ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ....ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2

    ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ....ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΑΒΒΑΣ. ΕΙΜΑΙ 24 ΧΡΟΝΩΝ. ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 180 ΚΙΛΑ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ 28 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ SLEEVE Η ΠΤΥΧΩΣΗ.....

    ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1.91 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 180 ΚΙΛΑ.

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.....ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ. ΤΗΝ ΠΤΥΧΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ SLEEVE...

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ...

    ΠΩΣ ΕΝΟΙΩΣΑΝ ΟΤΑΝ ΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ...
    ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕ Η ΠΡΟΝΑΡΚΩΣΗ....
    ΤΙ ΕΝΟΙΩΘΑΝ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ....

    ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΩ...ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Kαλως ηρθες Σαββα!!
    Δεν εχω κανει επεμβαση αλλα ειμαι στο περιμενε!!! Τα παιδια εδω παντως απο οτι εχω δει τα πανε περιφημα!! Με το καλο!! :smilegrin:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια σου Σάββα, κάθε χειρουργείο είναι δύσκολο, σημασία έχει να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και να κρατάς καλή ψυχολογία. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για τις επεμβάσεις μπορείς να διαβάσεις τα τόπικ SLEEVE και Ολική Πτυχωση που περιέχει πάμπολλες ιστορίες χειρουργημένων. Θα βοηθηθείς πολύ με τις απορίες σου όπως και εγω όταν ετοιαζόμουν για σληβ. Πάντως , νομίζω ότι καλό είναι να αποφασίσει ο γιατρός σου τι επέμβαση σου ταιριάζει, όχι εσύ. Καλή σου επιτυχία!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by monahoiot
    γεια σου Σάββα, κάθε χειρουργείο είναι δύσκολο, σημασία έχει να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και να κρατάς καλή ψυχολογία. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για τις επεμβάσεις μπορείς να διαβάσεις τα τόπικ SLEEVE και Ολική Πτυχωση που περιέχει πάμπολλες ιστορίες χειρουργημένων. Θα βοηθηθείς πολύ με τις απορίες σου όπως και εγω όταν ετοιαζόμουν για σληβ. Πάντως , νομίζω ότι καλό είναι να αποφασίσει ο γιατρός σου τι επέμβαση σου ταιριάζει, όχι εσύ. Καλή σου επιτυχία!
    :thumbup::thumbup::thumbup:
    Με το καλό Σάββα. Τα κιλά σου είναι αρκετά, σίγουρα μπορείς να βοηθηθείς με πτύχωση; Έχεις σκεφτεί καθόλου το μπαι-πας; Θα σου πρότεινα και το τόπικ του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Ρίου, μπορείς να ενημερωθείς και κει για τις επεμβάσεις, τη διαδικασία της νάρκωσης και τις πρώτες μετεγχειρητικές μέρες. Την καλύτερη απάντηση για το ποιά επέμβαση να κάνεις θα στη δώσει ο γιατρός σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Καλημέρα και από μένα Σάββα και καλώς ήρθες!
    Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου φαίνονται αρκετά τα κιλά σου για πτύχωση ίσως και για σλιβ ακόμα.
    Βεβαία στην επιλογή μιας επέμβασης δεν παίζουν ρόλο μόνο τα κιλά που έχουμε, αλλά και το διατροφικό προφίλ. Αν πχ τρως πολλά γλυκά και τσιμπολογάς συνέχεια ή αν τρως μόνο φαγητό.
    Καλό είναι να κουβεντιάσεις με το γιατρό σου διεξοδικά τις επιφυλάξεις σου και να λύσεις όλες τις απορίες πριν μπεις για χειρουργείο. Μη φοβηθείς να το ακυρώσεις αν δεν είσαι σίγουρος με την επιλογή σου. Ένα χειρουργείο είναι ένα χειρουργείο κι ακόμα κι αν επιλέξεις μια αναστρέψιμη επέμβαση για να την αναστρέψεις θα χρειαστεί να κάνεις κι άλλο χειρουργείο!
    Θα βοηθούσε να βρεις και να μιλήσεις και με άτομα που έχουν κάνει επεμβάσεις, εκτός από τις πληροφορίες που θα πάρεις και από δω φυσικά!
    Τώρα όσον αφορά το φόβο για την ολική νάρκωση και την όλη διαδικασία είναι κάτι πολύ φυσιολογικό κι αν αμφιβάλω αν κανείς έκανε επέμβαση χωρίς να φοβάται!!! Δυστυχώς η ολική νάρκωση είναι αναγκαίο κακό, δεν είναι όμως και κάτι το φοβερό. Υπάρχει περίπτωση να αισθάνεσαι αδιαθεσία μετά τη νάρκωση, αλλά είναι θέμα οργανισμού το πως θα αντιδράσεις. Το καλό είναι πως όλες οι επεμβάσεις πλέον γίνονται λαπαροσκοπικά κι έτσι η ανάρρωση είναι πολύ γρήγορη και σχετικά ανώδυνη σε γενικές γραμμές πάντα!
    Εγώ προσωπικά έκανα σλιβ και όλα πήγαν καλά (χειρουργείο και ανάρρωση) Δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου και συνήλθα αρκετά γρήγορα. Βεβαία μην ακούγεται σαν εκδρομή. Δεν παύει να έκανα ένα σοβαρό χειρουργείο, να πήρα αρκετά φάρμακα και να ταλαιπώρησα το σώμα μου!
    Και να μην ξεχνάς ότι σε ενδιαφέρει και η ζωή μετά το χειρουργείο. Ο τρόπος που πρέπει να μάθεις να τρως, οι συνήθειες που πρέπει να αλλάξεις, ώστε να μην πάει τσάμπα το η ταλαιπωρία σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    σαββα καλως ηρθες..δεν εχω κανει εγχειρηση (λογω φοβου και εγω)οποτε δεν ξερω τι παιζει..σου ευχομαι ομως να σκεφτεις καλα,να το ψαξεις πολυ και οτι αποφασισεις εδω θα μαστε...καλη συνεχεια...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •