καταραμενα γλυκα... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    μιάς και αναδφέρατε εδώ τα γλυκά να ρωτήσω κάτι...εγώ γενικά δεν τρώω γλυκά,δηλαδή δεν θα βγω να πάω στο περίπτερο μόνο και μόνο για να πάρω σοκολάτα/σοκοφρέτα/παγωτό κλπ μία στο τόσο που θέλω να φάω γλυκό πάω και παίρνω ότι θέλω,αν μάλιστα πάρω κάποια αγαπημένη πάστα θα φάω σήμερα την μισή και αύριο την υπόλοιπη,αν δε είναι σοκολάτα θα φάω γύρω στα 30 γρ και την υπόλοιπη θα την φυλάξω και είναι άγνωστο πότε θα την φάω ,έχει τύχει να έχω σοκολάτα ανοιχτή στο ψυγείο κανένα μήνα και να μην την πλησιάζω καν.Παρατήρησα λοιπόν το εξής όταν νιώσω την ανάγκη να φάω γλυκό όλα καλά και μετρημένα,αν όμως τύχει και δω μπροστά μου την σοκολάτα και επειδή θέλω να φάω κάτι (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα γλυκό ) και επιλέξω να την φάω, μπορώ να την φάω όλη,είναι αυτό λογικό?το παθαίνει κανείς άλλος?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Χαλαρά το χω πάθει αυτό αγγελουδάκι μου. Όχι τόσο με σοκολάτα γιατί δεν είμαι τόσο φαν αλλά με άλλες τροφές. Να χει τύχει δηλαδή να βρεθεί κάτι μπροστά μου και να το σαβουριάσω ολόκληρο ενώ στην πραγματικότητα δε με τρελαίνει σαν τροφή ούτε και πεινάω τόσο απλά επειδή έτυχε να βρεθεί μπορστά μου. Δε μπορώ να το εξηγήσω αυτό το πράγμα
    Σε σχέση πάντως με τα γλυκά έχω καταλήξει ότι όταν το θες το ρημάδι πρέπει να το φας τέλος. Είχα τρελαθεί τόσες μέρες να φάω παγωτό. Ε το φαγα τώρα και ξελύσσαξα.
    Νομίζω αν η κατανάλωση τους γίνεται με μέτρο θα μπορούσαν να βρίσκονται ακόμα και στο καθημερινό μας διαιτολόγιο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Εκείνη την ώρα πεινάς και τρως ότι βρεθεί μπροστά σου. Δεν έχει να κάνει με τα γλυκά, θα έτρωγες οτιδήποτε, είτε σοκολάτα, είτε ψωμί. Σε μένα δίνεις την εντύπωση μετρημένου ατόμου, άρα όλα οκ! Τρως επειδή πεινάς και όχι για άλλους λόγους, κάτι που όλοι ευχόμαστε να μας συμβεί κάποια μέρα. Αν θέλεις να χάσεις βάρος, φρόντισε να έχεις στο ψυγείο σου και άλλες τροφές πρόχειρες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Originally posted by natallia
    ασπρο αλευρι και ασπρη ζαχαρη = ασπρος θανατος. ειναι εξαιρετικα εθιστικα και δε προσφερουν απολυτως τιποτα στον οργανισμο. μονο κακο κανουν. τα κοβεις μαχαιρι σαν το τσιγαρο. συνεχιζουν να σε καλουν διοτι ειναι ΕΘΙΣΤΙΚΑ σαν τα ναρκωτικα, και τωρα οσον αφορα ποιος τα ανακαλυψε η ιστορια πισω απο το σιταρι και την ενταξη του στην ανθρωπινη διατροφη ειναι μεγαλη. ξεκινησε με στοχο να θρεψει και να καλυψει τις διατροφικες κρισεις της ανθρωποτητας, ευτυχως σημερα υπαρχει πληθωρα αλλων επιλογων και δεν ειμαστε καταδικασμενοι να γεμιζουμε τη κοιλιτσα μας με ψωμι για να χορτασει.
    προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν δεν υπηρχαν τα μεγαλα συμφεροντα της βιομηχανιας τροφιμων και μαθαινε ο κοσμος την αληθεια δε θα εβαζε κανεις στο στομα του λευκο ψωμι και ζαχαρη
    στη πυρα λεμε :flaming:
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

    Προσωπικα εχω κοψει το αλευρι και την ζαχαρη.Αν παθαινω καποια "κριση" υπογλυκαιμιας φτιαχνω μια συνταγη "lava cake" σε 1' στο microwave.Αν θελω να φαω cheesecake περνω μια κουταλια philadelfia,βαζω λιγη ζαχαρινη 3-4 σταγονες λεμονι τα ανακατευω και το τρωω.Δεν συγκρινονται ΣΙΓΟΥΡΑ με τα original αλλα αμα κανεις διατροφη ειναι βαλσαμο!!:starhit:

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •