sok - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 95

Thread: sok

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Καλημέρα. Σήμερα έχω το ραντεβού μου με τον παθολόγο. Δυστυχώς δεν ξύπνησα με καλή διάθεση. Έχω ένα πρήξιμο από την περίοδο, και είμαι χάλια. Πήγα και διαιτολόγο χθες και είχα χάσει μόλις 300γρ, ελπίζω λόγω περιόδου να μην έδειξε το πραγματικό βάρος. Φοβάμαι και τι θα ακούσω σήμερα από το γιατρό. Το θετικό είναι πως κλείνω σήμερα 23 μέρες χωρίς εμετό, μόνο αυτό με κρατάει.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ζουζουνιαρικο κουκουτσακι, αν σε δειχνει -300 με περιοδο ειναι σουπερ ρε!!

    περιμενουμε να μας πεις τι σου ειπε ο γιατρος κ μη φοβασαι :)

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Ευχαριστώ... Αλλά αυτό το αγγελάκι δε λέει να κουνηθεί πια!!!

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Σήμερα ήταν το περιβόητο ραντεβού μου με τον παθολόγο του ΙΚΑ.
    Το πράγμα βρώμισε από την αρχή. Πρώτη ατάκα:
    -Έχω βουλιμία
    -Τι δηλαδή; Τρως πολύ;
    χμ, εξηγώ και το προσπερνάω. Σε ένα επεισόδιο είχα αυτό κι αυτό με το αίμα, μήπως προκλήθηκε από την πίεση;
    Εκεί αρχίζει να μου λέει:
    -Τι δουλειά έχει η πίεση, μπορεί να χτύπησες, μπορεί να γδάρθηκες, μπορεί να άνοιξαν τα ράμματα, κάτι ράμματα βλέπω εκεί,
    -Γιατρέ δεν γδάρθηκα, δεν χτύπησα, τα ράμματα είναι πιο κάτω και τα έχω 20 χρόνια,
    -Τι δουλεία έχω εγώ με αιμορραγία στο τριχωτό της κεφαλής, να πας σε δερματολόγο.
    -Δηλαδή δεν μπορεί να είναι αγγεία που έσπασαν;
    -Από πίεση δεν αιμορραγούμε εξωτερικά αλλά εσωτερικά, αν είχες αιμορραγήσει εσωτερικά τώρα πάει, δεν θα ήσουν εδώ
    -Ναι γιατρέ, το διατύπωσα λάθος, δεν εννοούσα τέτοια πίεση, εννοούσα ότι πιέστηκα κι ότι έβγαλα και κόκκινα σημάδια κι ότι δεν είχα βγάλει ποτέ αίμα τόσα χρόνια, γι αυτό είπα να το κοιτάξω
    -Θα μπορούσες να αιμορραγήσεις στα δόντια, στη μήτρα, στα ούρα, αλλά εξωτερικά για το κεφάλι κάτι άλλο θα ήταν.
    -Μάλιστα, λέω, καλά. Μπορείτε να μου είτε τι θα πρέπει να ελέγξω, τι εξετάσεις μπορώ να κάνω;
    -Για ποιο πράγμα;
    -Για τη βουλιμία
    -Η βουλιμία δεν είναι δικό μου θέμα, είναι του ψυχιάτρου, αυτά θα τα πεις σε εκείνον
    -Μα εγώ πάω σε ψυχολόγο, όχι σε ψυχίατρο. Και σας ρωτώ τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να δούμε αν μου έχει προκαλέσει κάποιο πρόβλημα υγείας, όχι για να θεραπεύσω τη βουλιμία
    -Η βουλιμία είναι δουλειά του ψυχιάτρου. Όχι δική μου. Αυτός μετά μπορεί να σε παραπέμψει στο τι να κοιτάξεις να εξετάσεις και σε τι γιατρό να πας.
    -Μάλιστα
    Τεσπά, μου έγραψε κάτι εξετάσεις αίματος και ούρων και έφυγα. Σημειωτέον ότι μέχρι τις 2 Αυγούστου το ΙΚΑ δεν έχει ραντεβού για εξετάσεις, και από αύριο το πρωί θα μπορώ να τηλεφωνήσω, όπως μου είπαν, για να κλείσω ένα ραντεβού για αίμα, μετά τις 2 Αυγούστου.

    *Όταν έφυγα από εκεί μου είχε ανέβει ήδη το αίμα στο κεφάλι, κι αυτή τη φορά μάλλον από πίεση ήταν!!!!!!
    :shocked2:

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλησπέρα κουκλίτσα μου. Επεσες στην περίπτωση δηλαδή ε? Πάλι καλά που σου έγραψε έστο και κάπιες αναλύσεις να κάνεις. Αν είναι δυνατόν, γιατρός σου λέει μετά....

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by polinaki1983
    Καλησπέρα κουκλίτσα μου. Επεσες στην περίπτωση δηλαδή ε? Πάλι καλά που σου έγραψε έστο και κάπιες αναλύσεις να κάνεις. Αν είναι δυνατόν, γιατρός σου λέει μετά....
    βασικα επεσε στο ΙΚΑ... η περιπτωση θα ηταν αν μην της φερθει ετσι.... α ρε...... τσαμπα λεφτα τους δινουμε

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    αν είναι δυνατόν το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει, αφού δεν μπόρεσε αυτός να καταλάβει τι συνέβει, ήταν να δε παραπέμψει σε συναδέλφους του άμεσα. άκουσε εκεί να πας στον ψυχίατρο για αιμορραγία στο τριχωτό της κεφαλής. ρεζίλια πράγματα....καρφάκι δεν του καιγότανε του συγκεκριμένου......έπεσες σε περίπτωση....όσο για τις εξετάσεις μην το συζητάς καθόλου, η κατάσταση είναι απελπιστική και στο ικα και σε όλα τα νοσοκομεία......ήθελα να κάνω κάτι εξετάσεις πριν 3 μήνες και μου είπανε 24 αυγούστου, εννοείτε αναγκάστηκα να πάω σε ιδιωτικό και είχα τις εξετάσεις την επομένη το πρωί.....απάνθρωπο το σύστημα υγείας στην ελλάδα

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εγω θα κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου!!!
    εχει καποιος απο μας στοιχειωδεις γνωσεις ιατρικης? με αλλα λογια, ενας παθολογος, θα μπορουσε η θα ειχε το δικαιωμα να παρει περαταιρω θεση στο θεμα της βουλιμιας?
    δεν εκφραζω αποψη, ειναι πραγματικη η ερωτηση μου.
    μηπως η σταση του δεν ειανι αδιαφορια αλαλ υπευθυνοτητα?
    (μη με κραξετε, απο τα να λεει καποιος γιατρος παπαριες προτιμω να με παραμπεμπει κατευθειαν στον αρμοδιο, χωρις να με κανει πειραματοζωο)..
    κουκουτσακι, θα πρεπε τοτε που ειχες το συμβαν να πας κατευθειαν στο νοσοκομειο... εκει αναγκαστικα θα το κοιταζανκ τουλαχιστον δε θα υπηρχε αμφιβολια για το αν ηταν κατι εξωτερικο η οχι.

    ενα μεγαλο μπραβο ομως που εκανες την αρχη :)
    ειναι τεραστιο βημα!
    ελπιζω να μην απογοητευτεις κ εγκαταλειψεις ε?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Smartaki, καλά κάνεις και κάνεις το συνήγορο του διαβόλου γιατί κι εγώ όταν έφυγα από το ΙΚΑ σκέφτηκα μήπως εγώ είμαι υπερβολική, μήπως έχω τόση απέχθεια που τα βλέπω έτσι. Και σκεφτόμουν πότε θα γυρίσω σπίτι να σας γράψω και να μου πείτε τις γνώμες σας.
    Με ξενέρωσε πάντως πιο πολύ το ότι δεν γνώριζε τι είναι βουλιμία!!! Γιατρός είναι, δεν είναι δυνατόν να μην ενημερώνεται ένας γιατρός και να του είναι κάτι άγνωστο, ή έστω να μη γνωρίζει κάποια προβλήματα υγείας που προκαλεί η βουλιμία. Κι επίσης ότι μου έλεγε άλλα αντί άλλων. Μία για δερματολόγο, μια για ψυχίατρο...κι αυτό το "ψυχίατρος" ένιωσα να μου το είπε περίεργα. Και μετά σαν να μου έλεγε "Σιγά, αίμα στο κεφάλι έτρεξε, και τί έγινε, τι μας κουβαλήθηκες εδώ, σιγά το σοβαρό, ενώ έβλεπε την επιμονή μου για το αίμα, δεν με παρακίνησε κάπως αλλιώς να το ψάξω(για το συγκεκριμένο).Στον ψυχίατρο μου είπε να πάω μόνο για να μου πει αυτός σε ποιους άλλους γιατρούς να πάω και τί να ελέγξω γενικά, επειδή τον ρώτησα τι μπορέι να μου έχει προκληθεί από τη βουλιμία γενικά

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    @κουκουτσι
    Νομιζω οτι ο γιατρος σου θα μπορουσε να "σκυψει" με λιγο περισσοτερη κατανοηση στο προβλημα σου ή να σου πολυ ευθεως οτι δεν ειναι ειδικος για το συγκεκριμενο θεμα..Δεν ξερω αν εχουν ψυχολογους στο ΙΚΑ, αλλα η βουλιμια θεωρείται ψυχιατρικη νοσος..οποτε ισως να ειχε καποιο point για την παραπομπη του. Ισως ο ψυχιατρος ή ακομα και ο ψυχολογος σου γνωριζει καλυτερα τι εξετασεις να σου γραψει. Οσο για την εκπληξη σου που δε γνωριζει wake up and smell the coffee που λενε και στην Αγγλια..Εδω υπαρχουν ψυχολογοι, ψυχιατροι και διαιτολογοι που δεν ξερουν κι αν το καλοσκεφτεις ειναι και στην πρωτη γραμμη σε θεματα τροφης.. Περαστικα σου ευχομαι και παλι και μην αμελησεις τις εξετασεις σου..ετσι για να ξερεις τι γινεται..

    @smart
    ΚΑΝΟΝΙΚΑ ενας παθολογος θα επρεπε να ξερει ποια ειναι τα πρωτα συστηματα που επηρεαζονται απο συχνους αυτοπροκαλουμενους εμετους..ειναι μεσα στην υλη χαχαχα..Τωρα η πραγματικοτητα ειναι μια αλλη..ειδικα αυτη του ΙΚΑ..Νομιζω οτι δημιουργηθηκε κυριως θεμα συμπεριφορας ετσι τουλαχιστον οπως το μεταφερει το κουκουτσι..

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Εν τω μεταξύ, με βλέπω να βρίσκω ραντεβού για εξετάσεις αίματος προς το τέλος Αυγούστου!!! Είπα να ακολουθήσω βέβαια τη συμβουλή του γιατρού αυτου (δεν είναι γιατρός μου, πρώτη φορά τον είδα) και να πάω στον ψυχίατρο, μπας και ξέρει αυτός κάτι παραπάνω να μου πει. Έκλεισα ραντεβού για 1η Αυγούστου, δεν είχε πιο νωρίς δυστυχώς.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    koukoutsi, κατα τη γνωμη μου πολυ καλα θα κανεις :)
    μπραβο σου:thumbup:

    spaceride, ευχαριστω για την απαντηση.
    ως προς τη συμπεριφορα συμφωνω.
    ωστοσο, αλλο το να κρινουμε τη συμπεριφορα κ αλλο το να κρινουμε την επαγγελματικη επαρκεια καποιου, ΕΦΟΣΟΝ (το τονιζω), ειμαστε ασχετοι με το αντικειμενο.

    πεοσωπικα θα ξαναπω οτι, ασχετως αν το εκανε εσκεμμενα η απο βαρεμαρα, θεωρω καλυτερο το οτι παρεπεμψε το κουκουτσι σε ψυχιατρο παρα να της εδινε 5 τυπικες εξετασεις , απλα για να βγει αυτος απο την υποχρεωση κ αυτη απο την ανησυχια.... γιατι για μενα το ζητουμενο δεν ειναι να πει
    "οκ, εκανα ο,τι ηταν να κανω" αλλα να λαβει την απαιτουμενη βοηθεια απο τον πλεον ειδικο.
    (μενει βεβαια αν τηνς ευχηθουμε καλυτερη τυχη με τον ψυχιατρο του ΙΚΑ :smug b: )

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Νομιζω οτι αυτο ακριβως ειπα κι εγω...Θεωρω οτι ηταν μια αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα απο οσα μας μεταφερει το κουκουτσι, συμφωνω δε προς την παραπομπη στον ψυχιατρο...οι εξετασεις δεν κανουν καποιον πειραματοζωο..καλο ειναι ολοι μας να κανουμε ενα τσεκαπ που και που..θα εχει και περισσοτερες πληροφοριες ο ψυχιατρος και ετσι ισως γλιτωσει επιπλεον χρονο σε αναμονη (στην περιπτωση που την ξαναπαρεπεμπε στον παθολογο να της γραψει τις εξετασεις και μετα παλι πισω στον ψυχιατρο με τα αποτελεσματα)

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    χαχαχχχχ, αυτό δεν θα το άντεχααα!!!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Καλημέρα.
    Για να μη λέω μόνο τα στραβά μου (βλέπε υπερφαγικά) έχω να σας πω ότι
    σήμερα κλείνω 1 μήνα στο forum
    και 1 μήνα ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΤΟ!!!!

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •