Τι είναι η σχέση; Γιατί κάνουμε σχέσεις;Γιατί διαλύοντα οι σχέσεις και πως μπορεί μια σχέση να κρατήσει; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω χρησιμοποιώντας μια φράση σου. Γράφεις ...

    Originally posted by sunbeam σεβομαι την αποψη σου, δεν σε κρίνω. αναρωτιέμαι απλά...
    έχεις αντιληφθεί ποτέ σου πόσοι άνθρωποι δεν ξέρουν να κάνουν αυτή ακριβός τη διάκριση; Μπορείς να καταλάβεις πόσοι καυγάδες και προστριβές έχουν γίνει, πόσες καρδούλες έχουν ματώσει από τα νύχια της αμφισβήτησης και τις αμφιβολίας... και όλα αυτά ακριβώς επειδή δεν έχουν ιδέα μεταξύ του να λέω απλά την άποψή μου από το να σε κρίνω. Ε για να πετύχεις αυτήν την γνώση πρέπει να καλλιεργήσεις το πνεύμα σου, πρέπει να εμπλουτίσεις τις αντιλήψεις σου. Φαντάσου και πόσα άλλα λάθη κάνουμε λόγο τις άγνοιας μας και τις αυτοπεποίθησις ότι ...αυτό ακριβώς που γράφεις παρακάτω


    η αγάπη δεν χρειαζεται τιποτα μόνο αληθινή καρδιά.
    Στο όνομα της αγάπης έχουν γίνει εγκλήματα και σε διαβεβαιώνω ότι όταν τα έπρατταν ήταν σίγουροι ότι πράττουν το σωστό επειδή μια καδρία γεμάτη αγάπη δεν λαθεύει ποτέ ...

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    αλήθεια δεν σε καταλαβαίνω μάλλον εκπέμπουμε σε άλλα κυμματα, έχω αντιληφθεί πολλα περισσοτερα απο αυτα που λες, γιατι δεν είμαι το κοριτσάκι που τώρα βγηκε στην ζωη και δεν ξερει τι θελει ή τι ψαχνει.την ανάλυση σου δεν καταλαβαίνω, το σε κρίνω κανει τοση ζημεια σε καρδούλες? γιατι δεν ξερει κάποιος ποιος ειναι και τι επιτρεπει στον αλλο να κρινει η οχι? ετσι οπως μου τα παρουσιαζεις πρεπει να είναι στοκος ο αλλος για να πληγωνεται, να αμφιβαλει και να αμφισβητη εξαιτιας της ανικανοτητας του να διακρινει μεταξυ άποψης και κρίνω. είσαι λιγο επιθετικός/ή ή έτσι είναι το στυλ σου? εγω μιλάω για αληθινή καρδιά, ανθρωπινη καρδιά, οχι για δολοφόνους και ανασφαλεις. στο όνομα της ανασφαλειας και της κτητικης ΄΄αγαπης΄΄ (οπως είναι στο μυαλο του καθένα )εχουν γινει εγκλήματα οχι στο ονομα της αγαπης της αληθινης να το ξεχωρίσουμε λιγο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ένα παράδειγμα σου είπα γλυκιά μου, θα μπορούσα να σου πω και άλλα , απλά είπα να χρησιμοποιήσω κάτι το οποίο γνωρίζουμε και οι δυο μας.
    Οκ επειδή δεν με αντιλαμβάνεσαι ας συντονιστώ εγώ στη συχνότητα σου . Διευκρίνισε μου σε παρακαλώ τι συμβαίνει για σένα \'\'Αληθινή καρδιά \'\' και \'\'αληθινή αγάπη\'\' συγκεκριμενοποιείσαι μου λιγάκι αυτές τις ενιαίες γιατί μπορεί να λέμε τα ίδια αλλά με διαφορετικό τρόπο . Και μετα θα επανέλθω την αρχική σου ερώτηση με άλλο παράδειγμα .

  4. #34
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    χαχαχαχα μου αρεσε το γλυκια μου, γέλασα.:D αγαπη= αφηνω τον αλλον ελευθερο. (δεν εννοω κερατα και τετοια)
    αληθινη καρδια=ξερω να αγαπω, να κατανοω, να δεχομαι κλπ και σε ολα αυτα να υπάρχει αυτοσεβασμος και αγαπη για τον εαυτο μου πρωτα απο ολα,
    μιλαω για ολοκληρωμένο άτομο οχι για παιδακια που παιζουν.μαλλον βρηκες την συχνοτητα μου σε καταλαβα επιτελους ουαου, ελπιζω να μην είναι σε πολυ χαμηλά επιπεδα η δικια μου, θα προσβληθω :D στο προηγουμενο κουραστικα να σε αποκωδικοποιησω:D

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    :) χαχαχα και τώρα η απάντηση πάλι με τα λόγια σου :)

    Originally posted by sunbeam δεν καταλαβαίνω γιατί όλα αυτα τα πρεπει, δηλ πρέπει να έχει κάποιος καλλιέργεια? πρέπει να έχει παιδειά?...
    για να ολοκληρωθείς ως άτομο και να ελευθερωθεί ως πνεύμα :)

  6. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    :) ναι με αυτον τον τρόπο σκέψης και έτσι όπως το εξηγείς με έχεις βουλώσει. εγώ δέχομαι μονο ότι χρειάζεται κάποιος συναισθηματική παιδεια και καλλιεργεια, για αυτο μιλάς? ετσι? δεν πιστευω να εννοείς διδακτορικα και τετοια, πλακα θα ειχε:D. τελος πάντων η αγαπη είναι τοσο δυσκολη και τοσο απλη μαζι, ξερω οτι ακουγομαι σαν χαζογκομενα αλλα με προβληματιζει η τοση μεγαλη συχνοτητα διαζυγιων και αποτυχημένων σχεσεων.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by sunbeam
    :) δέχομαι μονο ότι χρειάζεται κάποιος συναισθηματική παιδεια και καλλιεργεια, για αυτο μιλάς? ετσι? ...
    γιάυτο ακριβός μα ακριβος !
    τελος πάντων η αγαπη είναι τοσο δυσκολη και τοσο απλη μαζι, ξερω οτι ακουγομαι σαν χαζογκομενα αλλα με προβληματιζει η τοση μεγαλη συχνοτητα διαζυγιων και αποτυχημένων σχεσεων.
    εδώ θα διαφωνήσω δεν ακούγεσαι καθόλου σαν χαζογκομενα , αντιθέτως θα έλεγα , είναι προβληματισμοί που δείχνουν ποιότητα :)

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Originally posted by Thessalo
    Originally posted by sunbeam
    :) δέχομαι μονο ότι χρειάζεται κάποιος συναισθηματική παιδεια και καλλιεργεια, για αυτο μιλάς? ετσι? ...
    γιάυτο ακριβός μα ακριβος !
    τελος πάντων η αγαπη είναι τοσο δυσκολη και τοσο απλη μαζι, ξερω οτι ακουγομαι σαν χαζογκομενα αλλα με προβληματιζει η τοση μεγαλη συχνοτητα διαζυγιων και αποτυχημένων σχεσεων.
    εδώ θα διαφωνήσω δεν ακούγεσαι καθόλου σαν χαζογκομενα , αντιθέτως θα έλεγα , είναι προβληματισμοί που δείχνουν ποιότητα :)
    Διάβασα τις παραθέσεις σου και τις βρίσκω όντως ενδιαφέρουσες…μου γέννησαν την περιέργεια να σε ρωτήσω κάτι ( στα πλαίσια διαλόγου και όχι κρίσεως εννοείται ). Εγώ προσωπικά συμφωνώ με αυτά που λες, ότι δηλ. η αγάπη είναι κάτι μη αποκομμένο από την γενικότερη ψυχοσύνθεση και ιδιοσυγκρασία μας και σαφώς ανθίζει υπό προϋποθέσεις…για μένα προσωπικά το πιστεύω αυτό, αν και δεν πιστεύω απόλυτα στο ότι μαθαίνεται. Από την άλλη όμως…σκέφτομαι…δεν υπάρχουν και άνθρωποι «ακατέργαστοι» εσωτερικά που νιώθουν αγάπη; Δεν είναι ένα είδος κατηγοριοποίησης αυτό, το να λέμε δηλ. ότι μόνο αν έχεις παιδεία θα νιώσεις αυτό το συναίσθημα; Θέλω να πω…καθένας μας αγαπά διαφορετικά, εμένα μου τυχε πολλές φορές να βλέπω κάτι που εγώ δεν θα λεγα ποτέ πως είναι αγάπη ( όπως τα παραδείγματα που εσύ ανέφερες με τους φίλους σου ) αλλά ο άλλος να το βιώνει ως τέτοια…
    δεν πιστεύω πως η αγάπη τα νικά όλα ( προσωπικά δεν την θεωρώ πανάκεια στα πάντα ) και συμφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρχει αγάπη ανάμεσα σε δύο ανθρώπους αλλά όχι αρμονική συνύπαρξη, απλά νομίζω πως τελικά είναι κάτι πολύ υποκειμενικό, όπως κι η ολοκλήρωση κάθε ανθρώπου. Για σένα ή για μένα μπορεί να προϋποθέτει το α στοιχείο και να στοχεύεις στο να σε κάνει την καλύτερη δυνατή εκδοχή σου, αλλά για τον διπλανό μπορεί να στοχεύει στο να καλύψει απλά την ανασφάλειά του, αλλά για τα δικά του δεδομένα αυτό να είναι αγάπη…

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by stella78
    …δεν υπάρχουν και άνθρωποι «ακατέργαστοι» εσωτερικά που νιώθουν αγάπη; Δεν είναι ένα είδος κατηγοριοποίησης αυτό, το να λέμε δηλ. ότι μόνο αν έχεις παιδεία θα νιώσεις αυτό το συναίσθημα; Θέλω να πω…καθένας μας αγαπά διαφορετικά, εμένα μου τυχε πολλές φορές να βλέπω κάτι που εγώ δεν θα λεγα ποτέ πως είναι αγάπη ( όπως τα παραδείγματα που εσύ ανέφερες με τους φίλους σου ) αλλά ο άλλος να το βιώνει ως τέτοια…
    και συμφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρχει αγάπη ανάμεσα σε δύο ανθρώπους αλλά όχι αρμονική συνύπαρξη, απλά νομίζω πως τελικά είναι κάτι πολύ υποκειμενικό, όπως κι η ολοκλήρωση κάθε ανθρώπου. Για σένα ή για μένα μπορεί να προϋποθέτει το α στοιχείο και να στοχεύεις στο να σε κάνει την καλύτερη δυνατή εκδοχή σου, αλλά για τον διπλανό μπορεί να στοχεύει στο να καλύψει απλά την ανασφάλειά του, αλλά για τα δικά του δεδομένα αυτό να είναι αγάπη…
    Στελάκη σαφώς και συμφωνώ όπως το θέτεις το ζήτημα , είναι ένα ανθρώπινο συναίσθημα όποτε ασφαλώς και δεν κάνει διακρίσεις τέτοιου είδους . Άλλωστε η αγάπη μπορεί να μην κατευθύνετε μόνο προς έναν άνθρωπο ,αλλά και προς ένα κατοικίδιο, σπορ η χόμπι , προς μια ιδέα η ένα όνειρό, αγάπη προς την πατρίδα η την θρησκεία ... άλλο αυτό και άλλο το να σε εκτιμήσω για αυτό που είσαι , για την δύναμη και την προσωπικότητα σου , να σε θέλω όχι επειδή έχεις ένα ωραίο βουστο η σέξι κωλαράκι μα γιατί δεν χρησιμοποίησες αυτές τις δυνατότητες για να προχωρήσεις στη ζωή ... :) να σε θέλω όχι επειδή θα είσαι το κάλο γκομενάκι μα γιατί είσαι ένας υπέροχος άνθρωπος που χαίρομαι την παρέα και την παρουσία σου στη ζωή μου... και άλλα πολλά , και δυστυχώς η ευτυχώς όλες αυτές είναι αντιλήψεις που μαθαίνονται και δεν είναι έμφυτες.

    *Θα ήθελα να γράψω πιο αναλυτικά αλλά δεν με παίρνει άλλο sorry :(

  10. #40
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    thessalo συνενοηθηκαμε ε? επιτέλους:) μου πηρε λιγο χρονο αλλα το εμπεδωσα , ηταν ευχαριστη η συζητηση, thanx


    stella78 συμφωνω με αυτα που γραφεις και με την απαντηση του/της thessalo

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Originally posted by Thessalo
    Originally posted by stella78
    …δεν υπάρχουν και άνθρωποι «ακατέργαστοι» εσωτερικά που νιώθουν αγάπη; Δεν είναι ένα είδος κατηγοριοποίησης αυτό, το να λέμε δηλ. ότι μόνο αν έχεις παιδεία θα νιώσεις αυτό το συναίσθημα; Θέλω να πω…καθένας μας αγαπά διαφορετικά, εμένα μου τυχε πολλές φορές να βλέπω κάτι που εγώ δεν θα λεγα ποτέ πως είναι αγάπη ( όπως τα παραδείγματα που εσύ ανέφερες με τους φίλους σου ) αλλά ο άλλος να το βιώνει ως τέτοια…
    και συμφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρχει αγάπη ανάμεσα σε δύο ανθρώπους αλλά όχι αρμονική συνύπαρξη, απλά νομίζω πως τελικά είναι κάτι πολύ υποκειμενικό, όπως κι η ολοκλήρωση κάθε ανθρώπου. Για σένα ή για μένα μπορεί να προϋποθέτει το α στοιχείο και να στοχεύεις στο να σε κάνει την καλύτερη δυνατή εκδοχή σου, αλλά για τον διπλανό μπορεί να στοχεύει στο να καλύψει απλά την ανασφάλειά του, αλλά για τα δικά του δεδομένα αυτό να είναι αγάπη…
    Στελάκη σαφώς και συμφωνώ όπως το θέτεις το ζήτημα , είναι ένα ανθρώπινο συναίσθημα όποτε ασφαλώς και δεν κάνει διακρίσεις τέτοιου είδους . Άλλωστε η αγάπη μπορεί να μην κατευθύνετε μόνο προς έναν άνθρωπο ,αλλά και προς ένα κατοικίδιο, σπορ η χόμπι , προς μια ιδέα η ένα όνειρό, αγάπη προς την πατρίδα η την θρησκεία ... άλλο αυτό και άλλο το να σε εκτιμήσω για αυτό που είσαι , για την δύναμη και την προσωπικότητα σου , να σε θέλω όχι επειδή έχεις ένα ωραίο βουστο η σέξι κωλαράκι μα γιατί δεν χρησιμοποίησες αυτές τις δυνατότητες για να προχωρήσεις στη ζωή ... :) να σε θέλω όχι επειδή θα είσαι το κάλο γκομενάκι μα γιατί είσαι ένας υπέροχος άνθρωπος που χαίρομαι την παρέα και την παρουσία σου στη ζωή μου... και άλλα πολλά , και δυστυχώς η ευτυχώς όλες αυτές είναι αντιλήψεις που μαθαίνονται και δεν είναι έμφυτες.

    *Θα ήθελα να γράψω πιο αναλυτικά αλλά δεν με παίρνει άλλο sorry :(

    αρα δηλ. αυτό που λες ( αν καταλαβα καλα ) είναι πως κατά κάποιο τρόπο ταυτίζεις την αγάπη με την εκτίμηση...ή εστω θεωρείς την εκτίμηση προαπαιτούμενο της αγαπης..δεν σου τυχε να αγαπήσεις κάποιον χωρίς να τον εκτιμάς ιδιαίτερα; ή για να το πω καλύτερα να τον εκτιμάς με τα δικά σου μέτρα και σταθμά..σίγουρα δεν αγαπας κάποιον για το κωλαράκι ή..το μέγεθος, αλλά δεν σου χει τύχει να γνωρίσεις ανθρώπους που εχουν την α φιλοσοφία ζωής και αγαπούν κάτι πολύ διαφορετικό, που δεν συνάδει με την δική τους στάση ζωής; προσωπικά συμφωνώ μαζί σου, διαφωνώ όμως ως προς το ότι όλο αυτό που περιγράφεις μαθαίνεται...τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό. δηλ. θεωρείς όλους τους ανθρώπους ικανούς να αγαπήσουν με τον τρόπο που λες εφόσον το μάθουν;

  12. #42
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    μιας και το θεμα ειναι σχεσεις, αυτο που βλεπω και στα αληθεια με προβληματιζει μεχρι χαζομαρας ειναι γιατι αδεσμευτες κοπελες, κυριως, και αντρες βεβαια, δεν προσπαθουν να κανουν σχεση με εναν ελευθερο αλλα με ενα ατομο που ή εχει σχεση ή ειναι παντρεμενος. το βλεπω παντου μα παντου, σε παρεες, σε καφε, οταν παρατηρω σαν τις γριες τον κοσμο γυρω μου:D. μηπως ειμαι ανασφαλεις? τι να πω. μιλαμε βγαινω απο τα ρουχα μου με κατι τετοια. τα περνω, γιναμε ολοι και ολες μοιραιοι ξαφνικά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Originally posted by sunbeam
    μιας και το θεμα ειναι σχεσεις, αυτο που βλεπω και στα αληθεια με προβληματιζει μεχρι χαζομαρας ειναι γιατι αδεσμευτες κοπελες, κυριως, και αντρες βεβαια, δεν προσπαθουν να κανουν σχεση με εναν ελευθερο αλλα με ενα ατομο που ή εχει σχεση ή ειναι παντρεμενος. το βλεπω παντου μα παντου, σε παρεες, σε καφε, οταν παρατηρω σαν τις γριες τον κοσμο γυρω μου:D. μηπως ειμαι ανασφαλεις? τι να πω. μιλαμε βγαινω απο τα ρουχα μου με κατι τετοια. τα περνω, γιναμε ολοι και ολες μοιραιοι ξαφνικά.
    δεν νομίζω πως εισαι ανασφαλής...δηλ. όποιος ειναι ασφαλης κανει σχεση με ανθρωπους \"μη διαθεσιμους\"; απλα νομιζω πως σε αυτό που λες υπαρχουν πολλες αιτίες...πχ το να θελει μια κοπέλα να τα χει με καποιον μεγαλύτερο παντρεμένο για να καλύψει τις δικές της ανασφάλειες…να νιωσει μοιραία όπως είπες, να μην θέλει να επενδύσει συναισθηματικά, να πιστεύει στην απολυτότητα της σεξουαλικής και μόνον σχέσης ή..απλά να ερωτευτεί ( παίζει και αυτό ). δεν ξερω παλι κατα πόσο πιστευω στο ρημα \"προσπαθω\" να κάνω σχέση...
    προσωπικά..θα το απέφευγα κυρίως γιατί θεωρώ πως ο τρίτος είναι στο τέλος ο χαμένος...για να προστατεψω τον εαυτο μου δηλ. , αλλά νομίζω πως αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον ένδειξη της γενικότερης ανασφάλειας στις σχέσεις και όχι της αίσθησης του μοιραίου, πολλώ δε μάλλον της ασφάλειας.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ισως να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω πως προσπαθουν τοσο να κανουν σχεσεις με δεσμευμενους οι ελευθεροι και ελευθερες αλλα συμβαινει ακριβως το αντιθετο.
    Δεν λεω οτι δεν συμβαινει και αυτο αλλα αυτοι που ψαχνονται κυριως ειναι οσοι βρισκονται σε σχεση.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #45
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    εχεις δικιο, συμφωνω με τις αιτιες που αναφέρεις αλλά και παλι δεν καταλαβαινω, ανταγωνιστικο ειναι το θεμα? οι περισσοτερες
    απο εμας επενδυουμε συναισθηματικα στις σχεσεις, αν δεν ειναι οικονομικο το θεμα που τοτε αλλαζουμε κατηγορια.
    η τηλεοραση τα περναει σαν μοδα και εμεις τα κανουμε? απορω απλα.
    μαλλον ειμαι ανασφαλης αφου μπαινω στο τρυπακι της συγκρισης, γελαω βεβαια με τον εαυτο μου πολλες φορες, αλλα το δουλευω οσο μπορω η γυναικα, τι αλλο να κανω.:)
    βεβαια με αυτα βλεπεις και τι καπνο φουμαρει το παλικαρι που εχεις διπλα σου;). αν βεβαια δεν κοιμασαι ορθια.:D

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •