Nεος με ερώτηση για το abilify ( πόσοι το πέρνετε)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4

    Nεος με ερώτηση για το abilify ( πόσοι το πέρνετε)

    Γεια στην παρεα.
    Απο τριτη θα μου ξεκινησει ο γιατρος μου τον οποίο και εμπιστεύομαι απολυτα το abilify ( το 15ρι )( + akineton σαν αντίδοτο για τις παρενεργειες , θα περνω 1/2 ).

    Μου διεγνωσε πολύ ευαίσθητο νευρικο σύστημα που πλημμυρίζετε απο ερεθισματα τα οποία κάποια στιγμή δεν μπορεί να ελέγξει. Πράγμα που είναι πολύ κοντα σε αυτό που αισθάνομαι αλλά όχι τίποτα το τραγικό απλά είχα απομονωθεί κάπως. Γενικά είμαι και αισθανομαι καλά.Απλά οι γονείς μου ψιλοαγχώθηκαν , και τώρα πρέπει να ακουλουθησω την αγωγή.

    Μεχρι τώρα έπερνα το geodon 60ri + το tavor και είχα κάποιες παρενεργειες όπως ακαθησία και μικρές διαταραχες στην όραση.

    Ο γιατρος τώρα ο καινούργιος που πήγα μου το μειώνει στα 40 + το abilify που λέω.

    Στην αρχή μου είπε ότι θα είναι όπως το καινούργιο παπούτσι που σε στενεύει.
    Το πήρε κανείς αλλος που δεν είναι συνυθισμένος στα φαρμακα όπως εγώ ( μόνο 1μηνα geodon + κάτι ενεσούλες που μου κάνανε ) να μου πει πως θα είναι ;

    Ευχαριστώ εκ των προτερων :)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    Kανεις να μου πει κάτι εστω για αυτο το φαρμακακι;
    Δεν το πηρε αλλος για πρώτη φορά να μου πει;

    ευχαριστώ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Καλημέρα,
    Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος πάντως μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση.
    (Τρία κλικ αριστερά από τα \"Σημερινά μυνήματα\" υπάρχει το \"Αναζήτηση\"). Πατάς εκεί, ανοίγει καινούργια σελίδα, γράφεις εκεί abilify (στο \"Αναζήτηση για\") και μετά πατάς αναζήτηση και θα δεις όλες τις συζητήσεις που έχει αναφερθεί η λέξη αυτή.
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    To πήρα το πρωί.
    Τελικά δεν είχα φοβερες παρενεργειες μονο ενα μικρό βάρος- ζάλη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    16
    Εμένα το παίρνει η μητέρα μου εδώ και κανά μήνα. Δεν της έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    To συγκεκριμενο μεχρι στιγμης εχει κανει θαυματα σε μενα.Μαζι με το
    geodon που περνω.Αισθανομαι καλυτερα μερα μερα.

    Πως μου ειχε δημιουργηθει η εντυπωση ότι είναι πολύ βαρυ φαρμακο.
    Αλλα ίσως είναι μικρη η δοση μου.

    Το χαπι παντως αυτό απο τις 9,10 που το περνω εχει επιδραση μεχρι 5-6 το απογευμα!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    γεια σου φιλε. το εδω κ δυο χρονια παιρνω abilify και ουτε που το καταλαβαινω οτι το παιρνω. ξεκινησα με 15mg επεσα στα 5 και τωρα παιρνω 10mg. καμμια παρενεργεια μεχρι στιγμης. καποια στιγμη το σταματησα για 4 μηνες και επαθα το 2ο ψυχωτικο επεισοδιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Παιδιά τι λέει το abilify???Μου το έγραψε η γιατρός μου και ενώ πήρα μικρή δόση μου βγήκε μια βαριά υπνηλία...Σε μάκρς χρόνου κάποιος ποιές παρενέργειες παρατηρεί;Αυξάνει το σωματικό βάρος;Προβλήματα σεξουαλικά;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Παίρνω ένα abilify των 10mg και ένα akineton των 2mg κάθε πρωί.
    Αισθάνομαι ανησυχία αλλά δουλεύω κανονικά και κάνω και τις υπόλοιπες δουλειές της καθημερινότητας για ένα άτομο.
    Είναι εκνευριστικό, πολλές φορές υπάρχουν και συναισθήματα τρόμου.
    Κοιμάμαι περισσότερο. Μπορεί να ξαπλώσω στις εφτά το απόγευμα για να κοιμηθώ 2 ώρες και κοιμάμαι ως το πρωί.
    Αισθάνομαι επίσης ένα μπλοκάρισμα στην σκέψη και η παρέα άλλων ανθρώπων μπορεί να είναι αναζωογονητική.
    Πάντως δεν έχω τόσο έντονο αίσθημα ανησυχίας που να μην μπορώ να καθήσω και να συγκεντρωθώ σε κάτι. Έντονη ανησυχία, ακαθησία νομίζω ότι λέγεται, είχα με άλλα φάρμακα όπως το aloperidin.
    O γραφικός χαρακτήρας επίσης δεν είναι σταθερός αφού αισθάνομαι ανησυχία και στα χέρια.
    Νομίζω ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα οι παρενέργειες υποχωρούν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •