sok - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 95

Thread: sok

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ουαου!!!!!!! πεστο βρε κουκουτσι! αυτα κι αν ειναι νεα!!!

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Originally posted by koukoutsi
    Καλημέρα.
    Για να μη λέω μόνο τα στραβά μου (βλέπε υπερφαγικά) έχω να σας πω ότι
    σήμερα κλείνω 1 μήνα στο forum
    και 1 μήνα ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΤΟ!!!!


    :thumbup::thumbup::thumbup:
    Μπράβο κουκλίτσα μου! Σου κάνει καλό το forum!

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Originally posted by break
    Originally posted by koukoutsi
    Καλημέρα.
    Για να μη λέω μόνο τα στραβά μου (βλέπε υπερφαγικά) έχω να σας πω ότι
    σήμερα κλείνω 1 μήνα στο forum
    και 1 μήνα ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΤΟ!!!!


    :thumbup::thumbup::thumbup:
    Μπράβο κουκλίτσα μου! Σου κάνει καλό το forum!
    :tumble::spin::tumble::spin:

  4. #79
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Συγχαρητήρια!!!!Μπράβο!!!!
    Λοιπόν, να πω κι εγώ τη γνώμη μου;
    Απ'οτι καταλαβαίνω, ογιατρός του ΙΚΑ είχε το χαρακτηριστικό στυλάκι του γιατρού του ΙΚΑ, αλλά μην πάμε μακριά, εδώ οι εξωτερικοί γιατροί που παίρνουν το χρήμα "ζεστό", δε μπαίνουν στον κόπο να σε ακούσουν και μάλιστα πόσοι απ'αυτούς δεν έχουν πάρει κόσμο στο λαιμό τους.
    Τέλος πάντων, όσον αφορά στο θέμα του ψυχιάτρου, νομίζω ότι η βουλιμία είναι θέμα ψυχολόγου και όχι ψυχιάτρου. Μια ψυχολόγος νομίζω κάποτε μου είπε ότι η διαφορά του ψυχιάτρου απ'τον ψυχολόγο είναι ότι ο ψυχίατρος ασχολειται με ψυχικές παθήσεις και τις αντιμετωπίζει και φαρμακευτικά! Ενώ ο ψυχολόγος δεν μπορεί να δώσει φαρμακευτική αγωγή!
    Δε νομίζω ότι η βουλιμία είναι κάτι που αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή!

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Συμφωνώ και επαυξάνω με την purple έχοντας πάει σε ψυχίατρο και ανακοινώνοντας του τα τελευταία 5 λεπτά της συνεδρίας ότι πάσχω από βουλιμία μου συνταγογράφησε άμεσα και χωρίς περιστροφές(βλ συζήτηση) γνωστό αντικαταθλιπτικό που και καλά ενδείκνυται για τη βουλιμία.

    Τις πρώτες 9 μέρες της "αγωγής" (χρόνος ρεκόρ για 'μενα εκείνη την περίοδο) δεν παρουσίασα καμιά βουλιμική κρίση. Έπειτα κατάλαβα ότι απλώς ήταν η δύναμη της θέλησης μου διότι μετά το πέρασμα των 9 εκείνων ημερών άρχισα ξανά να παίρνω αργά και σταθερά την κάτω βόλτα, συνεχίζοντας την "αγωγή"...

    Aπλώς τα σταμάτησα. Δεν έβρισκα το λόγο να φορτώνω τον οργανισμό μου με χημικές ουσίες αναμφίβολης αποτελεσματικότητας, πληρώνοντας συγχρόνως και μάλιστα αδρά τη "φαρμακευτική αγωγή".

  6. #81
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    13
    Νομίζω οτι λέγοντας η βουλιμια δεν είναι ψυχιατρική νόσος ειναι μια γενίκευση.Η βουλιμία ειναι ψυχική νόσος ή ψυχιατρική νόσος ανήκει στις διαταραχές που αντιμετωπίζει ένας ψυχίατρος ο οποίος θα κρίνει αν πρέπει ο ασθενής να λάβει ή οχι γνωστη αντικαταθλιπτική αγωγή. Το θέμα είναι πόσοι ψυχίατροι κάνουν σωστά τη δουλεία τους και δεν αρκούνται στη συνταγογράφηση φαρμάκων

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    οι διατροφικες διαταραχες αντιμετωπιζονται με συνεργασια ψυχολογου-διαιτολογου καθως αιτουνται ψυχοθεραπευτικης υποστηριξης αλλα και διατροφικης συμβουλευτικης... αν ο ψυχολογος διαγνωσει οτι υπαρχει περαν της διατροφικης διαταραχης και αγχωδης διαταραχη ή διαταραχη της διαθεσης (πχ καταθλιψη) ειτε ως παραλληλες διαταραχες είτε ως μία συμπτωμα της άλλης τότε παραπέμπει σε ψυχίατρο για επανεξεταση, επαναξιολογηση και συνταγογραφηση. αν για τον οποιοδηποτε λογο καποιος ερθει σε επαφη πρωτα με ψυχιατρο, τοτε ο ίδιος διαγιγνωσκει αν υπαρχει συνοδος διαταραχη η οποια απαιτει φαρμακευτικη αντιμετωπιση και ωφειλει ΠΑΝΤΑ να παραπεμψει σε ψυχολογο και διαιτολογο... οταν η διαγνωση ειναι ΜΟΝΟ διατροφικη διαταραχη ΔΕΝ χορηγουνται φαρμακα και ΔΕΝ αντιμετωπιζεται απο ψυχιατρο....

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Tantale, το πιστεύεις ή όχι στο dsm-iv(Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) υπάρχει διαταραχή η οποία κατονομάζεται ως "διαταραχή της εφηβικής επανάστασης" επίσης "διαταραχή της μάθησης μαθηματικών". Για κάθε τέτοια "διαταραχή" η οποία σαφώς δε διαγιγνώσκεται βάσει επιστημονικών κριτηρίων δίνεται και το αντίστοιχο μαγικό χαπάκι. Διερωτήθει κανείς όμως για τις παρενέργειες των ψυχοφαρμάκων; Για την σωματική και ψυχολογική εξάρτηση που προκαλούν;

    Προσωπικά την ψυχιατρική την αντιμετωπίζω με ιδιαίτερο σκεπτικισμό και αμφισβήτηση πια.
    Θεωρώ ότι η βουλιμία δύναται να νικηθεί χωρίς χρήση ψυχοτρόπων. Είναι απίστευτο το πόση δύναμη κρύβει το ανθρώπινο μυαλό.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by ShadowWave
    Tantale, το πιστεύεις ή όχι στο dsm-iv(Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) υπάρχει διαταραχή η οποία κατονομάζεται ως "διαταραχή της εφηβικής επανάστασης" επίσης "διαταραχή της μάθησης μαθηματικών". Για κάθε τέτοια "διαταραχή" η οποία σαφώς δε διαγιγνώσκεται βάσει επιστημονικών κριτηρίων δίνεται και το αντίστοιχο μαγικό χαπάκι. Διερωτήθει κανείς όμως για τις παρενέργειες των ψυχοφαρμάκων; Για την σωματική και ψυχολογική εξάρτηση που προκαλούν;

    Προσωπικά την ψυχιατρική την αντιμετωπίζω με ιδιαίτερο σκεπτικισμό και αμφισβήτηση πια.
    Θεωρώ ότι η βουλιμία δύναται να νικηθεί χωρίς χρήση ψυχοτρόπων. Είναι απίστευτο το πόση δύναμη κρύβει το ανθρώπινο μυαλό.

    έχεις δικιο για το οτι υπαρχει πληθωρα διαταραχων κατα dsm-iv και σαφως αυτα ΔΕΝ αντιμετωπιζονται με ψυχοφαρμακευτικη αγωγη παρα μόνο αν συνοδευονται όπως είπα παραπάνω από αλλες διαταραχες που χρηζουν φαρμακευτικης υποστηριξης.... συμφωνω κ επαυξανω οτι η βουλιμια μπορει να νικηθει χωρις φαρμακα.... η βουλιμια ομως ως συμπτωμα αγχωδους διαταραχης ή καταθλιψης ειδικα αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο χρειαζεται φαρμακα αλλα κ ψυχοθεραπευτικη παρεμβαση... επισης υπαρχει περιπτωση η ιδια η βουλιμια να εχει προκαλεσει καταθλιψη ή αγχωδη διαταραχη. οποτε αντιμετωπιζεται με τονιδιο τροπο...

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Στην καθημερινή ζωή
    εάν ο Jones δεν καταλαβαίνει τι του λέει ο Smith,
    o Jones θεωρείται ηλίθιος? αλλά στη ψυχιατρική,
    αν ο Jones είναι ψυχίατρος και ο Smith είναι ασθενής,
    κι αν ο Jones δεν καταλαβαίνει τι του λέει ο Smith,
    τότε ο Smith θεωρείται τρελός.
    (Thomas Szasz)

    Αυτό προς τροφή για σκέψη... :saint2:

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    σε γενικες γραμμες θεωρω οτι πρωτα ξεκινας με επισκεψη σε ψυχολογο και σε διαιτολογο,οι οποιοι πρεπει να εχουν κ μεταξυ τους επικοινωνια, κ στην συνεχεια αν αυτο χρειαζεται ο ιδιος ο ψυχολογος σε παραπεμπει σε ψυχιατρο....


    τα πραγματα βεβαια ειναι πιο δυσκολο στον δημοσιο τομεα οπου υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι κ λιγοι ψυχολογοι κ τους εχουν ολους λιγο πολυ να κανουν την ιδια δουλεια....

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by ShadowWave
    Στην καθημερινή ζωή
    εάν ο Jones δεν καταλαβαίνει τι του λέει ο Smith,
    o Jones θεωρείται ηλίθιος? αλλά στη ψυχιατρική,
    αν ο Jones είναι ψυχίατρος και ο Smith είναι ασθενής,
    κι αν ο Jones δεν καταλαβαίνει τι του λέει ο Smith,
    τότε ο Smith θεωρείται τρελός.
    (Thomas Szasz)

    Αυτό προς τροφή για σκέψη... :saint2:
    ωραιο κ στο κλεβω.....

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Και να θέσω ένα εύλογο ερώτημα: αξίζει να γίνουμε δέσμιοι ψυχοφαρμάκων τα οποία όπως προείπα έχουν απίστευτες παρενέργειες(στις φαρμακευτικές οδηγίες του αντικαταθλιπτικού που μου είχε συνταγογραφήθει τόνιζε τον αυξημένο κίνδυνο...ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ!:o ) και παράλληλα να είμαστε εξαρτημένοι δια βίου-και οικονομικά- από τέτοια φάρμακα;; Έχουμε λύσει ένα πρόβλημα δημιουργώντας κάποιο άλλο.

    Με συγχωρείται αλλά εγώ αυτό το βλέπω σαν στυγνό μάρκετιγκ που διακυβεύει τις ανθρώπινες ζωές.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by ShadowWave
    Και να θέσω ένα εύλογο ερώτημα: αξίζει να γίνουμε δέσμιοι ψυχοφαρμάκων τα οποία όπως προείπα έχουν απίστευτες παρενέργειες(στις φαρμακευτικές οδηγίες του αντικαταθλιπτικού που μου είχε συνταγογραφήθει τόνιζε τον αυξημένο κίνδυνο...ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ!:o ) και παράλληλα να είμαστε εξαρτημένοι δια βίου-και οικονομικά- από τέτοια φάρμακα;; Έχουμε λύσει ένα πρόβλημα δημιουργώντας κάποιο άλλο.

    Με συγχωρείται αλλά εγώ αυτό το βλέπω σαν στυγνό μάρκετιγκ που διακυβεύει τις ανθρώπινες ζωές.
    ειμαι ψυχολογος-ψυχοθεραπευτρια κ θα σου πω ότι ειμαι κατα της αλογιστης χορηγησης φαρμακων.... δεν πιστευω ότι πρεπει αν χορηγουνται ανεξελεγκτα ουτε οτι ειναι λυση... υπαρχουν ομως περιπτωσεις που ειναι απαραιτητα, οχι περισσοτερες απο αυτες που ειναι περιττα, αλλα υπαρχουν....

    θα στο θεσω αλλιως εγω ως ψυχολογος πες οτι ειμαι οδοντιατρος κ μου ερθεις με πονοδοντο... τις περισσοτερες φορες μπορω κ σε κανω καλα, γιατι αντεχεις να δουλεψουμε... υπαρχουν ομως φορες που πρεπει να σε στειλω πρωτα στον φαρμακοποιο (βλ. ψυχιατρο) να σου δωσει φαρμακα, να ηρεμησει η φλεγμονη για να μπορω εγω να δουλεψω...

    τα φαρμακα αντιμετωπιζουν το συμπτωμα όχι την αιτια, γι'αυτο κιολας ειναι ανεπαρκη... παρ'ολ'αυτα συχνα χρειαζονται για να δουλεψουμε...γι'αυτο κιολας γινεται διαγνωση η οποια παιρνει αρκετο χρονο για να ολοκληρωθει...

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    και εννοειται οτι αναγνωριζω πως στην Ελλαδα τουλαχιστον οι ψυχιατροι εχουν τα φαρμακα για καραμελες κ τα δινουν για πλακα... γι'αυτο λεω ότι ξεκινας παντα απο ψυχολογο κ αν χρειαζεται θα σε παραπεμψει...

    εσυ ShadowWave ειχες απευθυνθει απευθειας σε ψυχιατρο? κ, αν θες μου απαντας βεβαια, η διαγνωση ποια ηταν κ σου εδωσε αντικαταθλιπτικα?(ρωταω γτ πλεον τα χορηγουν σχεδον παντα)

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •