σχετικα με την περιοδο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    σχετικα με την περιοδο μου

    Γνωριζω απ οτι εχω διαβασει οτι η βουλιμια μπορει να προκαλεσει παυση στην περιοδο,σωστα?
    αναρωτιεμαι αν μπορει να παιζει αυτο ρολο...
    εχει να μου ρθει περιοδος 4 μηνες.
    και αν αυτο παιζει ρολο (και οχι η αλλαγη περιβαλλοντος η αλλοι παραγοντες) 1ον μπορω να το καταλαβω με καποιον τροπο
    και 2ον αν παω σε γυναικολογο παιζει να το καταλαβει οτι ειμαι βουλιμικη??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    πηγαινε αμεσωσ σε γυναικολογο..μην κανεισ το λαθοσ πυ καναμε πολλεσ κ χτυπαμε το κεφαλι μασ....

  3. #3
    giati na xtupate to kefali sas... toso sovarh einai i kathisterisi?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Μαράκι ήμουν χωρίς περίοδο 11 μήνες και τότε πήγα σε γυναικολόγο, ηταν αργά κατα τη γνωμη μου, ταλαιπω΄ρήθηκα 1 χρόνο αδικα..μην χανεις αλλο χρόνο πήγαινε!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    ακριβως... θα περασουν οι μηνεσ χωρισ περιοδο χωρισ να το κταλαβεισ κ μετα θα σε βαλει ο γιατροσ σε ορμονολογικη θεραπεια για να σ ερθει η οποια δεν θα ειναι κ οτι καλυτερο.. απο την στιγμη πυ δεν εχεισ δεν λειτουργεισ κ φυσιολογικα εσωτερικα σ σαν γυναικα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    πολύ σωστά freedom, όσο πιο νωρίς πάς τόσο πιο ευκολα θα λυθεί το προβλημα, φυσικά και οι ορμόνες δεν ειναι ότι καλύτερο, εγω ειδα αλλαγες στο σωμα μου, το στηθος μου ειναι πρησμενο, επιθυμώ διάφορα φαγητά και γλυκά, 1 χρόνο ειχα να τα νιώσω αυτα

  7. #7
    θα παω ουτως η αλλως σε γυναικολογο,εκλεισα ραντεβου.
    εμενα αλλο εμ ανησυχει..πως ξερω οτι οφειλεται σε αυτο η καθυστερηση? και γιατι βασικα προκαλειται καθυστερηση απο την βουλιμια?
    επιπλεον, η γυναικολογος θα το καταλαβει? υπαρχει δηλαδη περιπτωση να με ρωτησει αν εχω καποια διατροφικη διαταραχη?
    γιατι αν το κανει δεν θα πω την αληθεια. θα ειμαι με τη μητερα μου μπροστα και δεν υπαρχει περιπτωση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Ίσως η δική σου καθυστέρηση να μην οφείλεται αποκλειστικά σε αυτό,αλλά σαφώς επηρεάζεται ο κύκλος κάθε γυναίκας από αλλαγές στη διατροφή της, είτε πρόκειται για μία στερητική δίαιτα,είτε οφείλεται σε βαθύτερα αίτια όπως η βουλιμία,η ανορεξία,κλπ
    Το θέμα δεν είναι τόσο το τι θα πεις στη γυναικολόγο,αν ντρέπεσαι τη μητέρα σου απλά μπορείς να της πεις ότι ακολούθησες μια πιο ''αυστηρή διατροφή'' για να έχει στο νου της ότι μπορεί να παίζει και αυτό το ενδεχόμενο. Το βασικότερο όμως, που γνωρίζεις και η ίδια, είναι να κάνεις κάτι με το θέμα της βουλιμίας..Δεν είναι καθόλου εύκολο,το ξέρω.Αλλά είναι το σημαντικότερο...
    Ελπίζω σύντομα να λυθεί το πρόβλημα με τον κύκλο σου:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •