ταχυκαρδια κατα/μετα το φαγητο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538

    ταχυκαρδια κατα/μετα το φαγητο

    γεια σε ολους. ειμαι πρωτομαστορας στα "υπερφαγικα" βεβαια οταν μπηκα στο σαιτ εδω καταλαβα οτι αυτο που εκανα ηταν βουλιμικο επεισοδιο χωρις εμετους. εν παση περιπτωση χρειαστηκα να διαγνωστω με διαβρωτικη γαστριτιδα/οισοφαγιτιδα για να σταματησω. εχω 9 μηνες να κανω και ευχομαι να μην ξανακανω. αυτο που θελω να πω ειναι οτι ισως ειναι ψυχολογικο η οργανικο αλλα πολλες φορες οταν τρωω η μετα ανεβαζω παλμους, οχι βεβαια στο θεο αλλα νιωθω το μπουπ μπουπ οπως οταν εκανα τα υπερφαγικα. αποτελεσμα να φοβαμαι εδω και λιγες μερες να φαω, γιατι ενω γυμναζομαι περπαταω 1.5 ωρα την ημερα και γενικα εχω καλους σφυγμους/πιεση οταν τρωω ανεβαινουν και δεν μου αρεσει. αν εχει τυχει σε κανεναν σας θα ηθελα να το ακουσω. φιλια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    γεια σου Τινι.σε ευχαριστω παρα πολυ.κοιτα λογω του οτι ασκουμαι εχω παλμογραφο.
    μολις αρχισω το φαι αρχιζουν να ανεβαινουν . αμα ειμαι καθιστην 110-120!!! αμα αρχισω και αγχωνομαι η σηκωνομαι εχουν φτασει και 144-150!!οπως καταλαβαινεις χ...... πανω μου. θελω να φαω ρε συ και δεν μπορω γιατι φοβαμαι. ρωτησα τωρα καρδιολογο και μου ειπε οτι βασικα η καρδια δεν εχει θεμα εχω βαρια δυσπεψια. μεσα σε λιγες μερες εχω χασει 3.5 κιλα !! φοβαμαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    Το αισθανομουν και εγω για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα ιδιαιτερα οταν ετρωγα βραδι και μεγαλες ποσοτητες. Ειχα κατατρομαξει τοτε και νομιζω οτι συνετελεσε σε πολυ μεγαλο βαθμο στο να τρωω ελαφρια τα βραδια. Παντως απο τοτε που εκοψα τις ποσοτητες επαψα και να το αισθανομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    gkate ακριβως αυτο ΔΕΝ τρωω ποσοτητες π.χ σημερα για πρωινο εφαγα καρπουζι και 2 παξιμαδια με αμυγδαλο και χτυπησα 150 ορθια!!!εκλαψα πολυ και τωρα νιωθω πολυ κουρασμενη, πεινασμενη αλλα βεβαια δεν θα φαω.
    χθες εφαγα π.χ ολη μερα καρπουζι με 1 φ γαλ 1 φ τσενταρ μεσημερι τιποτα βραδυ 1 κονσερβα τονου 1 κσ λαδι 1 κσ μακαρονια και λιγο παγωτο0% και παλι εκανα 3 ωρες να ηρεμησω. και φυσικα το αγχος μου τωρα ειναι στον ουρανο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    Αυτο λοιπον θα πρεπει να το ψαξεις οπωσδηποτε σε καρδιολογο αμεσα!! Μην το αφηνεις ετσι. Μπορει να ειναι οτιδηποτε, ακομα και ελλειψη βιταμινων ή και αντιδραση του οργανισμου σου στην αφαγια την ιδια, ισως ακομα και απο τη ζεστη. Ωστοσο εμεις δεν ειμαστε ειδικοι και δεν μπορουμε να κανουμε εικασιες. Πρεπει να σε δει γιατρος! Και φυσικα κοιταξε να ηρεμησεις, δεν πιστευω οτι ειναι κατι πολυ σοβαρο ωστοσο οφειλεις να το ψαξεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    Διολου απιθανο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    τι να πω ρε παιδια. ο καρδιολογος λεει οτι ειναι γαστρεντερολογικο. και οχι το παθαινω μολις αρχζω το φαι και κυριως υδατανθρακες. ειναι αποκλειστικα συνδεδεμενο με το φαγητο πρωτον και δευτερον ειναι απο τοτε που μου εκοψε ο γιατρος
    τα zurcazol που ειναι αναστολεις οξεος για το στομαχι. τι να πω να ειναι κρισεις πανικου ? παλαιοτερα ναι παθαινα κρισεις πανικου αλλα ειχα κα συμπτωματα δηλ ανασας, να λιποθυμισω και τετοια τι να πω !! σκεφτηκα να φαω αυτα τα βαζακια με το φαγητο για μωρα που ειναι αλεσμενο μπας δεν ειναι βαρυ για το στομαχι. θα σας πω . απλως τωρα που ηρεμησα φοβαμαι μη το χαλασω παλι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    tini εχω υποθυροειδισμο hashimoto που οντως καμια φορα τρελλαινεται και ενω υποτιθεται οτι ειμαι υπο βγαζει ξαφνικα πολυ ορμονη και εχω συμπτωματα οπως τρεμουλο , ταχυπαλμιες.

    λες να ειναι πανικος? μπορει κ να μην το εχω συνειδητοποιησει. πριν καιρο καθε Σαββατο παντα το πρωι δεν ξερω γιατι παθαινα κριση πανικου . μα καθε Σαββατο πιστο και δεν ξερω γιατι.

    θα το κοιταξω ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας ολους.

    ευχαριστω απο καρδιας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Ρε τινι ευχαριστω τι να πω. πρεπει να ειναι αυτο. εκανα εξετασεις. ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.
    τρωω σιγα σιγα με ηρεμια και μικρα μικρα γευματα χωρις βιασυνη.μεχρι στιγμης βοηθαει.

    ευχαριστω και παλι . δεν ηθελα να χασω 3 κιλα σε 1 εβδομαδα!!! αλλα πιστεψε με δεν το εκανα επιτηδες.

    φιλια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1
    Exo to idio provlima. Meta to fai taxikardia pou prokali entoni anisxia. Genika omos anevazo efkola palmous akomi kai otan sikosto apo ton kanape (opos kai kathe anthropos) i diafora einai oti anevenoun ligo parapano kai afto prokali mia aisthisi anisixias. Den ksero pos na to antimetopiso. O giatros lei perisoteri askisi isos na voithisi....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    Originally posted by ton76
    τι να πω ρε παιδια. ο καρδιολογος λεει οτι ειναι γαστρεντερολογικο. και οχι το παθαινω μολις αρχζω το φαι και κυριως υδατανθρακες. ειναι αποκλειστικα συνδεδεμενο με το φαγητο πρωτον και δευτερον ειναι απο τοτε που μου εκοψε ο γιατρος
    τα zurcazol που ειναι αναστολεις οξεος για το στομαχι. τι να πω να ειναι κρισεις πανικου ? παλαιοτερα ναι παθαινα κρισεις πανικου αλλα ειχα κα συμπτωματα δηλ ανασας, να λιποθυμισω και τετοια τι να πω !! σκεφτηκα να φαω αυτα τα βαζακια με το φαγητο για μωρα που ειναι αλεσμενο μπας δεν ειναι βαρυ για το στομαχι. θα σας πω . απλως τωρα που ηρεμησα φοβαμαι μη το χαλασω παλι.
    να ρωτήσω τί ακριβώς είπε ο γαστρεντερολόγος; και εγώ το νιώθω πολύ έντονα, κάποιες φορές πάλλεται το κεφάλι μου σύμφωνα με τον χτύπο της καρδιάς αλλά ποτέ δεν μέτρησα την πίεσή μου. νόμιζα ότι είναι το γεγονός ότι στέλνονται υπερποσότητες αίματος στο στομάχι για να λειτουργήσει κατά την πέψη ενός τόσο μεγάλου γεύματος. κριση πανικού; ποτέ δεν το σκέφτηκα γιατί εγώ χαλαρώνω με αυτήν την αίσθηση δεν ξέρω γιατί αλλά μόνο ανησυχία δεν μου έφερνε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Καλημερα γατουλα! στομαχι, οισοφαγος και καρδια "μοιραζονται" ενα νευρο . προφανως εκανα παλινδρομηση και ερεθιζοταν αυτο το νευρο και προκαλουσε συμπτωματα ταχυκαρδιας. για μενα το θεμα δεν ηταν στα υπερφαγικα αλλα γενικως .

    οπως μου ειχε πει μια φιλη ολα ειναι συνδεδεμενα οταν κατι εχει "προβλημα" επηρεαζει τα παντα!!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    5

    kalispera,exo kanei olikh afairesi xolis prin 5xr. eimoyn maniaki kapnistria ,polloys kafedes k.l.Prin 1xr. epatha ena episodio meta to fai (moydiasma,taxykardia 154 palmoi,lipothimia)epixirisa na kano emeto gia na elafrino to stomaxi moy k ebgala mo

    Originally posted by ton76
    tini εχω υποθυροειδισμο hashimoto που οντως καμια φορα τρελλαινεται και ενω υποτιθεται οτι ειμαι υπο βγαζει ξαφνικα πολυ ορμονη και εχω συμπτωματα οπως τρεμουλο , ταχυπαλμιες.

    λες να ειναι πανικος? μπορει κ να μην το εχω συνειδητοποιησει. πριν καιρο καθε Σαββατο παντα το πρωι δεν ξερω γιατι παθαινα κριση πανικου . μα καθε Σαββατο πιστο και δεν ξερω γιατι.

    θα το κοιταξω ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας ολους.

    ευχαριστω απο καρδιας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •