διαιτα ντουκαν-διαιτα ατκινς,ποια να διαλεξω? - Page 31
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 31 of 31 FirstFirst ... 21293031
Results 451 to 465 of 465
  1. #451
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6

    ksekinaw ti diaita dunkan

    Xairetai... aurio ksekinaw ti diaita dunkan kai ithela gnwmes ...

  2. #452
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    καλως ηλθες magoua:starhit:

  3. #453
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    6
    kalws sas vrika!!! ksekinawwwww :roll:

  4. #454
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    γεια σας κοπελιες!
    λοιπον ξεκινησα και γω χθες την διαιτα ντουκαν αλλα στην περιοχη μου δεν βρηκα πιτουρο βρωμης και ετσι αναγκαστηκα να το παραγγειλω απο το ιντερνετ..μεχρι αυριο πιστευω να το εχω. Λοιπον για να σας πω καποια πραγματα για μενα και γιατι γραφτηκα σε αυτο το φορουμ..ποτε δεν ημουν παχια ιδιαιτερα αλλα ποτε δεν ειχα και το σωμα που ονειρευομουν..μετα την γεννηση των διδυμων μου μου εμειναν 4 κιλα και σε συνδυασμο με τις αλλαγες του σωματος αισθανομαι πολυ ασχημα. ειμαι μολις 1.50 και 53 κιλα..αισθανομουν καλυτερα οταν ημουν 48κιλα και αυτος ειναι ο στοχος μου τωρα..δεν θελω να με κραξετε το ξερω πως δεν ειμαι παχυσαρκη αλλα θα ηθελα να ξαναμπαινω ανετα στα ρουχα μου και να μην εξεχει πλεον η κοιλια μου(που σημειωτεον δεν ειχα ποτε..μονο γοφους και μπουτακια)..

    και επειδη οπως σας εγραψα βρωμη δεν ειχα χθες εφαγα γιαουρτακι με καφε για πρωινο, 1 γλωσσα ψητη με ενα γιαουρτι για μεσημεριανο, το απογευμα 1 φετα γαλοπουλα και το βραδυ 1 αυγο βραστο, 2 φετες γαλοπουλα και 1 γιαουρτι..
    σημερα εχω παλι ψαρι, μπακαλιαρο ψητο για την ακριβεια και το βραδυ θα φαω η ψαρι παλι η κοτοπουλακι..

    θελω την συμπαρασταση σας γιατι ειλικρινα η αυτοεκτιμηση μου εχει πιασει πατο...

  5. #455
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Marilina Πιτουρο βρωμης κοιταξες στα βιολογικα?Μια χαρα ηταν η διατροφη σου για 1τη φαση.Αν πεινασεις μη ξεχνας οτι μπορεις να ξαναφας απο τα επιτρεπομενα.Μπορεις να γραφεις και στο τοπικ που ειναι αποκλειστικα για τη Ντουκαν.

  6. #456
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    γεια σου σουρκουνα!
    δυστυχως στην περιοχη που μενω δεν εχουμε καταστηματα με βιολογικα προιοντα..
    τελικα τα παρηγγειλα στο ιντερνετ και περιμενω αυριο μεθαυριο..ειναι πολυ κακο αυτο για την διαιτα ε?παντως οταν θα ελθει η βρωμη σκεφτομαι να την κανω μαφινς γιατι γενικα μου αρεσουν πολυ τα ψωμακια,κεκακια και τετοια..αυτα μου λειπουν περισσοτερο στην διαιτα..

  7. #457
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    To πιτουρο ειναι υποχρεωτικο στην Ντουκαν.Μεχρι να ρθει εσυ συνεχιζεις κανονικα.Μπορεις να κανεις πολλες συνταγες με το πιτουρο, κοιτα αν θες και το τοπικ με τις συνταγες Ντουκαν.
    Καλη αρχη, λιγα κιλακια ειναι θα τα καταφερεις.

  8. #458
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    μακαρι κοριτσακι να τα καταφερω γιατι οσες φορες εχω ξεκινησει τα εχω παρατησει επειδη χανω δυσκολα..
    θα τα λεμε συχνα απο δω!φιλακια
    (τις εχω δει τις συνταγουλες και ανυπομονω να τις φτιαξω!!)

  9. #459
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    καλημερα κοπελιες,
    λοιπον σημερα τελειωσα τις 3 μερες της πρωτης φασης και η ζυγαρια δειχνει -3 κιλα..μου φαινεται απιστευτο...
    τελοσπαντων το κακο ειναι οτι υπαρχει δυσκοιλιοτητα και το πιτουρο βρωμης που εχω παραγγειλει ακομα να ελθει!!!
    αληθεια πως βαζω την μετρηση μου στο τικερακι??

  10. #460
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    ενταξει το ξαναφτιαξα το τικερακι!
    φιλια σε ολες

  11. #461
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Μαριλινα, να περιμενεις να εχεις και πολλα "αποβλητα" οταν πας τουαλετα.

    Η πρωτεινη απορροφαται σχεδον πληρως απο τον οργανισμο, ενω τα φρουτα και τα λαχανικα εχουν πολλα απεπτα. Για αυτο αν φας ενα κιλο φρουτα/λαχανικα πας και συνεχεια τουαλετα.

    Και μενα το πιτουρο βρωμης ακομα να'ρθει, δοκιμασε τσαι σεννας η σκανδυναβικες φρυγανιες/λιναροσπορο. Αυτα χρησιμοποιω εγω τωρα.

    Στη αρχη νομιζα οτι ημουν τρελα δυσκοιλια και ηπια τσαι, εφαγα λιναροσπορο, πηρα και καθαρκτικα, η κοιλια πλακα ομως,
    πανικοβλημενη λεω στον αντρα μου οτι νομιζω οτι πετρωσανε ολα μεσα (με πιανουν κατι ηλιθιοτητες ωρες ωρες) και παιζει να χρειαστω νοσοκομειο, γιατι γενικα δεν μπορω να φαω πολλα λαχανικα και φρουτα λογω κολλητιδας (η κατι τετοιο, με ριχνουν σε πονους). Και μου εξηγησε το θεμα πρωτεινης.

    Μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ (αλλα δεν το εχω διασταυρωσει ακομα) αν εισαι δυσκοιλια, θα εχεις πολλα αερια και φουσκωματα, επειδη αν τα εντερα δεν μπορουν να σπρωξουν τα αποβλητα, τα βακτηρια μεσα τα μετατρεπουν (η τουλαχιστον ενα μερος) σε μεθανιο για αποβολη απο τον οργανισμο (για αυτο μερικες φορες βρωμανε τα αερια απιστευτα)

    Επισης εξηγει γιατι ατομα που τρωνε πολλα σκουπιδοφαγητα εχουν προβλημα με βρωμερα αερια, δεν τρωνε φυτικες ινες, εχουν πολλα λιπαρα και υδατανθρακες στα εντερα και παθαινουν δυσκοιλιοτητα. Η πρωτεινη απορροφαται.


    Σιχαμερες πληροφοριες, το ξερω, αλλα ετσι λειτουργει ο οργανισμος. Παω στοιχημα οτι θα βγαλουμε διπλωμα βιολογιας στο τελος!

  12. #462
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    αληθεια ε?
    μωρε να σου πω τωρα για μενα, η κοιλια μου δεν εχει φουσκωσει και ουτε αισθανομαι οτι θελω να παω τουαλετα.
    απλως επειδη ξερω πως πρεπει να παω τουαλετα το εχω στο μυαλο μου. θα παρω σημερα λιγο παραφινελαιο(nujol) και ελπιζω και πως μεχρι αυριο θα εχει ελθει και η βρωμη..
    οντως οι πληροφοριες ειναι βρωμερες αλλα και απαραιτητες!!!!
    σε ευχαριστω

  13. #463
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Οποτε θες :grin:
    Μ'αρεσει να ψαχνω λιγο το "επιστημονικο" μιας διαιτας/διαιτολογιας/ανθρωπινου οργανισμου και να πειραματιζομαι (οχι με φαρμακα/συμπληρωματα, ΜΟΝΟ με φυσικες τροφες).
    Τωρα ψαχνω μια καλη διατροφικη διαιτα που θα φτιαξει τη χοληστερινη μου.

  14. #464
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    10
    ρε κοριτσια καθε ποτε ζυγιζεστε?εγω ζυγιστηκα μολις τελειωσα τις 3 μερες της 1ης φασης και αυριο θα εχω ολοκληρωσει 1 εβδομαδα της 2ης φασης και ελεγα να ζυγιστω αυριο..
    για να δουμε...
    εκανα βεβαια μια παρασπονδια σημερα..εφαγα ενα πουρακι καπρισ, σε μια στιγμη αδυναμιας...
    ελπιζω να μην μου στοιχισει γιατι ολες τις μερες προσεχα..

  15. #465
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    καλησπερα στη ομορφη παρεα κανω την διαιτα αυτη απο 4/10/2011 και εχω χασει εως 25/10/11 6,5 κιλα ξεκουραστα και χωρις να καταλαβω οτι κανω διαιτα, νομιζω οτι ειναι η διαιτα που μου παει καλυτερα.Εχω ξανακανει πρωτεινικη αλλα αυτη σου δινει πιο πολλες εναλλαγες με γλυκο, ψωμι (στα μικροκυματα σε 4 λεπτα) ποριτζ κεικ και πολλα αλλα.
    Μερικες συμβουλες για να ειναι ολα πιο νοστιμα, μοσχαρακι βραστο με αλατι πιπερι και μουσταρδα (το βαζω σε ταπερακι και το παιρνω στο γραφειο) κοτοπουλο αλλα κρεμ με μανιταρια, κοτοπουλο ψητο στο γκριλ παιδακια super μοσχαρι κοκκινιστι με μελιτζανες ή φασολακια, μπριζολα στον ατμο πολυ μαλακια γιατι συγοψηνετε σκεπασμενη, και βεβαια ψαρακι για οποιον του αρεσει, τονοσαλατα για κατι γρηγορο.

    ΜΗΝ ξεχνατε τις συνταγες γιατι ειναι το κλειδι για να μην υπαρχει μονοτονια (υπαρχουν πολλες και στο greekmasa.gr)

    καλο βραδυ σε ολους

Page 31 of 31 FirstFirst ... 21293031

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •