ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3

    ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ

    Αγαπητοί φίλοι,

    θα ήθελα όσοι από εσάς γνωρίζετε τον ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟ να με βοηθήσετε, ο αδερφός μου μετά από μια ερωτική απογοήτευση πάσχει από αυτό, έτσι μας ενημέρωσε τουλάχιστον ο ψυχίατρος που τον παρακολουθεί, να σημειώσω δε ότι δέχτηκε να επισκεφτεί τον ψυχίατρο μετά από ένα χρόνο και αφού τον παρακάλεσα, μέχρι τότε δημιουργούσε φασαρίες, έβριζε, χτυπούσε τους γονείς μας και μετά από ένα λεπτό δεν θυμόταν τίποτα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε η οικογένεια πως να τον προσεγγίσουμε και πως να του ξυπνήσουμε το ενδιαφέρον για την ζωή. Ο αδερφός μου λειτουργεί σαν ζωντανός νεκρός, είναι πολύ επιρρεπής στην παρανομία, ναρκωτικά και κακές παρέες.
    Βέβαια το τελευταίο διάστημα έχει αποκοπεί από όλους του τους φίλους και από την οικογένεια φυσικά. Μετακομίσαμε σε νέο σπίτι κι αυτός ήθελε να παραμείνει στο παλιό μας για να βρεί τον εαυτό του είπε. Αυτό που εγώ πιστεύω είναι ότι όχι μόνο δεν τον βρήκε αλλά τον έχασε τελείως, προχτές που συζητούσαμε μου είπε ότι μια φορά είχε κλείσει τα παντζούρια του σπιτιού για 2 μέρες και διάβαζε έτσι ώστε να μην τον ενοχήσει κανείς, ο ψυχίατρος με ενημέρωσε ότι τα άτομα πιου πάσχουν από ιδεοψυχαναγκασμό δεν πρέπει ούτε εφημερίδα να ανοίγουν. Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και νομίζω ότι αρχίζω και κουβαλάω εγώ το προβλημά του,
    φεύγω για Σ/Κ και τον έχω στην σκέψη μου φοβάμαι μην πάθει κάτι κακό, προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο κάθομαι ώρες μαζί του και συζητάμε ακόμη και για άσχετα πράγματα.
    Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω κι επίσης αν είναι σωστό να μένει μόνος από την στιγμή που έχει φοβίες. Είμαι σε απόγνωση.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    κανενας ανθρωπος δεν περνει ενα δρομο αν δεν τον (γοητευσει)κατι,η παρανομια και τα ναρκοτικα ειναι απο μονα τους ενας συγκεκρημενος δρομος,ειναι κουλτουρα και τροπος ζωης...για να φτασει καποιος στο σημειο να αμφηβαλει για τον τροπο ζωης του και της ιδεες που αντιπροσοπευει θα πρεπει να γινει κατι σηνταρακτικο στη ζωη του ή να βρει καλητερα προτυπα ανθρωπων που θα τον (γοιτευσουν)...το σηγουρο ειναι πως σε αυτες της παρεες η λεξη ανιδιοτελεια ειναι ανηπαρκτη ετσι αφου εχασε το στιριγματου την συντροφο του το μονο κοντινο ατομο που θα εχει θα εισαι εσυ φανταζομαι...δηξε του αγαπη και θα βρει μονος του τον δρομο του,περνει φαρμακα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    O ψυχίατρος του χορηγεί Risperdal αλλά δεν το δέχεται κι έτσι του το δίνουμε πρωί βράδυ σε χυμούς εν αγνοία του. Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά δεν δέχεται να πάρει αγωγή δεν καταλαβαίνει όμως την σοβαρότητα του προβληματός του.
    Εάν δεν πάρει την αγωγή του θα αναγκαστούμε να προβούμε σε εισαγγελική παρέμβαση είπε ο ψυχίατρος διότι πάσχει από μια πολύ σοβαρή ψύχωση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γιατι τον πηγατε κατευθειαν σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    Όταν έπαθε αυτό που έπαθε ήθελε μόνος του να πάει σε ψυχίατρο είχαν σπάσει τα νεύρα του, μετά το έκοψε μόνος του ακολούθησε ένα διάστημα τρέλλας μετά τον έπεισα να επισκεφτεί την Νευροανάδραση μια ομάδα που σε βοηθάει ψυχολογικά με διάφορα τέστ και η Νευροανάδραση μας έπεισε να επισκεφτούμε ψυχίατρο έτσι ώστε να ξεπεράσει τις φοβίες του.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν το κοβω ομως....
    η γνωμη μου ειναι οτι κανατε λαθος που πηγατε με την μια σε ψυχιατρο.
    Τεσπα οτι εγινε εγινε.

    το προβλημα τωρα ειναι οτι ειναι επιθετικος γιατι σας θεωρει εχθρους του.
    Προσπαθησε να τον προσεγγισεις φιλικα - εντελως διαφορετικα απο οτι πριν.
    Θεωρησε οτι θελεις να καταλαβεις πως αισθανεται και μην θεωρεις υπερβολες οτι και αν σκεφτεται.

    Θα χρειαστεις αρκετο κουραγιο και δυναμη για να μπορεσεις να τον προσεγγισεις αλλα και να σε αποδεχτει.
    ΠΑντως με την κοντρα δεν θα βγαλεις τιποτα, και φυσικα το οτι του χωνεις risperdal (τα οποια δεν ειναι και ελαφρα φαρμακα) εν αγνοια του, αν το μαθει μπορει να σας στοιχισει ακριβα στο μελλον οσον αφορα τις σχεσεις του μαζι σας.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    jessy αυτο που λεει το krino ειναι πολυ σημαντικο θα πρεπει με καποιο τροπο να το διορθοσεται ολο αυτο το παραμηθι που στησατε με το να του πλασαρεται χαπια χωρις την εγκρηση του...
    ...το παιδι με αυτα που λες δηχνει να θελει να κανει μια καινουργια αρχη να προσδηορισει απο την αρχη εχθρους και φιλους,τα εσωτερικα ταξιδια ειναι παντα μοναχικα εσυ και αδερφη του ακομα εισαι μια φωνηπου του κραταει απλος συντροφια,σου προτηνω να γινεις η φωνη που θα του δηχνει εναλακτικους τροπους σκεψεις...αυτο απαιτει πολυ δουλεια, ορισμενες φορες οταν γινονται καποια πραγματα τοσο κοντα μας μαθαινουμε κι εμεις απο αυτα....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    28
    νομιζω πως θα πρεπει καλυτερα να συμβουλευτειτε τον γιατρο του για το αν θα πρεπει να του το πειτε η οχι. αυτος ξεροντας απολυτα την κατασταση του θα σας πει τι ειναι καλυτερο για αυτον. ετσι νομιζω τουλαχιστον

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    ..........Ακομα κι αν του το πειτε....θα πρεπει να ειναι μια ωρα-ημερα που θα ειναι σχετικα καλα σχετικα ευδιαθετος...

    Οσο αφορα τον ιδεοψυχαναγκασμο ειναι μια διαγνωση που μου εκανε και μενα ενας ψυχιατρος το 2005..
    Αλλα το ολο θεμα του Ιδεοψυαναγκασμου με καταληξη βια δε ξερω κατα ποσο εχει να κανει το ιδιο με τον καθε Ανθρωπο...
    Νομιζωπως απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερει η καθε παθηση...
    Ο καθε ανθρωπος ειναι Ξεχωριστος..
    Εγω π.χ δεν ημουν - ειμαι επιθειτκος...παρα μοναχα στον εαυτο μου..... δηλάδη ειχα αυτοτραυματιστει καπιες φορες σε ολο μου το σωμα...

    Εσυ πυστευεις οτι εχει μονο αυτο που διαγνωσε ψυχιατρος? Απ τα λιγα που ειπες \"πρεπει\" να εχει και καταθληψη ...
    Ας μην παρεξηγηθω ομως οτι ειμαι ειδικος -ειδημων...
    Απλα ημουν παθων σε αυτο οπως και σε αλλα......
    Οπου πειρα
    φαρμακευτικη αγωγη τοτε... .....
    Κατα περιοδους
    Εχω μικρες δοσεις απο ιδεοψυχαναγκασμο
    Στην πορεια αργοτερα Ανακαλυψα και αποδεχτηκα πως μπορω να μαθω να Ζω με αυτο.
    Εμαθα να ζω με αυτο
    ...και οντως ΜΠΟΡΩ!
    Ειναι σημαντικο να σημειωσω οτι την διαγνωση που ειπε τοτε για μενα την εμαθα οσο ημουν για τριτη φορα... σε εσοκλειστο προγραμμα κανοντας Απεξαρτηση μαζι με αλλα παιδια απο ηρωινη και γενικα απο ουσιες βοηθοντας μας και δινοντας μας τα βηματα για να αλαξουμε τροπο σκεψης και ζωης..ψυχολογοι , Ψυχοθεραπευτες και καπου καπου και ψυχειατρος...
    Εγω ειχα και Καταθληψη,ειχα και Αγοραφοβια.. Ειχα και κρισεις Αγχους μεχρι που ανακαλυψα και αλλη μια \"Ταμπελιτσα\" για εμενα τον ΙδεοΨυχαναγκασμο..
    Θελω να σου πω
    να ηρεμησεις...
    και να σου πω οτι θελει τον Χρονο του...
    Ναι δεν εχω ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες σαν αλλωτε...
    Δεν εχω Καταθληψη οπως καποτε...
    Δεν εχω Αγοραφοβια οπως τοτε....δεν εχω αγχος οπως τοτε...
    Πολλες φορες σε διαφορες στιγμες της Ζωης μου ερχομαι αντιμετωπος με μια Πινελια απο το καθε ενα τους με μια δΙΑφορα ομως μεγαλη.....
    Εμαθα πως μπορω να μαθω να ζω με αυτα...
    και οντως Μπορω...

    εμαθα να τα ελενχω...
    Ολα αυτα επειδη αλλαξα....
    Εμαθα κυριως να αντεχω και να ελενχω τα συναισθηματα μου...
    και αν δε το καταφερω και παντα ολα αυτα ..ε δε χαθηκε και ο κοσμος..
    Φτανει να μην βλαπτω τον εαυτο μου η τους γυρω μου...
    Ε δεν υπαρχει λογος πια να πυστευωοτι μπορει να φτασω κι ολας να τρελα8ω οταν μου συμβαινει η Αφηνω να μου συμβαινει κατι απ αυτα...
    Διοτι αλλαξα...!
    Θελω να σου προτεινω ενα link απο το site που εχω φτιαξει με πλουσια θεματολογια ...οτι εχει να κανει με τον Ανθρωπο την ψυχη την εξαρτηση και την Απεξαρτηση απο καθε τι που μας κραταει εξαρτημενους και ενα απ αυτα και οι ουσιες....
    Ενα λινκ που σε βγαζει με δυο ΚΛΙΚ σε σε ενα απο τα πολλα θεματα που εχω ,ενα απ αυτα και ο Ιδεοψυχαναγκασμος..
    Διαβασε το...

    http://clubs.pathfinder.gr/Apeksartisi18ANW__/391804

    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •