ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    39

    ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ

    Μεγαλώνοντας και παρακολουθωντας τη πορεια μου ,προσπαθω να καταλάβω τι φταιει κι ενω ξερω ολους τους κανονες για υγιεινη διατροφη ,και τους ακολουθω ζω με στερησεις δηλ , βαζω φρενο ,νοιαζομαι για μενα ανακαλυπτω πως ενας λογος που δεν νικαω τη ζυγαρια ειναι μαλλον το αλκοολ .Και δε μιλαμε για τεραστιες ποσοτητες ουτε εξαρτησεις .Υποπτευομαι πως ειναι θεμα μεταβολισμου ,πως τον επηρεαζει τελικα .
    πχ καθημερινοτητα
    7.30 ξυπνηστε
    8.00 τρεξε
    9.00 γραφειο
    6.00 στο σπιτι περιμενουν πολλα ετοιμασε φαγητο -συμάζεψε -βαλε πλυντηρια -απλωσε - προσεχε να σαι κι ομορφη
    ωρα 11 (πρεπει να κανεις μπανιο να ετοιμαστεις για αυριο)
    Αυτο που θέλω ειναι ενα ποτο με κλειστα τα πάντα -φωτα -tv-laptop - και μετα θελω κι αλλο .
    μετα θελω να ζαλιστω και να κοιμηθω .
    ενοχη ....ολη μερα παλεβες με τη διατροφή ....ποια χημική διαιτα θα πιασει και σε ποιον κίνδυνο με βάζω ?
    Δε μπορω να αλλαξω τη συνηθεια ειμαι στο σταδιο που πιστευω πως ειναι δικαιωμά μου και μου αξιζει
    ομως ετσι δεν εχω αποτελεσματα σε καμια διαιτα .
    ειμαι στο τριτο κρασι (με σοδα ....τα καταφερα )δε σκεφτομαι καθολου βαρυ αλκοολ (γιουπι ) αλλα δε τολμω να σκεφτω πως σε ενα συγκεκριμενο προγραμμα διατροφής θα πρεπει να απαρνηθω τη δικη μου απολαυση τη μοναχικη μου στιγμη για ενα ροφημα απο μαιντανο και ανιθο .
    τι κανουμε ..... η ζυγαρια εχει χτησει τα τοιχη της και φωναζει πως υπαρχει προβλημα στο μεταβολισμο .
    αυτη την εποχη μειωνω τους υδατανθρακες και ηδη με το λιγο κρασι αισθανομαι εξαντληση
    αισθανεται αλλος ετσι?

  2. #2
    Χμμμ... δεν ξέρω αν είμαι η ειδική να σου απαντήσω για την απόλαυση του αλκοόλ, μιας και δεν πίνω. αρχικά από επιλογή και κατ'επέκταση θέμα γούστου.

    Σίγουρα ήδη ξέρεις τα αρνητικά που επιφέρει ένα ποτό, πόσο μάλλον 3 ποτήρια σε καθημερινή βάση και εκτός και αν το θες, κατά τα άλλα δε θα κάνω "κήρυγμα"... (τουλάχιστον όχι σε αυτό το ποστ, ίσως σε επόμενο, χεχε)

    Κατά τα υπόλοιπα, από το πρόγραμμά σου, το οποίο είναι και σε προστακτική όλα τα ρήματα, νομίζω βγάζεις το άγχος της ημέρας σου, ότι δλδ είσαι σε ένα πρόγραμμα που νιώθει όλα να σε πιέζουν και όλοι να απαιτούν από σενα..

    Από προηγούμενό σου ποστ, που λες ότι παλιά μπορούσες και δάμαζες τις δίαιτες και τις επιθυμίες σου, ίσως τότε να μην έπιμενες κιόλας, και αυτό βοηθούσε...
    Γενικώς, το να μειώσεις τους υδατάνθρακες, γενικώς και αορίστως, και να το ρίξεις σε μία δίαιτα πρωτεϊνών, δε νομίζω ότι αυτό θα σου αυξήσει τον μεταβολισμό...
    Ο μεταβολισμός γίνεται σφαίρα, όταν αποτελείται από πολλά και μικρά γεύματα.

    Πρωινό πριν φύγεις, (κάτι φαγώσιμο και ένα υγειινό ρόφημα)
    στη δουλειά σου δεκατιανό
    μεσημεριανό με μία τραγανή μαρουλοσαλάτα ή μπρόκολο (με λαδάκι, λεμονάκι και λίγο αλατάκι, μιαμ, μου τρέχουν τα σάλια!). Προσπάθησε να το τρώς κοντά στη 1, ώστε να "μεταβολιστεί" νωρίς
    απογευματινό
    και ένα ελαφρύ βραδυνο....

    Εξάρτηση είναι κάτι που σε δεσμεύει, και νιώθεις την έλλειψη και την ανάγκη του ακόμη και στην ιδέα να το σταματήσεις....

    Ένας διαιτολόγος θα σου έδινε ένα δομημένο πρόγραμμα να ακολουθήσεις και θα σε συμβούλευε και για το κρασί... Αν και πιστεύω ότι μπορείς να βρεις και άλλα πράγματα απολαυστικά... Ειδικά για βράδυ, δοκίμασε λίγο ζεστό γάλα που χαλαρώνει. (περιέχει τριπτοφάνη που σε κάνει να νιώθεις νύστα), το αλκόολ κάνει το ακριβώς αντίθετο... απλώς μετά από κάποια ποτηράκια νιώθεις αυτή τη "νύστα-ζαλάδα".

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    39
    Σ ευχαριστώ πολύ που έκανες το κόπο να μου απαντήσεις . Είναι πολύ σημαντικό στα μοναχικά μας μηνύματα να υπάρχει απάντηση . Το ίδιο προσπαθώ να κάνω κι εγώ ,κι εδώ, κι έξω απο εδώ (με τη καλη εννοια το εξω απο εδω )
    Οκ δεσμευομαι ,βαζω υποχρεωσεις εκει που δεν υπάρχουν .Σ ευχαριστώ που εχεις την ικανοτητα να δειχνεις το δρόμο .Εχω παει σε διαιτολογο μαλλον στον λαθος, διοτι δεν εισεπραξα ενδιαφερον .Μου φανηκε εμπορικό πολύ .Λές και ανοίκω σε μηχανή παραγωγής και δεν είμαι απο μόνη μου ανεξάρτητος και μοναδικός οργανισμός .Καλή επιτυχία στα 8 kg to go.Keep going κοριτσάρα.(without jonny walker )

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Χαρα μου η αληθεια ειναι οτι εχω να πιω αλκοολ τα τελευταια 10 χρονια.Και αυτο γιατι ανακαλυψα οτι εμενα αντιθετα απο εσενα με χαλαει πολυ .Μονο που θα το μυρισω φτανει ,ειμαι ικανη να ζαλιστω!!!!!
    Απο τους τομους διαιτες που εκανα ολα αυτα τα χρονια αυτο που θυμαμαι ειναι οτι δεν απαγορευεται απολυτα το ποτο,τουλαχιστον το κρασι και το τζιν επιτρεπονται,ομως βρε παιδι μου στο ποτηρακι.
    Ακομα και διαιτα να μην ηθελες να κανεις ,το καθε μερα και 1 με 2 ισως και 3 ποτηρια δεν ειναι καπως??
    Νομιζω οτι και το ποτο χανει ετσι την ουσια του.
    Ισως για αρχη να μειωνες τον αριθμο και μετα το καθημερινο.Και οσο για να χαλαρωνεις θα μπαινεις στο site και μεσα σε μια ωριτσα θα εισαι οτι πρεπει ηρεμη και χωρις αγχος και ετοιμη για υπνο!!

    ΦΙΛΙΑ!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    Χαρά μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. το αλκοόλ (κρασί κι εγώ) με χαλαρώνει, αλλά μετά δε βλέπω αποτελέσματα στη ζυγαριά

    τι έχει γίνει τελικά με το θέμα σου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    καλησπερα,,,,εγω παλια δουλευα βραδυ,,επινα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ,,θες μεταβολισμος,,θεσ η ηλικια τοτε,,ημουν πολυ αδυνατη..κ τωρα τα ποτακια μου τα πινω,,
    αυτο που βλεπω σε σενα ειναι οτι βλεπεις το αλκοολ σαν μια διεξοδο,,μπορει να σου γινει ασχημη συνηθεια,,σιγουρα ειναι ωραιο να τα πινουμε που κ που,,η εστω ενα ποτηρακι την μερα κανει καλο...
    σε περιοδο διαιτας η αληθεια ειναι οτο το αλκοολ καλο ειναι να υπαρχει στο ελαχιστο....εγω δεν το κανω,,μ@λ@κι@δηλαδηη,,
    κανε την διατροφη σου λοιπον,,,ε βαλε κ ενα ποτηρακι κρασακι με καροτακι κμετα νανι!!!!!!!οχι καταχρησεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Καλημέρα, Χαρά.
    Μπορώ να καταλάβω το θέμα σου με το αλκοόλ γιατί κι εμένα μου αρέσει και το απολαμβάνω.
    Να σε ρωτήσω κάτι; Πώς ξέρεις ότι φταίει το αλκοόλ για το μεταβολισμό σου; Θέλω να πω ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο κι όχι αυτό.
    Εγώ πάντως όταν ήμουν πιο μικρή που έκανα 2 χρόνια διατροφή και έχασα 35 κιλά, δεν έκοψα ποτέ τα ποτάκια μου και μάλιστα τότε, στα φοιτητικά μου, έπινα αρκετά και καθημερινά. (δεν λέω ότι δεν με πήγαινε πίσω, αλλά δεν με εμπόδιζε να χάνω)
    Έχεις δοκιμάσει να μην πιείς για 1 βδομάδα και να ελέγξεις το αποτέλεσμα; Κι επίσης γιατί δεν δοκιμάζεις τα 3 ποτηράκια που λες να τα κάνεις 1;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    κορίτσια η Χαρά τα είχε γράψει όλα αυτά τα 2007,και last active 28/1/2008 αμφιβάλλω αν θα δει όσα της λέτε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    χαχαχα, Αγγελουδάκι ευχαριστούμε!!! Ούτε που είδα ημερομηνία!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •