Εξαρτήσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126

    Εξαρτήσεις

    Ποιες είναι οι εξαρτήσεις σας? εννοω οποιαδήποτε εξάρτηση..ή οτιδήποτε θεωρείται εξαρτηση.
    Πως τις αντιμετοπίζεται?
    μπορούμε γενικά να απαλαχθούμε τελείως απο μια εξάρτηση?

    ακόμη πιστευω πως η εξάρτηση είναι καταφύγιο, σωτηρία, δηλαδή μας καθυσηχάζει, δε ξερω πως να το περιγραψω. εσεις συμφωνειτε?

    θα ηθελα να ακουσω τις απόψεις σας..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    38
    το ομολογω,,το τσιγαροοο :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    η καλη γνωμη των αλλων για μενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    πολυ λακωνικές είστε βρε κορίτσια...:rolleyes:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    κάπνισμα, αλκοόλ, φαί, γλυκά, αποδοχή.Σε κύρια βάση.Σε δευτερέυουσα..άστα............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Kαπνισμα: δεν το αντιμετωπιζω, δεν μπορω να με φανταστω πρωι με καφε χωρις ενα στριφτο old holborn.

    Τζογος: υπηρχε περιοδος που εκανα κοπανα απο τη δουλεια για να παιξω ρουλετα και μπλακτζακ :) Mε αντιμετωπισε μονος του, με αφησε ρεστο και ταπι :D Αποτελει παρελθον.

    Μασα: δια βιου αγωνας...

    Καφεινη: αγαπω.

    Shopping therapy: ο ορισμος της σπαταλης αυτοπροσωπος. Η λεξη αποταμιευση μου ειναι αγνωστη. Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω.

    Γυναικες: :love:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Eξαρτηση:Τα παντα γλυκεια μου ειναι εξαρτηση:Οι συνηθειες,ο γευσεις,οι σχεσεις,...τι σε απασχολει;Και η ζωη η ιδια εξαρτηση ειναι εκτος κ αν εισαι βουδιστης κ προσπαθεις να εισαι μη-προσκολημενος.:starhit:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    thanks για τις απαντήσεις. περιμένω κι άλλες, πιο αναλυτικές οχι μονο αναφορικά :)

    αποτελούν καταφύγιο οι εξαρτήσεις σας ? σε εμενα ναι , αρκετα..

    Παντως εγω προσωπικά δεν εχω προσδιορίσει πλήρως τι εξαρτήσεις ακριβως έχω, δεν ειμαι σιγουρη :/ μπερδεύομαι...

    φαε_πριτς, εγω εχω το αντίθετο απο το σόπινγκ θέραπη... δλδ μαζευω χρηματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    [i]Originally posted by fae!_prits_:p[/i

    Shopping therapy: ο ορισμος της σπαταλης αυτοπροσωπος. Η λεξη αποταμιευση μου ειναι αγνωστη. Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω.
    Εμεις οι δυο,ποτε μα ποτε δεν πρεπει να βγουμε για ψωνια μαζι!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    ειναι τα παντα εξαρτηση?:puzzled: really? νιωθω λιγακι να πνιγομαι ετσι οπως το διαβασα (lessing)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    με την καλη εννοια παντα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Εχω καταφερει να κοψω τα παντα εκτος απο καφε και τατουαζ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Cici σαν εξαρτηση οριζω τον εθισμο σε μια συνηθεια-συμπεριφορα, η οποια επαναλαμβανεται σε τετοιο βαθμο που προκαλει αρνητικα αποτελεσματα. Δηλαδη το να παιρνει κανεις ενα λαχειο το μηνα δεν ειναι κακο. Αν χανει ομως ολα του τα χρηματα στο καζινο, υπαρχει προβλημα.

    Ποιες αναγκες καλυπτουμε με τους εθισμους μας ομως; Χονδρικα θα ελεγα σωματικες και ψυχικες. Πολλες φορες ειναι αλληλενδετα αυτα τα δυο βεβαια.
    Το αλκοολ πχ μπορει να ικανοποιει τον ουρανισκο σου, αλλα παραλληλα να σε φερνει και σε κατασταση ευθυμιας.

    Καθε εξαρτηση που εμφανιζεται στο προσκηνιο εχει και την αιτια της, να ενεργει αθορυβα στο παρασκηνιο. Καταφυγιο, ηδονη, αδρεναλινη, διεξοδος, δεν εχει και τοση σημασια. Στο διαλειμμα της παραστασης, που τα φωτα ανοιγουν και το μυαλο ξεθολωνει, πρεπει να την ξετρυπωσεις απο εκει που εχει χωθει και να της ζητησεις ευγενικα, να περασει μπροστα, μαζι με το υπολοιπο κοινο, να λαβει τη θεση που της αναλογει για να λαβει τελος η προσπαθεια που κανει για να πρωταγωνιστησει... (τι γραφω ωρες ωρες τστστστστσ) :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Σεξ (αντε το ειπα εγω για να σας βγαλω απ τη δυσκολη θεση) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    αγαπημενη εισαι εξαρτηση και πειρασμος μαζι :D :roll:
    lessing ξεσκονιζω τις πιστωτικες :D:D:D

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •