γλυκαντικου?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    καταλαβα, βασικα πρεπει να κανω low carb γενικα αφου δεν τρωω καθολου ψωμι λευκο ζαχαρη κτλ
    (δεν ξερω να υπολογιζω ή μαλλον δε μπηκα στη διαιδικασια...)
    ομως δεν ειμαι αυστηρη, μου εφερε σοκολατακια ο ανδρας μου κ τα τιμαω εδω κ 2-3 μερες...
    τωρα δρομο αυτα γιατι μου φερνουν πεινα
    κανω την διατροφη οπως την ηξερες οταν δοκιμασαμε την south beach
    2 φρουτα την ημερα
    οχι ζαχαρη σε οποιαδηποτε μορφη (εκτος σοκολατακιων :P)
    οχι ψωμι κτλ αλλα οταν εχω μακαροναδα μια φορα τη βδομαδα θα φαω κανονικα κ πολυ που μαρεσει.
    εν ολιγοις κανω τη δικια μου διαιτα χαχαχαχαχα

    θα ψαξω για γλυκοσυνταγες, αυριο θα εχεις την πρωτη...
    (ενα προχειρο γλυκο που χτυπαω συχνα ειναι γιαουρτι με κακαο κ γλυκαντικο, απλο κ...θεικο!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •