ειναι δυνατον να παραμεινουν τα θετικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας 4 χρονια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90

    ειναι δυνατον να παραμεινουν τα θετικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας 4 χρονια ?

    καλησπερα..
    Αδελφικος φιλος απο τη πολη απο την οποια καταγομαι..ανθρωπος που ξερψ χρονια κ τωρα ειναι 28 ετων αντιμετωπισε οξεια αγχωτικη διαταραχη πρωτη φορα στα 22 του.. Και λεγοντας αγχωτικη διαταραχη μιλαμε για πανικους, ιδεοψυχαναγκαστικα οπως 50 φορεσ πλυσιμο χεριων, ιδεοφοβιες, συνεχεις εξετασεις μηπως εχει καποια αρρωστεια κλπ.. μαλιστα εφτασε σε σημειο νευρικης παραλυσης.. ειναι στην υστερικη νευρωση αυτο το συμπτωμα κ λεγοντας παραλυση.. να παραλυσει ενα ακρο του κ οι γιατροι να του λενε πως δεν υπαρχει οργανικο προβλημα κ να επιμενει να μενει ξαπλα.. τελικα αυτα τα αντιμετωπισε κ σηκω8ηκε στα ποδια του..
    Θελω να προστεσω πως μιλαμε για εναν ανθρωπο πανεξυπνο.. απο επαρχια καταγομαι.. ειχε μεταλεια σε αθλητισμο, μπηκε πρωτος στη νομικη αθηνων κλπ..
    ε εκει που συνεχιζε τις σπουδες αφου ξεπερασε τη νευρωση,τις φοβιες κλπ, επαθε οξυ ψυχωσικο επεισοδιο, παρατησε σπουδες κ οι δικοι του τον πηραν στην γενετειρα του..
    και οτι περασε βαρυ ψυχωσικο επεισοδιο το εμαθα απο τον δικο μου ψυχιατρο.. γιατι ο ιδιος δεν αναφερ8ηκε ποτε στο τι του συνεβη στα 24 και τα παρατησε κ εφυγε απο αθηνα..
    σε μια κουβεντα μας "προδω8ηκε" πως γνωριζει τον ψυχιατρο (ο οποιος ψυχιατρος μου βρισκετε θεσσαλονικη-καμια σχεση ουτε με α8ηνα ουτε με την επαρχια που καταγομαι)
    ε ετσι ρωτησα το ψυχιατρο μου κ μου ειπε για το ψυχωσικο επεισοδιο που περασε.. οπως κ πως ηταν συνεργασιμος καπιο διαστημα αλλα μετα ολα τα ανελαβε η αδερφη του..
    και την αγωγη κρυφα την επερνε.. δεν εχει ιδεα πως ηταν χρονια σε αντιψυχωσικα κ ειναι ακομα.. δε παραδεχετε τιποτα
    Συγκηριακα ειμαι στη γενετειρα μου εδω κ 2 μηνες..παω κ ερχομαι κ κανουμε παρεα, κ μου λεει οτι στα 24 του του συνεβη ενα μεγαλο σοκ (που δε το χει πει σε κανεναν-φανταζομαι την περιγραφη τςν ακουστικων οπτικων και παραπανω αιστησεων που βιωσε..)
    Μαλιστα τον εριξε στο κρεβατι εκανε αποπειρες με υπερβολικη δοση λεξοτανιλ.. (αυτα μου τα πε ο ιδιος χωρις να παραδεχτει πως περασε ψυχωση)
    Απλα με ποναει το εξης.. αναφερει συνεχια πως καθε μερα ζει κατι χειροτερο απο το 8ανατο,,, τον πιανει λεει 1-2 φορες τη μερα κ λεει δεν ειναι στανταρ ποτε τον πιανει.. τι ωρες κλπ
    Μαλιστα τον πιανει κ εξω κ απλα καθετε σιωπηλος.. τον εχι πιασει κ ενω ειμαστε μαζι κ το καταλαβα.. μου το εμπιστευτηκε κ λιγο αργοτερα..πως πριν λιγη ωρα "εζησε το κακο"
    σιγουρα μιλαμε για σχιζοφρενεια.. κ σιγουρα ειναι σε αγωγη εν αγνοια του ακομα.. εχει τρεμουλο χεριων, απλανες βλεμα.. τικ ανοιγοκλεινει τα ματια..βραδυκινησια.. ξηροστομια..
    κ τρεμουλο στα ποδια εχει κ γενικους σπασμους πιο σπανια.
    Αυτο που θελω να ρωτησω.. επειδη του δινουν αγωγη εν αγνοια του.. ειναι δυνατον να μην υποχωρησουν οι παραισ8ησεις? μηπως του δινουν λαθος αγωγη? διαβασα πως τα θετικα συμπτωματα υποχωρουν στη σχιζοφρενεια..
    Αυτα για τις κρυφες αγωγες τα εμαθα απο το γιατρο μου.. ο οποιος τωρα δε τον παρακολου8ει.. μεχρι κ πριν ενα χρονο ηταν ασ8ενης του (τον περισσοτερο χρονο μαλιστα μεσω της αδερφης του..μιας κ αυτος ποτε δε παραδεχτηκε πως εχει σχιζ)
    Οι λειτουργιες του ειναι τελειος ακυρες.. ολοι τον αντιμετωπιζουν σαν το παιδι θαυμα που εχει "μουρλα8ει"..
    αυτος δε παιρνει χαμπαρι τιποτα βεβεα.. μιλαμε για πολυ καλοπροεραιτο ανθρωπο , εξυπνο ,ευγενικο κλπ
    Ολη μερα ειναι εξω.. αλλαζει μονος του τη μια καφετερια μετα την αλλη, καπνιζει το ενα τσιγαρο μετα το αλλο, κ μου λεει συνεχεια με πονο ψυχης πως το ονειρο του ηταν να τελειωσει αλλα τον τρωει αυτο που παθε στα 24.. κ οταν τον ρωτησα αν το βιωνει κ σημερα.. λεει πως το βιωνει αλλα κανει τα παντα να το ξεχνα βγαινοντας εξω ολη μερα..
    συγκρητικα με παλαιοτερα διακατεχεται απο μια ανωριμοτητα.. μωρουδιζει.. φανταζομαι κ αυτα στα της ασθενειας θα ναι..
    Ειναι δυνατον να βιωνει το "σοκ¨" κα8ημερινα ? δε πρεπει να χαν υποχωρισει τα θετικα συμπτωματα?
    επισης μιλαει δυνατα, και κατι που εχω παρατηρησει..
    κοιταζετε στους κα8ρευτες των καφετερειων συνεχεια.. επιλεγει μερος με καθρευτες και καθετε εκει.. κ οταν τον ρωτησα γιατι το κανει..
    μου ειπε γιατι το προσωπο του"ασχημενε" κ "γερασε" κ αναφερ8ηκε συγκεκριμενα στα ματια
    ¨μου αλλαξαν τα ματια" κ επεμενε πως δεν ειναι ιδεοληψια.. μεγαλωνοντας αλλαξανε
    αντε βγαλτε ακρη τωρα
    ευχαριστω προκαταβολικα. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μπορεί και να μην είναι σχιζοφρένεια. Εσύ τι ακριβώς θες να μάθεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Don\'t you worry, cos it\'s alright
    Don\'t you worry, child of the night
    Cos in the morning,
    Come with the new day sun
    Love - an everlasting light

    We are the seed of the new breed
    We\'ll succeed our time has come
    We are the new
    These words are true
    Let the light of love shine through
    It\'s alright (X 3)
    It\'s really alright
    It\'s alright
    It\'s really alright

    Alright, alright
    Everything\'s gonna be alright (x 3)
    Alright, alright it\'s ready alright

    No don\'t be so sad
    Cos love is by your side
    No don\'t be so sad
    Cos life is 2 short 2 live
    No don\'t be so sad
    I\'ll be mad if you\'re this
    It\'s alright
    The message that I give

    Listen 2 me
    Dreams can come true
    Call out 2 love
    It will answer you
    4 get your trouble and smile
    Let your heart speak awhile
    Let the light of love shine through

    Take your nightmare
    Change 2 dream
    Flow in the rhythm like a stream
    Fear no evil, fear no man
    Open up the mind
    And the beats goes bam
    Rhythm rolling, running smooth
    Just like a little love
    Sent 2 soothe
    Ease the pressure, let it all go
    Don\'t be afraid let the feeling flow
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    an enas pou pasxei apo sxizofreneia, zei th psevdes8isi,akousttiki - optiki,kai katafernei na thn agnoei
    an th zei ka8imerina
    den viwnei to idio sokaristiko psixwsiko episodio me th 1h fora, alla sinexizei na akouei fwnes px ka8imerina

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν ξέρω τι γίνεται στη περίπτωση που η ψύχωση κρατάει χρόνια αλλά όσο το γρηγορότερο θεραπευτεί τόσο το καλύτερο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στην δικια του περιπτωση οτι και να αντιμετωπιζει...το συμπαν του (οι αλλοι) εχει αλλαξει ανεπανορθωτα...οχι θα ειναι διαφορετικος
    Love.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    efxaristw:) ta pio dyskola test o theos ta dinei stous pio aksiologous an8rwpous
    proswrina eimaste edw pera
    kalh dynamh

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τιποτα δεν τελειωνει μεχρι να πεις Τελος....ολα αλλαζουν...και ειμαστε ολοι υπο δοκιμασια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ρε δεν εχει καμια σχεση η κριση πανικου με την σχιζοφρενια 8α με τρελανετε τωρα?με το δικιο σου να μην γνωριζεις τις διαφορες αλλα ειμαστε πολοι που αντημετοπιζουμε κρησεις πανικου λογο αγχους και στρες και δε εχει απολιτος καμια σχεση εμ σχιζοφρενια.ελεος τι αλλο θα ακουσω!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μαρακι οι κρισεις πανικου και το αγχος μπορει να μην ειναι χειροτερα απο τη σχιζοφρενεια...σε ολους τους τομεις...σκεψου το λιγο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    pios milise gia krisis panikoy?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    γχωτικη διαταραχη μιλαμε για πανικους, ιδεοψυχαναγκαστικα οπως 50 φορεσ πλυσιμο χεριων, ιδεοφοβιες, συνεχεις εξετασεις μηπως εχει καποια αρρωστεια κλπ.. μαλιστα εφτασε σε σημειο νευρικης παραλυσης.. ειναι στην υστερικη νευρωση αυτο το συμπτωμα κ λεγοντας παραλυση.. να παραλυσει ενα ακρο του κ οι γιατροι να του λενε πως δεν υπαρχει οργανικο προβλημα κ να επιμενει να μενει ξαπλα.. τελικα αυτα τα αντιμετωπισε κ σηκω8ηκε στα ποδια του..


    auto ti einai?maresei pou eisai kai sigouros oti einai sxizofrenhs o an8ropos..oreos filos eisai.oi sxozofreneis akoune fones,milane me fantastika prosopa klp/eleos!!!diladi ego pou eixa peripou ta idia simptomata diladi kriseis panikou eimai sxizofrenhs?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει να ειναι χειροτερα ηθελα να πω λολ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    den einai ka8olou xeirotera.ego den blepo fantastikous an8ropous na mou dinoun edoles na kano kapia pragmata kai oute akouo tis fones tous kai oute 8imono agria.apla otan em pianoun oi kriseis ponao emsa kai upofero kai anastenazo den blapto kanenan kai oute kano xeironomies perierges klp;kamia sxesh.sas parakalo poli.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    ma o psixiatros tou me enimerwse oti perase apo psixwsiko epeisodio.. k apla mexri prin kapion kairo ton eixe as8enh k de kserei th poreia tou twra
    aa k den eisai amartwlos h kathisterimenos an eisai sxizofrenhs
    tigxanei na kserw 2 sxizofreneis pou einai aggeloi.
    enhmerwtika.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •